• سه‌شنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۸
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 98110100472
  • خبرنگار : 50187

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی:

خاموش کردن صدای منتقدان منجر به تعارض اجتماعی می شود

خاموش کردن صدای منتقدان منجر به تعارض اجتماعی می شود

ایسنا/کرمان مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه اگر صدای منتقدان را خاموش کنیم، تبدیل به تعارض اجتماعی می شود، افزود: باید قدر منتقدان را بدانیم به ویژه منتقدانی که به بهبود وضعیت کمک می کنند.

"سیدضیاء هاشمی" پیش از ظهر امروز سه شنبه اول بهمن ماه در جلسه شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان کرمان با اشاره به لزوم تقویت ظرفیت ها برای رسیدن به اهداف اظهار کرد: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از مفاخر ملی و تاریخی ماست و روح بلند وی در جامعه، وطن و هندسه فکری ما جاودان خواهد بود.

وی افزود: این شهید بزرگوار مجاهدی سرافراز است که در زمان و مکان متوقف نشد و از نوجوانی وارد عرصه جهاد شد و جهادش را منحصر به یک جبهه، لشکر و منطقه نکرد و شهادت وی نیز برای ما خیلی آموزنده است.

هاشمی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های حاج قاسم این است که با اولیاء محشور و به فرمان اشقی‌الاشقیا و یزید زمان به شهادت رسید، تصریح کرد: اکنون کانون و راس کفر و استکبار در راس امریکا حضور پیدا کرده و یزیدی ترین رفتار با جامعه اسلامی و شیعی ما به دست ترامپ انجام می شود و یکی از بارزترین این رفتارها، دستور بی رحمانه و غیرانسانی وی مبنی بر ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی بود.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی بیان کرد: ترور سردار سلیمانی نه در یک فضای محدود و در یک گوشه، بلکه در مقابل انظار جهانیان و فراتر از مرزهای کشور و استان خود و با یک روش بسیار بزدلانه اتفاق افتاد و همه اینها نماد برجسته ای است که ماندگار خواهد ماند و راه حق حاج قاسم را از راه باطلی که دشمنانش داشتند متمایز می کند.

وی افزود: شهید سلیمانی علی رغم اینکه یک فرد نظامی بود، لطافت، محبت و مودتی که در وی بود انسان را یاد اولیاء می انداخت.

هاشمی با اشاره به حضور چندین میلیونی مردم در مراسم تشییع و تدفین سردار سلیمانی گفت: این حضور نشان داد که در قرن ۲۱ نیز راه حق پرطرفدار است به شرطی که مدعیان این راه صادق بوده و با گذر از مواهب و غنایم دنیوی آن را اثبات کرده و نشان بدهند در راه حق و دفاع از آرمان ها از خود، جان و منافع فردی می گذرند.

وی با اشاره به اینکه اگر این ابزارها در خدمت منافع و منفعت طلبی باشد نمی تواند مورد توجه و اعتماد مردم قرار بگیرد، افزود: شرایط کنونی و اتفاقات اخیر نشان می دهد برای گذر از مشکلات و حل آنها نیاز به جانبازی، مجاهده و مجدانی داریم که در حوزه خود بهترین بوده و بهترین رفتار را داشته باشند؛ مثل حاج قاسم.

مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در دنیای امروز جبهه ها متعدد و حوزه ها متکثر است، اظهار کرد: ما فقط در معرض جنگ نظامی نیستیم و جنگ تروریستی غیر از نظامی است و در جنگ تروریستی ما داعش را داریم که به نام اسلام بدترین جنایت ها را مرتکب شدند.

وی افزود: آنها بیش از ما ادعای دولت اسلامی دارند و مدعی خلافت اسلامی هستند و البغدادی در ۶۰ کشور دنیا نفوذ و نیرو داشت.

هاشمی تصریح کرد: اگر در جامعه امروز آگاهی نباشد، ادعای دین و مقدسات خودش ابزاری علیه مقدسات و ابزاری برای افراطی گری و تروریست می شود و داعش در قرن ۲۱ برای ما یک عبرت مهم روزگار و تاریخ است.

وی با اشاره به اینکه این گونه نیست امروز جنگ های رو در رو و شفاف داشته باشیم و نیاز به شفاف سازی جبهه ها و شناخت دشمن داریم، افزود: خیلی از تخریب هایی که نسبت به جامعه و فرزندان ما اتفاق می افتد، دیگر با ابزار نظامی و موشکی نیست، با ترور شخصیت ها و تخریب رسانه ای است.

مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه امروز در جنگ رسانه ای قرار داریم، اظهار کرد: اعتماد اجتماعی مردم هدف قرار داده شد و تخریب زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی کشور و نظام به عنوان هدف در نظر گرفته شده است و اگر خودآگاهی و بصیرت نباشد و این زیرساخت ها آسیب ببیند، نیازی به برخورد نظامی نداریم.

وی با اشاره به اینکه نیاز به تدابیر داریم، گفت: اینجا سرمایه های ما در معرض تهدید است و دشمن می خواهد سرمایه اجتماعی ما را ترور کند و رسانه ها و روابط عمومی ها بخشی از سربازان مبارزه در این جنگ هستند.

هاشمی تصریح کرد: امروز پول سعودی، تکنولوژی اروپایی و حمایت سیاسی، اقتصادی، تبلیغاتی امریکایی و ضعف های درونی ما، لشکریانی هستند که ما را به چالش می کشند و ما در سوی دیگر این میدان قرار داریم و عرصه سختی است.

وی بیان کرد: بدون آگاهی و شناخت، بدون تخصص و بدون بینش و بصیرت در این عرصه نمی توان موفق بود و زمانی که اعتماد نباشد، جنگ داخلی است که جنگ داخلی هم تخریب ایجاد و بنیان ها را متزلزل می کند.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: انقلاب اسلامی زمانی پیروز شد که انسجام جامعه حول محور آرمان هایی تحت رهبری امام(ره) به هم گره خورد و اگر این انسجام با شعارهای افراطی و تفریطی بخواهد در معرض تهدید قرار بگیرد، بنیان های اقتدار ما را به خطر می اندازد.

وی افزود: امروز که در معرض انواع چالش های اقتصادی، تحریم، فشار سیاسی و تبلیغاتی بیرونی هستیم، ما اصحاب رسانه می توانیم کاری کنیم که دیگران از عهده آن برنمی آیند؛ یا بدون رسانه از آن برنمی آیند.

هاشمی با اشاره به اینکه فوتبال ما امروز در امنیت نیست، بیان کرد: احساس امنیت از خود امنیت مهم تر است و چرا احساس عدم امنیت در پیرامون ما اتفاق می افتد و به آن دامن زده می شود؟

وی با اشاره به اینکه به اطلاع رسانی های قوی و فرآیندهای اطلاع رسانی قوی نیاز داریم که در غیر این صورت چالش زیاد است، گفت: به عنوان مثال جهاد دانشگاهی استان کرمان یکی از مفاخر استان و کشور است و مرکز رویان جهاد انشگاهی توانسته تحول ایجاد کند.

هاشمی ادامه داد: امروز در مراکز علمی و دانشگاه های ما اتفاقات مهم و ارزشمندی می افتد و مسیر اقتدار ماست که باید بیشتر به این ها بپردازیم و با توان و تخصص رسانه ای خود آنها را پررنگ کنیم.

مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: باید اقتصادمان را قوی کنیم که اقتصاد ضعیف جامعه مقاوم به دنبال ندارد و جامعه آسیب پذیر می شود و به همین دلیل دشمن به دنبال این است زیرساخت های اقتصاد ما را تضعیف کند لذا به اقتصاد درون زا و اقتصاد مقاومتی نیاز داریم.

وی افزود: در عرصه اجتماعی نیاز به قدرت اجتماعی داریم که از طریق گفت و گو، آگاهی بخشی و تقویت مولفه های سرمایه اجتماعی اتفاق می افتد.

هاشمی با بیان اینکه باید روش مناسب گفتن موارد حساس را ما پیدا کنیم، افزود: نحوه اطلاع رسانی هنر می خواهد و جامعه امروز پیچیده و تخصصی است و هر کار نیاز به تخصص خاص خود دارد و ناچار هستیم در عرص اطلاع رسانی از تخصص ها استفاده و خودمان را تقویت کنیم و مرزبندی های غیرواقعی اختلاف افکن را بشکنیم.

وی تصریح کرد: باید بستری فراهم کنیم که صاحب نظران و نخبگان اجتماعی و مدیران بتوانند به شکل مناسب با هم گفت و گو کنند و باید مرزبندی ها را تلطیف کنیم.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: جامعه ما نیاز به انسجام و اقتدار درونی دارد و نیاز نیست نسل جوان و نخبه را به سمت دشمن هل بدهیم؛ اقلیت سازی و سیاه و سفیدسازی کمک نمی کند.

وی افزود: اصحاب رسانه باید تنوع سلایق را جا بیندازند و اگر این تنوع را برنتابیم و با روش های حذفی عمل کنیم، کمکی به بهبود جامعه و انسجام نیست.

هاشمی با بیان اینکه ما رسانه ها عامل و حامل گفت و گو و بستر ارتباط هستیم، تصریح کرد: گاهی دچار عدم مفاهمه هستیم. هنر نیست با هر بهانه و سوءتعبیری لشکریان دشمن را اضافه کنیم و باید در جامعه اعتماد و خوش گمانی را اشاعه بدهیم.

وی بیان کرد: نیاز به تقویت سرمایه اجتماعی داریم که از طریق افزایش گفت و گو و مدارا میسر می شود و ما در یک کشتی نشسته ایم و سرنوشت واحد و دشمنان مشترک داریم.

مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست قطعی، رسمی، ثابت و مستمر نظام و مقام معظم رهبری از ابتدا تا امروز مشارکت حداکثری بوده است.

وی با اشاره به در پیش بودن ۲۲ بهمن افزود: نه تنها در عرصه سیاسی، بلکه در عرصه اجتماعی و فرهنگی نیاز به مشارکت داریم.

هاشمی با اشاره به اینکه رسانه های ما بسیار وسیع و قوی هستند، بیان کرد: نزدیک به ۱۲ هزار رسانه دارای مجوز و شناسنامه در کشور داریم که سهم استان کرمان ۳۸۳ رسانه شناسنامه دار است و تعداد این رسانه ها در شش سال گذشته در کشور سه برابر شده است.

وی اظهار کرد: استان کرمان به اندازه کشور ظرفیت دارد که این ظرفیت ها در افق های مختلف می تواند حرکت کند و اگر این ظرفیت ها را داریم، چرا باید یاس و نا امیدی داشت و این توان رسانه است که کمک کند این ظرفت ها در کنار هم قرار بگیرد و توانایی ها با هم باشند.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: باید در راستای اهداف واحد و مسائل و آرمان های ملی و واحد حرکت کنیم و مهم این است که ما در این مسیر باشیم یا عکس آن.

وی با اشاره به اینکه رسانه می تواند با اتکاء به دانش، تخصص و فناوری های نو توانمندتر و اثرگذارتر از این که هست، بشود، افزود: رسانه در دنیای مدرن رکن چهارم دموکراسی و یکی از ارکان زندگی اجتماعی است.

هاشمی بیان کرد: ظرفیت هایی که در اختیار است می تواند در اختیار مصالح جامعه باشد و اگر می خواهیم عامل و حامل گفت و گو باشیم ابتدا باید بین خودمان تعامل داشته و همراه باشم.

وی با اشاره به اینکه اگر صدای منتقدان را خاموش کنیم، تبدیل به تعارض اجتماعی می شود، افزود: باید قدر منتقدان را بدانیم به ویژه منتقدانی که به بهبود وضعیت کمک می کنند.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی تصریح کرد: راهی نداریم جز با قوی تر شدن و مقاومت راه خود را ادامه بدهیم و ما اصحاب رسانه می توانیم در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی موثر باشیم.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره رابطه دولت و صدا و سیما بیان کرد: دولت و صدا و سیما مجموعه های بزرگی هستند اما خطا در صدا و سیما هم اتفاق می افتد، مهم این است خطاپذیر و نقدپذیر باشیم.

وی با تاکید بر اینکه تضعیف رییس جمهور غلط و خلاف مصالح کشور است، نقد ایرادی ندارد اما تضعیف، خلاف قانون است تصریح کرد: اگر کسی صدا و سیما را نقد کرد اینگونه نیست که فکر کنیم از مقدسات خارج شده است ضمن اینکه باید در چارچوب ضوابط نقد کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.