• جمعه / ۴ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۱
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 98110402461
  • خبرنگار : 71613

واکنش سرمربی تیم ملی هندبال به از دست رفتن سهمیه جهانی

واکنش سرمربی تیم ملی هندبال به از دست رفتن سهمیه جهانی

سرمربی تیم ملی هندبال ایران پس از عدم راهیابی ایران به نیمه نهایی قهرمانی آسیا و از دست رفتن سهمیه جهانی توضیحاتی را ارائه کرد و خواستار نقد منصفانه شد.

به گزارش ایسنا، تیم ملی هندبال مردان ایران در آخرین بازی از مرحله دوم مسابقات قهرمانی آسیا مقابل کره جنوبی به تساوی ۲۴ بر ۲۴ رسید و با توجه به تفاضل گل بهتر کره از رسیدن به نیمه نهایی بازماند. با این نتیجه تیم ایران سهمیه مسابقات جهانی ۲۰۲۱ را که به ۴ تیم راه یافته به نیمه نهایی(قطر، کره جنوبی، بحرین و ژاپن) تعلق می‌گرفت را از دست داد.

علیرضا حبیبی، سرمربی تیم ملی در گفت و گو با ایسنا به از دست رفتن سهمیه جهانی اشاره کرد و گفت: صرف نظر از نتیجه‌ای که به دست آمد و ما نتوانستیم به قهرمانی جهان صعود کنیم، تیم مان در این دوره از مسابقات بسیار خوش درخشید و شاهد تلاش غیرتمندانه بازیکنان در تمام مسابقات بودیم. آنها مقابل قطر، قهرمان دوره قبل و نایب قهرمان جهان، بحرین قهرمان مسابقات انتخابی المپیک، کویت میزبان و کره که تاریخچه‌ای طولانی در هندبال دارد، خیلی خوب بازی کردند و علی رغم تمام داشته‌ها بیشتر از اندازه ظاهر شدند.

او در ادامه افزود: سجاد استکی را که یکی از موثرترین بازیکنانمان بود، در بازی با کویت از دست دادیم و پس از آن در کمتر از ۲۰ ساعت دو دیدار سخت و نفس گیر مقابل کویت و قطر برگزار کردیم که با این وجود باز هم‌ بازی خوبی انجام دادیم. در نیمه اول از کره پیش بودیم و بازی را در نیمه دوم واگذار کردیم. سجاد استکی را هم در اختیار نداشتیم و دو بازی قبل باعث خستگی و مصدومیت چند بازیکن شده بود.

 تلاش کردیم آخرین شانس جهانی شدن از دست نرود

حبیبی بیان کرد: در یک روز استراحت بین بازی با قطر و کره سعی کردیم بازیکنان مصدوم را تحت درمان پزشکی قرار دهیم تا برای دیدار با کره آماده شوند. به خوبی این تیم را آنالیز کردیم و جلسات تمرینی خوبی داشتیم. در جلسه تمرینی‌مان روی موارد تاکتیکی خوبی کار کردیم و علی رغم مصدومیت چند بازیکن کلیدی مثل سجاد استکی، علیرضا موسوی، مجتبی کرمیان، الله کرم استکی و مجتبی حیدرپور، بازیکنان تمام تلاش خود را کردند تا اجازه ندهند آخرین شانس صعود به مسابقات جهانی راحت از دست برود. در نتیجه، بازی با کره را خیلی خوب شروع و سعی کردیم با توجه به مصدومیت‌ها و مشکلاتی که در برخی از پست‌ها داشتیم بازی را تا پایان مدیریت کنیم. سجاد استکی سعی کرد بازی کند اما بعد از چند دقیقه پشت کشاله‌اش دچار سوزش شد و از زمین بیرون رفت به همین دلیل فشار روی تعداد محدودی از بازیکنان بود و ما هم سعی کردیم تغییراتی ایجاد کنیم تا این فشار را کاهش دهیم.

او در مورد لحظات پایانی بازی با کره جنوبی گفت: ۶۰ دقیقه بازی پرفشار مقابل تیمی کاملا سرعتی مثل کره سخت است. سعی کردیم به برخی از بازیکنان مثل علیرضا موسوی، پویا نوروزی نژاد و چند نفر دیگر استراحت بدهیم . در نیمه اول فرصت‌‌های خوبی داشتیم که آنها را از دست دادیم. در نیمه دوم باز هم نتیجه نزدیک شد. در دو دقیقه آخر که حساس ترین لحظه بود، دو گل از حریف جلو بودیم و می‌توانستیم بازی را با پیروزی تمام کنیم اما آقای مجتبی حیدرپور دو دقیقه اخراج شد و تا پایان بازی او را از دست دادیم. بلافاصله بعد از او پویا نوروزی نژاد کارت قرمز گرفت و از بازی اخراج شد بنابراین دو نفر از اصلی ترین بازیکنانمان را در حساس ترین لحظات بازی از دست دادیم و مجبور شدیم در جایی که دو گل از حریف جلو هستیم بازی را با چهار نفر ادامه دهیم که این‌کار بسیار سختی بود.

او در این مورد افزود: علی رغم اینکه ۲۰ ثانیه از حمله فعال ماقبل آخرمان گذشته بود، داور علامت بازی غیر فعال داد و این فرصت را هم از دست دادیم تا در برگشت با دریافت گل پایانی از گوش، بازی مساوی شود. در ۱۰ ثانیه پایانی از وقت استراحتمان استفاده و برنامه خود را به بازیکنان گوشزد کردیم و دو شوتزن خوب در زمین قرار دادیم تا از شلیک نهایی در بازی استفاده کنیم اما متاسفانه خطای شارژ انجام شد و آخرین فرصت هم از دست رفت.

بازیکنان مردانه جنگیدند

حبیبی با بیان اینکه در کمترین زمان شاهد بهترین تیم چند سال اخیر هندبال بودیم، ادامه داد: بیشتر از حد و اندازه هایمان ظاهر شدیم که آن هم فقط به خاطر همدلی، تعصیب و غیرت بازیکنان بود که با وجود مشکلات و مصدومیت‌‌ها در زمین بازی مردانه جنگیدند. اشتباهات تکنیکی پیش آمده در لحظات حساس بازی به خاطر خستگی و فشار روحی و روانی وارد شده به بازیکنان بود اما آنها خیلی خوب جنگیدند. هندبال خوبی را نشان دادند و تنها علت موفقیت تیم در ارائه یک بازی خوب همین مسائل است.

سرمربی تیم ملی هندبال بیان کرد: تیم ایران با وجود تمام شایستگی‌هایی که در این دوره از مسابقات از خود نشان داد با تفاضل گل و با بدشانسی تمام از مسابقات جهانی بازماند اما این موضوع چیزی از شایستگی‌های تیم ملی کم نخواهد کرد.

او با بیان اینکه مسابقات قهرمانی آسیا نشان داد که چقدر فاصله خود را با قدرت‌های آسیا کم کرده‌ایم، افزود: باید ببینیم که مقابل قهرمان دوره قبل و نایب قهرمان جهان، مقابل تیم قهرمان انتخابی المپیک و سایر تیم‌های قوی چه عملکردی داشتیم و چه نوعی از بازی را ارائه کردیم. این موارد نشان می‌دهد چقدر فاصله مان کم شده که با یک اختلاف میلی متری و با بدشانسی نتیجه از دست رفته است. قطعا اگر‌ زمان آمادگی بیشتر و برنامه ریزی بلند مدتی روی این تیم داشته باشیم، می‌توانیم به عنوان یکی از قدرت های اصلی آسیا عرض اندام کنیم. صرف نظر از نتیجه نهایی که با بد شانسی تمام اتفاق افتاد تیم ایران بهترین نمایش را از خود نشان داد و خیلی بیشتر از داشته ها و حد و اندازه هایمان ظاهر شدیم.

از نظر کادر فنی مشکلی نداشتیم

حبیبی در پاسخ به این سوال که بهتر نبود چند کمک مربی همراه با تیم ملی به مسابقات اعزام‌می‌شدند؟ بیان کرد: مشکلی از نظر کادر فنی نداریم‌ آقای اخوان که یکی از پر سابقه ترین افراد هندبال کشور است به عنوان مدیر فنی همراه تیم است. علاوه بر این آقای دهقان، مربی دروازه بان‌ها، آقای ایوان بلچیچ از کشور کرواسی، آنالیزور و در مقاطعی هم آقای آلن به عنوان بدنساز در کنار تیم حضور دارند.

حبیبی در مورد خداحافظی الله کرم استکی، کاپیتان‌تیم‌ملی از بازی‌های ملی گفت: الله کرم بازیکن ارزنده ای برای کشور بوده و تاکنون زحمات زیادی را کشیده است، در این مسابقات هم نهایت تلاش خود را انجام داد که من از او کمال تشکر را دارم و امیدوارم بهترین تصمیم را بگیرد.

برای نجات هندبال هم قسم شدیم

سرمربی تیم‌ملی خواستار نقد منصفانه شد و گفت: وقتی باخت پیش می‌آید مسائل مختلفی مطرح می‌شود اما بهتر است که در همه ابعاد منصفانه نقد کرد. قطعا نقد کارشناسی را همه قبول دارند. ما همدلی و روحیه مبارزه را با بدترین شرایط ممکن بین بازیکنان داخلی و لژیونر ایجاد کردیم و همه برای نجات هندبال کشور از این شرایط که نتیجه اشتباهات دیگران بود هم قسم‌ شده بودیم و در چنین نبرد سختی حاضر شده ایم. مطمئن باشید اگر نقد مغرضانه‌ای نسبت به هر کسی انجام بگیرد و زحمات صادقانه ورزشکاران نادیده گرفته شود انگیزه و عشق به تیم ملی برای همیشه از بین خواهد رفت.

او افزود: در ورزش ما مساله بسیار جالبی که همیشه وجود دارد این است که وقتی تیم پیروز می‌شود همه می‌گویند بازیکنان خوب بازی کرده‌اند و وقتی تیم می‌بازد مقصر اصلی، اول و آخر فقط مربی است. می‌گویند در نیمه اول بخاطر تکنیک فردی بازیکن‌ها بردیم و مربی نقشی نداشته اما نیمه دوم، نیمه مربی هاست و فقط مربی مقصر است حتی‌آن موقع اشتباهات تکنیکی و فردی بازیکنان هم به گردن مربی می‌افتد در حالی که موفقیت یک تیم به زمان و نحوه آماده سازی بستگی دارد و این بدون برنامه ریزی بلند مدت حاصل نمی‌شود.

با جسارت بازیکنان جوانی را به تیم ملی اضافه کردیم

حبیبی در واکنش به این انتقاد که ایران بازیکن بازیکن سازی انجام نداده  گفت: اگر بازیکنان جوان شایسته‌ای مثل یونس آثاری، مهران حسینی، محمدرضا اورعی، امین فرهادی و علی مهدی زاده به تیم ملی تزریق شده‌اند تا نسل جدیدی در کنار با تجربه ها برای آینده هندبال کشور به وجود بیاید به خاطر جسارت ما بوده است. علاوه بر این در کوتاه ترین زمان بهترین تیم را ساخته‌ایم و صرفنظر از نتیجه نهایی کسی نمی‌تواند به راحتی از این قضیه بگذرد. همانگونه که نقدهای مغرضانه را می‌شنویم، اظهار نظر مثبت بسیاری از جامعه هندبال و حتی کلیه تیم‌های خارجی و کمیته برگزار کننده را هم می‌بینیم.

حبیبی در پاسخ به این سوال که علت اینکه تیم ملی در این دوره مسابقات و در دقایق پایانی بازی نتایج را واگذار کرد، چیست؟ گفت: قبل از هر چیز بازیکنان یک تیم باید آمادگی جسمانی لازم برای یک بازی ۶۰ دقیقه‌ای هندبال را داشته باشند، آیا چنین آمادگی وجود دارد؟ آیا بازیکنان در تمرینات باشگاهی خود به ویژه کسانی که در لیگ ایران بازی می‌کنند با آمادگی جسمانی کامل وارد اردوی تیم ملی می‌شوند؟ آیا از نظر تکنیک‌های فردی در سطح خوبی هستند ؟ آیا با چند اردوی تدارکاتی کوتاه مدت می‌توان به همه مسائل آمادگی جسمانی و تکنیکی و تاکتیکی پرداخت؟ اصلی‌ترین علت افت در نیمه دوم تحلیل انرژی، از دست دادن تمرکز در اثر خستگی، عدم وجود جایگزین‌های باتجربه و مصدومیت‌ها بود.

انتهای پیام‌

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.