• شنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۸
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98110503250
  • خبرنگار : 50210

استاندار:

استان مرکزی به 7500 واحد مسکونی برای اقشار خاص نیاز دارد

استان مرکزی به 7500 واحد مسکونی  برای اقشار خاص نیاز دارد

ایسنا/مرکزی استاندار مرکزی گفت: این استان برای چهار گروه خاص(معلولان بهزیستی، خانواده شهدا، نیروی های مسلح و فرهنگیان) به 7500 واحد مسکونی نیاز دارد.

سید علی آقازاده، شنبه پنجم بهمن ماه در جلسه شورای مسکن استان که با موضوع اجرای طرح اقدام ملی برای اقشار خاص در استانداری برگزار شد، بیان کرد: به نظر می رسد برای چهار گروه مددجویان بهزیستی، خانواده شهدا و ایثارگران، نیروهای مسلح و فرهنگیان در استان مرکزی هفت هزار و 500 واحد مسکونی نیاز باشد که شاید در بررسی و ارزیابی دقیق حدود 50 تا 60 درصد متقاضیان مسکن تایید شوند.

وی با تاکید بر اینکه اداره کل راه و شهرسازی ظرف یک هفته آینده ارزیابی کاملی از ثبت نام کنندگان طرح اقدام ملی مسکن در چهار گروه مذکور داشته باشد و متقاضیان واقعی را آنالیز و استخراج کند، افزود: مشکل فعلی استان مرکزی در شهر اراک است، اگر نتوانیم زمین لازم را برای واحدهای مسکونی تامین کنیم لاجرم باید واحدهای مسکونی مورد نیاز در شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر احداث شوند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: شاید احداث واحدهای مسکونی برای مددجویان بهزیستی در شهرهای جدید که امکانات لازم را ندارند دشوار باشد، البته اگر زیرساخت های مناسب معلولان بهزیستی در این شهرها ایجاد شود مشکلی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه قطعا نیاز اراک و ساوه بیش از دیگر شهرهاست و شهرهای جدید در این راستا نقش پررنگی دارند، گفت: اگر بتوانیم اراضی بیشتری در استان شناسایی کنیم قطعا می توان سهم 22 هزار واحدی استان مرکزی در طرح اقدام ملی مسکن را افزایش داد، در بازدید از شهر اراک اراضی متعلق به دولت شناسایی شد که اگر آماده شوند می توان تعداد واحدهای مسکونی ذیل این طرح را افزایش داد.

آقازاده اضافه کرد: اراضی که مالک آنها دولت نیست را نیز می توان با کمک شهرداری برای احداث واحد مسکونی آماده کرد، همچنین چند پلاک دولتی در اراک نیز شناسایی شده است و پیگیریم که طی رایزنی با وزارتخانه های مرتبط برای احداث تعدادی واحد مسکونی اختصاص یابند.

به گزارش ایسنا، در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن سهم استان مرکزی مشخص شد و در جلسه گذشته مقرر شد که برای اقشار ویژه نیز در حد توان تصمیماتی اتخاذ شود، افزود: در حوزه اقشار ویژه با چهار گروه مواجه هستیم که شامل فرهنگیان آموزش و پرورش می شود. در این راستا وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش دارد، خانواده شهدا، ایثارگران و آزادگان، معلولان تحت پوشش بهزیستی و نیروهای مسلح دیگر گروه های این تقسیم بندی هستند که هر کدام از این اقشار با دستگاه و وزارتخانه های تابعه دارای تفاهم نامه تامین مسکن هستند.

مهدی زندیه وکیلی گفت: در استان مرکزی برای نیروهای مسلح همچون سپاه پاسداران و نیروی انتظامی تاکنون اقداماتی در حوزه مسکن انجام شده و تنها ارتش جمهوری اسلامی باقی مانده است که باید در راستای تامین مسکن آنها اقدامی صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: در کلانشهرهای کشور تاکنون طرح مسکن مهر و حتی اقدام ملی در داخل شهرها اجرایی نشده و تمام واحدهای مسکونی در شهرهای جدید و اطراف کلانشهرها احداث شده است. در واقع شهرهای جدید فرصتی هستند که به لحاظ قیمت مناسب می توان واحدهای مسکونی را در آنها احداث و عرضه کرد ولی برای چهار گروه مذکور در گام اول باید وزارت راه و شهرسازی پالایش دقیقی از متقاضیان واقعی داشته باشد.

احمد مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: سمیه ابلاغی به استان مرکزی در طرح اقدام ملی مسکن را ۲۰ هزار و ۸۹۰ واحد دانست و افزود: ۱۲ هزار واحد سهم دو شهر جدید مهاجران و امیرکبیر است و ۸ هزار و ۸۸۹۰ واحد نیز در قالب چند تعهد اجرایی خواهد شد.

وی گفت: در حوزه آموزش و پرورش و تامین مسکن فرهنگیان ۴ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام شده است که عدد بالایی است بر همین اساس مقرر شد که آموزش و پرورش در سطح ملی سامانه ای را راه اندازی کند و تمام اطلاعات در سامانه تجمیع شود. براساس فرم ج اطلاعات اداره ثبت اسناد و املاک، اطلاعات واقعی استخراج خواهد شد.

مرزبان با بیان اینکه برای آموزش و پرورش و نیروهای مسلح تامین زمین با خود دستگاه است و اگر زمینی برای این امر در اختیار راه  وشهرسازی باشد می تواند با اقساط ۵ ساله تامین شود، بیان کرد: به منظور تامین مسکن خانواده شهدا و ایثارگران، در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت سهم تعیین و اراضی تامین شده است و فقط تعیین تکلیف اراک باقی مانده است البته بخش عمده نیاز ارتش به مسکن در دو شهر جدید مهاجران، امیرکبیر و خمین تامین و اراضی تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه برای مددجویان بهزیستی باید واگذاری زمین به شکل ۹۹ ساله باشد و قیمت زمین نیز یک سوم قیمت ساخت برآورد شود که در حال حاضر در اراک چنین زمینی وجود ندارد، اما می توان در مهاجران چنین زمینی با این شرایط را در نظر گرفت، افزود: در ساوه زمینی به وسعت ۲.۷ هکتار برای بنیاد شهید در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا رضا فرخ مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی در این جلسه اظهار کرد: در راستای طرح اقدام ملی مسکن برای شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر اراضی از سوی راه و شهرسازی تامین شده است که بالغ بر ۸۱ هزار و ۸۴۱ مربع در ۱۸ سایت و ۱۹۱ قطعه است که ظرفیت ساخت ۷۹۱ واحد مسکونی را دارد، هر چند که برای این شهرها سهمیه ای ۸۶۱ واحدی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل بنیاد شهید استان مرکزی نیز با بیان اینکه پروژه ۲۶۴ واحدی بنیاد شهید استان با وجود ۸۰ درصد پیشرفت هنوز سند ندارد، افزود: زمینی به وسعت ۳ هزار متر در منطقه پامچال شهر صنعتی با ظرفیت ۱۲۰ واحد اختصاص یافته است که از همان روز اول با شهرداری به مشکل خورد و پروژه تاکنون مسکوت مانده است.

مرتضی انصاری فر گفت: دو هزار و ۲۲۵ نفر از جامعه خانواده شهدا، ایثارگران و آزادگان متقاضی دریافت مسکن هستند که هزار و ۷۱۱ نفر مربوط به اراک و ۳۹۵ نفر در ساوه است.

سرهنگ قاسم جلیلوند فرمانده مرکز درجه داری حضرت علی اکبر(ع) پدافند هوایی اراک و ارشد نظامی ارتش ایران در استان مرکزی نیز بیان کرد: ۹۰۰ نفر در اراک و خنداب متقاضی مسکن هستند که شاید پس از ارزیابی، معادل ۲۰ تا ۳۰ درصد از این تعداد را ریزش داشته باشیم و این رقم به ۷۷۰ نفر برسد بر این اساس می توان برای ۲۵۰ نفر در مهاجران، ۲۰۰ نفر شهر امیرکبیر، ۳۰۰ نفر در اراک و ۲۰ نفر در خنداب مسکن اختصاص داد.

احمد حاج دایی معاون مشارکتهای مردمی و اشتغال و موسسات غیردولتی بهزیستی استان مرکزی نیز اظهار کرد: از ابتدای اجرای طرح نهضت مسکن معلولان و زنان سرپرست خانوار در استان مرکزی تاکنون ۲۲۰۰ واحد واگذار شده و ۵۰۰ واحد نیز در مهاجران واگذار شد، اما در استان ۳۸۴ مورد معلول سرپرست خانواده شناسایی شده است که ۱۵۰ مورد آن در اراک است، همچنین در مرکز استان ۱۶۰ خانواده با دو معلول وجود دارد و در واقع ۵۵۴ مددجوی بهزیستی نیازمند مسکن هستند.

بهرام حسین آبادی معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش استان مرکزی نیز بیان کرد: ۴۱۰۰ متقاضی دریافت مسکن در سامانه ثبت نام کرده اند که به نظر می رسد با بررسی دقیق و اعمال شرایط دریافت مسکن ۱۵۰۰ نفر ریزش داشته باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.