• شنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۱
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 98110503252
  • خبرنگار : 71021

در دیدار نماینده ولی فقیه در حج با مراجعه عظام چه گفته شد؟

در دیدار نماینده ولی فقیه در حج با مراجعه عظام چه گفته شد؟

مراجع عظام تقلید در دیدار نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر جایگاه وزین زائران ایرانی و رعایت قوانین کشور میزبان تاکید کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در سفر به قم به طور جداگانه با حضرات آیات عظام تقلید وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی دیدار و گفتگو کرد.  

در این دیدارها نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت به تشریح فعالیت‌ها و تلاش‌های گسترده بعثه مقام معظم رهبری در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجرایی حج پرداخت و مراجع عظام تقلید رهنمودهای ارزشمند و سازنده‌ای را در این خصوص ارائه کردند.

ایران را وارونه نشان می‌دهند

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار سرپرست حجاج ایرانی، حج را آبروی اسلام و تشیع دانست و بر لزوم ارائه آموزش‌های لازم به حجاج تاکید کرد و یادآور شد: شرکت در نماز جماعت، دوری از کارهای خلاف شأن حجاج، احترام به قوانین کشور میزبان از جمله موضوعاتی است که زائران در این سفر معنوی به این مسائل بیشتر اهتمام ورزند.

این مرجع تقلید با تاکید بر لزوم حضور حجاج در برنامه‌های آموزشی و مناسک حج، بیان کرد: آموزش‌های ارائه شده به حجاج، زائران ایرانی را در میان سایر حجاج کشورهای اسلامی از نظر ادب، اخلاق و رفتار نمونه قرار داده است.

وی احترام به مقدسات مذاهب مختلف اسلامی را مهم برشمرد و افزود: توجه و التزام به این امر حیاتی و مهم در همه موقعیت‌ها و اماکن ضروری است، لکن در موسم حج اهمیت و حساسیت مضاعف پیدا می‌کند. امروز جهان اسلام در شرایطی است که بیش از گذشته نیاز به وحدت و همگرایی مسلمانان است و تحقق این مهم بدون احترام مسلمانان به عقاید مذاهب اسلامی دیگر محقق نمی‌شود.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، ‌ ایران‌هراسی و شیعه ستیزی را حربه معاندان و مستکبران خواند و گفت: رسانه‌های جبهه استکبار همواره تلاش می‌کنند از جمهوری اسلامی ایران واقعیتی وارونه نشان دهند، این در حالی است که وقتی برخی شخصیت‌های علمی و سیاسی از کشورهای مختلف جهان به ایران اسلامی سفر می‌کنند، از آن‌ها درباره وضعیت ایران سئوال می‌کنیم، اذعان می‌کنند واقعیت ایران با آنچه در رسانه‌های جهان ترسیم و تصویر می‌شود، فاصله زیادی دارد.

وی اظهار کرد: در چنین شرایطی باید با حضور در صحنه، تبلیغات صحیح و نیز مهم‌تر از آن برخورد شایسته این فضا را بشکنیم که موسم حج فرصت بسیار مناسبی برای تحقق این مهم است که حجاج باید با عمل خود در این جهت نقش آفرینی کنند.

این مرجع تقلید یادآور شد: امروز دنیای استکبار و غرب با هجمه‌ها و تبلیغات سیاسی علیه ما برنامه‌ریزی و فعالیت می‌کند، باید ضمن داشتن برنامه‌های هدفمند برای مقابله با این هجمه‌ها، با عمل اسلامی ماهیت واقعی خود را به خوبی به دنیا نشان دهیم.

حجاج دست پر برگردند

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدارنماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت حضور زائران ایرانی در سرزمین وحی را فرصت بسیار مناسبی دانست و بر لزوم استفاده درست از این موقعیت برای تبیین معارف اسلامی و هماهنگی مسلمانان تاکید کرد.

این مرجع تقلید گفت: به برکت وجود مبارک اهل‌بیت (ع) جای‌جای سرزمین وحی ارزشمند است و باید از حضور زائران به‌درستی استفاده کرد تا پیام اسلام به سایر مردم جهان منتقل شود. ظرفیت عظیمی در حج وجود دارد که نباید از آن غفلت کرد و کاری کنید که با برنامه‌ریزی مناسب این موقعیت برای تمام زائران فراهم شود.

آیت‌الله‌ العظمی صافی گلپایگانی یادآور شد: حج بهترین فرصت برای خودسازی زائران است و باید برای زائران این فرصت خدادادی را فراهم کنیم تا به‌درستی اعمال و مناسک‌شان را انجام دهند و با دست‌پر به موطن خود برگردند.

امیدوارم امسال هم حج موفقیت‌آمیز باشد

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی نیز در این دیدار بر انتقال سخنان پرمعنا و نورانی ائمه اطهار (ع) در حج تاکید کرد و گفت: از فرصت حج برای بیان معارف دین، سخنان ائمه اطهار و به ویژه ادعیه‌های معصومین (ع) در میان حجاج بیشتر استفاده شود.

وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز حج ۱۳۹۸، ‌ افزود: اینکه شاهد هستیم با تمام مشکلات و سختی‌های موجود حجاج ایرانی این مناسک را به خوبی برگزار می‌کنند از عنایت ویژه حضرت ولیعصر (عج) است و یکی از ادله معنوی و غیرمادی وجود همین مستثنیات است که شاهد آن هستیم و باید قدر آن را به خوبی بدانیم.

این مرجع تقلید افزود: خوشبختانه ائمه اطهار (ع) همیشه به زائران عنایت خاصی داشته‌اند و ما در طول سال شاهد این الطاف الهی بوده‌ایم، البته اینها تنها بخشی از الطاف الهی است که آن را درک می‌کنیم زیرا عنایت زیادی وجود دارد که برای انسان‌ها قابل درک نیست.

شبیری زنجانی تاکید کرد: امیدواریم حجاج ایرانی امسال همچون سال‌های گذشته حجی موفقیت‌آمیز برگزار کنند و با دعای خیر آن‌ها شاهد گشایش مشکلات کشور باشیم.

آیت الله العظمی وحید خراسانی نیز با اشاره به اینکه زائران مهمانان رحمت واسعه حق هستند، اظهار کرد: سفر حج همیشه با یاد و بهره مندی توصیه‌های معصومین (ع) انجام شود تا زائران از الطاف آن بزرگواران برخوردار شوند.

این مرجع تقلید بر لزوم توجه بیشتر زائران به مسائل معنوی در حج تاکید کرد و افزود: زائران در طول سفرشان به سرزمین وحی همیشه به ذکر و توسل بپردازند تا مورد توجه و عنایت خاص حضرت ولیعصر (عج) قرار بگیرند.

حقوق شهدای منا پیگیری شود

آیت‌الله العظمی نوری همدانی نیز بر لزوم آشنایی هر چه بیشتر زائران با آموزه‌ها و معارف حج تاکید و پیشنهاداتی در این زمینه ارائه کرد و یادآور شد: حج از جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردار است که باید زائران از این فرصت مهم به خوبی بهره بگیرند و در انجام مناسک بیشتر تلاش کنند.

این مرجع تقلید، همچنین با انتقاد از تخریب برخی آثار تاریخی و دینی در عربستان، خواستار توجه هر چه بیشتر جهانیان برای حفظ و بقای اماکن اسلامی در این کشور شد.

وی با اشاره به فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ و به شهادت رسیدن شماری از حجاج ایرانی یادآور شد: باید این موضوع و حقوق حجاج شهید پیگیری شود و کشور میزبان نیز باید این حقوق را تأمین کنند، چرا که این حادثه دردناک نتیجه سوء تدبیری است که در این کشور رخ داد.

نوری همدانی به قدرت ایران اسلامی در منطقه و جهان اشاره کرد و افزود: عظمت و قدرت ایران نشانه عظمت و قدرت اسلام و مکتب اهل بیت (ع) است و باید با ارتباط با مسلمانان جهان اسلام، جهانیان را با جایگاه واقعی ایران اسلامی بیشتر آشنا کرد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا به مسلمانان توصیه کرد که برای اعتلای جهان اسلام و رهایی از دست ظالمان متحد شوند و همواره نسبت به توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان و بدخواهان هوشیار باشند.

حجاج به قوانین کشور میزبان پایبند باشند

آیت‌الله العظمی سبحانی در این دیدار بر لزوم رعایت قوانین کشور میزبان توسط حجاج تاکید کرد و گفت: همه زائران باید در سفر به سرزمین وحی به قوانین کشور میزبان احترام بگذارند. از سوی دیگر عربستان نیز باید شأن و جایگاه زائران و ضیوف الرحمان را حفظ و به شایستگی از آنان پذیرای کند.

این مرجع تقلید افزود: امیدواریم حج امسال نیز همچون سال‌های گذشته با حفظ عزت و کرامت زائران برگزار شود و حجاج ایرانی بدون هیچ گونه مشکلی به موطن خود بازگردند.

وی همچنین بر استفاده هر چه بیشتر روحانیان زباندان، تاکید کرد و این امر را در تعامل با مسلمانان جهان اسلام و زائران سایر ملل اسلامی بسیار مهم برشمرد.

حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی، نماینده تام الاختیار آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی نیز در دیدار با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، بر لزوم حفظ شأن و جایگاه زائران ایرانی تاکید  و حجاج را به  رعایت قوانین کشور میزبان توصیه کرد و حج را بهترین فرصت برای تقویت وحدت میان مسلمانان دانست.

او همچنین زائران را به رعایت نظم و انضباط و پایبندی به قوانین کشور میزبان توصیه کرد.   
 

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در این دیدارها با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز حج گذشته در خصوص برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات صورت گرفته برای حج آینده گزارشی ارائه کرد و رهنمودهای مراجع عظام تقلید را برای دست اندرکاران حج سرمایه ای ارزشمند خواند.

سرپرست حجاج ایرانی بیان کرد: امیدواریم امسال نیز همچون سال‌های گذشته بتوانیم نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید را جامه عمل بپوشانیم و حج را به صورت مقبول در سال آینده برگزار کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.