• شنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۱
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98110503265
  • خبرنگار : 71368

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران خبر داد

از راه اندازی سامانه جامع گردشگری تا آخرین وضعیت تشکیل سازمان گردشگری شهر تهران

از راه اندازی سامانه جامع گردشگری تا آخرین وضعیت تشکیل سازمان گردشگری شهر تهران

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران ضمن تشریح برنامه‌های نوروزی این ستاد از راه اندازی سامانه جامع گردشگری شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهرشاد کاظمی ظهر امروز در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های ستاد گردشگری برگزار شد با بیان این که تهران شهر ناشناخته‌ای است که می‌توان به عنوان مقصد گردشگری آن را معرفی کرد اظهارکرد: اهداف زیادی را برای توسعه گردشگری در تهران در نظر گرفتیم که بر همین اساس سامانه جامع گردشگری را تا نوروز ۹۹ راه اندازی خواهیم کرد و تا پایان تابستان سال بعد نیز این سامانه جامع گردشگری تکمیل می‌شود.

وی با بیان این که در این سامانه جامع اطلاعات مختلف شهر از جمله مکان رویدادها، خدمات و غیره بر روی نقشه جانمایی شده است، گفت: همچنین برای این که سامانه جامع کاملی داشته باشیم بانک اطلاعات گردشگری تهران نیز راه اندازی شده است که بر همین اساس علاوه بر اطلاعاتی که بر روی سامانه جامع بارگذاری شده، تمام کتب‌، پایان‌نامه‌ها و غیره که در حوزه گردشگری است نیز در این بانک اطلاعات موجود است.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران  همچنین از راه اندازی جایزه گردشگری تهران در سال آینده خبر داد و گفت: در این جایزه از رسانه‌های برتر، آژانس‌های برتر، ایده‌های برتر و ناشران برتر حوزه گردشگری تقدیر می‌شود.

وی با بیان این که دوشنبه هفته آینده ششمین دوره جایزه ملی تهران برگزار می‌شود تصریح کرد: از ساعت ۱۶ تا ۱۸ ششمین دوره جایزه تهران برگزار خواهد شد.

کاظمی همچنین در مورد ایجاد بانک اطلاعات گردشگری با بیان این که ۷۰ درصد اطلاعات موجود است و در حال بارگذاری هستیم،  در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا هم زمان بانک اطلاعات گردشگری و سامانه جامع گردشگری راه اندازی شده است اظهارکرد: بانک اطلاعات شامل اطلاعات کلی شهر تهران است اما در سامانه جامع گردشگری همه اطلاعات مربوط به تهران همراه با لوکیشن و توضیحات بر روی نقشه بارگذاری می‌شود که پیش نیاز داشتن یک سامانه جامع ایجاد بانک اطلاعاتی بود.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران همچنین از راه اندازی نمایشگاه جاذبه‌های گردشگری تهران ۱۴۰۰ در هفته تهران برای سال آینده خبر داد و گفت: در دهه فجر برنامه گالری گردی در روزهای جمعه را نیز ایجاد کرده‌ایم.

کاظمی با بیان این که با محوریت شورایاران درصدد راه اندازی گردشگری محلات هستیم اظهار کرد: معتقدیم محلات تهران پتانسیل گردشگری دارند و به همین دلیل از شورایاران می‌خواهیم که با همکاری آژانس‌های محلی مسیرهای گردشگری تعریف کنند.

به گفته وی، با همکاری شورایاران برنامه حکایت تهران نیز راه اندازی شده است که براساس آن مردم محلات نسبت به روایت داستان‌ها و حکایات اقدام می‌کنند.

تهران شهری برای همه شعار نوروز  ۹۹

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با بیان این که نوروز امسال به صورت مفصل پوشش برنامه‌های نوروزی و گردشگری را خواهیم داشت گفت: شعار امسال ما تهران شهری برای همه است و سعی کرده‌ایم با برنامه ریزی و برنامه‌های مختلف بتوانیم فضای یکسانی را برای شهروندان ایجاد کنیم.

وی با بیان این که برنامه نوروزگاه به عنوان برنامه اصلی شهر تهران به صورت یکپارچه در سطح شهر اجرایی می‌شود، ادامه داد: همزمان با روز درختکاری یعنی ۱۵ اسفند ماه نوروزگاه آغاز شده و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

کاظمی با اشاره به ایجاد کارناوال‌های شادی و برپایی گروه‌های موسیقی و تئاتر در سطح شهر گفت: احیای سنت‌های قدیمی را در دستور کار داریم به گونه‌ای که در گذشته هر روز اسفند به یک نام، نام گذاری شده بود و با آداب و آیین‌های مخصوص وارد سال جدید می‌شدند؛ اما از آن آیین‌ها تنها چهارشنبه سوری مانده که آن هم با ترقه دچار تحریف شده است. اما برای مردم قطعا جالب است که آیین‌هایی همچون نوروز خوان، میر نوروز، آشتی کنان، چراغانی،‌سمنوپزان،‌خانه تکانی و غیره نیز در گذشته وجود داشته و حالا می‌تواند احیاء شود.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با بیان این که سامانه ۱۳۷ در آستانه نوروز همچون سال‌های گذشته آماده پاسخگویی به سوالات گردشگری مردم در ایام نوروز است، گفت: همچنین ۵۰۰ هزار پک از طریق صد ایستگاه ثابت و متحرک گردشگری میان مردم توزیع می‌شود که مردم می‌توانند از تخفیف‌های موجود در این پک‌ها استفاده کنند؛ اما از آن جا که هنوز محتوای این پک‌ها مشخص نشده است و احتمالا تا نیمه اسنفد ماه این بسته‌های نوروزی مشخص می‌شود، اطلاعات آن را به مردم می‌دهیم.

کاظمی با بیان این که از همه ارگان‌ها خواسته‌ایم که در صورت تمایل در تهیه این پک‌ها به شهرداری کمک کنند اظهار کرد: ارگان‌هایی که مایل هستند نامشان در این بسته‌های تخفیف دار باشد ملزم هستند یا نسبت به ارائه تخفیف به مردم اقدام کرده و یا اگر نمی‌خواهند که تخفیف بدهند در چاپ  این بسته‌های تخفیف دار به شرکت مربوطه که از بخش خصوصی است کمک کنند.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با بیان این که ستاد گردشگری تهران مجاز به دریافت هیچ گونه مبلغی از شرکت‌ها برای تبلیغاتشان نیست اظهار کرد: همچنین اعلام کرده‌ایم آژانس‌های تور گردی تهران که مایل هستند می‌توانند اطلاعات خود را در اختیار ستاد گردشگری شهرداری تهران قرار دهند تا در تورهای تهران گردی نوروزی از آنها استفاده شود و دقت داشته باشید که ما پولی از این تورها دریافت نمی‌کنیم و از آنها خواسته‌ایم در قبال تسهیلاتی که شهرداری می‌دهد به مردم تخفیف بدهند.

وی همچنین از حرکت ده دستگاه اتوبوس گردشگری در مسیرهای گردشگری خبر داد و گفت: فعلا مسیرهای گردشگری در منطقه ۱۱ و ۱۲ نهایی شده اما از سایر مناطق نیز درخواست کرده‌ایم که مسیرهای گر دشگری خود را به ما معرفی کنند تا بتوانیم برای آنها برنامه ریزی کنیم.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران همچنین در خصوص آخرین وضعیت ساختار ستاد گردشگری تصریح کرد: ستاد گردشگری ذیل سازمان رفاه شهرداری فعالیت می‌کرد؛ اما از سال ۹۱ به عنوان یک ستاد مشترک تنها در ایام نوروز فعال بود این در حالی است که بعد از آن با توجه به استقبال گسترده مردم از این ستاد گردشگری، مسوولان شهر تهران تصمیم گرفتند که فعالیت ستاد گردشگری همه روزه باشد. اما از آن جا که گردشگری نقش مهمی در تولید درآمدهای پایدار دارد باید بگویم که این موضوع در شهرداری تهران مغفول مانده بود تا این که شورای شهر پنجم در مصوبه‌ای اعلام کرد که این ستاد گردشگری باید به سازمان تبدیل شود.

کاظمی افزود: براساس مصوبه شورا ، شهرداری می‌بایست تا پایان امسال لایحه تشکیل سازمان گردشگری شهرداری تهران را به شورای شهر تقدیم کند و در حال حاضر کارگروه‌های تدوین این لایحه ایجاد شده است و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم لایحه تشکیل سازمان گردشگری را به شورای شهر ارائه دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.