• دوشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۷:۴۹
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98112820979
  • خبرنگار : 71461

دیدار دست‌اندرکاران همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم» با آیت‌الله نوری همدانی

دیدار دست‌اندرکاران همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم» با آیت‌الله نوری همدانی

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه دجال همان آمریکاست گفت: باید دجال را بشناسیم و بشناسانیم و دفتر تبلیغات اسلامی که زبان حوزه است باید در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر تبلیغات اسلامی، آیت الله حسین نوری همدانی در دیدار رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و دست اندرکاران همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم» ضمن قدردانی از فعالیت های این دفتر در راستای برگزاری این همایش اظهارداشت:  استقامت بحثی بسیار وسیع است و در قرآن، روایات و تاریخ اهل بیت(ع) و علما درخصوص استقامت بحث هایی مطرح شده است و نمونه های فراوانی از مقاومت و استقامت را می توان در آنها پیدا کرد.

 مقاومت علما در سه جبهه

وی گفت: علما در سه جبهه مقاومت کردند، یکی در عرصه تحصیل علم بود که استقامت کردند که اگر مقاومت نمی کردند، نمی توانستند در صدر قرار بگیرند و همیشه پیش قدم بودند و وارد میدانی شدند که از هر طرف موج هایی می آمد، لذا پرداختن به این مسأله، کار بسیار مهمی است.

این مرجع تقلید مقابله با دشمنان را از ویژگی های علما برشمرد و تصریح کرد: جبهه دیگری که علما در آن مقاومت کردند، استقامت در برابر دشمن بود و در برابر دشمنان اسلام شهید شدند.

وی افزود: ارشاد مردم، جبهه دیگری بود که علما در آن وارد شدند و در این راه مقاومت کردند.

امثال شهید سلیمانی در ممکلت ما زیاد وجود دارد

آیت الله نوری همدانی با اشاره به رشادت های سپهبد سلیمانی اظهار داشت: حاج قاسم کار بزرگی کرد و دنیا را تکان داد و در این راه، اخلاص، مقاومت و شجاعت به خرج داد.

وی گفت: نباید کار را منحصر در شخصیت سردار سلیمانی کنیم، چرا که در مملکت ما امثال ایشان افراد زیادی وجود دارد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم ضمن اشاره به آیاتی از قرآن کریم و فرازهایی از نهج البلاغه، به فراوانی مطالب در خصوص استقامت در آموزه های دینی پرداخت، خطاب به دست اندرکاران همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم» تصریح کرد: این همایش کار بسیار مهمی است.

وی با تأکید بر ضرورت حفظ نظام جمهوری اسلامی و استقامت در مقابل دشمنان افزود: بایستی نظام را حفظ کنیم و در برابر دشمنان مجهز باشیم.

 قدردانی از نقش مهم سید حسن نصرالله

آیت الله نوری همدانی با اشاره به نقش مهم سید حسن نصرالله در محور مقاومت اظهار داشت: چند نفر مثل این سید باید در کشورهای مختلف حضور داشته باشند و با یکدیگر در مقابل دشمنان متحد باشند.

دجال همان آمریکاست

وی بر ضرورت دشمن شناسی تأکید کرد و گفت: به نظر من، دجال همان آمریکا است و این کلمه وصفی برای کسانی است که با کینه وارد میدان می شوند و روایات زیادی در این خصوص است؛ بنابراین، باید دجال را بشناسیم و بشناسانیم و دفتر تبلیغات اسلامی که زبان حوزه است باید در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد.

همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم» برگزار می‌شود

حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی نیز در این دیدار  با اشاره به برگزاری همایش های مختلف در این دفتر، اظهار کرد : در کنار فعالیت های متعدد تبلیغی و فرهنگی و پژوهشی و آموزشی، یکی از کارهایی که هر ساله در دست اقدام داریم، برگزاری همایش های علمی می باشد و سال ها است که این همایش ها را با تولیدات علمی مناسب توأم کرده ایم و هر همایش علمی که برگزار می شود، زمینه ای برای تولید آثار علمی است.

وی با اشاره به برگزاری در بهمن ماه و اسفندماه جاری چند همایش را برگزار کردیم و در دست اقدام داریم؛ از جمله این همایش ها، همایش ملی «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» است که چند روز گذشته را برگزار کردیم که در این همایش 30 نشست علمی را با حضور اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی در قم برگزار کردیم و مقالات علمی را در راستای محورهای گوناگون این بیانیه سفارش دادیم و خروجی مقالات سفارشی و ارسالی و نشست های علمی مشتمل بر 3500 صفحه در قالب 6 جلد راجع به بیانیه گام دوم انقلاب است که حدود 62 مقاله این همایش را شخصیت های علمی دفتر تبلیغات اسلامی نوشتند و مابقی آن را از شخصیت های دانشگاهی استفاده شده است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: چندی پیش همایش «نظریه انتظار از دیدگاه مقام معظم رهبری» را برگزار کردیم که کار علمی خوبی صورت گرفت؛ یکی از ارکان اصلی انقلاب اسلامی، مقاومت در برابر استکبار و مسأله ظلم ستیزی است که جوهره اصلی انقلاب را تشکیل می دهد.

وی خاطرنشان کرد: مقاومت در ابعاد مختلف بر حیات و موجودیت جمهوری اسلامی سایه افکن شده است؛ لهذا تصمیم گرفته شد که پایه ها و بنیان های نظری مقاومت را از دیدگاه قرآن بررسی شود که این همایش 19 اسفندماه 98 برگزار خواهد شد.

ماجرای درخواست دو رزمنده فاطمیون از دفتر تبلیغات اسلامی!

حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم در ادامه به فلسفه برگزاری این همایش پرداخت و اظهار کرد: روزی دو نفر از رزمندگان فاطمیون در سوریه به پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم مراجعه کردند و در خصوص مسأله مقاومت در قرآن از ما مطالبه ای را داشتند.

وی افزود: لذا تصمیم گرفتیم که در این زمینه کار کنیم و مقاومت را از منظر قرآن کریم مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم این مساله مهم را از نگاه قرآن تبیین کنیم.

رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به محورهای همایش مذکور گفت: تاکنون مقالات بسیار خوبی در محورهای «مبانی و اصول مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم»، «شاخصه‌ها و الگوهای مقاومت در قرآن کریم»، «دستاوردهای مقاومت از منظر قرآن کریم»، «چالش های مقاومت از منظر قرآن کریم» و «گفتمان‌سازی مقاومت از منظر قرآن کریم» دریافت کرده ایم و نشست های علمی مناسبی را برگزار کرده ایم.

رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در خصوص تعداد مقالات این همایش تصریح کرد: پس از اعلام فراخوان این همایش، ۱۶۸ چکیده مقاله و ۱۴۵ مقاله دریافت و از این میان، ۱۲۲ مقاله پذیرش و ارزیابی شد که از نظر علمی جایگاه خوبی دارند.

وی افزود: از طریق برگزاری این همایش، پشتوانه نرم افزاری مقاومت اسلامی از نگاه قرآن را فراهم کردیم؛ همچنین، نگاهی تقریبی در بحث مقاومت داشتیم تا یک نوع هماهنگی جامع در جهان اسلام از حیث مقاومت به وجود بیاوریم و با توجه به این که زبان قرآن زبان مشترک است، تلاش داریم تا بتوانیم دیدگاه تکفیری و داعشی را در مسأله مقاومت نفی کرده باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم خاطرنشان کرد: در این زمینه، ۱۱ نشست علمی با موضوعات بسیار عالمانه در مشهد مقدس، کردستان و برخی دیگر از نقاط کشور برگزار کردیم و خروجی این نشست ها می تواند به صورت نرم افزار و یا کتابی آماده سازی شود و در این راستا دو ویژه نامه نیز آماده سازی خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.