• چهارشنبه / ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۸
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98113022258
  • خبرنگار : 50212

مطالبه دانشجویان از مجلس؛ از شفافیت آرا تا نیم‌نگاهی به مصالح دانشجو

مطالبه دانشجویان از مجلس؛ از شفافیت آرا تا نیم‌نگاهی به مصالح دانشجو

ایسنا/مرکزی نقش دانشجویان و جامعه دانشگاهی در رونق انتخابات و افزایش کیفیت انتخاب، آگاه سازی مردم در زمینه ضرورت حضور در انتخابات و انتخاب درست همواره از مواردی بوده که در دوره های مختلف انتخابات توسط مسئولان و صاحبنظران بر آن تاکید شده است، نقشی که به نظر می رسد تحقق آن در دوره های مختلف انتخابات با نوساناتی همراه بوده و علاوه بر نوع نگاه و فضای حاکم بر دانشگاه ها و کشور به نوعی ارتباط مستقیم با حال و حوصله دانشجویان و در مجموع دانشگاهیان هم داشته است.

این نقش با توجه به گستردگی جامعه دانشگاهی در ایران، بویژه در انتخابات مجلس به عنوان بزرگترین پارلمان ملی کشور بسیار حائز اهمیت است، به حدی که نباید آنرا دست کم گرفت و به آن بی توجهی کرد، چراکه تجربه نشان داده است که رونق شور و نشاط انتخاباتی در دانشگاه ها بوضوح به جوامع مرتبط با آنها سرایت کرده و حتی در جهت گیری های انتخاباتی آنها موثر واقع می شود، نقشی که باید به آن فرصت رشد کردن و به کمال رسیدن داد.

حال که در آستانه برگزاری انتخابات مجلس یازدهم قرار داریم، اینکه این قشر مطالبه گر از نمایندگان این دوره از مجلس چه می خواهند سوالی است که از تعدادی از آنها پرسیده ایم.

نیم نگاهی به نظر و مصالح دانشجو

محمدصادق سعیدی مهمترین مطالبه دانشجویان را در حوزه شفافیت آراء و شفافیت اموال نمایندگان دانست و گفت: شفافیت در این موارد آنهم قبل از دوره مسئولیت و بعد از آن بسیار مهم است و در این صورت مشخص خواهد شد که بازهم کرسی مجلس ارزش صرف هزینه‌های هنگفت را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی برای اجرای قوانین موجود، هیچ گونه سازوکار نظارتی مدونی در نظر ندارد، افزود: بهتر است برای تصمیم‌گیری برای جامعه دانشجویی حداقل نیم نگاهی به نظر و مصالح دانشجو وجود داشته باشد.

وی افزود: قوه مقننه در عمل به منویات و  بیانات رهبری، درخصوص گام دوم انقلاب، لازم است تا از ظرفیت جوانان در تصمیم‌گیری‌ها و اداره کشور استفاده شود.

این فعال دانشجویی در پاسخ به این پرسش که حضور دانشجویان در انتخابات چگونه می‌تواند به ارتقای کیفی ساختار مجلس کمک کند، اظهار کرد: تمایز در نگاه و مطالبات تخصصی قشر دانشجو نسبت به مسئولیت و کرسی مجلس حداقل باعث خواهد شد، یک فرد رأی خود را به شام و آهنگ‌های سخیف نفروشد و در نتیجه شاهد یک مجلس انقلابی کارآمد باشیم.

وی به نقش دانشجویان در هدایت مردم به سمت انتخاب صحیح نیز اشاره کرد و افزود: نقش دانشجویان به عنوان قشر فهیم و دغدغه‌مند جامعه، علاوه بر برگزاری نشست‌های مطالبه‌گری از نمایندگان در دوره مسئولیت(نه انتخابات) اینست که با مشخص کردن حیطه  وظایف یک نماینده برای مردم، آنان را به سمتی سوق دهند که خودشان تشخیص دهند که کدام نامزد با توجه به شعارهای تبلیغاتی، اصلح و توانمند است.

انتخاب صحیح تنها رسالت یک دانشجو نیست

یکی از فعالان دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک نیز که اخیرا از دانشگاه فارغ التحصیل شده است، گفت: دانشجو علاوه بر اینکه باید خود انتخابی صحیح برای مشارکت در بهبود سرنوشت کشور داشته باشد، باید اصول یک انتخاب درست را هم در بین عموم جامعه ترویج دهد و افکار عموم مردم را به سمت صحیح ترین مسیر هدایت کند.

علی صادقیان که فعالیت در حرفه مرتبط با رشته تحصیلی را یکی از دغدغه های دانشجویان امروزی می داند افزود: دانشجویان در هر رشته ای اعم از فنی و مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و... که باشند خواهان فعالیت در رشته های مرتبط با تحصیل‌شان هستند و در راستای تحقق این مهم به اعتقاد من حمایت از تولید ملی توسط نمایندگان مردم در خانه ملت و تغییر رویکردشان به سمت استفاده از کالاهای تولید داخل می تواند به این خواسته دانشجویان جامه عمل بپوشاند.

وی افزود: نمایندگان مجلس باید در جهت حمایت از کالای ملی قانون سفت و سختی وضع کنند و دولت را به رعایت این مهم ملزم کنند. یکی از راه های دیگری که می توان به منظور حمایت از تولید ملی انجام داد، جلوگیری از واردات کالاهایی است که نمونه مشابه آن در داخل کشور تولید می شود و تحقق این مورد هم کاملا با تصمیمات و قوانینی که نمایندگان در مجلس شورای اسلامی وضع می کنند رابطه مستقیم دارد.

صادقیان افزود: با تغییر شرایط کشور خواسته های دانشجویان هم در مقایسه با گذشته تغییر کرده و بیشتر از قبل به سمت مسائل مبتلابه جامعه سوق داده شده است. خوشبختانه دانشجو راحت تر از گذشته می تواند مطالبات و خواسته های خود را در دانشگاه بیان کند.

وی خاطرنشان کرد: دانشجو جوان است و جوان غالبا محافظه کار نیست. دانشجو جزو قشر فرهیخته جامعه است و از آنجاکه با علوم روز هم بیشتر از بقیه سر و کار دارد، با آگاهی و اطلاع بیشتری می تواند برای خود و کشورش نقش آفرینی کند.

وی افزود: دانشجوی اهل تحقیق و پژوهش، ذاتا با جسارت است و در برخورد با مسائل مختلف جامعه صرفا به دنبال منافع شخصی خود نیست. اگر تفکرات دانشجو به سمت و سوی تعالیم اسلام و انقلاب باشد و در کنار این مهم از روحیه جهادی کافی هم برخوردار باشد، می تواند با تصمیمات و رفتار خود جامعه را به سمت تفکرات و مبانی فکری خود حرکت دهد. بر اساس همین موضوع هم هست که نقش دانشجو در دوران انتخابات از اهمیت بالایی برخودار است و حضور او در صحنه انتخابات و پای صندوق های رأی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

صادقیان تاکید کرد: دانشجو باید با آگاهی و برخورداری از اطلاعات مناسب به صحیح ترین انتخاب روی بیاورد، اما نکته ای که در این بین حائز اهمیت است این است که رسالت یک دانشجو تنها به اینجا ختم نمی شود. دانشجو علاوه بر اینکه باید خود انتخابی صحیح داشته باشد، باید اصول یک انتخاب درست را هم در بین عموم جامعه ترویج دهد و افکار عموم مردم را به سمت صحیح ترین مسیر هدایت کند.

باز هم شفافیت

علی بدخشان اجرای هرچه سریع تر طرح شفافیت آرای نمایندگان را از مطالبات اصلی دانشجویان می داند.

او در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: از وظایف مهم ملی و دینی هر شخصی در این جمعه از تاریخ، شرکت در انتخاباتی است که سبب تعالی عزت ملی ایرانیان می شود و قشر دانشجو که از دیرباز به عنوان عضوی کلیدی و راهبردی در عرصه های سیاسی کشور شناخته می شود، در این میان نقش تاثیرگزاری خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما وظیفه خود را با رای دادن به نماینده اصلح ادا می کنیم و ۴ سال فرصت اصلاح و آبادانی کشور را در اختیار نمایندگان منتخب قرار می دهیم؛ حال این گوی و این میدان .

وی با اشاره به اهم مطالبات دانشجویان از کسانی که در آینده بر کرسی مجلس تکیه می  زنند، بیان کرد: هر فرد خردمندی باید بداند که خداوند، ائمه و شهدا ناظر و شاهد اعمال و آرای ما هستند، پس هر کسی که در نهایت به عنوان نماینده مردم در خانه ملت انتخاب می شود باید این اصل را همیشه مدنظر داشته باشد.

بدخشان التزام نمایندگان به قرآن، قانون اساسی، فرمان‌ها و رهنمودهای امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری و حفظ خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی را یکی دیگر از اصلی ترین خواسته های قشر دانشجو از نمایندگان مردم عنوان کرد و گفت: برقراری هرچه سریع تر طرح شفافیت آرای نمایندگان که فواید بسیارش بر اهل فن پوشیده نیست، از اصلی ترین خواسته های ماست.

این فعال دانشجویی خاطر نشان کرد: امیدواریم با استفاده و فرصت دادن به نیروهای جوان، خلاق و در تراز انقلاب در آینده شاهد مجلسی توانمند و متعهد باشیم.

به گزارش ایسنا، دانشجویان بواسطه ویژگی های منحصر به فردشان که یکی از آنها شور و نشاط و سرزندگی جوانی و روحیه مطالبه گری به مقتضای سن و جایگاه شان است، از مهمترین عناصر رشد و ترقی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هر کشوری محسوب شده و در بسیاری موارد از اهرم های بزرگ پیروزی انقلاب ها در کشورها بوده اند که نمونه آنرا در انقلاب سال 57 ایران شاهد بودیم.

باید این نقش را جدی گرفت، تقویت کرد و توسعه داد تا نیروی زاینده جوانی همواره در رگ های کشور جریان داشته باشد، مانداب ها و رسوب ها را از بین ببرد و هوای تازه در ریه های کشور بدماند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.