• یکشنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۸:۳۴
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 98120403312
  • خبرنگار : 50216

معاون سازمان شهرک‌های صنعتی ایران:

حلقه‌های گمشده صنعت زیلوبافی کشف و پیگیری شود

حلقه‌های گمشده صنعت زیلوبافی کشف و پیگیری شود

ایسنا/یزد معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این که باید دغدغه‌ها و حلقه‌های گمشده و نقاط فشار صنعت زیلوبافی کشف و پیگیری شود، گفت: سعی داریم طرح‌های این خوشه را از طریق شرکت استانی شهرک‌ها و تخصیص اعتبار از منابع ملی حمایت کنیم.

«اصغر مصاحب» در نشست با خوشه زیلوی میبد ضمن عذرخواهی از نبود نماینده سازمان صمت در نشست خوشه صنعتی زیلو و پیگیری این مسئله، با بیان این که تجربه خوشه‌های موفق در یزد نویدبخش موفقیت برنامه های آتی این خوشه است، گفت: باید دغدغه‌ها و حلقه های گمشده و نقاط فشار صنعت زیلوبافی کشف و مورد پیگیری قرار گیرد و همه ذی نفعان نیز باید در این مهم مشارکت کنند.

وی افزود: ما در صنایع کوچک سعی می‌کنیم طرح های این خوشه را از طریق شرکت استانی شهرک‌ها و تخصیص اعتباراتی از منابع ملی، حمایت کنیم.

معاون صنایع کوچک خواستار فعالیت مداوم و پویای دفتر خوشه زیلو در مجموعه تاریخی شاه عباسی میبد شد و گفت: امیدوار هستیم با مشارکت همه ارکان شاهد اتفاقات خوبی برای میبد باشیم و برای پایش سال بعد خوشه، برنامه ها و اقدامات خوبی انجام شود و در پایان مراسم خوشه، دغدغه‌های این جامعه مرتفع شود.

بافته ایرانی زیلو، ظرفیت خوبی در صنعت گردشگری ایران

«محمدرضا دهقانی» عامل توسعه خوشه صنعتی زیلو نیز این دست بافته را منحصر به فرد و دارای خواص تمام پنبه‌ای و گیاهی و فرشی دوستدار محیط زیست و با ظرفیت غنی بازاریابی به ویژه در کشورهای اروپایی و آمریکایی اعلام کرد و گفت: این بافته ایرانی دارای ظرفیت خوب و موثری در صنعت گردشگری ایران است.

وی با بیان این که در آغاز فعالیت این خوشه ۲۳۰ دستگاه زیلو در استان فعال بودند، گفت: مقدمات خوشه و فعالیت بقیه زیرساخت‌های آن، فراهم و تجهیز شده و لوگوی خوشه زیلو نیز در این برنامه، طراحی و هویت‌بخشی شد.

این مسئول با بیان این که برنامه‌های افزایش بهره‌وری در منطقه و بازاریابی آن با استفاده از بهبود مکانیزم بافت و نیروی انسانی در دست اجراست، تصریح کرد: تیم توسعه خوشه زیلو بر اساس الگوی توسعه خوشه با نگاه سیستمی به این هنر صنعت هستند که در این مسیر حمایت نرم افزاری از بنگاه‌ها، حداکثر بهره‌وری از بافندگان بومی و تقویت و اعتمادسازی ذی‌نفعان نیز مورد تاکید است.

وی رفع مشکلات تولید و سپس بازاریابی این محصول را از الزامات توسعه این خوشه دانست و گفت: مسئله ابتدایی در تولید، تقویت منابع و بافندگان است که به عنوان راهکار ابتدایی در دست اجراست و شامل دو گروه بافندگان می‌شود؛ بافندگانی که در این حوزه فعالیت داشته و باید جلب شوند و گروه بعدی افراد علاقمند و نیروی انسانی جدید که در این گروه می‌گنجد.

دهقانی از تهیه بانک اطلاعاتی از بافندگان و اطلس زیلو شامل تراکم جمعیت بافندگان در هر منطقه یاد کرد و گفت: تاکنون  تقویت مهارت و دانش نیروی انسانی موجود در این صنعت را با برگزاری دوره‌های آموزشی برای هنرمندان زیلوباف پیش برده و دوره‌هایی با هدف پایش سلامت زیلوبافان و بررسی آسیب‌های وارد شده از جانب دستگاه‌ها انجام و مشاوره‌های پزشکی نیز در این رابطه ارائه شده است.

وی از برگزاری برنامه‌هایی برای گرامیداشت زیلوبافان، تشکیل اتحادیه زیلو، تربیت نیروی انسانی با برگزاری دوره تربیت مربی و آموزش ۲۵ نفر از مربیان، آموزش و اصول ارزیابی در کمیته آموزش این خوشه با برگزاری دوره‌های مقدماتی و پیشرفته زیلو و تخصصی، باز آموزی مربیان و حمایت از برگزاری برنامه‌های این حوزه خبر داد.

دهقانی از الزام ارتقای کیفی محصولات زیلو خبر داد و گفت: کمیته کیفی زیلوبافان با هدف استخراج زیلوی خوب و دارای استانداردهای تعریف شده، تشکیل و آموزش در این زمینه به صورت محله به محله انجام شده است.

وی افزود: با توجه به نبود سرکار زیلو و نیاز به وجود این افراد در صنعت زیلوبافی، دوره‌های مربوط به این مسئله را افزایش و ابزارهای بافت را افزایش دادیم و در همین راستا با آموزش و تقویت سازندگان داخلی، دستگاه‌های این بافته ایرانی و جهانی در میبد و توسط نیروهای بومی تولید می‌شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان یزد از اقدام به رفع مشکلاتی مانند مواد اولیه نامناسب و اقدام به خرید مشترک نخ و رنگرزی مشترک خبر داد و با اشاره به فرسودگی دستگاه‌های نخ‌تابی، گفت: چله‌ها یا همان نخ های موازی دستگاه زیلو به صورت دستی توسط نیروهای انسانی دچار ناهماهنگی‌های هستند که با چله‌کشی توسط دستگاه این مشکل اساسی نیز برطرف می‌شود.

وی در رابطه با نیاز به رنگ‌رزی گیاهی و تقویت این حوزه نیز سخنانی ارائه کرد و گفت: استانداردها و به‌بافی از طریق کمیته کیفی و با همکاری خوشه نساجی به منظور جلوگیری و ساماندهی تولید نامناسب و افزایش تولید مرغوب دنبال می‌شود.

تسهیلات پنج میلیارد تومانی خوشه زیلو به بافندگان

عامل خوشه صنعتی زیلو در استان یزد از ارائه تسهیلات قابل توجهی به میزان پنج میلیارد تومان به بافندگان این بخش تاکنون خبر داد و تصریح کرد: تاکنون ۳۷ مورد تسهیلات کارگاه خانگی(تک دستگاهی)، 21 کارگاه خویش فرمایی (حداقل سه دستگاهی) و  ۹ کارگاه کارفرمایی (حداقل 10 دستگاه) به متقاضیان اعطا شده است.

وی با اشاره به فعالیت کمیته تولید این خوشه، مسئله بازاریابی و فروش و معرفی این نوع دست‌بافته، گفت: تولید محتوا، شرکت در نمایشگاه‌ها، پیگیری مسابقه جدید عکس از زیلو، آموزش معلمان هنر هفتم به منظور آموزش زیلو به جای گلیم در مدارس، آموزش راهنمایان گردشگری، عکاسی از محصولات زیلو، تهیه کلیپ، مذاکره با هنرمندان، حمایت از پایان‌نامه‌های زیلو، ثبت تاریخ شفاهی و مستندسازی و رویداد تولید محتوای زیلو، تنوع‌بخشی به این حوزه نیز از اقدامات انجام شده است.

وی از مقدمات برگزاری دوره زیلو و دوره آموزشی پلاس‌بافی به عنوان فرشی ساده یاد کرد و گفت: ایجاد مرکز نوآوری در زیلو با هدف اجرایی کردن طرح‌ها و ایده‌هایی با سرمایه ها و هزینه‌های کم جزو برنامه‌هایی است که پیگیری آن از اهداف بعدی این خوشه صنعتی محسوب می‎شود.

دهقانی از راه اندازی اولین مرکز فروش مشترک زیلو با حمایت فرمانداری نیز یاد کرد و گفت: طراحی بسته بندی جدید، دوره طراحی زیلو، برگزاری کنسرسیوم و سفارش مشترک این محصول نیز تاکنون مورد انجام قرار گرفته است.

تلاش برای به بهبود وضعیت بازایابی در هنرصنعت زیلو

«حسین فلاح» فرماندار شهرستان میبد نیز در این نشست ضمن تقدیر از همه فعالان خوشه صنعتی زیلو به رشد زیلوبافی اشاره و تصریح کرد: تعداد انگشت شمار زیلوبافان میبد به بیش از 230 نفر در ابتدای فعالیت خوشه زیلو رسید لذا با توسعه این فعالیت‌ها به دنبال بهبود وضعیت بازایابی هستیم.

وی به ضرورت ارتقای جایگاه هنر صنعت زیلو  اشاره کرد و گفت: حمایت از این هنر صنعت همچنان که آغاز خوبی داشته و به خوبی توانسته فعالیت کند، منتج به رخدادهای قابل قبولی خواهد شد.

این مسئول از مشارکت و درگیر شدن آموزش و پرورش شهرستان نیز به عنوان یکی از اقدامات مهم و موثر در راستای توسعه این هنر صنعت یاد کرد.

البته در ابتدای این نشست که با حضور فعالان صنعت زیلوبافی برگزار شد، دستگاه اصلاح شده زیلو با حضور معاون صنایع کوچک وزیر صمت رونمایی شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.