• سه‌شنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۳
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98120604890
  • خبرنگار : 71368

تصویب طرح مقابله با کرونا در تهران توسط شورای شهر/ اختصاص بودجه ۱۰ میلیاردی

تصویب طرح مقابله با کرونا در تهران توسط شورای شهر/ اختصاص بودجه ۱۰ میلیاردی

اعضای شورای شهر تهران، طرحی را به تصویب رساندند که بر اساس آن شهرداری ملزم است که اقدامات لازم و فوری جهت افزایش تاب آوری شهر تهران برای پیشگیری و کاهش اثر آلودگی ناشی از کرونا ویروس ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، صبح امروز طرح دو فوریت الزام شهرداری تهران برای انجام اقدامات لازم جهت تاب‌آوری شهر برای پیشگیری و کاهش آلودگی ناشی از کرونا ویروس روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرارگرفت و ناهید خداکرمی در توضیح این طرح با بیان اینکه در حال حاضر شرایط ویژه‌ای درشهر تهران حاکم است، گفت: شهرداری نیز حتی خارج از ماموریت خود در حال کمک رسانی است اما برای این که این کمک رسانی‌ها هدفمند شود، مطابق بند ۱۹ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها ، شهرداری‌ها می‌بایست در خصوص امراض مسری وارد عمل شوند که ما امضاکنندگان این طرح این موضوع را پیشنهاد دادیم تا شهرداری در راستای کاهش شیوع کروناویروس اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با بیان این که لازم است ایمنی و امنیت شهروندان در مواجهه با بیماری ویروسی افزایش یابد و سطح آگاهی آنان ارتقا یابد،اظهارکرد: شهرداری تهران می‌بایست در راستای نقش اجتماعی خود استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و امکانات خود را به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در دستور کار قرار دهد و در راستای افزایش تاب آوری شهر تهران و در برای مقابله با شیوع کرونا در کنار سایر دستگاه‌های دست اندرکار همچون وزارت بهداشت، پدافند غیر عامل و غیره تمهیدات واقدامات غیر فوری را انجام دهد.

خداکرمی با اشاره به اینکه علاوه بر اقدامات پیشگیرانه سازمان پسماند نیز مکلف است در تهیه البسه و تجهیزات لازم برای پرسنل خود اقدام کند، گفت: بر همین اساس به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود از محل اعتبارات موارد پیش بینی نشده تا سقف ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای این برنامه استفاده کند. همچنین شهرداری تهران بر اساس این طرح می‌بایست در زمینه اطلاع رسانی و افزایش ایمنی شهروندان نقش آفرینی کند.

حسن رسولی در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: هیچ کس بر ضرورت نقش‌آفرینی مدیریت شهری نسبت به مدیریت بحران تردید ندارد و در این زمینه نیز مسئولان مربوطه از اقدامات شهرداری تهران تشکر کردند. اما به نظر می‌رسد که شورا فراتر از جایگاه قانونی خود و به صورت پیش دستانه وارد موضوع شده است که این مساله مردم را دچار هراس و شائبه می‌کند.

وی با بیان این که چهار درصد از اعتبارات شهر در اختیار شهردار است و شهرداری در حال حاضر در کنار سایر دستگاه‌ها اقداماتی را انجام می‌دهد، گفت: به نظر می‌رسد اقدامات ما بیشتر دست و پا است. اجازه دهید در جایگاه خودمان و نه عقب‌تر و نه جلوتر عمل کنیم و بیش فعال بودنمان به مصلحت شهر و مردم نیست چرا که در حال حاضر شهرداری هم وارد عمل شده است و خلایی احساس نمی‌شود.

به گزارش ایسنا حجت نظری نیز در موافقت با این دو فوریت گفت: درست است که اقداماتمان باید به گونه‌ای باشد که القای ترس نکنیم اما این اقدام ما القاء کننده‌ ترس و یاس نیست بلکه ما با این کار خود پیام امیدوار کننده‌ای به مردم می‌دهیم  به آنان می‌گوییم که در کنار شما هستیم و هر اقدامی که لازم باشد، انجام خواهیم داد.

وی با بیان این که عمده فضاهایی که شهروندان در آن قرار دارد همچون مترو و اتوبوس و میادین میوه و تره بار و غیره متعلق به شهرداری است، و شهرداری مکلف است که مردم را مطمئن کند که اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شود،اظهارکرد: نباید از این ویروس بترسیم اما نباید آن را ساده بگیریم و لازم است از همه ابزارهای لازم برای پیشگیری از شیوع این بیماری استفاده کنیم.

بهاره آروین نیز در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: به نظر می‌رسد اگر در مواقع بحران هر سازمانی بخواهد یک کاری انجام دهد وحدت رویه دچار خدشه می‌شود. به عنوان مثال در این طرح آمده است که شرکت شهر سالم به موضوع کروناویروس ورود کند اما مگر وزارت بهداشت بیمارستان‌های خاصی را انتخاب نکرده است؟ آیا اساسا کار خوبی است که شرکت شهر سالم وارد شود؟ آیا نباید شهرداری تهران به عنوان دستگاه همکار تحت فرمان ستاد مرکزی باشد.

شهربانو امانی در موافقت با دو فوریت این لایحه گفت: کشور در شرایط بحرانی قرار دارد و ۲۰ درصد جمعیت کشور نیز در تهران است و می‌دانید در تهران هر الگویی در پیش گرفته شود ما بقی شهرها نیز آن را اجرایی می‌کنند و با این که وزارت بهداشت رئیس ستاد است اما این نافی وظایف شهرداری نیست.

به گزارش ایسنا نهایتا دو فوریت این طرح به تصویب رسید.

زهرا صدر اعظم نوری - رئیس کمیسیون خدمات شهری - با بیان این که لازم است در مورد این مصوبه توضیحی ارائه کنند، گفت: تمام بندهای این طرح را در حال حاضر شهرداری اجرایی می‌کند اما طرح امروز را مصوب کردیم تا هم وظایف شهرداری مشخص شود و هم دست شهرداری باز باشد و فردا مورد سوال قرار نگیرد.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود که شرکت شهر سالم یکی از مراکز خود را برای پرسنل در نظر بگیرد که اگر خدای نکرده به این بیماری مبتلا شدند و یا مشکوک بودند به یک مرکز تخصصی مراجعه کنند.

صدراعظم نوری با بیان اینکه یکی از نارضایتی پرسنل این است که شرکت شهر سالم کار اختصاصی برای آنها انجام نمی‌دهد، گفت: پیشنهاد می‌شود که شرکت شهر سالم یک مرکز یا کلینیک خود را به پرسنل اختصاص دهد.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای شهر تهران به این پیشنهاد رای مثبت دادند.

در ادامه زهرا صدر اعظم نوری پیشنهاد داد که به جای نصب مواد ضدعفونی کننده در اماکن عمومی، این مواد در ورودی‌های ساختمان‌های شهرداری نصب شود و گفت: اصلا امکان ندارد که در اماکن عمومی و ایستگاهها مواد ضد عفونی‌کننده نصب شود چرا که مراجعه کنندگانشان زیاد است اما مترو و اتوبوس روزانه دو الی ۳ نوبت ضد عفونی می‌شوند.

وی با بیان این که ضد عفونی کردن مترو و اتوبوس کار بسیار سختی است اما شهرداری در این موضوع اهتمام ویژه دارد،اظهارکرد: نرده، دستگیره و صندلی‌های تمامی وسایل حمل و نقل عمومی روزانه ضدعفونی می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد سالاری در مخالفت با این پیشنهاد گفت: الان وضعیت اضطراری است. ما نمی‌گوییم همه جای شهر را مواد ضد عفونی بگذارید بلکه شهرداری در حد مقدورات خود می‌تواند عمل کند و چه اشکالی دارد مگر هزینه‌اش چقدر می‌شود؟۱۰ میلیارد تومان بیشتر می‌شود؟ مردم توقع دارند از پول خودشان برایشان هزینه کنیم و شهرداری در حد توان می‌تواند این کار را انجام دهد و می‌بینید که شهرداری‌های مابقی شهرها فضاهای عمومی‌شان را چگونه ضدعفونی می‌کنند.

حسن رسولی در موافقت با این پیشنهاد با بیان اینکه بدترین نوع برخورد برخوردهای هیجانی و احساسی است،اظهارکرد: این گونه برخوردها موجب دست و پا گیر شدن در زنجیره واحد فرمان می‌شود و توجه کنید که ما در حالی می‌خواهیم تکالیف جدید برای شهرداری ایجاد کنیم که هم شهردارمان و هم معاونینش عاقل هستند و می‌دانند که چگونه کار کنند و ما باید مصوباتی داشته باشیم که زمان و مکان درستی داشته باشد ما نباید شعاری صحبت کنیم ما شوای اصلاح طلب هستیم و باید درست تصمیم گرفته و مدیریت کنیم.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای شهر تهران نهایتا به این پیشنهاد رای مثبت دادند.

در ادامه علی اعطا پیشنهاد کرد که دستورالعمل ویژه‌ای برای گرمخانه‌های پایتخت در مقابله با شیوع کرونا تدوین شود و گفت: افرادی که به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند از قشر آسیب پذیر هستند و بیش از هر کسی در معرض خطر قرار دارند این در حالیست که به مواد بهداشتی دسترسی کمتری دارند و اگر بیمار شوند آسیب‌پذیرتر از هر کسی هستند و پیگیری درمان‌ها نیز سخت است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود شهرداری دستورالعمل و ضوابط خاصی برای آنها تصویب کند.

به گزارش ایسنا این پیشنهاد اعطا نیز به تصویب رسید.

در ادامه مجید فراهانی پیشنهاد داد که شورای شهر به عنوان نماینده مردم بر عملکرد سایر دستگاههای اجرایی نظارت کند و گفت: شهرداری اقدامات خوبی در زمینه کنترل شیوع کرونا انجام داده است. اما برخی اقدامات نشان می دهد که سایر دستگاهها در شهر احمال می‌کنند که لازم است ما به عنوان شورای شهر و نه شورایشهرداری بر عملکرد آنها نظارت کنیم. هر چند که اختیار اجرایی نداریم اما می‌توانیم در صحن شورا به آنها تذکر دهیم.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای شهر نیز در نهایت به این پیشنهاد فراهانی رای مثبت دادند و طرح الزام شهرداری تهران به انجام اقدامات لازم و فوری جهت افزایش تاب آوری شهر تهران برای پیشگیری و کاهش اثر آلودگی ناشی از کرونا ویروس به تصویب رسید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.