• چهارشنبه / ۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۴
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 98120705799
  • خبرنگار : 50324

معاون آموزش و پرورش بوشهر خبر داد

تامین کمبود مربی پرورشی از طریق نیروهای حق‌التدریس

تامین کمبود مربی پرورشی از طریق نیروهای حق‌التدریس

ایسنا/بوشهر معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش بوشهر عنوان کرد: کمبود مربی پرورشی را از طریق نیروهای حق التدریس تامین می کنیم که در سال تحصیلی جاری کمبود حوزه پرورشی با ۶۵۰۰ ساعت رفع کرده ایم.

سیروس فتحی در نشست خبری به مناسبت ۸ اسفند سالروز تاسیس نهاد امور تربیتی توسط شهیدان رجایی و باهنر و آغاز هفته تربیت اسلامی گفت: به ۱۱۱ شهید معلم و ۴۷۱ شهید دانش آموز و ۱۴ مربی پرورشی شهید استان ادای احترام می کنیم و بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری در اجرایی کردن سند تحول بنیادین در گام دوم انقلاب در مجموعه امور تربیتی فعالیت ها مبتنی بر سند تحول بنیادین و با همکاری تشکل ها و نهادهای همراه برنامه ریزی و اجرا می شود و این فرصت در اختیار دانش آموزان و مدارس قرار داده می شود.

وی افزود: برای گرامیداشت این هفته ویژه برنامه هایی در نظر گرفته بودیم که بخشی از برنامه ها به دلیل تعطیلی مدارس به خاطر پیشگیری از ویروس کرونا فعلا اجرا نمی شود و در روزهای آتی که شرایط عادی شود اجرا می شود. پیش بینی می کنیم که با عادی شدن شرایط بیش از ۲۵۰ برنامه در مرکز استان و شهرستان ها و مناطق اجرا شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر مدارس که فعالیت های امور تربیتی را انجام می دهند ۲۱ مرکز دارالقرآن که مسئولیت ترویج فعالیت های قرآنی بر عهده دارد، ۱۶ مرکز و هسته مشاوره مسئولیت نظارت بر فعالیت های تربیتی و تحصیلی در سطح استان و شهرستان ها فعال هستند. ۲۷ کانون فرهنگی تربیتی مسئولیت فعالیت های فرهنگی هنری و فوق برنامه در طول سال تحصیلی و در فصل تابستان برنامه ریزی و اجرا می کنند. همچنین ۱۰ اردوگاه دانش آموزی که ۲ اردوگاه استانی و ۸ اردوگاه شهرستانی هستند. 

معاون پرورشی آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: تعداد ۱۱۱۵ نفر مربی و معاون پرورشی در مدارس مسئولیت اجرای فعالیت های حوزه امور تربیتی دارند و ۲۳۲ نیروی شاغل در اماکن و فضاهای پرورشی مثل دارالقرآن و مرکز مشاوره وجود دارد. 

فتحی یادآور شد: کمبود مربی پرورشی را از طریق نیروهای حق التدریس تامین می کنیم که در سال تحصیلی جاری کمبود حوزه پرورشی با ۶۵۰۰ ساعت رفع کرده ایم.

وی بیان کرد: از ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین ۵ ساحت اختصاصاً به حوزه های تربیتی و فرهنگی اشاره شده که اولین و مهمترین ساحت تربیت اعتقادی اخلاقی و دینی دانش آموزان است و همه بخش های تربیت و معلمان مسئولیت این کار را عهده دار هستند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر عنوان کرد: تمام فعالیت های سال ۹۸ مبتنی بر سند تحول بنیادین است و راهکارهای ۱۳۱ گانه این سند را به عنوان یک ضرورت دنبال می کنیم. با آموزش چند رسانه ای، بصیرت افزایی فرهنگیان و آموزش معاونین و مربیان پرورشی و سلسله نشست های تربیت پژوهی با عنوان حیات طیبه دوره های ضمن خدمت درس تفکر و سبک زندگی به دنبال توانمندسازی نیروی انسانی هستیم. 

این مسئول ادامه داد: تشکیل ۱۵۵۰ شورای دانش آموزی در مدارس استان که بیش ۱۱ هزار و ۷۰۰ دانش آموز عضو اصلی و علی البدل شورای دانش آموزی هستند و امسال اولین بار پارلمان دانش آموزی استان با انتخاب ۵۰ دانش آموز عضو شوراهای دانش آموزی تشکیل شده است.

سیروس فتحی بیان کرد: در بحث غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان به ویژه در فصل تابستان امسال بیش از ۲۶ هزار دانش آموز دختر و پسر را تحت پوشش قرار دادیم. تا پایان بهمن ماه سال جاری ۸ هزار و ۹۷۶ دانش آموز به اردوهای راهیان نور اعزام شده اند. 

وی افزود: از فعالیت های تابستانی ما اعزام حدود ۳۰۰ دانش آموز دختر و پسر در ۸ مرحله به اردوهای بنیاد علوی بوده است. همچنین ۱۳۲۸ دانش آموز در قالب اردوهای یک روزه و چند روزه به مناطق درون و برون استانی اعزام شده اند. ۱۹۱ نفر از دانش آموزان به عنوان منتخبان رشته های مختلف قرآنی فرهنگی هنری مناطق مرزی شوراهای دانش آموزی به اردوهای کشوری اعزام شده اند. ۱۸ دانش آموز دختر نیز به مسابقات فرهنگی هنری اعزام شده اند که ۱۱ نفر رتبه های اول تا سوم کشوری کسب کرده اند. 

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار کرد: در کنار کنگره بزرگ شهدای استان، اجلاسیه ویژه شهدای فرهنگی و دانش آموز استان را با همکاری سپاه امام صادق برگزار شد. همچنین بیش از ۲۷۰ یادواره دانش آموزی در تمامی شهرستان ها و مناطق برگزار کردیم. یادواره شهدا تمام شدنی نیست و در سال تحصیلی آینده نیز اجرا می شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: در نوزدهمین دوره پرسش مهر ریاست جمهوری دو مقام اول و یک مقام سوم در بخش فرهنگیان و دو مقام اول و دوم در بخش دانش آموزی داشته ایم. بیش از ۲۳ هزار دانش آموز و فرهنگی در این مسابقات شرکت کرده بودند و الان نیز در حال اجرای دوره بیستم پرسش مهر ریاست جمهوری هستیم.

فتحی عنوان کرد: تعداد ۱۷۰ مشاور مذهبی خواهر و برادر با هماهنگی حوزه های علمیه با ما همکاری می کنند. اقامه نمازجماعت در ۳۰۰ مدرسه با حضور روحانیون و در ۸۰۰ مدرسه به امام افراد غیر رروحانی که اکثراً همکاران فرهنگی و دانش آموران هستند. دو مدرسه معارف در کنگان و یک مدرسه معارف در دلوار با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در حال فعالیت هستند.

وی بیان کرد: برای پنجمین سال با همکاری موسسه انوار طه که زیر نظر آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری روحانیون و مبلغین در قالب کاروان های مختلف به شهرستان ها و مناطق اعزام می شوند و با حضور در مدارس مسائل اخلاقی و احکام را طرح کرده و به سوالات دینی دانش آموزان پاسخ می دهند که امسال بیش از ۱۴۰ روحانی در این طرح مشارکت داشته اند. مدت حضور هر روحانی در هر مدرسه حدود ۱۰ روز است. هر سال از آبان ماه شروع و تا پایان اسفند ادامه دارد. این طرح شامل مدارس در همه دوره های تحصیلی است و تنها در استان بوشهر اجرا می شود.

معاون آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار کرد: در سال تحصیلی گذشته ۵ طلبه وظیفه داشتیم اما در سال جاری ۲۱ طلبه وظیفه در مدارس ما در حال فعالیت هستند. در دو سال اخیر حدود ۲۰ هزار دانش آموز در طرح ملی حفظ جز سی جزء قرآن کریم شرکت کرده اند که دو هزار نفر از آنها به عنوان رتبه های قبولی و منتخب این طرح شده اند.

این مسئول تاکید کرد: برگزاری ۸۰ محفل انس با قرآن، همکاری موثر در برگزاری اجلاسیه استانی نماز و برگزاری ۱۵ اجلاس نماز شهرستانی و منطقه ای با عنوان نماز و مدرسه و برای اولین بار در کشور به سبب میزان شرکت کنندگان در فراخوان نماز و مدرسه جزو پنج استاد برتر کشور شدیم. 

سیروس فتحی بیان کرد: با برگزاری آزمون های توانایی ویژه دوره متوسطه اول بحث هدایت تحصیلی و شغلی دانش آموز داریم که امسال ۱۳ هزار و ۵۹۷ دانش آموز در این طرح مشارکت داشته اند. در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی طرح ملی نماد در حال اجرا است. 

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر عنوان کرد: در مرکز استان با حضور دستگاه های عضو  میز نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) همچون بهزیستی، کمیته امداد، دادگستری و دادگستری دانشگاه علوم پزشکی در مرکز مشاوره خمات روانشناختی استان راه اندازی کرده ایم. ۱۸ هسته و مرکز مشاوره در شهرستان ها و مناطق اجرای طرح نماد را عهده دار هستند.

وی توضیح داد: امسال در آذرماه بوشهر میزبان بیش از ۴۵۰ نفر از دست اندرکاران طرح ملی نماد از سراسر کشور بوده است. در طرح نماد شهرستان دشتی شهرستان منتخب استان است که ۹۶ آموزشگاه در دشتی، ۶ آموزشگاه در شهر بوشهر و ۶ آموزشگاه در شهرستان دشتستان تحت پوشش این طرح هستند.

این مسئول یادآور شد: طرح یاریگران زندگی طرح دیگری در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی است که شامل ۲۰ درصد مدارس استان که شامل ۳۸ هزار دانش آموز در ۳۴۶ آموزشگاه استان تحت پوشش خود قرار می دهد. در حوزه پیشگیری بر اساس سامانه کشوری نماد و طرح یاریگران چهار طرح مدرسه مراقب اجتماع محور، مدرسه عاری از خطر، مدرسه مراقبت از خود و طرح های مقابله در استان اجرا می شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.