• چهارشنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ / ۲۰:۱۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99012716366
  • خبرنگار : 50069

خسارت به 100 منزل مسکونی در پنج شهرستان استان خراسان رضوی بر اثر سیلاب

خسارت به 100 منزل مسکونی در پنج شهرستان استان خراسان رضوی بر اثر سیلاب
عکس دریافتی است

ایسنا/خراسان رضوی بر اساس اعلام روسای هلال‌احمر، تا کنون بر اثر سیلاب یک صد منزل مسکونی در شهرستان‌های سبزوار، داورزن، سرخس، تربت‌جام و کاشمر خسارت دیده و یا تخریب شده‌اند.

بارندگی در عمده نقاط استان خراسان رضوی از ابتدای هفته آغاز شده است و همچنان نیز در برخی از نقاط ادامه دارد. تاکنون بسیاری از شهرستان‌های استان خراسان رضوی با شدت کم و زیاد این بارندگی‌ها را تجربه کرده‌اند و مشکلات بسیاری نیز برای شهروندان ایجاد شده است.

عملیات در 17 شهرستان استان خراسان رضوی

در همین خصوص معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: نیروهای جمعیت هلال‌احمر طی این چند روز در 17 شهرستان استان درگیر سیلاب بودند، در همین رابطه به شهروندان هشدار می‎دهیم از عصر جمعه سامانه دیگری وارد استان می‎شود.

اسماعیل بهمن‌آبادی افزود: بیشترین حجم عملیات در شهرستان‌های خواف، کاشمر، تربت‌جام، رشتخوار، داورزن، سبزوار، بردسکن و درگز بوده است.

وی بیان کرد: بیشترین حجم عملیات در شهرستان خواف بوده که روزانه 5 تیم پنج نفره و در برخی روزها 10 تیم پنج نفره مشغول جست‌وجوی نوجوان 13 ساله بودند که در نهایت امروز با تلاش نیروهای هلال‌احمر و افراد محلی جسد وی پیدا شد.

بهمن‌آبادی با بیان اینکه امروز به همراه مدیر کل بحران استانداری، نماینده بنیاد مسکن، آب و فاضلاب در حال برآورد خسارت‎های سیلاب و بازدید از روستاهای شهرستان سبزوار هستیم، گفت: امروز در روستای خیرآباد و روستای چناران نیز آبگرفتگی یک باب منزل مسکونی را داشته‎ایم که پنج نفر نیز حادثه دیدند.

82 منزل در شهرستان‌های داورزن و سبزوار تخریب شدند

همچنین رئیس جمعیت هلال‌احمر سبزوار نیز به ایسنا گفت: بیشتر آبگرفتگی‎ها در بخش روداب سبزوار بوده است، در داورزن نیز به عنوان شهرستان معین وارد عمل شده‎ایم و در روستاهای بهانگر، علی‎آباد و آب‌رود امدادرسانی داشتیم.

محمدعلی جباری‌ثانی با بیان اینکه در روستای بهانگر شهرستان داورزن 49 سازه مسکونی تخریب‎ شده‎اند، افزود: دسترسی به مناطق مختلف این روستا بسیار مشکل است.

وی از 16 مورد آبگرفتگی در شهرستان سبزوار خبر داد و اظهار کرد: بیشتر تخریب منازل مسکونی بر اثر سیلاب و بارندگی‎ در روستای بهانگر داورزن و روداب سبزوار بوده است، در مجموع در روستای بهانگر از شهرستان داورزن 49 منزل مسکونی و بخش روداب شهرستان سبزوار 33 باب منزل مسکونی درگیر سیلاب بوده و در نقاط مختلف تخریب شده‌‏اند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر سبزوار بیان کرد: تخریب‎ها در روداب و بهانگر بین 10 تا 90 درصد بوده است، اکنون 54 نفر از نجاتگران هلال‌احمر شهرستان در منطقه مستقر شدند، که با توجه به کوهستانی بودن منطقه هیئت کوهنوردی سبزوار نیز فراخوان شده است.

وی مطرح کرد: در روستای بهانگر با 12 خودرو عملیات امدادرسانی انجام می‎شود، همچنین در شب 24 فرودین‎ماه در مجموع 15 نفر را در دومکان اسکان اضطراری دادیم که بیشتر از روستای بهانگر بودند.

جباری‌ثانی گفت: هر چند از نظر تجهیزات مشکلی نداشتیم، اما چون حجم سیلاب بسیار زیاد بوده و گل و لای آورده شده بود به همین علت ماشین‌آلات گیر می‎کردند، اگر در روستای بهانگر دهیار به محض دیدن سیلاب روستا را تخلیه نمی‎کرد و روستاییان به دامنه کوه نمی‎رفتند قطعأ تلفات انسانی بسیاری می‎داشتیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر سبزوار عنوان کرد: اکنون 8 خانه هلال داریم که تجهیز شده و فعالیت دارند، همچنین چون لوازم منزل اکثر خانواده‌ها نیز از بین رفته با کمک خیران تلاش می‎کنیم تا اقلام و ضروریات این خانواده‎ها تامین شود.

آبگرفتگی 6 روستای کاشمر

همچنین رئیس جمعیت هلال‌احمر کاشمر نیز از اعزام نیروها به دو روستای فدافن و عارف‎آباد از توابع بخش مرکزی به دلیل رفع آبگرفتگی منازل مسکونی خبر داد و افزود: در روستای فدافن چهار مورد و در عارف‎آباد دو نقطه رفع آبگرفتگی داشته‎ایم.

احمد رضاپور عنوان کرد: اگرچه تیم‎های هلال‌احمر به علت آبگرفتگی در روستای رزق‌آباد حضور داشتند، اما عملیاتی نداشته و آبگرفتگی‎های منازل به همت خود اهالی و دهیاری رفع شده، همچنین در روستای خضرآباد بخش کوهسرخ نیز یک مورد رفع آبگرفتگی داشتیم.

وی با بیان اینکه تخریب منازل مسکونی در روستاها توسط دهیاران در حال ارزیابی است، گفت: اگر چه گزارشی از آبگرفتگی در خلیل‎آباد به هلال‌احمر ارسال نشده ولی به دلیل یک مورد تخریب منزل در روستای سعدالدین درخواست کمک داشتند که نیروها اعزام شدند.

رضاپور بیان کرد: خوشبختانه در زمان آبگرفتگی‎ها از نظر تجهیزات سیلاب و موتور پمپ‌ها مشکلی نداریم، اتاق‎های بحران دهیاری‌ها در کاشمر و خلیل‎آباد طی سال گذشته تجهیز شدند و این موجب گردید در بارندگی‎های امسال بلافاصله خودشان با تیم امداد و نجات روستایی که در اختیار دارند، وارد عمل شده و خسارت‎ها را به حداقل برسانند.

وی در ادامه از شهروندان خواست؛ در روزهای بارندگی و رعد و برق از رفتن به ارتفاعات و اماکن گردشگری پرهیز کنند و دامداران به مکان‌های امن بروند،چون بندهای خاکی هر لحظه امکان نشست و ریزش دارند، شهروندان نزدیک بندها نشوند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر کاشمر گفت: اکنون دو تیم امداد و نجات هلال‌احمر در قالب هشت نفر در روستاهای بالاولایت کاشمر و یک تیم چهار نفره نیز در خلیل‎آباد و یک تیم در آماده باش هستند.

تخریب 10 منزل مسکونی در سرخس

در ادامه رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس به ایسنا گفت: براثر بارندگی‎های اخیر یک باب منزل مسکونی در خود شهر سرخس، 8 مورد در روستای پدلی و یک مورد در روستای پس‌کمر تخریب شده‎اند.

محمد رضایی با بیان اینکه آبگرفتگی که بخواهد منجر به اعزام نیروهای هلال‌احمر شود در شهرستان نداشتیم، عنوان کرد: اکنون یک پایگاه جاده‎ای و سه تیم سیلاب و آوار برداری در قالب هر تیم 4 نفره در آماده‌باش کامل هستند.

وی ادامه داد: در مزداوند و گنبدلی نیز هر کدام یک مکان اضطراری در نظر گرفته شده است، اکنون روستاهای چاله زرد، پدلی، صمدآباد و پس‌کمر در معرض سیلاب قرار دارند، به خانوارهایی که خانه‌هایشان تخریب شده چادر و اقلامی مانند پتو، مواد غذایی، موکت و... داده شده است.

رضایی مطرح کرد: برای شرایط اضطراری علاوه بر خود شهر سرخس اقلام امدادی در مزداوند نیز پیش‌بینی شده است.

امدادرسانی به 24 باب منزل مسکونی در تربت‎جام

همچنین رئیس جمعیت هلال‌احمر تربت‎جام با بیان اینکه تاکنون به 24 باب منزل مسکونی امدادرسانی شده و تحویل اقلام زیستی داشته‎ایم، از تخریب هشت باب منزل مسکونی در کل شهرستان خبر داد و گفت: بیشتر تاثیر بارندگی‎ها در بافت فرسوده و مناطق خشت و گلی بوده که موجب تخریب و یا ریزش سقف شده است.

سعید شیری از امداد رسانی به چندین نفر در بارندگی‎های اخیر خبر داد و افزود: تاکنون در صالح‎آباد گزارش حادثه‎ای که بخواهد جمعیت هلال‌احمر عملیاتی داشته باشد، نداشتیم.
وی افزود: اکنون 4 تیم عملیاتی سیلاب، پشتیبانی امداد و سوانح به همراه 4 دستگاه موتور پمپ و دو دستگاه لجن کش آماده هرگونه امداد رسانی در مواقع بحرانی هستند.

درگز بدون تخریب منازل مسکونی

همچنین رئیس جمعیت هلال‌احمر درگز نیز به ایسنا گفت: اگر چه در شهرستان گزارشی از تخریب منازل مسکونی به هلال احمر گزارش نشده ولی به بسیاری از مزارع و باغات خسارت وارد شده که از سوی جهاد کشاورزی باید اعلام شود.

محمد ابراهیمی بیان کرد: فقط یک مورد آبگرفتگی در داخل حیاط یکی از روستاها داشتیم که نیروها اعزام شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.