• جمعه / ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99021913440
  • خبرنگار : 50320

تعطیلی باغ وحش صفه؛ شاید وقتی دیگر

تعطیلی باغ وحش صفه؛ شاید وقتی دیگر

ایسنا/اصفهان پویش مردمی "نه به باغ وحش صفه"، یکی از نتایج بحران کرونا برای مردمی بود که در قرنطینه خانگی سختی های اسیر بودن در یک محیط بسته را درک کردند.

اعضای این پویش مردمی که حالا حال و روز حیوانات اسیر در قفس های باغ وحش را بهتر از هر زمان دیگری درک کرده اند، اصرار به تعطیلی این باغ وحش و انتقال حیوانات به باغ وحشی با کیفیت بهتر در کشور دارند.

از سوی دیگر نگرانی برای سرنوشت این حیوانات موضوعی است که مسئولان اصفهان معتقدند نباید به خاطر عجله برای تعطیلی باغ وحش از آن غافل شد و اگر قرار است حیواناتی که مهارت زندگی در طبیعت را ندارند و یا این مهارت را در طول سال های زندگی در باغ وحش از دست داده اند، از باغ وحش صفه به باغ وحش دیگر بروند، بهتر است با انجام اصلاحات و بهینه سازی هایی در همین باغ وحش بمانند.

گرچه حامیان حقوق حیوانات معتقدند در صورت تعطیلی باغ وحش صفه، اصفهان می تواند اولین شهر بدون باغ وحش کشور باشد و به عنوان اولین گام، یک باغ وحش از باغ وحش های کشور کم شود.

قرنطینه خانگی و شکل گیری ایده تعطیلی باغ وحش

سید رسول موسوی، مسئول تشکیل پویش مردمی "نه به باغ وحش صفه" در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: روزهای اول عید نوروز به فکر راه اندازی این پویش افتادیم و ایده آن را از قرنطینه گرفتیم، البته چندین سال است که این ایده وجود دارد، ولی شرایط قرنطینه بهترین زمان برای همراه کردن مردم بود تا بتوانند این موضوع را بهتر درک کنند، چرا که مردم با تمام امکانات در منازلشان قرنطینه بودند ولی باز هم تحمل شرایط سخت بود، بنابراین متوجه شدند که کیفیت اسارت تاثیری در اصل اسارت ندارد.

وی با اشاره به پیگیری های زیادی که از زمان شروع به کار این پویش مردمی انجام شده و همراهی فعالان محیط زیست و هنرمندان در سراسر کشور و حتی برخی از مسئولان محیط زیست با این پویش، گفت: در این راستا جلساتی با اعضای شورای اسلامی و مدیران شهر اصفهان داشته ایم و به نظر می رسد آن ها هم تمایل به بستن باغ وحش دارند ولی احساس می کنیم دنبال خریدن زمان هم هستند.

مردم علاقه و اشتیاقی به رفتن به باغ وحش ندارند

موسوی با بیان اینکه مردم فرهنگ رفتن به باغ وحش را ندارند و لذتی از این کار نمی برند، تصریح کرد: آن طور که مشخص است باغ وحش صفه بازدیدکننده زیادی هم ندارد، حتی خیلی ها در صفحه اینستاگرامی که راه انداخته ایم از ما می پرسند مگر کوه صفه هنوز باغ وحش دارد!؟ این خیلی خوب است که مردم هم علاقه و اشتیاقی به رفتن به باغ وحش ندارند.

این فعال محیط زیست، با اشاره به نگهداری میمون هندی، کرکودیل مصری و شیر آفریقایی در این باغ وحش به عنوان حیوانات غیربومی، افزود: گرگ، روباه، قوچ، بز کوهی و حتی خرس سمیرم هم در این باغ وحش نگهداری می شوند که یا بیماراند و یا بیش از اندازه به انسان وابسته شده اند، درحدی که از بچه ها پفک می گیرند و می خورند، البته چندماه پیش فاصله ای ایجاد کردند تا کسی نتواند خیلی نزدیک به قفس حیوانات شود، ولی نمی شود این حیوانات را بی تدبیر آزاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: خیلی از چهارپایان مثل قوچ، بز و کل را می توانیم با مهارت آموزی جزئی آزاد کنیم چون به گله می پیوندند، البته به شرطی که مریضی نداشته باشند و گله را هم بیمار نکنند.

کم شدن یک باغ وحش از باغ وحش های کشور

مسئول تشکیل پویش مردمی "نه به باغ وحش صفه" با بیان اینکه حیوانات غیربومی باید به باغ وحش باکیفیت تری منتقل شوند، تصریح کرد: در پاسخ به کسانی که می پرسند چرا این حیوانات دوباره به یک باغ وحش منتقل می شوند باید بگویم که در کشور نزدیک به ۸۰ باغ وحش داریم و یکی از اهداف ما کم شدن این تعداد باغ وحش است و بسته شدن باغ وحش صفه می تواند شروع حرکتی در این راستا باشد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون مناسبت ترین باغ وحش کشور باغ وحش ارم تهران است که استانداردهای بریتانیا را برای انتقال شیر ایرانی گرفت و همینطور ژئوپارک قزوین که از لحاظ مساحت، امکانات و کارشناسان و دامپزشکان شرایط بهتری دارند، گفت: پیشنهاد ما این است که حیوانات غیربومی به قزوین انتقال داده شود و بومی ها هم در صورت امکان رها شود و در غیر این صورت حداقل به باغ وحش دیگری بروند تا یک باغ وحش از باغ وحش های کشور کم شود و تا این روند ادامه پیدا کند تا زمانی که در کشور باغ وحشی نداشته باشیم.

اصفهان می تواند اولین شهر بدون باغ وحش باشد

موسوی در ادامه با اشاره به اینکه شهر اصفهان صفات خوبی دارد و می تواند اولین شهر حامی حقوق حیوانات و شهر بدون باغ وحش هم باشد، تاکید کرد: اگر زمان بگذرد ممکن است این موضوع به دست فراموشی سپرده شود، البته قبول داریم که این کار باید براساس برنامه باشد ولی اینکه قرار باشد باغ وحش صفه تبدیل به مرکز پژوهشی شود به نظر من بازی با الفاظ است، چون اگر قرار است حیوان در اسارت باشد به تابلوی بالای سر خودش نگاه نمی کند که تحت چه عنوانی در اسارت است!

با اصل اسارت حیوانات مخالفیم

وی با اشاره به اینکه برخی از مدیران شهری موافق بودن این باغ وحش هستند و معتقدند می توان کیفیت این مکان را ارتقا داد، گفت: ما با اصل اسارت مخالفیم و فرقی ندارد این باغ وحش چه کیفیتی داشته باشد، ما در خانه اسیر بودیم و دوران سختی گذراندیم، پس باید حال و روز این حیوانات را درک کنیم.

مطالبه تعطیلی باغ وحش صفه از دو سال و نیم پیش

کوروش محمدی، رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه تعطیلی باغ وحش صفه موضوع جدیدی نیست، اظهار کرد: از حدود دو سال و نیم پیش این مطالبه را در شورای شهر اصفهان داشته ایم، چراکه معتقدیم اسارتی که برای حیوانات در سال های گذشته توسط شهرداری ایجاد شده اگرچه با هدف آموزش و آشنایی کودکان با حیوانات و حقوق آنها بوده، ولی در عمل تبدیل به اسارت گاهی برای حیوانات شده که عملا بدآموزی برای جامعه داشته است. در دنیای امروز هم باغ وحش ها منسوخ شده اند و همه به این سمت می روند که طبیعت و حیوانات را در شکل خود بپذیرند.

وی خاطرنشان کرد: دو سال پیش که موضوع بسته شدن باغ وحش صفه را مطرح کردیم قرار بود پیگیری هایی انجام و با کارشناسان، فعالان محیط زیست و مدیران شهری هماهنگی شود که متاسفانه در مراحل اولیه بدون پیگیری رها شد، اما در کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورا موضوع همچنان دنبال شده تا براساس مطالعه و کار کارشناسی انجام شود و در نهایت به تصویب اکثریت شورا برسد که احتمال می دهم مورد تصویب هم قرار گیرد، اما در پاسخ به اینکه گفته می شود چرا بسته شدن باغ وحش صفه با وجود مصوبه پیگیری نشده باید بگویم ما تاکید بر این موضوع داشته ایم اما مصوبه ای در این زمینه نداشته ایم.

محمدی با تاکید براینکه ما نسبت به نسل های آینده خود مسئولیت داریم، اما با اسارت حیوانات در باغ وحش و انقطاع نسل آنها نمی توانیم پاسخ گوی آیندگان باشیم، افزود: حیوانی که در دنیای اسارت گونه باغ وحش حبس می کنیم هیچ وقت نمی تواند به طبیعت برگردد و زندگی طبیعی خود را داشته باشد، در عین حال که ما از این حیوانات استفاده ابزاری کرده و اکوسیستم طبیعی را به هم می زنیم.

این عضو شورای شهر اصفهان با بیان اینکه از ابتدا به این موضوع اعتقاد داشتیم و با ادامه کار باغ وحش مخالفت کردیم، گفت: در بحران کرونا شاید انگیزه ها برای بستن باغ وحش بیشتر شد، اما ملاحظاتی در این زمینه باید مدنظر قرار گیرد، ازجمله اینکه چالشی که برای رها شدن حیوانات در طبیعت و امکان ادامه حیات آنها وجود دارد، این حیوانات با بی رحمی انسان در اسارت بوده اند و با فضایی انس گرفته اند که واقعی نیست، بنابراین شاید اگر در طبیعت رها شوند یا از گرسنگی بمیرند و یا شکار شوند چون مهارت های زندگی در طبیعت را ندارند و یا در دوران اسارت این مهارت ها را از دست داده اند.

وی ادامه داد: در جلسه ای که با فعالان محیط زیست، مسئولان محیط زیست و مدیران شهری داشته ایم به جمع بندی هایی رسیدیم و همه به اتفاق موافق بستن باغ وحش هستند، اما نگرانی برای سرنوشت حیوانات همچنان وجود دارد.

آسیب کارهای هیجانی و بدون پشتوانه کارشناسی

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان یادآور شد: نگاه ما این است که حتما سلامت حیوانات بعد از بسته شدن باغ وحش تضمین شود که منوط به اعلام نظر کارشناسی محیط زیست است، همچنین باید از اقدامات عجولانه جلوگیری و هر تصمیمی که گرفته می شود مبتنی بر عقلانیت و کار کارشناسی باشد چون کارهای هیجانی و بدون پشتوانه کارشناسی می تواند آسیبی برای ما و نسل های آینده باشد.

وی ادامه داد: با اطمینان می توانم بگویم همه اعضای کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورا، فعالان مدنی و محیط زیست و حتی مدیران شهری که شاید تا پیش از این مخالف بسته شدن باغ وحش بودند در حال حاضر موافق بسته شدن باغ وحش صفه و دفاع از حقوق حیوانات هستند، ولی همه نگران آینده و سرنوشت این حیوانات هستیم که باعث شده با احتیاط کار را پیش ببریم، اما امیدوارم به زودی تصمیم نهایی گرفته شود و با همراهی بخش خصوصی و ژئوپارک های منتخب، تضمین سلامت و بازگشت این حیوانات به طبیعت انجام شود.

محمدی تاکید کرد: اگر قرار است فقط حیوانات از یک باغ وحش به باغ وحش دیگری منتقل شوند ضرورتی نمی بینیم چون نگاهمان ایجاد شرایط بهتر برای این حیوانات است.

مصمم به تعطیلی باغ وحش هستیم

این عضو شورای شهر اصفهان با یادآوری اینکه امتیاز و مالکیت باغ وحش صفه در اختیار شهرداری اصفهان است و فقط یک بخش نگهداری به بخش خصوصی واگذار شده، گفت: درصورتی که باغ وحش صفه بسته شود این مجموعه تبدیل به سایت گردشگری، آموزشی و پژوهشی در زمینه آموزش حقوق حیوانات به شهروندان و کودکان می شود که در این زمینه هم بخش خصوصی وارد خواهد شد.

محمدی بار دیگر با تاکید براینکه تصمیم گیری برای باغ وحش صفه نیاز به کار کارشناسی و هماهنگی های برون سازمانی دارد، افزود: از طرف دیگر این طرح باید در شورای شهر اصفهان به تصویب برسد که ممکن است فرایند آن یک تا سه ماه طول بکشد، ولی در نهایت مصمم هستیم که این باغ وحش تعطیل شود.

باغ وحش صفه می تواند با اصلاحاتی به فعالیت خود ادامه دهد

حسین اکبری، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تعطیلی باغ وحش صفه موافقان و مخالفان زیادی دارد، اظهار کرد: قطعا کسی از نگهداری حیوانات در اسارت حمایت نمی کند و هر حیوانی در بهترین حالت باید در زیستگاه خودش باشد و با فراغ بال زندگی طبیعی خود را داشته باشد.

وی با بیان اینکه باغ وحش ها و ازجمله باغ وحش صفه از مدت ها قبل طبق مجوزی شکل گرفته و گونه های مختلفی را نگهداری کرده، تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان در گذشته مجوزی برای زنده گیری و نگهداری حیوانات در این باغ وحش نداده، بلکه این باغ وحش مبدأ گونه های مصدومی بوده که قابل رهاسازی در طبیعت نبوده و اینجا نگهداری و تکثیر شده اند.

اکبری با بیان اینکه فعالیت باغ وحش صفه با انجام اصلاحات و بهینه کردن شرایط می تواند ادامه داشته باشد، تصریح کرد: رویکرد شهرداری و شورای شهر اصفهان در این زمینه مهم است که آیا تمایل به ادامه فعالیت این مجموعه دارند یا خیر؟ اما از منظر زیست محیطی این باغ وحش با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تاسیس شده و می تواند با اصلاح مواردی به فعالیت خود ادامه دهد.

مهمترین مساله سرنوشت حیوانات است

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان با یادآوری این موضوع که در دنیا هیچ باغ وحشی نیست که به طور کامل ایده آل باشد و هر باغ وحشی نقاط قوت و ضعفی دارد، خاطرنشان کرد: مهمترین مساله؛ سرنوشت حیوانات این باغ وحش است، چراکه تعطیل شدن یک مکان کار سختی نیست ولی اینکه سرنوشت گونه های جانوری چه می شود موضوع بسیار مهمی است.  

وی ادامه داد: حیوانات این باغ وحش را نمی توان در طبیعت رها کرد چون سال ها در اسارت زندگی کرده اند و نمی توانیم این ریسک را برای رها کردن یک باره آن ها در طبیعت بپذیریم، متعادل کردن حیوان برای بازگشت به طبیعت هم کار بسیار سخت و تقریبا غیر ممکنی است، در عین حال که تحویل حیوانات به مراکز شناخته شده با شرایط بهتر هم باید بررسی شود.

تعطیلی باغ حش پاک کردن صورت مساله است

اکبری با بیان اینکه منتقدان تعطیلی این باغ وحش باید راهکاری ارائه دهند تا بتوان این مشکل را حل کرد، افزود: تعطیلی یک مکان تقریبا پاک کردن صورت مساله است.

وی با اشاره به اینکه سرنوشت باغ وحش صفه هنوز مشخص نیست و تصمیمی برای تعطیلی یا ادامه فعالیت این باغ وحش گرفته نشده، گفت: باید همه با همفکری تصمیمی بگیریم که خروجی آن به نفع محیط زیست و شهر اصفهان باشد، نه اینکه با عجله تصمیمی بگیریم و در سرنوشت حیوانات شک و تردید داشته باشیم، با این وجود چه تصمیم بر تعطیلی و چه ادامه فعالیت باغ وحش صفه باشد اداره کل حفاظت محیط زیست استان حاضر است مشاوره های کارشناسی و نظارت های لازم را در این زمینه ارائه دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.