• سه‌شنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۹
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99023021484
  • خبرنگار : 50184

دانشگاه‌های کرمانشاه برای امتحانات پایان ترم چه برنامه‌‎ای دارند؟

دانشگاه‌های کرمانشاه برای امتحانات پایان ترم چه برنامه‌‎ای دارند؟

ایسنا/کرمانشاه اوایل اسفند سال گذشته در حالی بیماری کرونا در کشور شیوع پیدا کرد که تنها دو تا سه هفته از شروع نیمسال تحیلی دوم دانشگاه‌ها گذشته بود. پس از شیوع این بیماری به منظور جلوگیری از انتقال آن بین دانشجویان، دانشگاه‌های مختلف یکی پس از دیگری فعالیت‌های آموزشی خود را متوقف کردند و کلاس‌های درس همه دانشگاه‌ها تعطیل شد.

از آنجایی که احتمال می‌رفت شیوع این بیماری تا مدتی ادامه پیدا کند و از سوی دیگر دانشگاه‌ها نمی‌خواستند فعالیت‌های آموزی‌شان به مدت طولانی متوقف شود، به فکر ادامه این فعالیت‌ها در بستر فضای مجازی افتادند.

آموزش در فضای مجازی اولین تجربه‌ای بود که خیلی از دانشگاه‌ها به واسطه شرایط خاص پیش آمده آن را تجربه می‌کردند و به همین دلیل نقص‌های زیادی هم در اجرای این برنامه دیده می‌شد و نارضایتی تعداد زیادی از دانشجویان را نیز به دنبال داشت. در این بین دانشجویانی بودند که یا به دلیل زندگی در مناطق دورافتاده به اینترنت دسترسی نداشتند و یا اینکه امکانات لازم برای بهره‌مندی از این آموزش‌ها را در اختیار نداشتند.

 اما نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه‌ها با همه این کاستی‌هایش اکنون به هفته‌های آخرش رسیده و دانشگاه‌ها درحالی در تدارک امتحانات پایان ترمشان هستند که کرونا هنوز جولان می‌دهد و برای همین اکثر دانشگاه‌ها در تلاشند تا امتحانات را هم به صورت مجازی و آنلاین برگزار کنند. برخی از دانشگاه‌ها هم امیدوار به فروکش کردن کرونا و برگزاری امتحانات به شکل مجازی هستند.

برای آگاهی از برنامه دانشگاه‌های استان کرمانشاه در خصوص نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان به سراغ روسا و مسئولین آموزشی این دانشگاه‌ها رفتیم و از آنها دراین باره پرسیدیم.

  دانشگاه رازی؛ احتمال برگزاری غیرحضوری امتحانات

علی سلیمی معاون آموزشی دانشگاه رازی در گفت و گو با ایسنا بااشاره به شروع آموزش‌های آفلاین این دانشگاه از اواخر سال گذشته، اظهار کرد: با تداوم شیوع بیماری کرونا از 16 فروردین آموزش‌های آنلاین را در دانشگاه با فراهم کردن بسترهای آن آغاز کردیم.

وی تصریح کرد: درحال حاضر آموزش‌های آنلاین این دانشگاه درحال انجام است و تا پایان نیمه دوم خرداد ادامه خواهد داشت و از آن پس به مدت یک هفته کلاس‌های جبرانی و رفع اشکال را برای دانشجویان برگزار خواهیم کرد.

معاون آموزشی دانشگاه رازی تصریح کرد: طبق برنامه امتحانات پایان ترم دانشجویان این دانشگاه از اول تیر شروع می‌شود و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

وی بابیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای برگزاری آنلاین امتحانات در دانشگاه فراهم است، گفت: باتوجه به اینکه نحوه برگزاری امتحانات را به خود اساتید محول کرده‌ایم، برای همین اینکه بخواهند امتحانات را بصورت آنلاین برگزار کنند و یا اینکه براساس ارزشیابی دانشجو در طول ترم باشد، به عهده خود آنها خواهد بود.

سلیمی به مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها از 17 خرداد هم اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی که در دانشگاه برای امتحانات انجام داده‌ایم، برگزاری آن بصورت غیرحضوری است، اما اگر شرایط مساعد شود احتمال حضوری برگزار شدن آنها هم وجود دارد.

دانشگاه علوم پزشکی؛ زمان امتحانات نهایی نشده

حبیب الله خزایی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  گفت: تاریخ امتحانات دانشجویان علوم پزشکی هنوز نهایی نشده است.

 خزایی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیل شدن دانشگاه ها از اوایل اسفند سال گذشته، گفت: متاسفانه با ادامه دار شدن شیوع این بیماری تعطیلی دانشگاه ها نیز استمرار یافت.

وی افزود: با توجه به طولانی شدن این وضعیت در نهایت تصمیم بر این گرفته شد که کلاس های آموزشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار شود.

خزایی در خصوص زمان برگزاری امتحانات دانشجویان علوم پزشکی هم گفت: پیشنهاد مطرح شده از سوی وزارت اول تا 15 مرداد است، اما تاکنون این زمان در حد پیشنهاد بوده  ونهایی نشده و منتظر اعلام نظر ستاد ملی کرونا در این رابطه هستیم.

خزایی تصریح کرد: در خصوص خوابگاه های دانشجویی نیز فعلا بازگشایی صورت نگرفته و تنها بصورت محدود برخی خوابگاه ها برای اسکان رزیدنت ها و افرادی که در مراکز درمانی کشیک دارند، بازگشایی شده است. این بازگشایی خوابگاه برای این افراد نیز بطور کامل با رعایت پروتکل های بهداشتی بوده و افراد در اتاق های جداگانه مستقر هستند.

دانشگاه آزاد؛ برگزاری حضوری امتحانات

مهران هوشیار مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه نیز در خصوص رویکرد این دانشگاه برای برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویانش به ایسنا گفت: براساس برنامه ریزی‌هایی که در دانشگاه آزاد انجام شده، کلاس‌های جبرانی و آموزشی دانشگاه تا 17 خرداد بصورت مجازی ادامه خواهد داشت و پس از آن به مدت یک هفته به دانشجویان فرصت خواهیم داد تا خود را برای برگزاری امتحانات آماده کنند.

وی تصریح کرد: البته این دستورالعمل تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی است و دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری می‌توانند برای رفع اشکال به دانشگاه مراجعه کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد استان از برگزاری حضوری امتحانات این دانشگاه هم خبرداد و گفت: امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد از 24 خرداد تا 13 تیر به مدت سه هفته به شکل حضوری برگزار خواهد شد. البته  این برنامه ریزی درصورتی اجرایی خواهد شد که شیوع بیماری کرونا در استان به وضعیت شدیدی نرسد.

هوشیار در ادامه اعلام کرد: پس از پایان امتحانات دانشگاه، کلاس‌های دروس عملی را بلافاصله شروع خواهیم کرد و پس از آن ترم تابستانی را خواهیم داشت که آن هم بصورت مجازی برگزار خواهد شد.

دانشگاه پیام نور؛ برگزاری غیرمتمرکز امتحانات برای اولین بار در 30 سال گذشته

بهمن سعیدی پور رئیس دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایسنا، از برنامه ریزی‌ انجام شده برای برگزاری غیرحضوری و غیرمتمرکز امتحانات این دانشگاه برای اولین بار در 30 سال گذشته خبرداد و گفت: دانشگاه پیام نور در 500 شهر کشور فعال است و حتی اگر شیوع بیماری کرونا در یکی از این شهرها در وضعیتی باشد که امکان برگزاری حضوری امتحانات درآن فراهم نشود، درسایر شهرها نیز نمی‌توان امتحانات را متمرکز و حضوری برگزار کرد، لذا امسال برای اولین بار امتحانات بصورت غیرمتمرکز و غیرحضوری برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این راستا، در استان کرمانشاه هم نحوه برگزاری آزمون را به شکل تکلیف، ارزشیابی و یا امتحان آنلاین دانشجویان به اساتید واگذار کرده‌ایم و طبق برنامه دانشجویان از 28 اردیبهشت  تا یازدهم خرداد فرصت دارند تکالیف خود را برای اساتید ارسال کنند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان اضافه کرد: اگر در این مدت هم دانشجویان نتوانند تکالیف خود را برای اساتید الکترونیکی ارسال کنند تا 21 تیر که  زمان برگزاری آزمون و آخرین زمان ثبت نمرات پایان ترم خواهد بود، به آنها فرصت ارسال می‌دهیم.

وی در ادامه بابیان اینکه دانشجویان دانشگاه پیام نور استان اطلاعیه‌های رسمی مربوط به برگزاری کلاس‌ها و امتحانات، ارتباط با اساتید، نحوه ارزشیابی و چگونگی حضور در امتحانات را تنها از طریق پرتال دانشگاه پیام نور استان به آدرس kermanshah.pnu.ac.ir پیگیری کنند، گفت: متاسفانه در شبکه‌های مختلف اجتماعی کانال‌هایی با لگوی دانشگاه پیام نور تشکیل شده که هیچ ارتباطی با دانشگاه پیام نور استان ندارد و گاها دانشجویان خود را درگیر چنین کانال‌هایی می‌کنند و برای برگزاری امتحانات سرگردان می‌شوند.

دانشگاه صنعتی کرمانشاه؛ بدون تصمیم قطعی

علی اکبر اختری رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه هم درخصوص برنامه این دانشگاه برای امتحانات پایان ترم دانشجویانش به ایسنا گفت: باتوجه به مشکلاتی که در خصوص آموزش‌های آنلاین وجود دارد، از ابتدای شروع سال تحصیلی تنها چهار جلسه کلاس آنلاین آن هم برای رفع اشکال برگزار کردیم و مابقی کلاس‌ها به شکل آفلاین بود.

وی ادامه داد: آموزش‌های مجازی دانشگاه تا 30 خرداد ادامه پیدا خواهد کرد و پس از آن برگزاری امتحانات پایان ترم را در هفتم تیر خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه از عدم تصمیم گیری قطعی درباره نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم این دانشگاه هم خبرداد و افزود: در شرایط کنونی و با توجه به بازگشایی دانشگاه‌ها از 17 خرداد تصمیم به برگزاری حضوری امتحانات گرفته‌ایم، اما این تصمیم هنوز قطعی نیست و درصورتی که ستاد ملی مقابله با کرونا تشخیص دهد شاید به سمت آزمون مجازی، البته نه از نوع آنلاین بلکه به شکل ارسال تکالیف و ارزشیابی‌های طول ترم دانشجویان برویم.

وی در ادامه اعلام کرد: در طول این ترم تلاش کردیم تا روی محتوایی که از سوی اساتید برای دانشجویان بارگذاری می‌کنند از نظر کیفی رصد و نظارت کاملی داشته باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.