• شنبه / ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۴
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99031005015
  • خبرنگار : 50178

/گزارش/

موانع صخره‌ای هتل صخره‌ای!

موانع صخره‌ای هتل صخره‌ای!

ایسنا/لرستان ترجیع‌بند بیشتر پروژه‌های بزرگ در لرستان؛ نقش چندین دولت، استاندار، نمایندگان مجلس و در مجموع مسئولان زیادی بوده که بارها بازدید کرده و وعده‌ها داده‌اند اما هنوز این پروژه‌ها به سرانجام نرسیده‌ است.

یکی از این پروژه‌های‎ بزرگ، هتل صخره‎ای خرم‎آباد است که به مساحت ۷۸۰۰ مترمربع سال ۷۸ کلنگ‎زنی و سال ۷۹ عملیات اجرایی آن آغاز شد اما پس از ۸ ماه عملیات اجرایی پروژه تعطیل و سال ۸۳ دوباره آغاز به‎کار کرد.

آن زمان با توجه به کمبودهای مالی، روند اجرایی پروژه به کندی پیش می‌رفت و بهمن‌ ۸۸ بار دیگر تعطیل شد و مشکلات مالی پیمانکار و پرداخت نشدن تسهیلات بانکی، سبب توقف دوباره پروژه هتل صخره‎ای شد.

این پروژه‌ی‎‌ هتلی که به گفته‌ مسئولان در اندازه‌های "۵ ستاره" است، بارها تعطیل شده و عمر فعالیت آن به مراتب کمتر از تعطیلی بوده و با توجه به شرایط معلوم نیست چه زمانی دوباره آغاز به‌کار کند.

نکته جالب این پروژه وعده‌های مسئولان برای افتتاح بوده که بارها آن را اعلام کره‌اند اما مطابق پیش‌بینی‌ها بلافاصله پس از مدتی نه‌تنها هتل افتتاح نشده بلکه کار آن به تعطیلی کشیده و پروژه هنوز هتل نشده است.

علی نیکزاد، معاون وقت عمرانی استاندار لرستان تیرماه ۸۴ دربازدید از مراحل ساخت این هتل گفته بود: با این روند کاری امکان ندارد تا پایان سال پروژه به بهره‌برداری برسد.

وی پروژه هتل صخره‌ای خرم‌آباد را برای توسعه استان لازم دانست و افزود: لرستان با این قدمت و سابقه، هتلی در شأن میهمانان داخلی و خارجی ندارد و خیلی از سمینارها که می‌تواند زمینه شناخت مسئولان و وزرا ازمشکلات استان را فراهم کند، به علت عدم پروازهای روزانه هواپیمایی و عدم اقامت مناسب دراستان تشکیل نمی‌شود.

نیکزاد سیاست دولت را حمایت از سرمایه‌گذاری عنوان کرد و افزود: چنین پروژه‌هایی روند نگرش به سرمایه و سرمایه‌گذاری دراستان را تغییر می‌دهد.

صحبت‌های نیکزاد که بعداً وزیر مسکن و شهرسازی شد از این نظر جالب است که چنین پروژه‌هایی نه‌تنها نگرش را به سرمایه‌گذاری در لرستان تغییر ندادند بلکه به‌عنوان پروژه‌هایی که توان و مدیریت تکمیل آنها وجود ندارد، شناخته می‌شوند.

علی‌سیف سپهوند سرمایه‎گذار هتل، آبان ماه ۹۴ درباره به بهره‎برداری نرسیدن این پروژه به خبرنگار ایسنا گفته بود: با توجه به آخرین بازدیدهایی که مسئولان استانی از هتل داشتند، نوید دادند که مشکل‌های مالی و تسهیلات بانک رفع می‎شود و ما هم برنامه زمان‎بندی گذاشتیم تا در هفته دولت سال ۹۴ به بهره‎برداری برسد، اما چون در این مدت هیچ تسهیلاتی به ما داده نشد و مشکل‎ها همچنان پابرجا بود، نتوانستیم هتل را به بهره‎برداری برسانیم.

چند ماه پس از صحبت‌های سرمایه‎گذار، مزایده این هتل برگزار و موسسه آرمان برنده شده و مقدمات کار را شروع کرد.

هتل نوروز ۹۶ پذیرای مسافر است

‌محمد اصلانی، معاون وقت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان خرداد ۹۵ درباره آخرین وضعیت این پروژه به ایسنا گفته بود: پس از به مزایده گذاشتن هتل صخره‌ای خرم‌آباد، موسسه آرمان برنده مزایده شد و مقدمات کار طراحی داخل این هتل انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس تصمیمات اتخاذ شده این هتل برای نوروز ۹۶ پذیرای مسافر است، افزود: این موسسه محدودیت منابع مالی ندارد و تا سال آینده آن را به اتمام می‌رساند.

‌پس از اصلانی چندین معاون عمرانی دیگر نیز در استانداری لرستان منصوب و عزل شده اما هنوز این پروژه پذیرای مسافری نشده است.

شکرگزاری برای ورود سرمایه‌گذار بومی

محمد حسین‌پور، رئیس وقت شورای شهر خرم‌آباد شهریور ۹۵ در جلسه مشترک اعضای این شورا با سرمایه‌گذار جدید هتل صخره‌ای خرم‌آباد گفت: جای شکرگزاری است که افراد بومی دلسوزانه آمده و در خرم‌آباد پروژه‌های بزرگی را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: یکی از وظایف اصلی شورا جذب سرمایه‌گذار بوده و این شورا از تمامی کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در شهر خرم‌آباد را دارند استقبال و حمایت کرده و از تمام توان خود برای رفع موانع و مشکلاتی که برای سرمایه‌گذاران به وجود خواهد آمد استفاده خواهیم کرد.

در این جلسه سرمایه‌گذار جدید نیز گفته بود: هدف از سرمایه‌گذاری در شهر خرم‌آباد این است که من خودم اهل این شهر و دیار بوده و دلم می‌خواهد که گامی برای جوانان و مردم شهرم بردارم.

وی افزود: از اعضای شورا و شهردار تقاضا دارم که فضا را برای ورود سرمایه‌گذاران به استان و شهر خرم‌آباد آسان و هموار ساخته و با حمایت و هم‌فکری مدیران شهری می‌توانیم پای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را به استان باز کنیم.

این سرمایه‌گذار وعده داد: فاز اول هتل صخره‌ای شامل دو طبقه لابی، محوطه‌سازی و ورودی هتل در نوروز ۹۶ افتتاح می‌شود و نوروز ۹۷ کل پروژه به بهره‌برداری می‌رسد. هتل صخره‌ای به یکی از مدرن‌ترین و زیباترین هتل‌های کشور تبدیل می‌شود تا مانند نگینی در شهر خرم‌آباد بدرخشد.

این صحبت‌ها نیز در حالی مطرح شد که پس از مدتی پروژه به حالت سابق برگشت و به خواب رفت و شکرگزاری برای سرمایه‌گذار بومی نیز تاثیری نداشت و نتوانست کار را تکمیل کند، هرچند سرمایه‌گذار اولی نیز بومی بود!

پس از آن برای سرمایه‌گذار مشکلاتی ایجاد و بارها جلساتی باهدف تعیین تکلیف پروژه برگزار شد اما این جلسات بی‌فایده بوده است.

نمی‌دانیم مالک کیست!

سید موسی خادمی، استاندار لرستان بهمن ۹۸ در آخرین جلسه برای مشخص شدن وضعیت این پروژه گفت: نمی‌دانیم مالک اصلی و سرمایه‌گذار این هتل چه کسی است و نمایندگان پیگیری این پروژه هر دفعه تغییر می‌کنند.

وی ادامه داد: این فرد باید با مسئولان مربوطه جلسه‌ای تشکیل دهد و مساله را تعیین تکلیف کنند و چنانچه رغبت برای ادامه کار داشت با او همکاری  و اگر مایل به ادامه کار نبود حقوق دولت رعایت شود.

خادمی با تاکید بر مشخص شدن وضعیت سرمایه‌گذاری، تصریح کرد: اگر سرمایه‌گذار با کارشناسی مجدد مایل نبود حقوق دولت باید احیا شود.

بی‌رغبتی سرمایه‌گذار برای تکمیل پروژه

در خصوص آخرین وضعیت پروژه سید امین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان به ایسنا گفت: سرمایه‌گذار اصلی در هیچ جلسه‌ای شرکت نمی‌کند و خبری از او نداریم و رغبتی برای تکمیل پروژه ندارد!

وی ادامه داد: در برخی جلسات نماینده سرمایه‌گذار حضور می‌یابد اما این نماینده‌ها در جلسات بعدی تغییر می‌کنند و از مصوبات قبلی اطلاع ندارند!

قاسمی با اظهار نارضایتی از شرایط پروژه، تاکید کرد: پروژه بلاتکلیف است، سرمایه‌گذار برای تعیین تکلیف رغبتی ندارد و آینده خوبی را برای آن متصور نیستیم.

به گزارش ایسنا، با اینکه ۲۱ سال از کلنگ‌زنی این پروژه سپری شده اما همچنان صخره‌های زیادی در مسیر تکمیل آن وجود دارد و بعید به نظر می‌رسد در آینده نزدیک خبری از تعیین تکلیف باشد و همچنان صخره‌های این پروژه همانی است که نباید باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.