• شنبه / ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۱۷
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99031710142
  • خبرنگار : 50190

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان هشدار داد

احتمال بازگشت موج‌های بعدی کرونا در کرمان

احتمال بازگشت موج‌های بعدی کرونا در کرمان

ایسنا/کرمان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه عمده انتقال کووید ۱۹ در جامعه اکنون به صورت خوشه های بزرگ و در خانواده ها اتفاق می افتد گفت: این هشدار را می دهیم که اگر مردم بحث های بهداشتی، عدم حضور در مهمانی ها و مجالس، گندزدایی سطوح و فاصله گذاری های فیزیکی و اجتماعی را رعایت نکنند احتمال بازگشت موج های بعدی بیماری در سطح استان کرمان وجود دارد.

دکتر "مهدی شفیعی" عصر امروز شنبه ۱۷ خردادماه در نشست خبری درباره آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان با هشدار سه رقمی شدن آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان برای دومین روز متوالی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲۹ نمونه به آزمایشگاه های تشخیصی کرونا در سطح استان کرمان ارسال شد که از این تعداد نمونه، جواب آزمایش ۱۱۹ مورد مثبت مبتلا به کووید ۱۹ اعلام شد.

وی با بیان اینکه از این تعداد نمونه شناسایی شده در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶ مورد مروبط به بیماران بستری شده و بقیه مربوط به موارد سرپایی و یا اطرافیان بیماران قطعی بودند افزود: با احتساب این ۱۱۹ مورد جدید، تعداد کل مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان از آغاز این اپیدمی تاکنون (شنبه ۱۷ خردادماه) به ۲۲۹۹ مورد رسیده است که ۸۳۷ مورد بیماران بستری و ۱۴۶۲ مورد بیماران سرپایی را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه آمار موارد سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان کرمان در حال افزایش پیدا کردن است افزود: این افزایش موارد سرپایی نشان می دهد که برنامه های گام دوم مبارزه با کرونا در بحث شناسایی افراد مبتلا به ویروس به عنوان ناقلین کم علامت یا بدون علامت، به درستی در استان کرمان در حال انجام شدن است و شناسایی این ناقلین، کمک خواهد کرد که اگر این افراد رعایت کرده و ایزوله شوند؛ زنجیره انتقال ویروس در خانه و خانواده قطع شود.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در تشریح پراکندگی مبتلایان به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان کرمان گفت: از کل موارد مثبت قطعی شناسایی شده در استان کرمان، ۳۶ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۱۰ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۶۸ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و ۵ مورد نیز مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی سیرجان بوده اند.

شفیعی با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا نداشته ایم و موارد فوتی استان از ابتدای اپیدمی تاکنون ۹۰ مورد بوده افزود: از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ مورد نمونه گیری برای شناسایی کووید ۱۹ در سطح استان کرمان انجام شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود عدم رعایت مسائل بهداشتی، فاصله گذاری‌های فیزیکی و بهداشت، شست و شوی مرتب دست‌ها و گندزدایی سطوح را عوامل موثر در ابتلای افراد به ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: تعداد قابل توجهی از افراد سرپایی شناسایی شده مبتلا به ویروس کرونا در سطح استان کرمان بدون علامت و یا دارای علائم خفیف این بیماری بوده اند که نشان می دهد ویروس در سطح جامعه به صورت فعال در حال گردش است اما به نظر می رسد فرم مرگ بار این بیماری تا حدودی کاهش یافته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه عمده انتقال کووید ۱۹ در جامعه اکنون به صورت خوشه های بزرگ و در خانواده ها اتفاق می افتد افزود: این هشدار را می دهیم که اگر مردم بحث های بهداشتی، عدم حضور در مهمانی ها و مجالس، گندزدایی سطوح و فاصله گذاری های فیزیکی و اجتماعی را رعایت نکنند احتمال بازگشت موج های بعدی بیماری در سطح استان کرمان وجود دارد.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره استفاده بیماران کرونایی از داروهای خاص نیز گفت: داروی اختصاصی برای درمان این بیماری وجود ندارد و در بیماران بستری و بعضا سرپایی که فرم شدیدی از این بیماری را دارند، داروهای کاهنده التهاب و یا برخی داروهای ضدویروسی استفاده می شود که این داروها نیز تاییدdه کمیته کشوری درمان کووید ۱۹ را دارند ضمن آنکه برای بیماران سرپایی با فرم خفیف نیز داروهای شبه بیماری های سرماخوردگی تجویز می شود.

وی با تاکید بر اینکه در داروهای بیمارستانی کمبودی وجود ندارد و به اندازه کافی در انبارهای معاونت بهداشت این داروها ذخیره شده اند افزود: شرکت ها دارویی استان نیز به اندازه کافی داروهای لازم برای بیماران کرونایی را در اختیار دارند که در صورت لزوم و در هنگام بحران در اختیار بخش خصوصی نیز قرار خواهند داد و کمبود دارویی خوشبختانه در استان کرمان وجود ندارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری ازسخنان خود درباره تاثیر گرما بر کرونا گفت: گرما قطعا تاثیر خودش را بر روی ویروس خواهد داشت. محیط بیرون محیط مناسبی برای ویروس نیست اما با توجه به تغییر وضعیت هوایی و استفاده از سیستم های سرمایشی در منازل، هم اکنون محیط منازل به مکان بهتری برای زنده ماندن ویروس تبدیل شده است.

وی با اشاره به استفاده از کولرهای گازی و اسپیلت در مناطق جنوبی استان کرمان گفت: در خیلی از نقاط جنوبی استان کرمان به ویژه در مناطق روستایی و شهرهایی با جمعیت کمتر، به دلیل آنکه منازل دارای تعداد اتاق ها کمتری بوده و افراد در اتاق های محدود با تراکم بالا از سیستم های سرمایشی استفاده می کنند و پنجره ها بسته و امکان تهویه هوا در آنها وجود ندارد، زمان ماندگاری ویروس بالا و احتمال انتقال را افزایش داده است.

شفیعی با بیان اینکه در شمال استان کرمان به دلیل آنکه تعداد فضاها بیشتر و استفاده از کولرهای آبی زیادتر است انتظار وضعیت شیوع این بیماری مانند جنوب استان را نداریم افزود: در بازدید روزهای گذشته از مناطق جنوبی استان کرمان، نگرانی از باب انتقال ویروس در منازل این منطقه را پیدا کرده ایم. بررسی ها نشان می دهد که در خانواده ها افراد ناقل بدون علامت و یا دارای علائم خفیفی هستند که این افراد بیشتر در ازدحام های بیرون از منزل با این ویروس درگیر شده و آن را به داخل منزل انتقال می دهند

وی با تاکید بر اینکه «رعایت بهداشت فردی» و «فاصله گذاری فیزیکی» اصل های کلیدی در کنترل این بیماری است افزود: متاسفانه طی دو هفته گذشته، شاهد افزایش موارد موتوفیان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در استان بودیم که عمده این متوفیان از گروه های سنی بالا و یا گروه های پرخطر به ویژه درجنوب استان کرمان بوده اند.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه افزایش جمعیت مبتلایان، باعث افزایش احتمال ابتلای گروه های پرخطر و در نتیجه افزایش فوت و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این ویروس خواهد شد افزود: انتظار داریم کوچکترین علامت در افراد جدی گرفته شود و بلافاصله خود را ایزوله کرده و تماس خود را با دیگران قطع و کمتر کنند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود درباره فعالیت تالارها و باشگاه های بدنسازی در استان کرمان گفت: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، باید همچنان تالارها بسته باشند اما در استان کرمان با توجه به مصوبه ۲ هفته قبل، تالارها مجوز بازگشایی فقط برای عرضه غذا به صورت بیرون بر و یا عملکرد مشابه رستوران ها (یعنی معادل ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت، امکان پذیرش مهمان با رعایت پروتکل های بهداشتی و با ساعاتی محدود) را داشتند که متاسفانه شاهد هستیم برخی تالارها این مصوبه را جور دیگر تفسیر کرده و مراسماتی با ظرفیت های بالا و به مدت ۴ تا ۵ ساعت را برگزار می کنند و یا نوبت دهی می دهند که خلاف مصوبه استانی مقابله با کروناست و دانشگاه علوم پزشکی با این تالارهای متخلف برخورد جدی خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مجوزی برای بازگشایی تالارها تا اطلاع ثانوی داده نشده است افزود: در جلسه امروز ستاد استانی مقابله با کرونا مصوب شد کمیته ای در ذیل این ستاد و با محوریت اداره کل بازرسی استانداری کرمان تشکیل شده تا مصداق های تخلف از پروتکل های بهداشتی در مکان های بازگشایی شده، ادارات و بانک ها شناسایی و در صورت خلاف مجدد در اماکن بازگشایی شده، اشد مجازات از جمله لغو جواز و تعطیلی های طولانی مدت برای صنوف در نظر گرفته شود.

شفیعی با بیان اینکه قوانین برای رعایت پروتکل های بهداشتی سخت گیرانه تر خواهد شد افزود: در جلسه امروز ستاد استانی مقابله با کرونا تاکید شد که با متخلفین عدم اجرای پروتکل ها به شدت برخورد شود که در سطوح اداری نیز مقرر شد با مدیران متخلف برخورد و آنها را به دستگاه قضایی اعلام کنیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره فعالیت مهدهای کودک نیز گفت: در جلسه امروز ستاد استانی مقابله با کرونا مقرر شد که مهدهای کودکی که دارای شرایط پروتکل های بهداشتی هستند، می توانند از ۲۴ خردادماه فعالیت خود را آغاز کنند ضمن آنکه موسسات آموزشی زبان های خارجی، کنکور و کمک آموزشی به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی مجوز فعالیت را دارند و در صورت مشاهده کوچکترین ایرادی، مجوز بازگشایی را از آنها خواهیم گرفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.