• یکشنبه / ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۸
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 99031810505
  • خبرنگار : 71431

سخنگوی جمعیت هلال احمر کشور عنوان کرد

نیاز۱۰۰۰میلیاردی هلال احمر برای تأمین اقلام انبارهای امدادی/۲۸۸ میلیارد ریال کمک مردمی به کرونا

نیاز۱۰۰۰میلیاردی هلال احمر برای تأمین اقلام انبارهای امدادی/۲۸۸ میلیارد ریال کمک مردمی به کرونا

سخنگوی جمعیت هلال احمر کشور از نیاز این جمعیت به اعتبار ۱۰۰۰ میلیاردی برای تأمین اقلام در انبارهای امدادی خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدنصیری در نشست خبری صبح امروز خود که در ساختمان صلح برگزار شد، گفت:  برابر استانداردها انبارهای امدادی در هر استان باید به میزان ۲ درصد جمعیت هر استان ذخیره داشته باشند که با توجه به حوادثی مانند سیل و زلزله و ... که طی ۲ سال گذشته رخ داد، این میزان کاهش یافت.

نصیری افزود: به طوریکه میانگین موجودی انبارهای ما در حال حاضر حدود ۹ دهم درصد است و به همین دلیل هم اولویت ما تامین اقلام و تجهیزات مورد نیاز در انبارهاست که امیدواریم دولت هم کمک کند؛ چراکه برای این کار به حدود ۱۰۰۰ میلیارد اعتبار نیاز داریم.

سخنگوی جمعیت هلال احمر در مورد شیوه پیگیری کمک‌های دولت برای تامین اقلام انبارهای امدادی، گفت: اگر بخواهیم لوازم و تجهیزاتی نظیر آمبولانس را هم تامین کنیم به حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و این موضوع طی نامه‌ای به رئیس جمهور نیز اطلاع داده شده و ایشان نیز دستورات لازم را داده است. البته ما متوجه شرایط و وضعیت اقتصادی نیز هستیم و نباید اینطور توقع داشته باشیم که تمام بخش ها را معطل کنند تا صرفا اعتبارات ما تامین شود؛ اما در این خصوص قول‌های خوبی به ما داده شده است. اگر هم بخواهیم فقط ظرفیت انبارها را تامین کنیم، برای خرید آن ۱۲ قلم اقلام امدادی به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

جمع‌آوری ۲۸۸ میلیارد ریال کمک مردمی برای کرونا

نصیری با اشاره به رقم کمک‌های جمع‌آوری شده از سوی هلال احمر برای مقابله با کرونا نیز گفت: از تاریخ ۳۰ بهمن ماه تا 10 خرداد ماه در مجموعه ۲۸۸ میلیارد ریال کمک مردمی در داخل کشور جمع‌آوری شده است که این مبلغ با توجه به اینکه نهادهایی مانند وزارت بهداشت فعال هستند برای هلال احمر رقم قابل توجهی است. ما ۲۵ میلیارد ریال از این مبلغ را بابت خرید تجهیزات و پذیرش بیماران در بیمارستان نورافشار که به عنوان بیمارستان معین مسیح دانشوری بود هزینه کردیم. حدود هفت میلیارد ریال نیز به معاونت درمان و توانبخشی داده شده تا نسبت به تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی اقدام شود.

وی ادامه داد: ۹۰ میلیارد ریال از این مبلغ صرف خرید تجهیزات ایمنی در برابر شیوع کرونا شده و به معاونت توسعه منابع انسانی و پشتیبانی پرداخت شد و ۹۳ میلیارد ریال نیز به استان‌های مختلف و برای تهیه بسته‌های معیشتی برای توزیع میان افراد نیازمند و آسیب دیده از کرونا اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه حدود سه میلیارد ریال صرف خرید ماسک و دستکش شد گفت: حدود ۷۰ میلیارد ریال دیگر نیز در حساب جمعیت باقیمانده که عمده آن صرف خرید و توزیع بسته‌های معیشتی خواهد شد.

به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر، حدود ۴۶۷ هزار و ۲۱۰ یورو نیز از طریق کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به جمعیت هلال احمر کمک شده که این مبلغ معادل ۷۳ میلیارد ریال بوده و به ۳۲ استان کشور بابت اجرای طرح غربالگری و تب سنجی پرداخت شده است.

به گفته وی، مقادیری از این کمک‌ها نیز همچنان به دلیل وجود تحریم‌ها وارد کشور نشده که ما در تلاشیم تا این مبالغ زودتر وارد کشور شود چرا که تحریم‌ها سبب شده بود تا کمک‌های نقدی که برای سیل سال گذشته جمع‌آوری شده بود، حدود ۹ ماه بعد به دست ما برسد.

نصیری در مورد کمک‌های غیرنقدی بین‌المللی نیز گفت: طی این مدت ۱۴۴ مورد کمک نقدی و غیرنقدی شامل ماسک، دستکش، گان، لباس ایزوله، دستگاه تب سنج، محافظ صورت، مواد ضدعفونی کننده و دستگاه‌های ونتیلاتور از سوی برخی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نظیر صلیب سرخ چین و هنگ کنگ، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تایلند، دولت‌های عمان و ژاپن، ایرانیان خارج از کشور و ... تامین شده است.

وی در مورد فعالیت‌های داوطلبانه در هلال احمر نیز گفت: جمعیت هلال احمر حدود ۹۰۰۰ نفر نیرو دارد اما بیش از ۷۲ هزار نیروی داوطلب طی این مدت با ما همکاری داشتند که این برای ما بسیار ارزشمند است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مجموع کمک‌های نقدی و غیر نقدی گفت: در مجموعه 110 میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی در داخل کشور به جمعیت هلال احمر تعلق گرفته است که ما این کمک‌ها را برای خرید 241 هزار پک و بسته بهداشتی برای اقشار آسیب پذیر، 201 بسته و سبد حمایتی معیشتی برای خانواده‌های متاثر از کرونا و 500 هزار پک و بسته بهداشتی برای توزیع بین بیماران خاص هزینه کرده‌ایم.

به گفته نصیری، بیش از 46 تشکل مردم نهاد نیز در این زمینه با جمعیت هلال احمر مشارکت داشتند.

سخنگوی جمعیت هلال احمر به موضوع آتش سوزی جنگل‌ها نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس نص صریح ماده 14 قانون مدیریت بحران، مسئولیت خاموش کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع بر عهده وزارت جهاد و کشاورزی است که باید با هماهنگی نیروهای مسلح انجام شود؛ اما جمعیت هلال احمر با توجه به احساس مسئولیتی که دارد در چهار استان بوشهر، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان خدماتی را ارائه داده که در مجموع آن می‌توان به 37 ساعت پروازی، 68 سورتی پرواز که منجر به انتقال 4500 کیلوگرم اقلام و کالای پشتیبانی شده، اشاره کرد.

نصیری توسعه خانه‌های هلال را یکی از اولویت‌های جمعیت هلال احمر برشمرد و گفت: حدود 1580 خانه هلال در کشور فعال است که ما به دنبال افزایش این خانه‌ها هستیم تا از طریق آن فعالیت‌های آموزشی، تاب‌آوری و مردم یاری را در هنگام بحران‌ها گسترش دهیم.

نصیری در مورد آموزش‌های آنلاین هلال احمر نیز گفت: کرونا سبب شد تا بسیاری از آموزش‌هایمان را به شکل آنلاین و با همکاری سازمان نظام پزشکی کشور انجام دهیم که در همین راستا دوره آموزش همگانی چگونه در برابر زلزله آماده باشیم برای بیش از 50 هزار نفر برگزار شده و گواهینامه الکترونیکی برای شرکت کنندگان صادر شد.

راه اندازی دوباره بیمارستان هلال احمر در یمن

سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به فعالیت بیمارستان فوق تخصص هلال احمر در شهر صنعای یمن که اقدام به ارائه خدمات مغز، اعصاب، جراحی چشم و ... می‌کرد، گفت: این بیمارستان در سال 83 افتتاح شده و کاملا به شکل خودگردان فعالیت داشت تا اینکه در سال 88 و در طی مسائلی که پیش آمد تعطیل شد، اما امسال بر اساس درخواست وزارت امور خارجه اقدامات لازم برای فعالیت این بیمارستان صورت گرفته و این بیمارستان به زودی فعالیت خود را از سر خواهد گرفت.

نصیری با اشاره به سال جهش تولید نیز گفت: امسال در سال جهش تولید هستیم و این افتخار را داریم که حتی برای یک روز هم مجموعه‌های تولیدی هلال احمر از کار و فعالیت نایستاد بلکه در بسیاری از موارد نیز ظرفیت‌هایمان را افزایش دادیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.