• چهارشنبه / ۴ تیر ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99040403504
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان:

بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ سال آینده وارد مدار می‌شود

بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ سال آینده وارد مدار می‌شود

ایسنا/اصفهان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با تاکید بر اینکه استان اصفهان در حوزه آب شرب دچار تنش نیست، بلکه دچار بحران است، گفت: تا زمانی که سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ وارد مدار نشود در تامین آب شرب دچار مشکل هستیم اما پیش بینی می شود این بخشی از این طرح، سال آینده وارد مدار شود.

هاشم امینی امروز (چهارشنبه- چهارم تیرماه) به مناسبت هفته مدیریت مصرف آب و برق در کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: طی یک دهه اخیر استان اصفهان با وجود خشکسالی‌های شدید و فشار بر شرکت آبفا با فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و شفاف سازی صحیح و به موقع، موجب شد تنش اجتماعی سنگینی نداشته باشیم که این امر به فرهنگ مردم و فرهنگ سازی از طریق مدیران استان و رسانه ها برمی گردد.

وی به موضوع یکپارچه سازی و ادغام دو شرکت آبفا و آبفار اشاره کرد و افزود: مطابق قانون متولی این کار به آب و فاضلاب شهری و در اصفهان به شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان واگذار شد که باعث تغییر ساختاری و سازمانی شد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان با اعتقاد بر اینکه به دلیل نبود اعتبارات و امکانات ‌در بخش روستایی شاهد یک عقب ماندگی هستیم، تصریح کرد: این یکپارچه سازی در هزینه‌های دولت تاثیر می گذارد و موجب بهبود، افزایش کیفیت خدمات و ... خواهد شد.

نزدیک کردن سطح خدمات روستاها به شهر

امینی یکی از رویکردها در بودجه ۹۹ را روستا محور بودن آن اعلام کرد و گفت: به دنبال این هستیم که با یک برنامه جهادی و منسجم سطح خدمات روستاها را به شهرها نزدیک کنیم.

وی با بیان اینکه نگاه حمایتی دولت به روستاها مانند گذشته وجود دارد، تاکید کرد: براین اساس تعرفه‌های روستاها از شهرها متفاوت خواهد بود و روستاها همانند قبل از تعرفه های تخفیفی بهره مند می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان همچنین به یکی از اقدامات مهم وزارت نیرو که از سال ۹۸ آغاز شده اشاره کرد و گفت: مطابق پویش «الف ب ایران» هر هفته در کشور پروژه هایی در حوزه آبفا افتتاح می شود که این طرح در سال ۹۹ همچنان ادامه خواهد داشت. 

امینی افزود: در اواخر سال ۹۸ هفت پروژه با ۷۵۸ میلیارد تومان اعتبار در قالب این پویش به بهره برداری رسید. 

باغبهادران به تصفیه خانه باباشیخ علی متصل می شود

وی همچنین اضافه کرد: بازسازی شبکه فاضلاب شهری طی چند سال گذشته با اعتبارات فاینانس خارجی در محلات همچون نظر، میر، مشتاق، کمال اسماعیل و .... اتفاق افتاد که این پروژه با اعتباری حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در قالب فاینانس چین اجرا شد.

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان با تاکید بر ضرورت احداث شبکه فاضلاب محلات پیرامونی شهر اصفهان گفت: شبکه فاضلاب برخی از این محلات اجرا شده و امیدواریم با برنامه ریزی فاضلاب محلات جی شیر، روشن دشت، پینارت و شهید کشوری و .... اجرا شود.

امینی اضافه کرد: از دیگر پروژه‌های این پویش که اسفندماه به بهره برداری رسید، آبرسانی به شهر باغشاد و ۸ روستای لنجان انجام شده و به مردم باغبهادران قول می دهیم طی ماه های آینده مردم این شهر به تصفیه خانه باباشیخ علی متصل شوند.

وی ابراز امیدواری کرد که تصفیه خانه شهر اژیه آبرسانی به مجمتع های روستایی فلاورجان و ‌... در قالب این پویش به بهره برداری برسد و آبرسانی به شهر دهاقان، گلشهر و ۱۳روستا داشته باشیم.

در ایام نوروز قطعی آب در اصفهان نداشتیم

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان در ادامه با اشاره به شیوع کرونا و تاثیر آن بر نوع خدمات شرکت آبفا توضیح داد: اگرچه آبفا در بحث تامین آب شرب و بهداشت در شرایط سختی به سر می برد و با توجه به اینکه در اسفند ماه سیاست ماندن در خانه مطرح بود، در ایام نورور قطعی آب نداشتیم.

امینی همچنین حذف قبوض کاغذی را یکی از اقدامات خوب شرکت آبفا عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در راستای تحقق دولت الکترونیک تمام خدمات مشترکین  این شرکت غیر حضوری شده است که علاوه بر صرفه جویی در زمان، کاهش آلودگی و ‌... در مقابله با کرونا نیز اثرگذار است.

وی با اشاره به افزایش ۱۸ درصدی مصرف آب در پی شیوع کرونا، تصریح کرد: علاوه بر این در پیک مصرف تابستان در حال حاضر شاهد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف آب در اصفهان هستیم که مردم با وجود رعایت پروتکل های بهداشتی باید در مصرف آب مدیریت بهتری داشته باشند.

افت فشار آب قائمیه، گلزار و بلوار شفق برطرف می‌شود

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان در ادامه به برخی پروژه های شرکت آبفا در سال ۹۹ اشاره کرد و افزود: اصلاح و بازسازی ۲۴۰ کیلومتر شبکه آب استان در شهر و روستاها که در سال ۹۸، ۲۳۷ کیلومتر بود و همچنین مطالعات آبرسانی به شهرستان فریدونشهر، مطالعات تامین آب بخشی از مجتمع های روستایی اردستان و مطالعات آبرسانی به بخش مرکزی و تامین آب بافت مرکزی اصفهان از جمله این طرح ها است.

امینی با بیان اینکه افت شدید فشار آب مناطق قائمیه، بلوار شفق و گلزار در اصفهان از جمله مطالبات و گلایه های مردم این مناطق بود، یادآور شد: در این راستا به زودی مخرن ۱۰ هزار مترمکعبی با اعتبار ۱۲ میلیارد تومان احداث خواهد شد و به زودی مشکل افت فشار این مناطق برطرف می شود.

وی با تاکید بر اینکه اصفهان در زمینه هوشمندسازی شبکه های آب و فاضلاب پیشرو است، تاکید کرد: حفر و تجهیز ۱۷ حلقه چاه در روستاها و اجرای ۳۱۰ کیلومتر لوله آب در شهر، روستاهای استان و ... از جمله این اقدامات است.

اصفهان سرآمد کشور در کاهش آب بدون درآمد

 مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان با تاکید بر اینکه آب بدون درآمد و پرت آب در حوزه شهری اصفهان ۱۶.۱ درصد است و اصفهان سرآمد کشور در کاهش آب بدون درآمد است، تصریح کرد: این میزان پرت در روستاها ۳۵ درصد است که با اصلاح شبکه به دنبال کاهش آن هستیم.

امینی همچنین با اشاره به توسعه ۲۲۰ کیلومتری شبکه فاضلاب استان در سال ۹۹، گفت: این میزان در سال گدشته ۲۰۵ کیلومتر بود. همچنین در سال جاری ۳۶۷ کیلومتر شبکه فاضلاب را ویدیو متری خواهیم کرد.

مصرف آب خانگی استان اصفهان ۱۱ مترمکعب در ماه است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به اینکه مصرف آب خانگی در هر ماه در استان اصفهان ۱۱ مترمکعب است، اظهار کرد: این میزان در کشور ۱۵ مترمکعب و استاندارد آن ۲۰ مترمکعب است.

وی با بیان اینکه با وجودی که اصفهان در مضیقه آبی قرار دارد، برخی می گویند که اصفهان مشکلی برای آب ندارد، تاکید کرد: با این وجود ۸۸ درصد مشترکین استان اصفهان زیر ۲۰ مترمکعب مصرف آب دارند.

امینی با تاکید بر اینکه استان اصفهان در حوزه آب شرب دچار تنش نیست، بلکه دچار بحران است، تاکید کرد: در این راستا اجرای طرح های آبرسانی و انتقال آب به اصفهان یکی از مطالبات مردم و مدیران استان است. 

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود آب در پیک تابستان برخی چاه ها را وارد شبکه آبرسانی کرده ایم، گفت: از مجموع آب توزیعی در اصفهان در پیک مصرف، کمتر از ۱۰ درصد آن از آب چاه ها تامین می شود، اما اختلاط آب چاه ها موجب تغییر ذائقه مردم و گلایه آنها شده است با این وجود باید توجه داشت که شرکت آبفا به شدت بر بهداشت و سلامت آب چاه ها تاکید دارد.

آخرین وضعیت پروژه سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در پاسخ به سوال ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت پروژه سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ با توجه به اینکه در بحران آبی قرار داریم، توضیح داد: تا زمانی که سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ وارد مدار آب شرب اصفهان نشود به طور قطع در سه ماه گرم سال در شرایط سختی جهت تامین آب شرب قرار داریم، اما امیدواریم با وجود بسیاری از کم لطفی ها در سال آینده بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ وارد مدار شود.

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای اصفهان متولی اجرای پروژه سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ است، گفت: با این وجود شرکت آب و فاضلاب به عنوان بهره بردار این پروژه بخشی از تامین مالی آن را انجام داده و در حال اجرای لوله های ۱۴۰۰ این پروژه است.

امینی همچنین به پیشرفت ۳۰ درصدی ساختمان سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بحث لوله گذاری و تامین تجهیزات این طرح در حال پیگیری است و مدیریت استان در نظر دارد بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ را از سال آینده وارد مدار کند  و از این طریق پیک مصرف تابستان را مدیریت کنیم.

تصفیه خانه باباشیخعلی از لحاظ مباحث کیفی مشکلی ندارد

وی همچنین تاکید کرد: تصفیه خانه بابا شیخعلی به عنوان یکی از پیشرفته ترین تصفیه خانه های کشور است که از لحاظ مباحث کیفی آب هیچ مشکلی ندارد و سیستم اُزون کلر آن شرایط مناسبی دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه بسته شدن زاینده رود موجب حذف و خالی شدن چاه های فلمن می شود، اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته به دنبال افزایش ظرفیت انتقال آب از تونل اشترجان هستیم که می تواند حذف چاه های فلمن را جبران کند.

وی همچنین در خصوص آب خاکستری در اصفهان، اظهار کرد: در این خصوص شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی ساختمان جهت جمع آوری آب های خاکستری امضا کرده و قرار است برخی مجتمع ها، آموزش و پرورش، مدارس و ... آب خاکستری را به چرخه برخی مصارف از جمله آبیاری برگردانند و امیدواریم آب خاکستری یکی از الزامات احداث مجتمع های مسکونی شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.