• شنبه / ۱۴ تیر ۱۳۹۹ / ۱۶:۵۲
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99041410437
  • خبرنگار : 50181

همه چیز درباره "بورس"، "سهام عدالت" و "ETF"

همه چیز درباره "بورس"، "سهام عدالت" و "ETF"

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه به تشریح جزییات و سوالات پرتکرار در زمینه بورس، سهام عدالت و صندوق ETF پرداخت.

امیر حمزه حیدریان در نشست خبری امروز (14 تیر) با اشاره به روند اجرای طرح سهام عدالت از اواخر دولت هشتم(سال 1385) که بر اساس آن و طی 19 مرحله بخشی از سهام 49 شرکت دولتی به مردم واگذار شد، گفت: این سهام با هدف انتقال ثروت از دولت به مردم بین همه افراد- بجز چهار دهک بالای جامعه- توزیع شد و 51 میلیون نفر در کشور مشمول دریافت سهام عدالت شدند.

وی ادامه داد: در جریان فرآیند واگذاری سهام عدالت که تا سال 1394 طول کشید 49 میلیون و 200 هزار نفر در کشور موفق به تکمیل روند نهایی ثبت نام خود شدند، اما یک میلیون و 800 هزار نفر به دلایل مختلف موفق به دریافت سهام عدالت نشدند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه تعداد افراد مشمول سهام عدالت در استان کرمانشاه را نیز یک میلیون و 450 هزار نفر اعلام کرد و افزود: اگرچه در کشور میانگین بهره‌مندی از سهام عدالت حدود 60 درصد است، اما در کرمانشاه 75 درصد جمعیت استان سهام عدالت دارند.

حیدریان درباره افرادی که تاکنون موفق به دریافت نهایی سهام عدالت خود نشده‌اند نیز یادآور شد: تصمیم درباره اضافه شدن افراد جدید برای سهام عدالت نیازمند مصوبه مجلس و یا هیات وزیران است که البته این مهم در دستور کار مجلس یازدهم قرار دارد.

وی اظهار کرد: همچنین دو میلیون و 500 هزار نفر از صاحبان سهام عدالت فوت کرده‌اند که درباره تعیین تکلیف سهام عدالت آنها و فرایند انتقال آن در آینده تصمیم‌گیری خواهد شد، اما فعلا امکان نقل و انتقال سهام عدالت وجود ندارد.

ارزش سهام عدالت 28 برابر شده است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به دلیل متفاوت بودن ارقام سهام عدالت افراد داشت و افزود: دولت 47 هزار و 700 میلیارد تومان بودجه برای سهام عدالت اختصاص داد که قرار بود از محل سود شرکت‌ها این پول برگردد که در نهایت 26 هزار و 600 میلیارد تومان از این رقم بازگشت و از همین رو قرار شد خود افراد سرمایه‌هایشان را به یک میلیون تومان افزایش دهند.

حیدریان اظهار کرد: البته در این بین برخی از گروه‌ها از حمایت دولت بررخودار شدند و سهام آنها یک میلون تومانی شد، اما حدود 80 درصد افراد سهام 492 هزار تومانی دارد.

وی تاکید کرد: برخی هم سود سال 1395 را که برای آنها واریز شد برداشت نکردند که اکنون رقم سهام عدالت آنها 532 هزار تومان است.

به گفته این مسئول، بر اساس آخرین ارزیابی که انجام شده، ارزش سهام عدالت حدود 28 برابر شده و برای سهام‌داران 492 هزار تومانی به حدود 13 میلیون و 780 هزار تومان و برای سهام‌داران 532 هزار تومانی حدود 14 میلیون و 300 هزار تومان شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه با بیان اینکه از اواسط اردیبهشت کار آزادسازی سهام عدالت کلید خورد، عنوان کرد: 19 میلیون نفر یعنی معادل 38 درصد روش مدیریت مستقیم و مابقی روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کردند. در استان کرمانشاه نیز 53 درصد مشمولین یعنی حدود 760 هزار نفر روش مستقیم را انتخاب کردند.

حیدریان اضافه کرد: با هدف اینکه به دلیل افزایش عرضه ناگهانی، قیمت‌ها در بازار دستخوش تغییر نشود، دولت در این مرحله امکان فروش 30 درصد سهام عدالت را فراهم کرده و مابقی آن نیز به تدریج امکان فروش خواهد داشت.

وی درباره افرادی که درخواست فروش 30 درصد سهام عدالت خود را داده اما هنوز پولی به حساب آنها واریز نشده نیز افزود: این پول به شماره شبا وارد شده در سامانه واریز خواهد شد و اگر افرادی هنوز پول را دریافت نکردند، احتمالا در شماره شبا آنها مشکلی وجود دارد.

حیدریان خاطرنشان کرد: اینکه سهام دقیقا در چه روزی فروش رفته نیز بر میزان پولی که به حساب افراد واریز شده اثرگذار است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه از ارزش سهام عدالت هم یاد کرد که متشکل از سهام 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی است و افزود: سهام عدالت متشکل از سهام شرکت‎‌های خوبی مانند ایران خودرو، سایپا، بانک تجارت، بانک صادرات، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی خلیج فارس و... است.

وی ادامه داد: با این شرایط پیشنهاد می‌شود افراد فعلا سهام عدالت خود را نگهداری و از فروش آن خودداری کنند، زیرا ارزش سهام در حال افزایش است.

ETF حدود 6.4 میلیون تومان شد

حیدریان شیوه دیگر مشارکت دادن مردم در دارایی‌های دولت را صندوق‌های واسطه‌گری مالی با نام ETF اعلام کرد و افزود: مرحله اول آن با داشتن سهام پنج شرکت شامل بانک تجارت، بانک صادرات، بانک ملت، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین عرضه شد و هر کد ملی تا سقف دو میلیون تومان امکان خرید داشت، همچنین امکان خرید به افراد حقوقی داده نشد که با این شرایط نزدیک به سه میلیون نفر  صندوق دارایی یکم را خریداری کردند.

به گفته این مسئول، متقاضیان این صندوق از 20 درصد تخفیف دولت بهره‌مند شدند و در مدت عرضه این صندوق نیز 10 درصد دیگر سود به این صندوق تعلق گرفت، یعنی در مجموع متقاضیان 30 درصد سود اولیه داشتند.

وی ارزش کنونی این صندوق را نیز حدود شش میلیون و 400 هزار تومان برآورد کرد.

وی با اشاره به اینکه دو ماه بعد از مهلت نام نویسی، فرایند انتقال این صندوق به بورس انجام ‌شد، افزود: افراد برای فروش صندوق etf با نماد معاملاتی دارایکم حتما نیازمند کد بورسی هستند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه با بیان اینکه احتمال عرضه مراحل بعدی این صندوق در مرداد ماه وجود دارد، اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که عامه مردم از این فرصت استفاده کنند.

حیدریان عنوان کرد: عرضه این صندوق‌ها با هدف مردمی کردن اقتصاد، تعمیق بازار سرمایه و جمع‌آوری نقدینگی خرد مردم صورت گرفته است.

وی استفاده از ظرفیت این صندوق را برای کسانی‌که آشنایی چندانی با بازار بورس ندارند اما می‌خواهند سهام‌داری کنند بهترین و کم ریسک‌ترین گزینه دانست.

هیجانی وارد بورس نشوید

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه در ادامه از رونق بورس طی چند ماه اخیر هم یاد کرد و افزود: بازار سرمایه بازاری کاملات تخصصی و نیازمند دانش و آگاهی است و سرمایه‌گذاری در این بازار می‌تواند به افزایش تولید ملی و قدرتمند شدن اقتصاد کمک کند.

حیدریان با بیان اینکه بازار سرمایه در تمام دنیا بازاری پرریسک است، یاداور شد: متاسفانه برخی افراد خانه و ماشین خود را فروخته و وارد بورس می‌شوند و یا وام می‌گیرند که این کار کاملا اشتباه است، بلکه افراد صرفا باید از پس‌انداز خود برای ورود به بورس استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی افراد که دانش کافی برای ورود به بورس ندارند بهتر است از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا صندوق‌های واسطه گری مالی استفاده کنند.

این مسئول خرید سهام شرکت‌های عرضه اولیه را نیز گزینه مناسبی برای تازه واردان بورس دانست و ادامه داد: عرضه اولیه معمولا امکان زیان پایینی دارد، چون پایین‌تر از قیمت واقعی عرضه می‌شود و معمولا در بلندمدت بازدهی مناسبی دارد.

حیدریان افزود: به هر حال بهتر است افراد به صورت هیجانی وارد بازار نشوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.