• یکشنبه / ۱۵ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۵
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99041510686
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

رو در رو با ویروسی که این روزها یکه تازی می کند؛

با ماسک یا بدون ماسک؟

با ماسک یا بدون ماسک؟

ایسنا/اصفهان بیش از چهار ماه از ورود میهمان ناخوانده ای به نام کرونا به کشورمان می گذرد. در این مدت توصیه ها و راهکارهای زیادی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس و مقابله با آن مطرح شد، اما یکه تازی کرونا در جامعه همچنان ادامه دارد.

از امروز (یکشنبه_۱۵تیر) با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا استفاده از ماسک در مکان های سرپوشیده جمعی در کشور اجباری شد. اگرچه تا پیش از این هم بر استفاده از ماسک تاکید می شد، اما باتوجه به اجباری نبودن آن، هنوز عده ای از مردم به دلایل مختلف، حتی در محیط های عمومی مثل مترو و اتوبوس و بانک هم از ماسک استفاده نمی کردند.

آخرین تحقیقات و پژوهش های جهانی اما نشان می دهد استفاده از ماسک یکی از مهمترین راه های خود محافظتی در برابر ویروسی است که این روزها بسیاری را مبتلا کرده و باعث مرگ و میر زیادی در نقاط مختلف دنیا شده است.  

به گزارش ایسنا، شهرام عکاسی است و حداقل روزی دو بار از ماسک استفاده می کند. او با انتقاد از افزایش قیمت ماسک می گوید: من روزی ۶ هزار تومان برای خرید ماسک هزینه می کنم، حالا اگر ۲ نفر دیگر از اعضای خانواده ام هم بخواهند از ماسک استفاده کنند باید روزی ۱۸ هزار تومان هزینه کنم، اما مگر در این شرایط چقدر درآمد دارم که بخواهم مرتب برای خرید ماسک هزینه کنم!؟ آن هم ماسکی که قبلا ۵۰۰ تومان بوده است!

او اضافه می کند: حالا که همه مردم نیاز به ماسک دارند و استفاده از ماسک اجباری شده باید نگران باشیم قیمت ماسک از این هم بیشتر شود، درحالی که کیفیت ماسک ها هم تعریفی ندارد و باوجود اینکه اعلام کرده اند در تولید ماسک خودکفا شده ایم اما حتی کش و پارچه و چسبی که در ماسک ها استفاده شده بی کیفیت تر از قبل شده است.

الهه کارمند یک شرکت خصوصی است و استفاده از ماسک در شرکت آنها هم اجباری شده و در این رابطه توضیح می دهد: وقتی اعلام کردند استفاده از ماسک اجباری است، همکارانم گفتند شرکت باید ماسک بخرد تا ما استفاده کنیم، چون با این وضع درآمدها و تاخیر در پرداخت حقوق ها عملا نمی توانیم هر روز برای خرید ماسک هزینه کنیم.

این خانم ۲۸ ساله می گوید: درست است که نسبت به روزهای اول شیوع ویروس کرونا، دسترسی به ماسک خیلی بهتر است و هر داروخانه ای حداقل چند مدل ماسک دارد، اما از آن طرف قیمت ماسک هم زیاد شده است. چند روز قبل داروخانه به من ماسک فیلتردار قابل شستشو پیشنهاد کرد و گفت درست است که ۲۰ هزار تومان هزینه می کنی اما می توانی بارها از ماسک استفاده کنی. اگرچه معلوم نیست از همین ماسک هم چندبار بشود استفاده کرد، چون اگر پاره و یا سوراخ شود دیگر فایده ای ندارد.

نفیسه مادر ۳۸ ساله ای است که بهترین راهکار را استفاده از ماسک پارچه ای می داند و می گوید: من از ماسک پارچه ای استفاده می کنم و طوری آن را شستشو و ضدعفونی می کنم که از آلوده نبودن آن مطمئنم. حتی برای مشکلی که با کش های پشت گوش ماسک داشتم را با دوختن چهار بند حل کردم و حالا از زیر روسری یا مقنعه، این بندها را گره می زنم و خیلی راحت بدون اینکه نیازی داشته باشم به ماسک دست بزنم و یا آن را جا به جا کنم، روی صورتم ثابت می ماند.

خانم حسینی هم می گوید در این مدت برای خودش و همسرش در خانه ماسک پارچه ای دوخته و اضافه می کند: به خاطر اینکه از ما سنی گذشته و شوهرم هم بازنشسته است، سعی کردیم رفت و آمدهایمان را کم کنیم و در محیط های عمومی کمتر برویم، ولی برای کارهایی مثل خرید که ضروری است از ماسک های دست ساز استفاده می کنم که خودم با پارچه نخی مناسب و کش های به اندازه دوخته ام و بعد از هربار استفاده هم ماسک ها را شسته، زیر نور آفتاب خشک و دوباره استفاده می کنیم.

استفاده از ماسک، بهترین راهکار خود مراقبتی

دکتر کمال حیدری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس مرکز بهداشت استان در گفت و گو با ایسنا، می گوید: با گذشت حدود ۴ ماه از اپیدمی کرونا بسیاری از افراد در جامعه با این ویروس درگیر شده اند. از طرف دیگر با توجه به سیاستی که دولت برای کاهش خسارت اقتصادی و اجتماعی و بازگشایی فعالیت ها داشته، میزان ترددها و مواجهه افراد در جامعه بیشتر و فاصله اجتماعی کمرنگ تر شده و حتی متاسفانه می بینیم که در بسیاری از موارد پروتکل های بهداشتی نادیده گرفته می شود.

وی مهمترین راه پیشگیری از ویروس کرونا را خود مراقبتی دانسته و می افزاید: بهترین راه خود مراقبتی هم استفاده از ماسک است، چراکه این ویروس از طریق ذرات تنفسی انتقال پیدا می کند و هنگام سرفه، عطسه و صحبت کردن به صورت ذرات ریز در هوا پخش می شود و به دلیل قدرت بالای سرایت ویروس، به راحتی به افراد دیگری که در فاصله کمتر از دو متری قرار دارند منتقل می شود.

رییس مرکز بهداشت استان اضافه می کند: هم اکنون باتوجه به اینکه گستره بیماری زیاد است و خیلی از افراد ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند، بهترین توصیه این است که همه از ماسک استفاده کنند، در این صورت ناخواسته باعث انتشار ویروس در جامعه نخواهند شد و در مواجهه با افرادی که ممکن است ناقل ویروس باشند هم ایمنی بیشتری خواهند داشت.

به فکر محافظت از خود و دیگران باشیم

وی به بالا رفتن سریع آمار موارد سرپایی و بستری کرونا در استان اصفهان اشاره و خاطرنشان می کند: اگر پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت نکنیم نمی توانیم شرایط موجود را مدیریت کرده و شیوع ویروس در جامعه را کنترل کنیم، بنابراین باید کرونا را جدی تر بگیریم و تک تک شهروندان به فکر محافظت از خودشان و دیگران باشند.

دکتر حیدری اضافه می کند در محیط های سربسته و مکان هایی که افراد تجمع می کنند بعد از ۱۵ دقیقه احتمال خطر بالا می رود، به همین خاطر استفاده از ماسک در این محیط ها می تواند در کاهش میزان خطر بسیار موثر باشد، همچنین در محیط های رو باز نیز احتمال خطر وجود دارد و بهتر است افراد با استفاده از ماسک، ریسک ابتلا و یا انتقال کرونا را کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه امروز تحقیقات ثابت کرده استفاده از ماسک خطر ابتلا و یا انتقال ویروس کرونا را کاهش می دهد، می افزاید: اگر دو طرف ماسک بزنند احتمال انتقال ویروس به یک و نیم درصد می رسد، بنابراین ماسک با جلوگیری از پرتاب ذره های تنفسی در هوا تاثیر زیادی در قطع زنجیره انتقال ویروس دارد، اما اینکه جنس ماسک چیست، یک بحث فرعی است.

از ماسک های پارچه ای و قابل شست و شو استفاده کنید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه استفاده روزانه از ماسک قطعا به شهروندان هزینه ای تحمیل می کند، می گوید: ماسک های یک بار مصرف تا دو ساعت مفید است، درحالی که ماسک  پارچه ای را می توان بارها شست و استفاده کرد، حتی می توان این ماسک ها را در خانه درست کرد.

وی ادامه داد: ماسک پارچه ای را می توان تا زمانی که سالم است استفاده کرد، به طوری که شخص می تواند از صبح تا ظهر از ماسک استفاده کرده و بعد آن را با مواد شوینده بشوید و دوباره استفاده کند که با همین شست و شو ماسک  ضدعفونی می شود. اگرچه همین شست و شو  کفایت می کند، اما اگر بعد از شست و شو، اتوکشی هم کند کاملا استریل می شود و می توان دوباره از آن استفاده کرد.

حیدری به شهروندان پیشنهاد می کند علاوه بر ماسکی که استفاده می کنند یک ماسک دیگر هم همراه داشته باشند تا اگر احتمال دادند ماسک شان آلوده شد بتوانند تعویض کنند و بعد با شست و شو و خشک کردن ماسک پارچه ای، دوباره از آن استفاده کنند. حتی می توانند بین دو لایه ماسک پارچه ای را باز گذاشته و یک دستمال کاغذی بین آن قرار دهند، در این صورت می توانند دستمال کاغذی را تعویض کرده و از محافظت ماسک و جلوگیری از پخش ذرات تنفسی و یا ورود به دهان و بینی بیشتر مطمئن باشند.

رییس مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه استفاده از ماسک های N۹۵ برای پرسنل بهداشتی و درمانی و افراد درگیر با بیمار مبتلا به کووید۱۹ است، تاکید می کند که استفاده از این ماسک ها برای افراد عادی ضرورتی ندارد.

وی با اشاره به الزامی شدن استفاده از ماسک از ۱۵ تیرماه در مکان های سرپوشیده جمعی، پیشنهاد می کند: استفاده از ماسک در محیط های عمومی مثل اتوبوس و مترو اجباری است، اما ممکن است برخی افراد فراموش کرده باشند و یا فرهنگ استفاده از ماسک هنوز جا نیفتاده باشد، در این شرایط باید حتما در ایستگاه ها شرایط فروش ماسک ارزان قیمت فراهم شود تا مردم دسترسی به ماسک داشته باشند، به ویژه ماسک پارچه ای که با شست و شو و ضدعفوی می توان دوباره از آن استفاده کرد.

همه باید در قبال سلامت همدیگر احساس مسئولیت کنند

حیدری با اشاره به اینکه استراتژی کشور الزامی شدن استفاده از ماسک در محیط های پرتجمع است، می گوید: ادارات، دستگاه ها و نهادهای مختلف نیز باید در ورودی ساختمان خود میز خدمت قرار داده و از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری کرده و اگر می توانند ماسک برای مراجعان پیش بینی کنند. علاوه بر ادارات و دستگاه ها مردم هم باید نسبت به این موضوع حساس باشند و در مقابل سلامت یکدیگر احساس مسئولیت کنند، چراکه لازمه این کار مشارکت و دلسوزی همه اقشار جامعه است و نمی شود فقط با شعار از آن گذر کنیم.

اشتباهاتی که در استفاده از ماسک مرتکب می شویم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد اشتباهات برخی از افراد در استفاده از ماسک، اظهار می کند: ما ماسک می زنیم که جلوی ورود و یا پخش شدن ذرات تنفسی را بگیریم، درحالی که این ذرات روی ماسک می نشیند و وقتی برای مدتی از ماسک استفاده می کنیم ممکن است به خاطر حرف زدن، جا به جا شدن ماسک از روی صورت، خستگی و یا گرما به ماسک دست بزنیم که همین کارها باعث آلوده شدن دست ها می شود.

وی با تاکید براینکه در صورت تماس دست ها به هر سطح و شی آلوده از جمله ماسک، باید حتما دست ها شست و شو و یا ضدعفونی شوند، توضیح می دهد: در صورتی که فرد به ماسک خود دست بزند از جای دیگری ضربه می خورد، چون ممکن است دستی که به ماسک زده آلوده شده و در صورت تماس با بینی و دهان و چشم، عامل انتقال ویروس و ابتلا به کرونا شود. بنابراین مردم باید نسبت به این موضوع حساس باشند و اگر می خواهند چیزی میل کنند و یا دستشان به دهان و بینی و چشم برخورد کند، حتما دست ها را با آب و صابون شسته و یا ضدعفونی کنند.

حیدری با اشاره به اینکه استفاده صحیح از ماسک از رسانه های مختلف به مردم آموزش داده می شود، می گوید: حتما باید ماسک را از بندهایش جدا کرد، به ماسک دست نزنیم، ماسک را روی صورت جابه جا نکنیم و همینطور ماسک استفاده شده را در محیط رها نکنیم. متاسفانه گستره بیماری زیاد شده و ویروس به اصطلاح وحشی تر از قبل در جامعه حرکت می کند، بنابراین با توجه به زیاد شدن تعداد افراد مبتلا به ویروس، باید پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با دقت و جدیت بیشتری دنبال شود.

رییس مرکز بهداشت استان اصفهان با تاکید بر اینکه باید مثل روزهای ابتدای شیوع ویروس کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی را جدی بگیریم، می گوید: باتوجه به رفتار عجیبی که ویروس کرونا دارد احتمال اینکه ماه های دیگر هم میهمان ما باشد هست، بنابراین با نهادینه کردن پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک می توانیم ریسک ابتلا به کرونا را کاهش داده و به سلامتی از این دوره عبور کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.