• چهارشنبه / ۱۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۶:۵۰
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99041813937
  • خبرنگار : 71070

فرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران اعلام کرد

نگرانی از آزمون‌های سراسری/ لزوم افزایش اختیارات ستاد پایتخت/ پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهران

نگرانی از آزمون‌های سراسری/ لزوم افزایش اختیارات ستاد پایتخت/ پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهران

فرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران با ابراز نگرانی از افزایش موارد ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا در تهران، افزایش اختیارات ستاد کرونا استان تهران را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جلسه اضطراری ستاد کرونا پایتخت که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، در تشریح وضعیت بروز و فوتی کووید-۱۹ در تهران گفت: از هشتم تیر ماه به تدریج آمار مراجعان به مراکز درمانی تغییر کرد؛ به طوری که ابتلا و بستری در بخش‌ها و همچنین بستری در آی سی یو همچنان در حال افزایش و ترخیص بیماران در حال تقلیل است.

وی عمده فوتی‌های کرونا در تهران را مربوط به مناطق ۴، ۲، ۱۴ و ۱۵ اعلام کرد و گفت: زیرا بالاترین تراکم جمعیتی را در منطقه دو و چهار داریم.

لزوم افزایش اختیارات ستاد کرونا تهران

زالی درباره مشکلات، نگرانی‌ها و درخواست‌های ستاد کرونا پایتخت از وزیر بهداشت و ستاد ملی، گفت: از فرمانده مبارزه با کرونا در عرصه ملی می‌خواهیم، هر آنچه که می‌توانید در افزایش اختیارات موسع ستادی استان تهران با توجه به پیچیدگی‌ها، ابرام بورزید؛ چراکه در تهران شرایط متفاوت داریم و تهران گرانیگاه کشور است. استاندار تهران و مسوولان ستاد تهران باید با فراغ بال، آزادی عمل، چابکی و چالاکی بیشتری بتوانند مصوبات را اجرایی کنند.

گلایه از نفی برخی مصوبات ستاد تهران در ستاد ملی

وی افزود: در طول مدت اخیر، مهم‌ترین آسیب شناسی، تعارض و بعضا  نفی بسیاری از مصوبات استان تهران در عرصه ستاد ملی بوده است و این موضوع گلایه مشترک اعضای ستاد فرماندهی استان تهران است. اگر قرار است مدیریت این بیماری در تهران به دست دوستان ما انجام شود، حتما به اختیارات موسع‌تر از قبل نیاز داریم. از طرفی هم در روزهای اخیر به شدت تعارض حضوردستگاه‌های ملی و استانی را حس کردیم.

خستگی کادر درمان

ابتلای ۴۴۰۰ تن از پرسنل بهداشتی درمانی تهران تا کنون

زالی با اشاره به حجم کار پرسنل مراکز درمانی، ادامه داد: قریب بیش از چهار ماه پرسنل عرصه مدافع سلامت شبانه روزی تلاش می‌کنند. تعداد زیادی از این پرسنل خسته شدند و در راند دوم بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد زیادی از همکاران ما مجددا در معرض ابتلا قرار گرفتند. عددی که ما از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی و بقیته‌الله (دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران) گرفتیم حاکی از آن است که تا کنون ۴۴۰۰ نفر از پرسنل بهداشتی درمانی دانشگاه‌ها در تهران مبتلا شده‌اند.

خطر کمبود نیروی انسانی ماهر در بیمارستان‌ها

وی ادامه داد: تنها طی امروز ۲۵۰ نفر از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران مرخصی استعلاجی گرفته‌اند. بنابراین در آینده نزدیک در معرض خطر جدی کاهش نیروی انسانی مُبَرَز که تجربه خوبی هم در ماه‌های اخیر پیدا کردند، خواهیم بود. بنابراین جایگزینی نیروی انسانی و به خصوص جذب نیروی پرستار، نیروهای تخصصی در حوزه بهداشت به خصوص بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای لازم است.  

وی افزود: همچنین ارتقا و تغییر وضعیت پیمانی و رسمی و به خصوص استفاده بهینه از ظرفیت کسانی که در قالب‌های قرارداد معین یا 89 روزه ارایه خدمت کردند، نیازی مبرم، جدی و راهبردی است.

زالی ادامه داد: از طرفی تا کنون به دلیل مشکلات پرداخت کارانه‌ای و کاهش جدی درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌های دانشگاهی در تهران و سایر نهادها، پرسنل هنوز شیرینی مشوق‌های مالی قول داده شده را نچشیده‌اند و نارضایتی پنهان از عدم تحقق و تحصیل واقعی مشوق‌های مالی در مجموعه محیطی وجود دارد که لازم است در اسرع وقت با حمایت شما و کمک دوت بتوانیم پرداخت‌های به موقع که که قبلا قول داده شد و برخی‌ها هنوز محقق نشده را انجام دهیم. این می‌تواند برخی مشکلات را حل کند .

خطر کمبود تخت بیمارستانی در تهران

رییس ستاد کرونا پایتخت گفت: در تهران درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها در تناسب با مشارکت در درمان کرونا، تقریبا بین 30 تا 75 درصد کاهش داشته است. از طرف دیگر اگرچه که با رشادت تیم‌های پزشکی و مسوولان دانشگاه‌ها و سایر نهادها تا کنون توانستیم مشکلی تحت عنوان کمبود تخت ویژه یا کمبود تخت عادی در کرونا نداشته باشیم، اما به نظر می‌رسد با ادامه این مسیر، تلورانس در حوزه تخت‌های بیمارستانی مورد چالش قرار گیرد.

تاخیر در فراهم کردن بسته‌های حمایتی اقشار فرودست

زالی با بیان اینکه بسیاری از بسته‌های حمایتی ویژه اقشار فرودست و بسته‌های مورد لزومی که در تهران درخواست داشتیم تا انجام شود، تقریبا با کندی قابل توجهی انجام می‌شود؛ از جمله بیمه بیکاری و پرداخت تسهیلات برای برخی مشاغل، موجب شده رگه‌های نگران کننده در برخی مشاغل باشد و دیگر شاید آن تمکین پذیری نسبت به فرامین ستاد را در تهران با مقاومت روبرو شویم. درخواستم این است که در این زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی شتاب بیشتری را داشته باشیم.

فرمانده ستاد کرونا در تهران گفت: آنچه که تا کنون به عنوان بندهای شش گانه قبلی در نظر گرفته بودیم و آنچه که از ستاد ملی بیرون آمد، مطلقا در انطباق با خواسته‌های ما نبود و یک چیز حداقلی بود و حتی از آنجا که متاسفانه به دلیل یک اشتباه راهبردی تهران هیچ وقت قرمز تلقی نشده، حتی محدودیت‌های گروه‌های سه و چهار هم در تهران محقق نمی‌شود. بنابراین آن‌ چیزی که از کمیته وزارت کشور به ما ابلاغ شد، فقط بستن باشگاه‌های پربرخورد مثل کشتی و کاراته، بستن استخرهای سرپوشیده و لغو نماز جمعه و مواردی این چنینی بود که طبیعتا خیلی در شرایط فعلی تاثیرگذار نیست.

فعالیت 50 درصدی ادارات اضطراری است

فرمانده‌ عملیات مقابله با کرونا در تهران افزود: ما درخواست مشخصمان در دو فاز است. فاز اول اینکه همانطور که در آمار نظرسنجی خدمتتان نشان دادم باید به شدت پروفایل اجرایی در تهران تغییر کند که درخواستمان از استاندار محترم این بود که حداکثر 50 درصد ظرفیت کاری در ادارات دولتی و خصوصی تعریف شود که این واقعا اضطراری است و درخواست می‌کنم هر طور که هست این مصوبه در ستاد ملی خارج شود و از شنبه بتوانیم این مصوبه را اعمال کنیم و برای یک هفته حداقل این بار سنگین مراجعات بیمارستانی را بتوانیم مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: نکته‌ دوم اینکه خوشبختانه دکتر حناچی با توییتی که دیشب لطف فرمودند آمادگی  دارند تا در صورتی که حضرت عالی تایید بفرمایید به مدت  یک هفته تا آنالیزهای قطعی ایجاد شود، اجرای طرح ترافیک را در تهران فعلا ملغی کنند. همینطور با توجه به جایگاه ممتاز شهرداری تهران و زحمت بسیار فراوانی که می‌کشند، اما آن‌چیزی که در ستاد ملی برای شهرداری تهران به عنوان بودجه‌ کمکی در نظر گرفته شده، تقریبا در نظر گرفته نشده است و متاسفانه آثار منفیِ کندیِ مصوبات ستاد ملی را می‌بینیم. شاید حدود دو ماه و اندی قبل بود که بودجه‌ای نحیف و ترد و شکننده‌ به شهرداری، تحمیلی شد که دوستان بتوانند در ناوگان اتوبوسرانی 500 اتوبوس تهیه کنند که تا اکنون اگر دکتر حناچی تایید بفرمایند حتی یک اتوبوس هم نتوانسته‌ایم به ناوگان اتوبوسرانی تهران اضافه کنیم.

لزوم لحاظ جایگاه  متفاوت سوبسیدی برای شهرداری تهران

وی ادامه داد: در زمینه‌ ‌حمل و نقل عمومی هیچ بودجه و سوبسیدی برای شهرداری تهران در نظر گرفته نشده و طبیعتا درآمد اختصاصی شهرداری به شدت کاهش پیدا کرده و به شدت نیاز است برای توان ادامه‌ مسیر در شهر تهران برای شهرداری تهران؛ ستاد ملی یک جایگاه متفاوت سوبسیدی برای شهرداری تهران تعریف کند تا بتوانند ادامه‌ کار دهند.

زالی گفت: با دستور دکتر حناچی خوشبختانه از 48 ساعت گذشته ما یک جریان جهادی را در زمینه‌ ضدعفونی کردن اماکن عمومی و نظارت بیشتر در پایانه‌ها را شاهد بودیم و از امروز یک حرکت نمادین برای توزیع ماسک متحدالشکل در بین رانندگان تاکسی بود که کار بسیار خوبی بود و بازتاب مثبتی در بین رانندگان تاکسی داشت.

نگرانی از آزمون‌های سراسری

تهران شرایط میزبانی آزمون‌ها را ندارد

فرمانده‌ عملیات مقابله با کرونا در تهران اظهار کرد: مساله بعدی لغو آزمون‌های هفته‌ آینده است که نگرانی زائدالوصفی را ایجاد کرده است که 23 هزار نفر قرار است آزمون سواد آموزی شرکت کنند. عدد قابل توجهی قرار است در آزمون‌های دانشگاه آزاد شرکت کنند و نزدیک چهار هزار نفر قرا است هفته‌ آینده در آزمون‌های phd وزارت بهداشت شرکت کنند که برخی از آنها ممکن است تا سه روز آزمون‌هایشان به طول انجامد. در مجموع در این شرایط تهران نمی‌تواند میزبان این افراد به خصوص از استان‌های قرمز باشد . نظرمان با استاندار تهران بر این است که فعلا این آزمون‌ها تعلیق شوند.

تعلیق  تمامی تجمعات در تهران برای یک هفته

وی ادامه داد: تمام تجمعات باید برای یک هفته در تهران به طور کامل تعلیق شود. دوستان در نیروی انتظامی در بحث تالارها، عروسی‌ها و مراسم عزاداری کمک می‌کنند. اما باید دامنه‌ آن فراتر برود و تمام مجامع و نمایشگاه‌ها به طور مطلق تعطیل شوند.

پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهران

زالی در پایان صحبت‌هایش خطاب به وزیر بهداشت گفت: امیدواریم بتوانیم یک آنالیزی برای هفته خدمت حضرتعالی و تیم ستاد ملی بدهیم که اگر حتی این هم کفایت نکرد طبیعتا آخرین پیشنهاد ما لاک‌داون تهران به مدت یک هفته است که به عنوان گزینه‌ بعدی ما مطرح است که به مدت یک هفته لاک‌داون را در تهران اعمال کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۷:۵۵

بذارین زودتر کنکور سراسری و آزمون تیزهوشان برگزار شه.داوطلبانش از استرس مردن.کاش همون زمان اولیه برگزار کرده بودین.اوایل اردیبهشت.اون موقع اوضاع بهتر بود.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۸:۱۴

بله ای کاش زودتر کنکور میدادن و تموم شه بخدا بچه هامون خستن دیگه نمیکشن زیاد کش بدن افسردگی میاره

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۸:۳۸

خطرناکه همین

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۹:۵۰

خطر مرگ از کرونا احتمالش خیلی بیشتر از استرس هستش اینم در نظر بگیرید. فرزندتون رو می تونید استرسش رو کنترل کنید ولی کرونا شوخی بردار نیست.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۲:۴۳

زودتر کرونا بگیرن بمیرن منظورته

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۲:۰۲

واقعا شما چه مادری هستی کنکور به قیمت جان فرزندت؟؟؟!!! شگفتا از شما مردم

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۸:۰۲

خدا قوت خدمت همه نیروها و کادر بهداشتی و درمانی از پزشک و متخصص گرفته تا پرستار و بهیار و خدماتی دست تک تکشون رو می‌بوسیم و منت‌دارشون هستیم سلامت و پیروز باشن انشالله

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۹:۱۷

چراازبلندگوهای مساجدو پادگانها برای تذکرات کرونایی استفاده نمیشود....روزی۲۰۰تلفات!!!

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۱:۵۳

یکبار هم شده حرف آدم دانا، عاقل و سالمی مثل دکتر زالی را گوش بدین. کنکور ودانشگاه و دانشی که به استرس غلبه نداشته باشه به هیچ دردی نمیخوره

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۸:۳۵

خدا قوت وخسته نباشید خدمت کادر درمان به نظرم سلامتی مهمترین چیزی ست که باید مورد توجه قرار بگیره حالا کنکور عقب بیفته مهم نیست اگه خدای ناکرده بچه هامون برن ازمون بدن بعد مبتلا بشن چه کنیم ارزششو داره مخصوشا بچه هاط ما که حدود ۵ ماه از خونه بیرون نرفتن

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۸:۴۵

بذارید آزمونهای تیز هوشان برگزاز شه ،

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۹:۰۲

مساله کنکور بالاخص کنکور دکتری و کنکور سواد اموزی که هفته اتی برگزار می شود شایسته است به اواخر مرداد ماه موکول گردد . سینما ها و کنسرتها و کلاسهای آموزشی حضوری حذف گردد . پاساژها یک هفته تعطیل گردد حضور کارکنان در دستگاههای اجرایی بصورت شیفتی و ۵۰ درصد کارکنان که هم باعث کاهش ترافیک و هم کنترل اجتماعات میگردد

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۹:۱۰

سلام وقت بخیر. خداقوت.ولی خودکرده را تدبیر نیست وقتی ستاد کرونا نمیتونه درمقابل شورای شهروشهرداری به ایسته حق نداره گناه گردن مردم بندازن

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۹:۲۱

خواهشمندم از بلندگوهای مساجد پادگانها برای تذکرات کرونایی استفاده شود

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۰:۰۸

فعلا در حد شعار همه چیز جلو می‌رود با همین فرمون بریم توسط کرونا ضربه فنی و ناک اوت کامل خواهیم شد ستاد کرونا تشریفاتی است

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۰:۱۶

من یه کنکوری هستم باتوجه به شرایط پیش اومده بااینکه خیلی خسته هستم ولی خواستار تعویق کنکور هستم.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۰:۳۷

متاسفانه دولت تدبیر و انسجام مدیریت نداشت طرح ترافیک میگذارند چون شهرداری پول میخواد ، ماسک مالیات میگیرن چون خزانه خالیست ، آقا اگر قرار لایک داون شود باید قبل از گستردگی بیشتر انجام شود .

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۱:۴۴

بر اساس نمرات آخرین مقطع و سوابق پذیرش کنید، کنکور رو سال ها قرار بود بر دارید دیگه الان وقتش هست

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۱:۴۷

خواهشا تاریخ آزمون رو تغییر ندهید. اوضاع کرونا حداقل تاآخر امسال پابرجاست و با لغو آزمون فقط حق داوطلبان و زحمتاشون ضایع میش ه

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۱:۴۸

لطفا دیوه هیچ حرفی از تعلیق کنکور نزنید. خسته ایم. کشتینمون. بزارین کنکورمون رو بدیم. گناه ما جیه یک عده رفتن سفر و مهمانی و پارتی. ما چوبش رو چرا بخوریم. خسته ایم. کشش نداریم دیگه. میخوایم کنکور بدیم

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۱:۵۷

کنکور رو به تعویق بندازین گرما کمتر شه با ماسک نمیشه نفس کشید

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۱:۵۹

خب برگزار نکنید بزارید بهمن ماه برگزار کنید تا اون موقع دارو واکسن اومده جون ما براتون مهم باشه التماس تفکر.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۲:۰۸

بهترین تصمیم تعویق کنکور

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۲:۳۴

کنکور صد سال سیاه برگزار نشود اگر: ۱- ازمون های ازمایشی حضوری نشود تا شرایط تمرین شود ۲- زدن ماسک اجباری باشد در چهار ساعت ازمون

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۲:۴۴

تورو خدا کنکور رو اصلاااااااا عقب نندازین من خودم کنکوری 99 هستم واقعا دیگه نمیکشم. خیلی خسته شدم دیگه

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۰:۴۳

مکان هایی که نیاز نیست رو ببندین..باشگاه ها و سالن های ورزشی سرپوشیده..کلاس های تابستونی مثل زبان و مهد کودک ها..سالن های آرایشی... موزه ها.. کتابخونه ها... رستوران و تالارها .... اینا رو ببندین فعلا

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۰:۴۹

با سلام خدمت همه مدیران. بیشتر داوطلبان کنکور ارشد و دکترا میگن کنکور رو به اواخر شهریور بندازین نه اینکه لغو کنید تا حق اون کسایی هم که خوندن ضایع نشه و نهایتا کلاسها از آبان ماه شروع بشه فرض کنید بچه های خودتون هستن و سلامتشون و گرمای تیر و مرداد ماه با ماسک و شیوع بالای کرونا را در نظر بگیرید. هر کشور دیگه ایی بود با این همه اعتراض و کامنت در اینترنت الان کنکورها رو به تعویق انداخته بود. لطفا ستاد کرونا حداقل شما به فکر جوانان سرزمین خودتون باشید. با تشکر از ستاد کرونا

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۱:۰۲

مقصر خود دولت هم هست .. توو این وضعیت سهام عدالت رو آورد مردم ریختن توو پست بانک ها و بانک ها اثر انگشت بزنن و ماسک شون در بیارن واسه احراز هویت و این چیزا ..معلومه که کرونا زیاد میشه ... بیچاره پرسنل که باید هر روز با همه جور آدمی در تماس باشن

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۱:۲۰

برگزاری کنکور در این شرایط مساوی است با فاجعه ملی و به ضرر تمام مردم ایران است مگر عده ای انگشت شمار که می خواهند از عدم حضور درسخوان ها بخاطر ترس از کرونا استفاده کرده و شنس قبولی خود را افزایش دهند در حالی که سلامتی از درس و دانشگاه مهمتر است و بهانه خسته شدن آن عده معدود دلیل نمی شود حتی جان یک هموطن به خطر بیفتد

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۱:۲۱

تورو خدا یه تعطیلی کلی اعلام کنید شرایط خوب نیست اگه نتوانید درست تصمیم بگیرید اوضاع خیلی خراب میشه آخه فقط تعطیلی استخرها و تالارها چه فایده ای داره شمارو بخدا زودتر اقدام کنید

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۲:۲۳

در چنین شرایطی که آمارکرونا بالاست. کنکور باید به تعویق بیفتد.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۲:۴۱

خواهش میکنم کنکور سراسری رو عقب بندازین ما نگران سلامتیمون هستیم.... بخدا سلامتی از همه چیز مهم تره با این اوضاع تهران اگ برگزار بشه مطمعن باشین ی فاجعه رخ میده