• پنجشنبه / ۱۹ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۴
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 99041914308
  • خبرنگار : 50214

رئیس کمیته امداد کشور:

رزمایش مواسات ایران را در زمان شیوع کرونا سربلند کرد

 رزمایش مواسات ایران را در زمان شیوع کرونا سربلند کرد

ایسنا/یزد رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به فشارهایی که آمریکا و دیگر کشورهای مستکبر جهان به ایران در زمان شیوع کرونا تحمیل کردند گفت: رزمایش مواسات در این ایام ایران را در تمام جهان سربلند کرد.

«سیدمرتضی بختیاری» در آیین تجلیل از موثرین رزمایش مواسات استان یزد اظهار کرد: با وجود تمام سختی‌هایی که در ایام شیوع کرونا وجود داشت، ملت ایران در تمام جهان سرافراز بودند.

وی تصریح کرد: در همین زمان، قدرتمندترین و ثروتمندترین کشورهای جهان با مشکلات بسیار زیادی روبرو بودند و در مقابله با کرونا زمین گیر شدند ولی در ایران با اجرای رزمایش مواسات، مشکلات تا حد بسایر زیادی برطرف شد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) ادامه داد: در هیچ جای دنیا و هیچ کجای تاریخ سابقه ندارد که بخواهند جلوی مسائل درمانی برای یک ملت را بگیرند ولی کشورهای مستکبر دنیا در زمانی که هنوز خودشان دچار کرونا نشده بودند، به گمان اینکه می‌توانند ایران را زمین‌گیر کنند، و سخت‌ترین فشارها و تحریم‌ها را در مسائل درمانی، مالی و کالاهای بهداشتی به ویژه ماسک به ایران تحمیل کردند.

بختیاری گفت: به لطف خدا و به برکت رزمایش مواساتی که توسط مقام معظم رهبری مطرح شد و حضور گسترده همه مردم ایران را شاهد بودیم به گونه‌ای که یک ایران همدل به وجود آمد، این توطئه دشمنان نه تنها محقق نشد بلکه به بهترین نحو ممکن از آن خارج شدیم. 

وی با بیان اینکه بر خلاف آنچه که آمریکایی‌ها فکر می‌کردند، کشورهای اروپایی و آمریکایی در زمان شیوع کرونا در ارائه خدمات به مردمشان سرافکنده شدند گفت: کاری که در ایام شیوع کرونا در ایران انجام شد به هیچ عنوان در دیگر نقاط جهان قابل مشاهده نیست.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه نیازمندان و ایتام عائله خداوند هستند گفت: در قرآن کریم نسبت به کمک به نیازمندان به ویژه ایتام تاکید بسیار ویژه‌ای شده و کمتر موضوعی داریم که ثواب بالاتر از این برای آن بیان شده باشد.

بختیاری خاطرنشان کرد: هزینه‌ای که مردم در اوج سختی‌ها پرداخت می‌کنند تا دیگر افراد زیر فشار مشکلاتی که در زمان شیوع کرونا به وجود آمده بود، در پیشگاه خداوند متعال ارزش بسیار بالایی دارد و باید این روحیه ایثار را حفظ کنیم.

آیت‌الله «محمدرضا ناصری یزدی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد نیز در این مراسم  با تقدیر از اقداماتی که در حوزه کمک به نیازمندان در مدت شیوع کرونا انجام شده است، اظهار کرد: این اقدام فعالیتی بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است و باید از آن به بهترین نحو ممکن تقدیر کرد.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران در ایام شیوع کرونا به گونه‌ای به یکدیگر کمک کردند که در هیچ جای دنیا چنین ایثار و از خود گذشتگی وجود ندارد گفت: در زمانی که همه مردم دنیا تنها به فکر خود بودند، مردم ایران در کمک به دیگران سر از پا نمی‌شناختند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه این روحیه ایثار و کمک به دیگران باید همچنان حفظ شود تصریح کرد: علیرغم اینکه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در ابتدای شیوع کرونا به دلیل اینکه خود هنوز وارد این بیماری نشده بودند و گمان هم نمی‌کردند دچار آن شوند، برنامه‌ریزی داشتند ایران را به شدیدترین نحو تحت فشار بگذارند تا مردم ایران را تسلیم خود کنند.

ناصری یزدی با بیان اینکه تشدید فشارها در جلوگیری از ارسال دارو و لوازم بهداشتی به ایران یکی از اقدامات اصلی دشمن در این نقشه بود گفت: الحمدالله مردم ایران با بهره‌گیری از سیره اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، تمام توان خود را به کار بستند تا جلوی مشکلات مردم را بگیرند و خوشبختانه نتیجه بخش هم بود.

امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه همه این ایثارگری‌ها برخواسته از روح معنویت بود گفت: نکته بسیار مهم این است که این روحیه باید همیشه در جامعه وجود داشته باشد و تنها به زمان مشکلاتی از جمله شیوع کرونا خلاصه نشود.

وی با انتقاد از موج گرانی‌هایی که در جامعه به وجود آمده گفت: دشمن در حال نقشه کشیدن در این زمینه است و متاسفانه برخی در داخل کشور هم با گران‌فروشی‌ها در حال تشدید مشکلات هستند که باید حتما جلوی آن گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: همه ما باید نسبت به مردم توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشیم و هرآنچه که از توانمان بر می‌آید برای رفع مشکلات آنها به کار گیریم که هم به لحاظ اقتصادی و هم در حوزه فرهنگی و اجتماعی به آنها کمک کنیم.

ناصری یزدی با بیان اینکه توطئه دشمن این است که تقصیر گرانی ها و مشکلات مردم را به گردن رهبری بیاندازد گفت: این توطئه بزرگی است و ما باید زمینه را به گونه ای فراهم کنیم که مردم متوجه این توطئه دشمن باشند و نگذارند دشمن اقدام به چنین جسارت هایی بکند.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: برای این موضوع باید مسئولان هم تمام تلاش خود را به کار گیرند و با نظارت دقیق بر امور و جلوگیری از گران‌فروشی‌ها در کنار تلاش برای بهبود وضعیت معیشت مردم، زمینه‌سازی لازم برای رفع مشکلات را فراهم کند. 

«محمدعلی طالبی» استاندار یزد نیز در این مراسم گفت: علی رغم اینکه گفته می‌شود یزد یک استان برخوردار است و در خیلی از شاخص‌های اقتصادی جزو برترین‌های کشور هستیم، در عین حال با مسائل و مشکلاتی روبروییم که زیر برخی از عناوین و شاخص‌ها یک مقدار پنهان می‌ماند.

وی تصریح کرد: در بحث شاخص‌های طبقاتی، شاید شرایط خوبی را در استان یزد نداریم و فاصله طبقاتی به معنای این است که یزد با وجود برخورداری و داشتن بالاترین درآمدها، با محرومینی روبرو است که شاید از امکانات اولیه زندگی هم محروم باشند.

استاندار یزد ادامه داد: نکته دوم بحث مهاجرپذیری استان یزد به جهت ظرفیت‌های خوبی است که در گذشته داشته و تا الان ادامه دارد و سبب شده ما بار اشتغال و حمایت از محرومین سایر استان‌ها را هم به نوعی متحمل شویم.

طالبی گفت: این موضوع به شکلی است که یزد الان جزو استان‌های با بالاترین نرخ بیکاری در سطح کشور است در صورتی که در گذشته‌های نچندان دور جزو استان‌های با بالاترین نرخ اشتغال است. 

وی با تاکید بر اینکه لازم است در این حوزه اقدامات لازم انجام شود تا جلوی مشکلاتی که در حوزه اقتصادی و معیشت برای مردم به ویژه محرومین به وجود آمده برطرف کنیم، گفت: کمیته امداد ظرفیت‌های بسیار بزرگی در این حوزه دارد و می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرین باشد.

استاندار یزد بیان کرد: در بحث شیوع کرونا، با توجه به نوع فعالیت‌های اقتصادی استان یزد، در حوزه فعالیت‌هایی از قبیل فعالیت‌های خدماتی، استان یزد جزو بالاترین خسارت‌های کشور را داشت ولی با همت دستگاه‌ها و هدایت و راهنمایی نماینده ولی فقیه در استان این بحران را در استان یزد به خوبی مدیریت کردیم و یکی از بخش‌های مهم مدیریت این بحران، همین طرح مواسات مومنانه بود که همه پای کار آمدند و با حد اعلی همدلی و همراهی که وجود داشت بود. 

طالبی گفت: در هر صورت راه دشوار و مهمی داریم و اگر بخواهیم تلاش‌های دشمنان را بی اثر کنیم باید همچنان با تمام توان تلاش کنیم و این چنین نیست که با اقدامات صرفا کوتاه مدت مسائل برطرف شود و لازم است با همین حمایت‌ها و همدلی‌ها باری را از دوش افراد محروم و خسارت دیده برداریم.

شجاعان مدیر کل کمیته امداد استان یزد هم در این مراسم با بیان اینکه مردم یزد از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردارند، بیان کرد: یکی از این ویژگی‌ها، دینداری ریشه‌ای و عمیق است که سبب شده یزد به دارالعباده معروف شود.

وی از دیگر ویژگی‌های مردم یزد را خلق آثار ماندگار و بلند مدت دانست و گفت: مصداق این موضوع، قنواتی است که در سده‌های گذشته ساخته شده ولی آثار آن کماکان باقی است و تا جریان تاریخ باقی می‌ماند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان یزد یکی از بزرگان استان یزد را آیت الله حائری یزدی دانست و گفت: ایشان هم آثاری را خلق کردند و با ایجاد حوزه علمیه قم، ثمره ای از خود به جای گذاشتند که تا پایان تاریخ، نتایج آن در کل جهان تاثیرگذار است.

شجاعان سخت کوشی و سخاوتمندی را دو ویژگی مهم مردم یزد دانست و افزود: مردم یزد هم به سختی تلاش می‌کنند و هم آنچه را که به دست می‌آورند، برای کمک به دیگران از درآمد خود بذل و بخشش می‌کنند که مصداق بارز آن را در موضوع رزمایش مواسات در استان یزد شاهد بودیم.

وی ادامه داد: زمانی که مقام معظم رهبری بحث رزمایش مواسات را فرمودند، آیت‌الله ناصری یزدی نماینده ولی فقیه در استان یزد بر ضرورت ایجاد تشکیلات و ساماندهی برای این موضوع در استان تاکید و محوریت آن را بر کمیته امداد گذاشتند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه این رزمایش در استان یزد نتایج بسیار خوبی داشت گفت: در این زمان تقریبا آمار توزیع 140 هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان ثبت شده که قطعا تعداد این بسته‌ها بسیار بیشتر است و بسیاری از خیریه‌ها آمار خود را هنوز اعلام نکرده‌اند.

شجاعان به اجرای طرح اطعام مهدوی در استان یزد اشاره کرد و گفت: در این  طرح هم تقریبا 500 هزار پرس اطعام در ماه مبارک رمضان در کل استان یزد توزیع شد که همه از برکات این رزمایش و همدلی بود که در ارکان مختلف استان شکل گرفت.

وی خاطرنشان کرد: قرار ما بر این است که این رزمایش ادامه پیدا کند و در مرحله دوم، برای عید قربان و غدیر، مسئله توزیع سبدهای معیشتی و اطعام را تحت عنوان اطعام علوی اجرا کنیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان یزد، شجاعان در پایان تصریح کرد: علاوه بر این قرار است که برکات این طرح تا پایان سال در کل استان یزد ادامه داشته باشد و در نوبت‌های مختلف اقدام به اجرای آن کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.