• شنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۹
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99042115229
  • منبع : نمایندگی مرکزی

رئیس دانشگاه آزاد استان مرکزی تشریح کرد:

گام هایی که برای کارآفرین شدن برداشته شده/تاثیر نامطلوب کرونا بر اقتصاد دانشگاه ها

گام هایی که برای کارآفرین شدن برداشته شده/تاثیر نامطلوب کرونا بر اقتصاد دانشگاه ها

ایسنا/مرکزی رئیس دانشگاه آزاد استان مرکزی از اقدامات این دانشگاه برای قرار گرفتن در جمع دانشگاه های کارآفرین خبر داد و گفت: این اقدامات می تواند دانشگاه ها را از زیان دهی خارج کرده و به سوددهی برساند.

حسین کلانتری خلیل آباد، با حضور در خبرگزاری ایسنا، با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا بر تمامی ابعاد جامعه تاثیرگذار بوده و این شرایط بر اقتصاد و درآمدزایی دانشگاه ها نیز تاثیرات منفی بسیار زیادی داشته است، افزود: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال کل وصولی واحدهای دانشگاه آزاد استان 850 میلیون تومان بود، در حالی که ما معمولا باید ماهانه در فروردین و اردیبهشت حدود 10 میلیارد تومان درآمد می داشتیم.

وی اظهار کرد: معمولا در ایام امتحانات باید ماهیانه 20 تا 30 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم، ولی شرایط کرونایی کشور و استان باعث شده که در تیرماه وصولی ما به حدود شش میلیارد تومان برسد.

کلانتری با بیان اینکه شرایط کرونایی موجود، در حدود 40 درصد بر درآمدهای ما تاثیر کاهشی خواهد داشت، گفت: سال مالی دانشگاه از شهریور تا شهریور تعریف شده و در حالت معمول واحدهای دانشگاه آزاد استان مرکزی می بایست 173 میلیارد تومان درآمد کسب می کردند، ولی تاکنون حدود 108 میلیارد تومان درآمد حاصل شده و کسری ایجاد شده نیز ظرف دو ماه آینده جبران نخواهد شد.

وی اظهار کرد: این مسئله به استانداری اعلام شده تا بتوانیم از کمک استان برای جبران بخشی از کسری یاد شده استفاده کنیم.

کلانتری در ادامه در خصوص تاثیر شیوع کرونا در حوزه آموزش نیز گفت: گرچه کرونا مشقات بسیاری را به کشور تحمیل کرد، اما آموزه های خوبی هم برای جامعه در حوزه های مختلف داشت و مشخصا در خصوص دانشگاه ها، آنها را به سمت آموزش مجازی سوق داد.

وی با تاکید بر اینکه راه اندازی دانشگاه مجازی به سادگی و بدون پول امکانپذیر نیست، گفت: تصمیم داریم برای مهرماه حتما دانشگاه مجازی داشته باشیم. ایجاد این امکان در دانشگاه حداقل 10 میلیارد تومان زیرساخت لازم دارد و این مسئله در جلسه پدافند زیستی استان مطرح و مصوب شده است که چهار میلیارد تومان جهت تحقق این مهم به دانشگاه آزاد کمک شود.

کلانتری اظهار کرد: دانشگاه مجازی را حتما در تابستان راه اندازی می کنیم تا از مهرماه دانشجوی مجازی داشته باشیم. البته درخصوص درس های عملی برای حضور دانشجو در دانشگاه و تهیه کلیپ های خاصی برای این بخش برنامه ریزی شده است. اینکه با راه اندازی زیرساخت های مجازی، دانشجو بهیچوجه در دانشگاه حضور نیابد، امکانپذیر نیست و باید ارتباط دانشجو با دانشگاه ادامه داشته باشد، بر این اساس دروس کارگاهی و عملی را با تمهیداتی با حضور دانشجوها ارائه خواهیم داد و تمهید خوابگاه نیز اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه خوابگاه ها نیز در حال بهسازی هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشگاه آزاد 470 آزمایشگاه در استان دارد که به صورت حضوری باید با رعایت پروتکل های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرند.

کلانتری در خصوص آموزش مجازی در دوران شیوع کرونا تا امروز نیز گفت: در حوزه آموزش مجازی از پنج فروردین کار عملیاتی و اجرایی آغاز شد. در این حوزه بیش از 80 هزار کلاس درس برگزار شد و در ایام برگزاری آزمون ها نیز هر شب گزارش آزمون های انجام شده به سازمان مرکزی دانشگاه ارسال می شود. در این بخش روزانه حدود 5 هزار نفر در آزمون های مجازی شرکت می کنند و غایبین ممکن است به حدود 10 درصد این تعداد برسد.

وی با اشاره به قطع برق در یکی از روزهای برگزاری آزمون، گفت: زیرساخت های دانشگاه آزاد در حوزه آزمون مجازی خوب است ولی بعضی مسائل همچون قطع برق در حوزه کنترل ما نیست. البته مشکل رفع شده و جای هیچگونه نگرانی نیست. اگر به هر دلیلی مشکلی در آپلود کردن پاسخنامه ها برای دانشجویان اتفاق بیفتد به روش دیگری از جمله استفاده از امکان فضای مجازی جهت دریافت پاسخنامه ها اقدام می شود و در کل، اجازه ایجاد مشکل برای دانشجو در این عرصه داده نمی شود.

کلانتری در ادامه اظهار کرد: دانشگاه آزاد استان مرکزی دارای 19 واحد و مرکز و سما و حدود 26 هزار دانشجوست که از این تعداد 10 هزار و 600 نفر مربوط به واحد اراک هستند. بسیاری از دانشجوها هم در حال فارغ التحصیل شدن هستند و در حال برنامه ریزی هستیم که برای جذب دانشجو در مهرماه موفق عمل کنیم.

وی اظهار کرد: رشته های فعال متاسفانه در واحدهای استان کم شده است. در مجموع بیش از 300 رشته تحصیلی در واحدهای دانشگاه آزاد استان وجود دارد ولی رشته های فعال برای مثال در اراک 50 رشته است. اخیرا تلاش شده است که 10 رشته دکترا و 30 رشته ارشد جدید بگیریم. 10 رشته دکترای یاد شده مختص ساوه و خمین و اراک است، البته پیگیر افزایش رشته دکترا ویژه دیگر واحدهای استان نیز هستیم.

وی با بیان اینکه 740 نفر عضو هیات علمی و 1240 نفر پرسنل در دانشگاه های آزاد استان فعالیت می کنند، اظهار کرد: اگر پایش رشته ها به خوبی و با توجه به مزیت های نسبی هر شهرستان انجام شود قطعا توسعه اتفاق خواهد افتاد.

کلانتری با اشاره به زیان‌ده بودن برخی واحدهای دانشگاه آزاد استان و اقداماتی که برای خروج این واحدها از این وضعیت انجام شده، گفت: در تلاش هستیم تا شرایط اقتصادی دانشگاه بویژه با تاکید و استفاده از ظرفیت های موجود بهبود یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 19 تفاهم نامه با سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان منعقد کرده ایم، گفت: حدود 9 ماه پیش زمانی که بنده در سمت رئیس دانشگاه آزاد استان مشغول به فعالیت شدم، کل قرارداد برون دانشگاهی ما زیر 100 میلیون تومان بود، ولی بدنبال رایزنی ها و پیگیری های انجام شده در این مدت، امروز حجم قراردادها به بالای یک میلیارد تومان رسیده است.

کلانتری از اخذ مجوز آزمایشگاه استاندارد توسط این دانشگاه خبر داد و گفت: پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری حجم درآمدهای شبکه آزمایشگاهی ما در اراک به حدود دو میلیارد تومان برسد و اگر واحدهای شهرستانی ما نیز در این زمینه حرکت کنند این رقم قطعا افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در استان ارتباط دانشگاه آزاد با معاونت علمی ریاست جمهوری برقرار شده و این امر می تواند کمک کننده باشد، گفت: در حال حاضر در حوزه فناوری و نوآوری شش میلیارد تومان اعتبار از این معاونت دریافت کرده ایم که این مهم نیز کمک کننده به اقتصاد دانشگاه است.

کلانتری در ادامه به اقدامات دانشگاه آزاد استان در حوزه آموزش های کوتاه مدت نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه پیشرفت بسیاری حاصل شده و تفاهم نامه ای نیز با جهاد دانشگاهی منعقد شده است. ارائه این آموزش ها نیز در راستای درآمدزایی کمک کننده است.

وی از تعریف 14 سرای فناوری و نوآوری در استان با توجه به مزیت های نسبی شهرستان ها نیز خبر داد و گفت: برای مثال در شهرستان محلات راه اندازی سراهای نوآوری سنگ و گل و گیاهان زینتی در برنامه است.

کلانتری با بیان اینکه در اراک شش سرای نوآوری که دو سرا از این تعداد در حال احیاست تعریف کرده ایم، در در کمیجان و ساروق سرای نوآوری فرش، در خنداب سرای نوآوری میوه خشک، در خمین سرای نوآوری لوبیا و در ساوه سرای نوآوری انار تعریف شده که مطالعات و پیگیری برای راه اندازی آنها در حال انجام است، گفت: واحد اراک در این زمینه خوب پیش می رود، اگر سرعت مابقی واحدهای شهرستانی نیز همچون واحد اراک باشد، از زیاندهی خارج می شویم.

وی اظهار کرد: در مجموع، در حوزه فعالیت های تولیدی، خدماتی و بازرگانی وارد شده ایم تا درآمدزایی دانشگاه هر روز بیشتر از روز قبل شده و رونق را شاهد باشیم.

کلانتری با بیان اینکه اگر دانشگاه را به عنوان یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین معرفی کنیم، جذب دانشجوی ما بیشتر خواهد شد، تصریح کرد: قطعا والدین ترجیح می دهند فرزند خود را در مرکزی به تحصیل بگمارند که او را توانمند بار بیاورد.

وی با بیان اینکه برنامه پنج ساله دانشگاه تدوین شده و براساس این برنامه بخش های مختلف دانشگاه، برنامه یکساله در حوزه خودشان تعریف کرده اند، اظهار کرد: برای واحدها نیز همین روند طی شده و تا پایان همین ماه باید برنامه یکساله شان را ارائه بدهند.

کلانتری در خصوص اعتبارات پژوهشی دانشگاه نیز با بیان اینکه میزان اعتبارات پژوهشی بسته به درآمد دانشگاه است، چراکه می توانیم پنج درصد درآمد را به این حوزه اختصاص دهیم، گفت: در حال حاضر تمرکز ما بر روی طرح های پژوهشی برون دانشگاهی است و پیش بینی شده است که امسال 10 میلیارد تومان قرارداد در این حوزه داشته باشیم که در سه ماهه اول، یک میلیارد از این مبلغ محقق شده است.

وی از بهبود ارتباط دانشگاه آزاد با دستگاه های اجرایی به عنوان فرصتی برای رشد همکاری های متقابل خبر داد و گفت: تلاش می کنیم تفاهم نامه های دانشگاه با این دستگاه ها محقق شود.

رئیس دانشگاه آزاد استان مرکزی به اقدامات انجام شده در این دانشگاه در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: تولید محلول ضدعفونی دست و اشیا و الکل و ماسک و گان از اقدامات انجام شده بوده است که محصولات تولید شده در سطح واحدهای دانشگاه آزاد به فروش رسیده و در اختیار بیمارستان های اراک نیز قرار گرفته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.