• شنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۶
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99042115397
  • خبرنگار : 50005

یک کارشناس مسائل مذهبی تاکید کرد:

رواج بی‌عفتی، یکی از ترفندهای دشمن

رواج بی‌عفتی، یکی از ترفندهای دشمن

ایسنا/آذربایجان شرقی یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: رواج بی‌عفتی و زیر سوال بردن مسایل دینی یکی از ترفندهای دشمن است.

حجت‌الاسلام رسول برگی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد علل نامگذاری هفته حجاب و عفاف، اظهار کرد: 21 تیرماه، سال‌روز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب رضاخانی است؛ رضاخان برخلاف این‌که خود را به عنوان فردی مذهبی نشان می‎داد اما بعد از روی کار آمدن هر آنچه که علیه دین و مذهب هر آنچه از دستش برمی‌آمد، انجام داد.

وی با بیان این‌که رضا خان در سال 1307 قانون متحد الشکل شدن را در جامعه ایرانی اجرا کرد و در سال 1133 نیز بعد از دیدار خود با آتاتورک و دیدن وضعیت حجاب زنان ترکیه، به ایران بازگشت و به بهانه تمدنگرایی بعد از استعفای فروغی و روی کار آوردن محممود جم، با این جمله که «از چادر و چاقچور بدم می‌آید» دستور داد که پیگیری‌های لازم جهت کشف حجاب بانوان انجام شود.

یک کارشناس مسائل مذهبی تشریح کرد: در این رابطه مردم مشهد در مسجد گوهرشاد تجمع اعتراضی برپا کردند و شیح بهلول نیز نقش خاصی در این رابطه ایفا کرد، از این رو در 21 تیر سال 1314 به مسجد گوهرشاد حمله شد و حدود 2000 نفر به خاطر دفاع از ناموس خود و حجاب زنان ایرانی در حرم امام رضا(ع) شهید و مجروح شدند.

وی اظهار کرد: از اولین روز هر زمان که دشمن خواسته به بدنه دین ضربه بزند، سعی کرده غیرت مردان و حیا، عفت و حجاب زنان را بگیرد؛ به عنوان مثال در اندلس(اسپانیای قدیم) که مسلمانان بسیاری در آن می‌زیستند و بیش از 30 جلد شرح برای علمای اسلامی اندلس نوشته بودند، دشمن با رواج مشروبات الکی و زیر سوال بردن حجاب و حیا و همچنین دور کردن مردم از دین و شرع کاری می‌کند که در همان سرزمین، امروز مسلمانان در اقلیت قرار گرفته و اسلام از بین برود.

وی با تاکید بر این‌که باید نسبت به فلسفه حجاب و عفاف، فهم، شناخت ایجاد شود، اظهار کرد: حجاب از لحاظ لغتی مترداف پوشش، حایل، پرده و امثال این‌ها بوده از دوبعد دارای اهمیت است، بعد اول "ایجابی" است و وجوب پوشش بدن در مقابل نامحرم را مورد تاکید قرار داده و از بعد دیگر "سلبی" بوده و عدم رعایت حجاب و خودنمایی مقابل نامحرم امری حرام است.

حجت‌الاسلام برگی با بیان این‌که فلسفه حجاب مورد تاکید قرآن، سنت، اجماع و عقل است، اظهار کرد: در این رابطه آیه قرآنی نازل شده و معصومان(ع) و آیات بسیاری در مورد وجوب حجاب مطرح کرده‌اند؛ همچنین علما نیز در مورد حجاب اجماع داشته و عقل انسان نیز بر ضرورت رعایت حجاب حکم می‌کند.

وی با اشاره به نامه چارلی چاپلین به دخترش در مورد رعایت حجاب و عفاف، بیان کرد: چاری چاپلین هم که فردی مسلمان نبود به اهمیت حجاب و عفاف پی برده و در نامه‌ای به دخترش بدان تاکید کرده که حجاب، حیا و عفت باید باشد و اگر نباشد، تو مستاصل شده و احساس خطرخواهی کرد.

وی با انتقاد از این‌که برخی حجاب و عفاف را صرفا در حجاب خلاصه می‌کنند، اظهار کرد: یکی از دردهایی که امروز داریم و در اینترنت به ویژه اینستاگرام زیاد شده، محجبه‌های بی حیا و بی‌عفاف است، در حالی که حجابی که بدون عفاف باشد، خود زمینه شهوت است.

این کارشناس مسایل مذهبی با بیان این‌که عفت یعنی تسلیم شهوت مقابل عقل، گفت: اگر شهوات در مقابل عقل تسلیم شود، هرگز بانویی عفت خود را زیر پا نگذاشته و با آرایش، خودنمایی و... در ملا عام حاضر نخواهد شد.

وی با بیان این‌که در قرآن کریم حجاب هم برای زنان و هم برای مردان مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم ابتدا در مورد حفظ نگاه توسط مردان سخن گفته و سپس مسئله رعایت حجاب را در مورد زنان مطرح می‌کند، چرا که حجاب امری دوطرفه است.

وی با بیان این‌که علی‌رغم تاکید بر ساده پوشی و رعایت حجاب در ملاعام، دین اسلام تاکید کرده که مردان و زنان در خلوت محرم خود، بهترین، فاخرترین و جذاب‌ترین لباس رابپوشند. در مورد بانوان نیز در قران کریم آیاتی در مورد حجاب وارد شده و بر ضرورت رعایت آن تاکید شده است.

رئیس شورای هماهنگی تبیلغات اسلامی استان با تاکید بر این‌که حجاب نشانه ایمان بوده و اینگونه نیست که کسی بگوید نیت من پاک است و کافی است، اظهار کرد: حجاب اولین مسئله برای زن بوده و رعایت حجاب موجب آرامش درونی زن خواهد شد.

وی با بیان این‌که بانویی که با پوشش غیراسلامی و بدون حجاب در ملاعام حاضر می‌شود، با ترویج بی‌حجابی و بی‌عفتی اولین ضربه را خود می‌زند، چراکه همسر وی نیز در چنین جامعه‌ای زندگی می‌کند، افزود: بی‌حجابی و بی‌عفتی اثرات اجتماعی نیز داشته و با توجه به این‌که نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، موجب سلب آرامش و امنیت بانوان در جامعه می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که متاسفانه ماهواره نیز سخت‌ترین اثر را در روند بی‌حجابی و بی‌عفتی داشته و جمله مشهور «رابرت مرداک» را نباید مورد غفلت قرار دهیم، این صهیونیست گفته بود که همه زبان‌ها برای استفاده از ماهواره باید هزینه پرداخت کنند اما فارسی زبانان به صورت رایگان از کانال‌ها و برنامه‌های ماهواره استفاده می‌کنند. او همچنین به جمله ناپلئون نیز اشاره کرده و گفته بود: زن با یک دست گهواره کودک را و با دست دیگرش دنیا را می‌گرداند؛ پس اگر بتوانیم حیا، عفت و حجاب را از زنان بگیریم، در کنار آن غربت مردان هم از بین خواهد رفت، چراکه در دامن این زنان بی‌عفاف و بی حیا، مردان بی‌غیرت  و دختران بی‌حجاب تربیت خواهند شد.

حجت‌الاسلام برگی بیان کرد: در شبکه‌های ماهواره‌ای به گونه‌ای به مباحث ورود می‌کنند که شاید در ظاهر چندان هم صحنه دار نباشد اما تاثیرات بسیار سو بر افکار و عقاید افراد می‌گذارد، اظهار کرد: باید در مقابل هجمه‌های فرهنگی، فرهنگ سازی کرده و فلسفه حجاب و عفاف را در جامعه گفته و مورد بحث قرار دهیم.

وی با بیان این‌که حتی در دین مسیحیت نیز حجاب با چادر از ابتدا بوده است، اظهار کرد: نقش و نگارها و دیوارنوشته‌های قبل از اسلام نیز نشان می‌دهد که یکی از نشانه‌های افراد متمکن و متمول، حجاب بانوانشان بوده است، از این رو حجاب از قبل اسلام نیز در ایران وجود داشته و اسلام حجاب را به ایران نیاورده بلکه آن را تقویت کرده است.

وی با بیان این‌که حدود 30 نهاد و دستگاه در کشور همگی در مورد حجاب و عفاف جامعه وظیفه دارند، اظهار کرد: متاسفانه هم افزایی بین این دستگاه‌ها در خصوص حجاب و عفاف اتفاق نیفتاده است، در حالی که این ارگان‌ها باید دست به دست هم داده و در این رابطه اقدام کنند.

این کارشناس مسائل مذهبی گفت: یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین فعالیت‌های صهیونیست‌ها این است که افرادی مثل مسیح علی‌نژاد تربیت کرده و از طریق آن چهارشنبه‌های سفید و روز بدون حجاب و... را در جامعه اسلامی ایرانی تبیلغ کند، اما زنان همان صهیونیست‌های یهودی که علیه حجاب زن مسلمان اقدام به راه‌اندازی سایت و شبکه‌های ماهواره‌ای می‌کنند، حجاب دارند.

وی با تاکید بر این‌که باید در رابطه با حجاب در جامعه اسلامی فرهنگ سازی کنیم، افزود: معتقدم با "مرگ بر بدحجاب" به جایی نمی‌رسیم اما با "درود بر حجاب" به جاهای خوبی می‌رسیم، از این رو باید تسهیلات ویژه‌ای در جامعه برای زنان محجبه درنظر گرفته شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.