• سه‌شنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۶
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 99042418176
  • منبع : روابط عمومی برنامه

در یک نشست مطرح شد:

تصمیم ضربتی برای تئاتر باید گرفته شود

تصمیم ضربتی برای تئاتر باید گرفته شود

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در نشست با هییئت مدیره صنف تماشاخانه‌های خصوصی بر لزوم نقش و سهم هنر و به خصوص تئاتر در ستاد ملی کرونا تأکید کرد.

دکتر غلامرضا منتظری با اشاره به اهمیت ارتباط اهالی فرهنگ و هنر با کمیسیون فرهنگی مجلس، بر لزوم حمایت از هنرمندان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا طبق گزارش رسیده، نشست هم‌اندیشی مدیران تماشاخانه‌های خصوصی به منظور تشریح مشکلات تماشاخانههای خصوصی  با حضور  دکتر غلامرضا منتظری، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به دعوت پردیس تئاتر شهرزاد برگزار شد. 

او با ارج‌گذاری به حضور مدیران تماشاخانههای خصوصی و نقش بزرگشان در حمایت از تئاتر، گفت: واقعیت این است که یک رابطه معناداری بین اوقات فراغت و حوادث سیاسی اجتماعی وجود دارد. وقتی جامعه  دچار یک سری مشکلات٬ دغدغهها و چالشها میشود اوقات فراغت که سینما،تئاتر و موسیقی هم زیر شاخهی آن قرار میگیرد،  از سبد اولویت جامعه هدف بطور طبیعی خارج میشود. برای حل این مشکلات باید نوع نگاه متولیان نسبت به حوزه فرهنگ و هنر تغییر کند.  باید بپذیریم که فرهنگ نماد بالندگی و رشد و توسعهی جامعه است ولی در عمل اینگونه نیست و فقط در کلام، فرهنگ چنین جایگاهی دارد.

وی در ادامه افزود: باورم براین است که در بین عناصر تشکیل دهندهی فرهنگ با شکوهترین٬ جذاب ترین و تماشاییترینش هنر است. وقتی هنر را از فرهنگ بگیریم خیلی تماشایی نیست. این اولین نکتهای است که حالا ما در کمیسیون فرهنگی به آن می پردازیم. اینکه که چه باید کرد که نوع نگاه عوض شود چون بین منزلت و نوع نگاه رابطه معناداری وجود دارد.


باید نقش و سهم هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم
منتظری در همین زمینه تصریح کرد: در کمیسیون فرهنگی بحث تعیین اولویت‌ها را مطرح کردیم و  برای نخستین بار است که  در کمیسیون فرهنگی این موضوع مطرح میشود  که ما باید نقش و سهم فرهنگ و هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم و متاسفانه تا امروز از این موضوع غافل بودیم.حتی مصوبه کمیسیون شد که ما پیشنهاد بدهیم که رییس کمیسیون فرهنگی عضو ستاد ملی کرونا شود و از ظرفیت های فرهنگی و هنری برای مدیریت این پروژه استفاده شود و هم اهالی هنر در منابع فراوانی که به کرونا اختصاص پیدا می کند نقش و سهم فرهنگ و هنر مشخص شود و اگر در صحن مجلس هم تصویب شود یک روزنه امید است برای دغدغه ها و مشکلات هنرمندان در زمان کرونا و بیشتر پسا کرونا که به نظر من جدی تر است. 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به آسیب هنرمندان و سالن‌های خصوصی تئاتر افزود: بحث دیگری که در کمیسیون مطرح شده، آسیب‌ها و خسارت‌هایی است که هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی در این شرایط می‌بینند. این فعلا طرح مسئله شده و هنوز کمیسیون وارد شور نشده چون هنوز کمیتههای تخصصی شکل نگرفته‌اند و روز گذشته محور و خطوط کلی کمیتهها مشخص شد و زمانی که کمیتهها شکل بگیرند، یکی از دغدغههای کمیته فرهنگ و هنر و رسانهء ما همین مباحث حمایت از هنرمندان خواهد بود چه به شکل عمومی چه به شکل اختصاصی. 

وی در پایان متذکر شد: این خط کلی بود که خواستیم شما به عنوان اعضای هیئت مدیره صنف تماشاخانهها خصوصی در جریان باشید و در ارائه راهکار به متولیان این امر کمک کنید. 


تماشاخانه‌های خصوصی بخش بزرگی از تئاتر ایران هستند 

در ادامه این نشست، شاهین چگینی رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی ایران درباره وضعیت فعلی تماشاخانه خصوصی و روند فعالیت آن‌ها با توجه به شرایط کرونایی موجود و نبود حمایت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما این مسیر را کامل طی کردیم. مجموع صندلیهای تماشاخانههای خصوصی ۲۸۵۶ درسطح  تهران است که این یعنی بیش از پنجاه درصد از مجموع صندلی های تئاتر و  بیشتر از ظرفیت بخش دولتی است.

چگینی در ادامه افزود: در تماشاخانههای خصوصی ۲۰۰ نفر پرسنل مستقیم وجود دارد که به عنوان کارمند و مسئول فنی با این مجموعهها همکاری می کنند.۲۴۱۹ هنرمند تنها در یک ماه با تماشاخانه‌های خصوصی درگیری کاری داشتند که به واسطه ویروس کرونا کلیه اجراها تعطیل شد. ما تمام این موارد را اطلاع رسانی کردیم و متذکر شدیم که تماشاخانه های خصوصی بخش بزرگی از تئاتر ایران است و تعداد زیادی از هنرمندان به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این صنف در ارتباط هستند. با برآورد ریالی خسارات اسفند ماه مشخص است که بعد از چند ماه تعطیلی تماشاخانه های خصوصی در چه وضعیتی به لحاظ اقتصادی قرار دارند.

رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی ایران در پایان افزود: صنف تماشاخانههای ایران ،گزارش میزان خسارت و پیشنهادات لازم به منزل برون رفت از شرایط فعلی را به کمسیون فرهنگی وقت مجلس ارسال کرد و کمسیون فرهنگی به پیوست نامه را به وزیر محترم ارشاد ارسال کردند که در آن به وزیر پیشنهاد دادیم که در اولویت نخست وام بلاعوض برای تماشاخانههای زیان دیده در نظر گرفته شود صرفا به منظور روشن نگه داشتن چراغ سالن ها و در اولویت دوم به منظور تداوم کار سالنها پس از بازگشایی اماکن عمومی ، وام کم بهره بلند مدت در نظر گرفته شود ولی متاسفانه  تا به امروز به هیچکدام از این نامهها پاسخ داده نشده  و هیچ اتفاقی هم نیفتاده به غیر از همان یک ظرف آب ژاول که به صنف ما دادند.

تمام تماشاخانه‌های خصوصی  بدهکاری سنگین دارند

محمد دشت گلی مدیر پردیس تئاتر شهرزاد نیز گفت: ما پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم ولی وضعیت اصلاً مناسب نیست. در حال حاضر تمام تماشاخانه‌ها بدهکاری سنگین دارند. ما امیدواریم با توجه به اینکه آقای منتظری پیش از این مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده اند، دلسوزانه در این وادی اقدام کنند. 

وی در ادامه افزود: در این شرایط دو کلید واژه دلجویی و مساعدت به‌عنوان مطالبه اصلی هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی از مسئولان و متولیان امر هنر در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای نمایشی به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: به‌هرحال آسیب‌ها و زیان‌های مالی در این بین مقوله‌ای خواهد بود که چه در نگاه کوتاه‌مدت و چه در نگاه بلندمدت گریبان گروه‌های نمایشی، تک‌تک هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی و دولتی را خواهد گرفت و عبور از این پیچ و بحران بدون هیچ تردیدی تنها با یاری و مساعدت مسئولان بدنه فرهنگ و هنر کشورمان امکان‌پذیر است.
 

اگر تصمیم ضربتی و عاجل گرفته نشود چیزی به نام تئاتر نخواهیم داشت
مهدی کوهیان رئیس شورای داوری انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران نیز در همین زمینه  متذکر شد: بحث کرونا هنوز به پایان نرسیده ،اگر امروز بگویند که کرونا تمام شده !در بعضی حوزه‌ها و مثل فرهنگ و هنر  حداقل دوسال طول می‌کشد مردم اعتماد بکنند و حاضر شوند که به سالن های تئاتر و سینما بیایند. الان زمانی است که باید مثل سلامت از حوزه ی هنر حراست کنند، زیرا فرهنگ و هنر یک امر عمومی است و دولت باید به آن سوبسید بدهد.

وی در همین زمینه افزود: از چند ماه قبل تاکنون کوچکترین نا امنی و بحرانی  که در کشور اتفاق افتاده اولین ترکشش را سینما و تئاتر خورده است.وقتی که بالاخره نا امنی در خیابان است مردم اجازه نمی دهند فرزندانشان  یا خود و خانواده شان به سینما و تآتر بیایند پس ما اول تعطیل میشویم. مجموعهی این عوامل باعث شده که آیندهای  بسیار بسیار مبهم و افق ناروشنی داشته باشیم و من فکر می‌کنم در سالی که اتفاقا سال جهش تولید نامگذاری شده اولین چیزهایی که با مشکل روبه رو شده تولیدات فرهنگی هنری است.

کوهیان درباره پایان خاطرنشان کرد: اگر در یکی دو ماه آینده یک تصمیم ضربتی و عاجل گرفته نشود من فکر نمی کنم در دوسال آینده چیزی به نام تئاتر و سینما در کشور داشته باشیم. یعنی افق به قدری مبهم می‌شود که کم کم این نیروها که منتظر ما نمیمانند، میروند شغل دیگری پیدا می کنند و جذب بازار دیگری میشوند و یا در حوزه فرهنگ و هنر فرار مغزها را شاهد خواهیم بود. این روند می‌طلبد که واقعا  با یک نگاه بلند و بزرگ٬ روبه جلو  شما به عنوان نماینده مردم پیگیری کنید و هم دولت ورود کند و هم نهادهای دیگری که در این زمینه میتوانند تصمیم گیر باشند.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.