• چهارشنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۹
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 99042518773
  • منبع : دانشگاه آزاد اسلامی

اقدامات دانشگاه آزاد برای مقابله با تقلب در آزمون‌های مجازی

اقدامات دانشگاه آزاد برای مقابله با تقلب در آزمون‌های مجازی

رئیس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد درباره اقدامات این دانشگاه برای مقابله با تقلب در امتحانات مجازی گفت: یکی از اقدامات واحد الکترونیکی برای پیشگیری از موضوعات اینچنینی و تضییع حقوق دانشجویان، احراز هویت دانشجو از طریق تطابق کارت ملی، کارت امتحانات با چهره دانشجو، در ارتباط تصویری و آنلاین بود و کارشناسان فنی مادامی که از احراز هویت دانشجو یقین حاصل نمی کردند فرآیند برگزاری آزمون کلید نمی خورد. در همین راستا حتی پرسش و پاسخ به صورت شفاهی از دانشجو جهت اطمینان از احراز هویت وی، توسط کارشناسان فنی و مراقبین نیز در دستور کار قرار داشت.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا کشاورزی رئیس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد ضمن بیان این مطلب گفت: واحد الکترونیکی که تا پیش از این بر اساس ماهیت وجودی خود مسئولیت برگزاری کلاس‌های درس کلیه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را به صورت آنلاین و مجازی برعهده داشته، اینک در حال برگزاری امتحانات تمامی دانشجویان واحد الکترونیکی به صورت الکترونیکی با شرایط استاندارد است. دانشجویان در تمام زمان امتحان ارتباط مستقیم صوتی و تصویری با پشتیبانان آموزشی دارند و هر سوالی از استاد خود داشته باشند، می توانند بپرسند و به سوالات تشریحی درس خود هم پاسخ مکتوب و هم پاسخ شفاهی می دهند. تلاش واحد الکترونیکی این بوده است که به سلامت دانشجویان توجه ویژه داشته باشد و آزمون الکترونیکی را با استاندارد خیلی خوبی برگزار کند.

وی یکی از مهمترین ویژگی های آزمون الکترونیکی واحد الکترونیکی را عدالت محوری و توجه به حقوق دانشجویان دانست و خاطر نشان کرد: برخلاف اکثر آزمون های شفاهی مجازی، در آزمون های واحدالکترونیکی سوالات برای همه دانشجویان یک درس یکسان است.

رئیس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، استراتژی اصلی در خصوص برگزاری آزمون‌های الکترونیکی را حفظ حقوق دانشجویان دانست که با تلاش و اتخاذ تاکتیک‌های مناسب با شان و جایگاه دانشجویان واحد الکترونیکی و همچنین بهره گیری از متدهای روز دنیا این امر میسر شده است.

احراز هویت دانشجو، پیش‌نیاز آغاز فرآیند آزمون های الکترونیکی واحد الکترونیکی


در تب و تاب برگزاری امتحانات آنلاین در بسیاری از دانشگاه‌های کشور، شوربختانه بازار تقلب داغ بود. آگهی های متعدد در فضای مجازی برای استفاده از شخصی دیگر جهت حضور در امتحان آنلاین به جای دانشجو آن هم با پرداخت هزینه‌های عجیب حتی پای پلیس فتا را نیز به این موضوع باز کرد.

کشاورزی در این باره بیان کرد: یکی از اقدامات واحد الکترونیکی برای پیشگیری از موضوعات اینچنینی و تضییع حقوق دانشجویان، احراز هویت دانشجو از طریق تطابق کارت ملی، کارت امتحانات با چهره دانشجو، در ارتباط تصویری و آنلاین بود و کارشناسان فنی مادامی که از احراز هویت دانشجو یقین حاصل نمی کردند فرآیند برگزاری آزمون کلید نمی خورد. در همین راستا حتی پرسش و پاسخ به صورت شفاهی از دانشجو جهت اطمینان از احراز هویت ایشان، توسط کارشناسان فنی و مراقبین نیز در دستور کار قرار داشت.

ارزیابی مناسب و برگزاری آزمون های استاندارد


هرچند در شرایط فعلی و با صرف وقت و هزینه و تلاش های زیاد شاهد برگزاری امتحانات اغلب دانشگاه ها به شیوه آنلاین و مجازی می باشیم اما گذشته از بحث احراز هویت، تقلب و عدم نظارت دقیق بر روی دانشجویان در زمان برگزاری امتحان، متاسفانه شاهد برگزاری آزمون ها و ارزیابی هایی با ضعف شدید هستیم.

برای مثال در اغلب آزمون‌هایی که به شیوه شفاهی مجازی برگزار می گردد، سوالات دانشجویان یکسان نبوده و ملاک مشخصی برای ارزیابی وجود ندارد و سختی یا سادگی سوالات مناسب نیست. یا از طرف دیگر برگزاری تستی امتحانات برخی از دروس و رشته ها ملاک مناسبی برای ارزیابی نخواهد بود، چراکه بی شک برای دروس تخصصی یا دروس آمار، حسابداری و… بخشی از نمره به روش حل مسئله تعلق دارد و قاعدتاً جواب نهایی بخشی از نمره خواهد بود و همچنین برخی از دروس انسانی نیز نیازمند پاسخ و ارائه توضیحات دانشجو به صورت کتبی است.

به همین منظور واحد الکترونیکی اشکالات آزمون های مجازی را بررسی کرد و در مدل استاندارد آزمون های واحد الکترونیکی همه این اشکالات رفع شده است. در آزمون های واحد الکترونیکی ترکیب دو روش پاسخ کتبی و توضیح شفاهی انجام می گیرد و ترکیب این دو مولفه یعنی پاسخنامه دانشجو و فیلم وی که پاسخ ها را توضیح می دهد بدون شک می تواند امکان ارزیابی بسیار دقیقتری را از سطح دانش فراگرفته دانشجو، فراهم نماید.


علمایی با اشاره به حضور  بیش از 12 ساعته‌ کارشناسان فنی – مراقبین – و پشتیبانان آموزشی در واحد الکترونیکی در جهت برگزاری آزمون آنلاین خاطرنشان کرد: پشتیبانان فنی و آموزشی این واحد از صفر تا صد فرآیند برگزاری امتحان الکترونیکی با دانشجویان همراه بودند تا در صورت هر گونه مشکل درصدد رفع آن برآیند. گاهی اوقات دانشجویان در زمان حضور در آزمون آزمایشی که پیش از آزمون اصلی برگزار می گردید، با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به سیستم خانگی خود روبرو می شدند که در مواردی ساعت‌ها متخصصین فنی واحد الکترونیکی تمام تلاش خود را مصروف رفع این نواقص می کردند.

وی ادامه داد: البته این حرکت مسئولانه منحصر به پشتیبانان فنی نبود، مراقبین و پشتیبانان آموزشی نیز در راستای همیاری و برگزاری مطلوب و مناسب امتحانات دانشجویان ممارست بسیاری به خرج دادند. انتقال سوالات مستمر دانشجویان به اساتید مربوطه که به صورت همزمان با برگزاری آزمون به صورت الکترونیکی آنلاین بودند و همچنین انتقال پاسخ اساتید مربوطه در خصوص سوالات دانشجویان و حتی پیگیری جهت حضور دانشجو بر سر جلسه امتحان الکترونیکی در قالب تماس تلفنی بخشی از این خدمات به حساب می آید.

دکتر کشاورزی افزود: هر چند برگزاری آزمون های الکترونیکی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی با رضایت حداکثری دانشجویان مواجه گشت و تلاش شد این امتحانات براساس استانداردهای جهانی برگزار شود، اما قطع به یقین با ایده آل های مدنظر این واحد دانشگاهی فاصله دارد که امید می رود با بهره گیری از نظرات دانشجویان فرهیخته خود در مسیر پاسخ به خواسته های متعالی ایشان گام های رو به جلویی بردارد.

به گزارش روابط عمومی واحد الکترونیک دانشگاه ازاد اسلامی، دکتر جواد علمایی، مسئول ستاد مرکزی آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه به همراه دکتر اسدالله متاجی، مدیرکل آموزش و گسترش دانشگاه آزاد و دکتر شعبانعلی صفری ثابت، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی و درسی معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه، ضمن بازدید از واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، در جریان روند برگزاری آزمون های الکترونیکی این واحد دانشگاهی قرار گرفتند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۰:۳۰

هیچ اقدامی انجام نشده ، تقلب ها زیاد شده

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۵:۳۶

باید سالن های ایزوله و درب بسته برای امتحانات مجازی ایجاد شود

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۹ ۰۰:۲۲

برگزاری امتحان مجازی در منزل ؟؟ در ‌کنار همیار آزمون؟؟

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۹ ۰۸:۲۸

اخذ جریمه مالی و خراج دانشجویان متقلب از دانشگاه

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۹ ۰۹:۵۸

زمان پاسخگویی به امتحان به نیم ساعت کاهش یابد تا دانشجویان فرصت تقلب و کمک گرفتن تلگرامی از سایر دوستان خود را نداشته باشند

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۹ ۱۰:۲۲

موبایل دانشجویان حین امتحان باید خاموش شود

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۳۰ ۰۰:۴۳

متاسفم از حجم زیاد تقلب تلفنی و کپی برداری از دیگران