تاپ سه گزارش

 • ویدئو / از بخشش قاتلان خاشقچی تا دفاع نظامی ونزوئلا از نفتکش‌های ایران

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از بخشش قاتلان خاشقچی تا دفاع نظامی ونزوئلا از نفتکش‌های ایران

  در این شماره از بسته ‌اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی درباره انتقاد نامزد جمال خاشقچی از بخشیده‌شدن قاتلان این روزنامه‌نگار، احتمال خروج آمریکا از معاهده آسمان‌های باز، رزمایش نظامی ونزوئلا برای آمادگی در دفاع از نفتکش‌های ایرانی و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از آموزش سگ‌ها برای شناسایی کرونا تا دستاورد تازه در زمینه پیوند اعضا

  بسته اخبار علم وفناوری؛

  ویدئو / از آموزش سگ‌ها برای شناسایی کرونا تا دستاورد تازه در زمینه پیوند اعضا

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی دربارۀ آموزش سگ‌ها برای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا پیش از ظهور علائم بیماری، احتمال وجود فوران‌های گل‌ولای در مریخ، تلاش دانشمندان برای تولید اعضای بدن انسان در بدن حیوانات و پروژه‌ای برای بررسی نزدیک‌تر اجرام بین‌ستاره‌ای را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / شلوغی بانک‌های اهواز در روزهای کرونایی

  ویدئو / شلوغی بانک‌های اهواز در روزهای کرونایی

  بعد از اعلام وضعیت قرمز خوزستان از نظر شیوع ویروس کرونا طی دو هفته اخیر، محدودیت‌هایی در استان از جمله شهر اهواز اعمال شد. با وجود تعطیلی ادارات، بازار و اصناف در خوزستان؛ دیروز و امروز (۳۰ و ۳۱ اردیبهشت) سیاست بازگشایی اعمال شده است. از چهارشنبه شب دوباره محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی همانند ایام نوروز، تا پایان تعطیلات عید فطر در اهواز اعمال خواهد شد. به دلیل بازگشایی‌ها در این دو روز، مراجعه مردم به بانک‌ها زیاد شده و بسیاری از شعبه‌ها شاهد ازدحام جمعیت هستند. به همین دلیل، بانک‌ها مراجعان را به صورت گروه‌های ۱۰ نفره به داخل شعبه‌ها راه می‌دهند تا از ازدحام در داخل شعبه جلوگیری شود.

 • ویدئو / از ادعای ساخت واکسن کرونا تا تهدیدهای تازه ترامپ

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از ادعای ساخت واکسن کرونا تا تهدیدهای تازه ترامپ

  در این شماره از بسته اخبار بین‌المللی ایسنا، خبرهایی درباره ادعای یک شرکت آمریکایی مبنی بر ساخت واکسن کرونا، تهدید دوباره ترامپ برای قطع کردن بودجه سازمان بهداشت جهانی، اعتبار تازه برای مقابله با کرونا در اتحادیه اروپا، سفر نماینده آمریکا برای مذاکرات داخلی افغانستان و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / مستند آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول - قسمت نهم

  ویدئو / مستند آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول - قسمت نهم

  جنگ جهانی اول سال ۱۹۱۴ با درگیری نیروهای اتریش و مجارستان و صربستان آغاز شد. شروع این جنگ بر سر ترور ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان توسط یک جوان صرب بود. جنگ بین متحدین امپراتوری آلمان (اتریش - مجارستان، عثمانی و بلغارستان) و نیروهای متفقین یعنی فرانسه، بریتانیا، روسیه (تا نوامبر ۱۹۱۷)، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا (از اوت ۱۹۱۷)، ژاپن و رومانی درگرفت. این جنگ چهار سال طول کشید و باعث کشته شدن میلیون‌ها نفر شد. مستند «آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول»‌ به کارگردانی ایزابل کلارک و دانیل کستل در فرانسه ساخته و اولین‌بار سال ۲۰۰۹ پخش شد. در این ویدئو قسمت هفتم این مستند را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / تست رانندگان در شیراز و وضعیت کرونا در استان فارس

  ویدئو / تست رانندگان در شیراز و وضعیت کرونا در استان فارس

  طی روزهای گذشته غربالگری و تست کرونا برای رانندگان ناوگان اتوبوسرانی در شیراز انجام شد و غربالگری و تست کرونا برای رانندگان تاکسی نیز انجام می‌شود. رئیس سازمان حمل و نقل شهرداری شیراز هفته گذشته اعلام کرد تست ٢١ نفر از رانندگان مثبت شده است و این افراد در قرنطینه به‌سر می‌برند. با فراهم شدن شرایط غربالگری رانندگان، از بیش از ۱۵ هزار راننده تاکسی در شیراز تست رایگان کرونا گرفته شد. معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۲۸ اردیبهشت اعلام کرد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان فارس به حدود پنج هزار نفر رسیده است.

 • ویدئو / حمامی تاریخی که بخش ویژۀ اقلیت‌های مذهبی داشت

  ویدئو / حمامی تاریخی که بخش ویژۀ اقلیت‌های مذهبی داشت

  حمام عمومی چهارفصل اراک در اواخر دوره قاجار ساخته شد و در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و بعد از مرمت، از سال ۱۳۷۲ به عنوان حمام‌موزه و موزه مردم‌شناسی معرفی شده است. این حمام در قالب چهار حمام مردانه، زنانه، اقلیت‌های مذهبی و خصوصی ساخته شده و حمام ویژه اقلیت‌ها یکی از شاخصه‌های آن است. معماری و بخش‌بندی این حمام چه ویژگی‌هایی دارد و چرا برای اقلیت‌های مذهبی بخشی مجزا داشت؟ در این ویدئو با این حمام تاریخی و شاخصه‌های آن آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / فعالیت مدارس کشور بعد از تعطیلات کرونایی

  ویدئو / فعالیت مدارس کشور بعد از تعطیلات کرونایی

  مدارس سراسر کشور بعد از گذشت حدود دو ماه دوباره فعالیت خود را از سر گرفتند. از روز شنبه (۲۷ اردیبهشت) دانش‌آموزان می‌توانند برای رفع اشکال به مدرسه مراجعه کنند تا از درس‌های خود عقب نمانند. شرط اول فعالیت مدارس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. حضور دانش‌آموزان اجباری نیست، اما مدارس هر روز فعال هستند.

 • ویدئو / بیمارستان بیماران کرونایی در کوت‌عبدالله خوزستان

  ویدئو / بیمارستان بیماران کرونایی در کوت‌عبدالله خوزستان

  در حالی که اغلب استان‌ها شاهد روند نزولی شیوع کرونا هستند، خوزستان این روزها در وضعیت قرمز قرار دارد. بیمارستان سینا تنها بیمارستان «کوت‌عبدالله»، مرکز شهرستان کارون است که در ماه‌های اخیر پذیرای بیماران مبتلا به کرونا بوده است. ظرفیت این بیمارستان هنوز تکمیل نشده اما در همین وضعیت توانسته بخشی از بار مراجعان بیمارستان‌ها در خوزستان را به دوش بکشد. با توجه به تداوم شیوع ویروس کرونا و روند بالای ابتلا در خوزستان، مسئولان از مردم خواسته‌اند اصول بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

 • ویدئو / از مجازات آتش‌زدن پرچم در آلمان تا ورود کرونا به بزرگترین کمپ مهاجران

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از مجازات آتش‌زدن پرچم در آلمان تا ورود کرونا به بزرگترین کمپ مهاجران

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی درباره پیشرفت مذاکرات آتش‌بس در یمن، مخالفت اتحادیه اروپا با الحاق کرانه باختری به اسرائیل، اعلام مجازات برای آتش زدن پرچم کشورهای دیگر در آلمان، کشف نخستین مورد ابتلا به کرونا در بزرگترین کمپ مهاجران جهان و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / فصل نشاکاری در شمال ایران

  ویدئو / فصل نشاکاری در شمال ایران

  همزمان با فرارسیدن بهار، شالیزارهای استان مازندران شاهد حضور زنان و مردان نشانکار در شالیزارهای سراسر استان است. نشاکاری یکی از نخستین مراحل کشت برنج است که بعد از خزانه‌گیری انجام می‌شود. استان مازندران با حدود ۲۱۴ هزار هکتار سطح زیر کشت اول و حدود ۱۱۰ هزار هکتار کشت دوم، رتبه نخست تولید این محصول در ایران را دارا است.

 • ویدئو / آسیب چند دهه کم‌توجهی بر تن قدیمی‌ترین اسکله بوشهر

  ویدئو / آسیب چند دهه کم‌توجهی بر تن قدیمی‌ترین اسکله بوشهر

  اسکله صیادی بندرگاه، یکی از قدیمی‌ترین اسکله‌های بوشهر است و در فاصله یک کیلومتری نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارد. محدودیت‌های ساخت‌وساز به دلیل مجاورت با نیروگاه، توسعه این اسکله در چند دهه اخیر را متوقف کرده و موجب کوچ برخی از صیادان به سایر اسکله‌ها شده است. دو هفته قبل، پایه‌های فرسوده سکوی اسکله تخریب شد و یک صیاد را مجروح کرد. به درخواست تعاونی صیادان اسکله بندرگاه، به تازگی یک تیم متخصص در حال خارج کردن بقایای پایه مخروبه هستند. پوسیدگی شمع‌های اسکله، عمق کمِ آبخور به دلیل لایروبی نشدن، تخریب سایه‌بان و فقدان آب و برق مناسب، از مشکلات این اسکله است.

 • ویدئو / «قنات زارچ» نیازمند حمایت‌های ایرانی و جهانی

  ویدئو / «قنات زارچ» نیازمند حمایت‌های ایرانی و جهانی

  قنات زارچ از جمله قنات‌های جهانی و طولانی‌ترین قنات ایران است که به دنبال بارندگی و سیلاب‌های اخیر دچار مشکلات زیادی شده و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت برای آن برآورد شده است. اهمیت زیاد این قنات، ضرورت حفظ آن را مهم‌تر جلوه می‌دهد، بطوریکه علاوه بر میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی به عنوان نهادهای مسئول و متولی، کمک‌های بین‌المللی را نیر می‌طلبد؛ آن هم از طریق جذب اعتبارات بین‌المللی که سال گذشته در جلسه مشترکی بین معاونت وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان میراث فرهنگی استان یزد مطرح و پیگیری آن از فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد) از سوی وزارت جهاد کشاورزی ایران وعده داده شد.

 • ویدئو / مراسم احیای شب بیست‌ویکم رمضان در تهران

  ویدئو / مراسم احیای شب بیست‌ویکم رمضان در تهران

  برگزاری مراسم شب‌های قدر، امسال رنگ‌وبویی متفاوت به خود گرفته است. به دلیل ادامه شیوع ویروس کرونا در کشور، طبق دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا، مساجد و هیأت‌ها ملزم به رعایت دستورالعمل‌های ویژه برای رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری مناسب هستند. در این ویدئو گوشه‌ای از مراسم احیای شب بیست‌ویکم رمضان را در مهدیه تهران، مسجد ارک و پارک ارم تهران را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / نفس‌های آخر «مسجد لزربن» در حوالی تنکابن

  ویدئو / نفس‌های آخر «مسجد لزربن» در حوالی تنکابن

  «لَزَربُن» یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان تنکابن است که در مازندران از آن با نام مهد علم و تاریخ یاد می‌کنند. مسجد لزربن یکی از آثار قدیمی روستا است که به همراه حوزه علمیه قدمتی بیش از ۱۵۰ سال دارد. از بنای حوزه علمیه اثری باقی نمانده اما بخش زیادی از مسجد قدیمی هنوز پابرجاست ولی در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده و به حال خود رها شده است. بخش جنوبی مسجد از بین رفته و با بی‌سلیقگی به مسجدی بزرگ و جدید تبدیل شده است که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت اولیه مسجد به سده ۱۲ خورشیدی برمی‌گردد و قدمت حکاکی سرستون‌های چوبی سقف آن را بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال تخمین زده‌اند.

 • ویدئو / از ثبت تصاویر واضح مشتری از زمین تا ساخت پهپاد با الهام از پشه

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از ثبت تصاویر واضح مشتری از زمین تا ساخت پهپاد با الهام از پشه

  در این شمار از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، تازه‌ترین خبرها از توسعه واکسن ویروس کرونا، ثبت تصاویری واضح از سیاره مشتری از سطح زمین و الهام گرفتن از پشه‌ها برای ساخت پهپاد را در کنار خبرهای دیگر مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 • ویدئو / خوزستان، زیر سایه کرونا

  ویدئو / خوزستان، زیر سایه کرونا

  این روزها وضعیت استان خوزستان در رابطه با شیوع ویروس کرونا چندان مطلوب نیست و مسئولان کشوری و استانی چند بار بابت همین مسأله در روزهای اخیر هشدار داده‌اند. به همین بهانه، در روزهای اخیر سراغ تعدادی از شهروندان در اهواز رفته‌ایم و نظر آنها را در این باره جویا شده‌ایم. همچنین توضیحات سرپرست مرکز بهداشت استان خوزستان را خواهیم شنید.

 • ویدئو / از افزایش مالیات در عربستان تا هشدار درباره تظاهرات ضدقرنطینه

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از افزایش مالیات در عربستان تا هشدار درباره تظاهرات ضدقرنطینه

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، مهمترین خبرها از سراسر جهان را با هم مرور می‌کنیم؛ از خبرهایی درباره توافق بر سر تقسیم قدرت در افغانستان تا اظهارنظرهای تازه درباره زمان آماده‌سازی واکسن کرونا. با این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا همراه باشید.

 • ویدئو / احیای شب نوزدهم رمضان در تهران

  ویدئو / احیای شب نوزدهم رمضان در تهران

  مراسم احیا در نخستین شب قدر ماه رمضان امسال در شرایطی برگزار شد که ستاد ملی مبارزه با کرونا به دلیل تداوم شیوع ویروس شرایطی از جمله حفظ فاصله‌گذاری و استفاده از فضاهای روباز را برای برگزاری این مراسم ابلاغ کرده است. در این ویدئو گوشه‌هایی از مراسم شب نوزدهم رمضان در میدان فلسطین تهران را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / گره بازار خودرو به دست چه کسی باز می‌شود؟

  ویدئو / گره بازار خودرو به دست چه کسی باز می‌شود؟

  قیمت پراید، یکی از ارزانترین خودروهای ایرانی در هفته‌های گذشته افزایش چشمگیری داشت ودر بازار به ۱۰۰ میلیون تومان نزدیک شد. قیمت خودورهای دیگر نیز در این شرایط تغییرات محسوسی نسبت به قیمت فروش کارخانه داشته‌اند. اتفاقی که گفته می‌شود به دست دلالان و به کمک جوسازی در بازار آغاز شد. حسن کریمی سنجری، کارشناس بازار خودرو، درباره دلایل دیگر نوسان قیمت خودرو، توضیح می‌دهد.