• دوشنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۹
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 97120602865
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۶ اسفند ماه

گزارش ایسنا از نهمین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸

  گزارش ایسنا از نهمین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸

مصوبات امروز نمایندگان در جریان بررسی جزئیات بودجه ۹۸ و دیگر اخبار مهم جلسه امروز (دوشنبه) ششم اسفندماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی و نهمین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸ را می‌توانید در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی امروز مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸ در دستور کار جلسه علنی امروز قرار گرفت. نمایندگان روز گذشته بخش‌های درآمدی لایحه بودجه را با سقف درآمدی ۵۲۰ هزار میلیارد تومان به پایان رسانده است و وارد بخش‌های هزینه ای شدند.

عبدالله رضیان با اشاره به جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور وزیر صنعت گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت علت موج جدید گرانی خودرو را احساس خطر مردم برای کاهش روزافزون ارزش پول ملی و هجوم به بازار خودرو برای تبدیل وجوه نقد و سپرده‌های بانکی به خودرو اعلام کرد. کمیسیون صنایع مجلس نیز تصمیم گرفت کمیته‌ای ویژه برای رصد بازار و ارائه راهکارهای پیشنهادی به مجلس تشکیل دهد.

در همین ارتباط رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز  از بررسی افزایش لجام گسیخته قیمت خودرو در روزهای جاری، در جلسه فردای این کمیسیون خبر داد.

پیرو دستور رئیس مجلس شورای اسلامی نیز قرار است امروز جلسه ویژه با موضوع تنظیم بازار در خصوص کالاهای اساسی  با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، ریاست کل بانک مرکزی و روسای اتاق‌های تعاون و اصناف در محل کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد. احمد انارکی با تشریح جزییات این نشست گفت: نمایندگان دغدغه‌ها و مسائلی را درباره بحث گرانی خودرو، گندم و گوشت مطرح کردند و همچنین نسبت به قاچاق دام زنده از کشور و اینکه چرا باید ارز دولتی برای این موضوع پرداخت شود، نقدهایی را مطرح کردند.

در همین رابطه ۱۵۷ نفر از نمایندگان مجلس در نامه ای خطاب به رییس جمهور خواستار کنترل قیمت کالاهای اساسی شدند.

یک عضو کمیسیون کشاورزی هم در تذکری شفاهی در مورد علت تشکیل صف‌های طولانی گوشت اظهار کرد: ما ۱۰۰ هزار تن کمبود گوشت قرمز داریم. در ۸-۹ ماه گذشته ۱۳۰ هزار تن گوشت وارد شده است. این موضوع دو علت می‌تواند داشته باشد اول این‌که گوشت وارداتی قاچاق می‌شود و دو این‌که جهاد کشاورزی بر دام زنده و بازار عرضه نظارت کامل ندارد.

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی هم در تذکری دیگر به وزرای جهاد کشاورزی و صنعت بیان کرد: در این ایام نظارت جدی‌تر بر بازار داشته باشید، آن چه مسلم است این است که اکنون بازار رها شده است، هر شخصی به هر قیمتی که دلش می‌خواهد کالاها  و اجناس را به فروش می‌رساند، تعدادی از سوء استفاده کنندگان  از اکنون احتکار را آغاز کرده‌اند، حتما نظارت جدی بر این موضوع صورت مورد توجه قرار گیرد.

 همچنین علیرضا رحیمی  از اعلام وصول طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران خبر داد.

مصوبات امروز نمایندگان در جریان بررسی جزئیات بودجه ۹۸

۱۰۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی اختصاص می‌یابد

سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی ایجاد می‌شود

ساز و کار مجلس برای پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد

دستورالعمل شرایط احراز پست‌های مدیریتی تهیه می‌شود

شروط مجلس برای پرداخت پاداش سالانه به مدیران شرکت‌های دولتی

آمار نیروی انسانی شرکت‌های دولتی در سامانه کارکنان نظام اداری کشور ثبت می‌شود

حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شرکت‌های دولتی اعلام می‌شود

عضویت همزمان مقامات، معاونان و مدیران دستگاه‌های اجرایی در هیأت مدیره شرکت‌ها ممنوع شد

میزان سهام دولت در شرکت‌ها شفاف می‌شود

دولت مکلف به ارائه بودجه شرکت‌های دولتی به مجلس شد

روابط مالی شرکت‌های نفت شفاف می‌شود

امکان استفاده طرح‌های بخش خصوصی و تعاونی از فاینانس فراهم می‌شود

تخصیص ۲ میلیارد دلار از تسهیلات خارجی برای توسعه خطوط مترو و طرح‌های کاهش آلودگی هوا

موارد اعطای تسهیلات ارزی - ریالی از سوی بانک‌های عامل مشخص شد

تسهیلات ارزی- ریالی به طرح‌های توسعه‌ای و حمل و نقل اختصاص می‌یابد

برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های ریلی

۲۹ هزار میلیارد تومان اوراق مالی به طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی اختصاص می‌یابد

تسهیلات ارزی بانک‌های عامل در سال ۹۸ براساس نرخ نیمایی محاسبه می‌شود

اختصاص اوراق مالی برای بازآفرینی شهری بافت فرسوده پیرامون چهار حرم متبرکه

تعیین شرایط ایجاد طلب جدید از دولت

بانک مرکزی صرفا مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی در بازار ثانویه است

کمیته مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی تشکیل می‌شود

شرکت‌های دولتی موظف هستند اصل و سود اوراق مالی را حداکثر تا پنج سال تسویه کنند

تعیین شرایط بازپرداخت اسناد خزانه اسلامی

مجلس نحوه پرداخت بدهی طلبکاران از دولت را با ضوابط تهاتری مشخص کرد

راهکار مجلس برای استمرار جریان پرداخت‌های خزانه

***

در جریان بررسی بخش هزینه‌ای بودجه، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی، نسبت به بی‌توجهی دولت به فرصت ۴ ماهه جهت اصلاح ساختار بودجه اخطار داد و افزود: «بودجه ۱۳۹۸ با بودجه سنوات گذشته علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار تفاوتی ندارد» و گرچه رییس جمهور در نامه‌ای به مقام معظم رهبری فرصت چهارماهه‌ای را برای اصلاح ساختار بودجه درخواست کرد که تاکنون هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

نماینده بندرعباس هم در اخطاری با استناد به اصل ۷۱ قانون اساسی گفت: باید قانونی وضع کنیم که به نفع مستضعفین باشد. همچنین باید از مسائل حاشیه‌ای پرهیز کرده و رد پای مافیای فساد یا رانت در قانون دیده نشود.

همچنین نماینده مردم ملارد و شهریار در تذکر شفاهی با بیان اینکه پساب تصفیه خانه‌ها در حال هدر رفتن گفت: باید از این آب در جهت بهبود وضعیت کشاورزی استفاده کنیم.

در جلسه علنی نوبت صبح امروز علی لاریجانی در پاسخ به تذکر محبی نیا در مورد ارسال پیامک تهدید آمیز به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از وزارت اطلاعات خواست موضوع پیامک‌های ارسالی به نمایندگان را پیگیری کند و در این رابطه گفت‌: این رفتارهای ناصحیح در کشور مشکل ایجاد کرده است.

همچنین نماینده مردم تهران در تذکری ضمن تاکید بر لزوم گفت‌وگوی هرچه بیشتر در حوزه زنان گفت: نباید با تفسیر مضیق از احکام اسلامی راه را بر روی پیشرفت زنان ببندیم. سیاوشی تاکید کرد: دولت در ارسال لایحه «تامین امنیت زنان» به مجلس تعجیل کند.

کمال دهقانی هم در توضیح دومین جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی حادثه تروریستی زاهدان و همچنین مسائل مربوط به مرزها با حضور وزیر کشور گفت: سپاه برای مبارزه با قاچاق در مرزها مستقر می‌شود.وی با بیان اینکه طبق گفته وزیر کشور قاچاق دام قابل کنترل است، گفت: قرار است ظرف دو هفته آینده نیروهای سپاه در مرزهای زمینی و دریایی برای مقابله با قاچاق کالا به کمک نیروهای مرزی روند که با این اتفاق شاهد توفیقات بیشتری برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهیم بود.

در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه، شهاب نادری در تذکری گفت:بودجه برخی دستگاه‌ها ۱۵۰ درصد رشد داشته در حالی که بودجه برخی دیگر از آنها منفی است. باید گزارش دیوان محاسبات را بگیریم تا ببینیم چند درصد از این بودجه‌ها اجرایی شده است.

در جلسه علنی نوبت عصر امروز، لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده مردم شاهین‌شهر مبنی بر اینکه قانون بازنشستگی در خود مجلس اجرایی نشده است و برخی مدیران بازنشسته هنوز در مجلس هستند، تاکید کرد: هیچ مدیر بازنشسته‌ای در مجلس شورای اسلامی حضور ندارد و همه مدیران بازنشسته کنار گذاشته شده‌اند.

رییس مجلس همچنین در جلسه علنی نوبت سوم امروز ی در جلسه علنی مجلس در پاسخ به تذکر احمد همتی که در خصوص انتشار اخبار بودجه مجلس توسط صدا و سیما بود گفت: صدا و سیما باید توجه کند که اخبار را درست منتشر کند.

لاریجانی در دیدار با اعضای فراکسیون زنان نیز به آنها پیشنهاد داد در صورت تعلل دولت در ارائه لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان، این بحث را در قالب طرح پیگیری کنند.

همچنین نمایندگان در تذکرات کتبی امروز خود به مسؤولان اجرایی کشور نسبت به عدم توزیع مناسب کالا و مایحتاج عمومی به ویژه گوشت قرمز انتقاد کردند و خواستار رسیدگی سریع به مشکل کمبود کاغذ برای مطبوعات شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.