• سه‌شنبه / ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۳
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98023116653
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۳۱ اردیبهشت ماه

پاسخ های وزیر کشور به نمایندگان/پیشنهاد ضابطه‌مند کردن خرید و فروش اسید و...

پاسخ های وزیر کشور به نمایندگان/پیشنهاد ضابطه‌مند کردن خرید و فروش اسید و...

پیشنهادی در مورد انتخابات هیات رئیسه مجلس، تعیین مجازات معاونت در جرایم اسیدپاشی، تشریح تصمیمات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درباره رفع موانع تولید و ...از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به‌ گزارش ‌ایسنا،جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در خصوص طرح یک فوریتی تشدید مجازات "اسید پاشی" و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، سوالات نمایندگان از وزیر کشور و ... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس شورای اسلامی هم در نطق قبل از دستور امروز، پانزدهم رمضان مصادف با ولادت امام حسن مجتبی (ع) را به همه مسلمانان جهان تبریک گفت.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در جریان سوال از وزیر کشور با اشاره به تخلیه برخی روستاها در مناطق مرزی خراسان در دهه ۷۰ گفت که حقوق مردم در مناطق مرزی خراسان پایمال شده و لازم است هیاتی برای تعیین میزان خسارات این افراد مشخص شود. وی تاکید کرد که مشکل زمین‌های مرزی و افراد فاقد شناسنامه حل شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی هم در پاسخ به سوالات نمایندگان در رابطه با حریم امنیتی در مرزهای شرقی کشور به ویژه خراسان رضوی با اشاره به این‌که امنیت و آسایش مردم در مناطق مرزی برای وزارت کشور در حوزه امنیتی دارای اهمیت بالایی است، گفت: برای ما امنیت و آسایش مردم در مناطق مرزی با توجه به استقرار در منطقه و امر پدافند غیرعامل نقش مهمی در حوزه امنیتی دارد و تمام تلاش خود را برای ثبات بخشیدن در مناطق مرزی به کار بسته‌ایم.

در ادامه نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس از پاسخ‌های وزیر کشور درباره بلاتکلیفی زمین‌های مردم در مناطق مرزی شرق کشور و بلاتکلیفی افراد فاقد شناسنامه، مشکوک التابعیت و ممنوع الخدمت قانع شد.

نماینده مردم بابلسر هم در جریان سوالش از وزیر کشور گفت که اگر برای موضوع دپوی زباله در مازندران چاره اندیشی نشود این مشکل بدتر از بمب شیمیایی حلبچه خواهد بود.

 در پاسخ رحمانی فضلی با اشاره به اینکه  روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در کشور تولید می‌شود، گفت: با توجه به این که دپوی زباله در نواحی شهری شهرستانهای بابلسر و فریدون کنار و شهرهای استان مازندران را تهدید می‌کند چرا اقدامی علیرغم تذکرات مکرر به وزیر کشور و استان مازندران صورت نگرفته است؟

نماینده مردم بابلسر و فریدون کنار هم از توضیحات وزیر کشور در مورد دپوی زباله در شهرهای استان مازندران قانع شد.

ناطقین امروز مجلس

کاتب: برخورد با اخلالگران اقتصادی مانع کاهش اعتماد عمومی جامعه است

نماینده بوشهر: چرا کسی ناله جانسوز کارگران اخراج شده پارس جنوبی را نمی‌شنود؟

مسعودی: وام‌ها ربوی شده‌اند

پیشنهاد نماینده لنگرود در مورد انتخابات هیات رئیسه مجلس

یوسفی:‌ لازمه حل مشکلات اقتصادی شفاف سخن گفتن با مردم است

***

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه مجمع عمومی این فراکسیون گفت که تصمیم گیری نهایی فراکسیون امید در مورد انتخابات هیات رئیسه شنبه انجام می شود.

در همین رابطه سخنگوی فراکسیون ولایی با بیان این که این فراکسیون انتقاداتی را به عملکرد مدیریت مجلس وارد می‌داند در عین حال گفت که این فراکسیون در اقلیت است و امکان ایجاد تغییر را ندارد. نقوی حسینی افزود که جمع بندی نهایی این فراکسیون درباره‌ی انتخابات هیأت رئیسه یکشنبه صبح اعلام می‌شود. وی همچین تاکید کرد: این فراکسیون برای معرفی نامزدهای انتخابات هیئت رئیسه در سال چهارم کاری مجلس دهم با هیچ فراکسیون دیگری ائتلاف نمی‌کند و فهرست مستقل خواهد داشت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ماده ۳ طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را بررسی کرده و در نهایت با ۱۷۳ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۳ رای ممتنع آن را به تصویب رساندند که بر اساس آن مجازات مربوط به اسیدپاشی مشمول هیچ گونه آزادی مشروط، تعویق، تعلیق، و تخفیف مجازات نمی‌شود.

همچنین نمایندگان با ۱۷۲ رأی موافق و ۴ رأی مخالف،  مجازات معاونت در جرایم اسیدپاشی را تعیین کردند.

 در همین رابطه فاطمه حسینی، طراح طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن از پیشنهاد نمایندگان برای ضابطه‌مند کردن خرید و فروش اسید خبر داد.

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دیگر مرتکب اسیدپاشی را ملزم به پرداخت هزینه‌های درمان بزه دیده کردند، اگر مرتکب متمکن از پرداخت هزینه‌ها نباشد، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی آن را پرداخت می‌کند.

همچنین مصوب شد که به دعوای مربوط به جرایم اسیدپاشی خارج از نوبت رسیدگی شود.

نایب رئیس مجلس نیز بند الحاقی به ماده ۵ طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را که مربوط به پیش بینی هزینه‌های درمان اسیدپاشی در بودجه سالانه با درخواست صندوق تامین خسارت‌های بدنی بود جهت بررسی به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع داد.

 در ادامه جلسه علنی امروز دو فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی مطرح شد که بعد از توضیحات جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور و اظهارات دو نماینده موافق و دو نماینده مخالف با فوریت این لایحه، نمایندگان با ۱۳۱ رأی موافق، ۷۰ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در مجلس با دو فوریت این لایحه مخالفت کردند. ئیس مجلس یک فوریت این لایحه را به رأی گذاشت که نمایندگان  با یک فوریت این لایحه موافقت کردند.

در جلسه علنی بعد از ظهر امروز  و در جریان قرائت گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره‌ حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر، بهرام پارسایی گفت که حادثه آتش سوزی دو سال گذشته مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیرعمدی بوده اما قصور برخی از واحدهای این مجتمع بر آن محرز است.

با ۸۸ رأی موافق، ۹۵ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در مجلس نیز با کلیات طرح جامع مدیریت شهری و روستایی مخالفت شد.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

کواکبیان:آیا دبیر مجمع تشخیص می‌تواند لوایح پالرمو و CFT را از دستور خارج کند

مطهری در پاسخ به دهمرده: دولت در موضوع برجام عقب‌نشینی نکرده است

مطهری در پاسخ به حاجی دلیگانی: باید هر چه سریع‌تر نحوه تخصیص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی مشخص شود

انتقاد موسوی لارگانی از اصرار دولت بر تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت

پژمان‌فر: غلط املایی نوشته‌های بچه‌ها بسیار زیاد است

نقوی حسینی: گزارش نقض حقوق بشر توسط آمریکا در دستور کار مجلس قرار گیرد

زرآبادی:‌ نسبت به مشکلات صنفی و حقوق فرهنگیان اقدامی شود

عابدی: کادر پرستاری اصفهان به دلیل کمبود نیرو تحت فشار هستند

نماینده شاهین‌شهر: چرا اصرار دارید شهرهای استان اصفهان را دو تکه کنید؟

کمالی پور: وزیر کشور جدی‌تر آسیب‌های اجتماعی را کنترل کند

کواکبیان: دولت سخنگو تعیین کند

خجسته: با گذشت ۲ ماه از سال افزایش حقوق مصوب اعمال نشده است

مطهری: روسای کمیسیون طبق آیین‌نامه رفتار کنند

اسدی: آموزش و پرورش در جهت جذب معلم برای سال تحصیلی جدید استان کرمان اقدام کند

عبداللهی: دولت در جهت برطرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی روستاییان اقدام کند

گودرزی: ۱۳ میلیارد دلار ارز دولتی به چه کسی داده شد؟

نماینده شیراز: صدا و سیما نسبت به دولت و مجلس تغییر رفتار دهد

گلمرادی: دولت به مردم خوزستان اجازه کشت برنج بدهد

***

عضو ناظر مجلس در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از تصمیمات جدید این شورا برای رفع موانع تولید و تسهیل تجارت بخش خصوصی و تمدید مهلت قانونی ترخیص کالا از گمرک‌های کشور خبر داد.

همچنین تعدادی از متقاضیان پروژه مسکونی مجلس نور و یاس سوهانک مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. این تجمع‌کنندگان خواستار رسیدگی به وضعیت سرمایه گذاری‌شان در این پروژه ها  شدند.

درادامه جلسه امروز علیرضا رحیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی  سوالات نمایندگان از وزیران خارجه، ارتباطات و صنعت را به این شرح اعلام وصول کرد.

در پایان نیز یک عضو هیأت رییسه مجلس مشروح تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.