• یکشنبه / ۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۵
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98100805654
  • خبرنگار : 50061

توسط تعزیرات حکومتی قزوین صورت گرفت؛

حضور ۱۰۰ گشت در بازار قزوین پس از تغییر قیمت بنزین

حضور ۱۰۰ گشت در بازار قزوین پس از تغییر قیمت بنزین

ایسنا/قزوین سرپرست اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان قزوین گفت: در طرح بنزین با حضور ۱۰۰ گشت در بازار ۲ هزار و ۴۶۲ مورد بازرسی از واحدهای صنفی مختلف صورت گرفت و ۸۵۸ فقره پرونده نیز در این راستا تشکیل شد.

هوشنگ محمدی، سرپرست اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان قزوین امروز هشتم دی‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل این اداره کل برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به تحریم کشور و شرایط اقتصادی موجود در جامعه نقش تعزیرات حکومتی و برخورد با متخلفان بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه این سازمان صلاحیت رسیدگی به بخش کالا و خدمات، قاچاق کالا و ارز و بهداشت و درمان را دارد، افزود: این سازمان یک دستگاه رسیدگی‌کننده بوده و به عبارتی محکمه است.

به گزارش ایسنا، سرپرست اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان قزوین عنوان کرد: ۹۰ درصد پرونده‌هایی که در حوزه کالا و ارز تشکیل می‌شود در این سازمان موردبررسی قرار می‌گیرد و پرونده‌های مرتبط با کالاهای ممنوعه ازجمله مشروبات الکلی، گیرنده‌های ماهواره، اشیای عتیقه و اسلحه در دادگستری موردبررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه این اداره کل صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های اشخاص حقیقی، حقوقی، شرکت‌ها خصوصی و دولتی را داراست، تصریح کرد: به‌عنوان‌مثال اگر شرکت‌های دولتی و یا وابسته به آن مانند مخابرات تخلفات و اضافه دریافتی داشته باشند پرونده آنان در تعزیرات حکومتی بررسی می‌شود که برای دستگاه‌های دولتی مجازات شدیدتر بوده و حکم انفصال‌ازخدمت برای فرد خاطی صادر می‌شود.

محمدی ضمن اشاره به شرکت‌هایی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی اداره می‌شوند، اشاره کرد: این سازمان صلاحیت بررسی و رسیدگی به این پرونده‌ها را دارد و در تخلفاتی از قبیل گران‌فروشی و عرضه خارج از شبکه ورود پیدا می‌کند.

وی ضمن اشاره به بررسی پرونده‌های بهداشت و درمان بیان کرد: تخلفات بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و داروخانه‌ها در تعزیرات حکومتی بررسی و با افراد فاقد صلاحیت نیز برخورد می‌شود؛ این سازمان پرونده‌های قاچاق سوخت و عرضه سوخت خارج از شبکه را نیز موردبررسی قرار می‌دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه با اصلاح قیمت بنزین التهاباتی در جامعه به وجود آمد، اظهار کرد: در همین راستا از بیست‌وپنجم آبان ماه تا بیست و پنجم آذرماه طرح جدیدی را اجرا کردیم و اکیپ گشت‌های مشترک با همکاری سازمان صمت و اتاق اصناف به‌صورت صبح و عصر برگزار شد.

وی با اعلام اینکه در طرح بنزین با حضور ۱۰۰ گشت در بازار ۲۴۶۲ مورد بازرسی از واحدهای صنفی مختلف صورت گرفت و ۸۵۸ فقره پرونده نیز در این راستا تشکیل شد؛ گفت: در این بازدیدها قیمت اقلام غذایی، معیشتی، عرضه سوخت و حمل‌ونقل زیر ذره‌بین این اداره کل قرار گرفت، همچنین از پایانه‌ها، آژانس‌ها و مراکز عرضه لوازم‌یدکی و خانگی بازدید مستمر به عمل آمد.

محمدی با اشاره به اینکه استان قزوین جزو استان‌هایی بود که کمترین افزایش قیمت را در کالا و خدمات نسبت به سایر استان‌ها داشت، تشریح کرد: در سیلندر گاز مشکل داشتیم و با توجه به اینکه گاز LPG توسط چند شرکت ازجمله پرسی گاز، ایران گاز و بوتان تأمین می‌شود و نیز با در نظر گرفتن این موضوع که بیشترین گاز استان توسط پرسی گاز و بالغ‌بر ۱۵۰۰ تُن تأمین می‌شود؛ متأسفانه این نمایندگی به دلایل غیرموجه نتوانست سهمیه استان را جذب کند که این امر موجب اخلال شد و درنهایت با ورود استاندار و تدابیر وی موضوع حل شد.

سرپرست اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان قزوین با اشاره به اینکه در حال حاضر ثبات نسبی قیمت‌ها را در بازار شاهد هستیم، افزود: در برخی کالاهای اساسی ازجمله گوشت قرمز و سفید با کاهش قیمت روبه‌رو بودیم و در خصوص قیمت گوجه و موز هم با توجه به فصل سرد شاهد افزایش قیمت بودیم.

پلمب سه واحد در طرح یلدا

این مسئول عنوان کرد: طرح شب یلدا از بیست‌وپنجم آذرماه آغاز شده و تا پایان این ماه ادامه خواهد داشت که در همین راستا بازدیدهایی از بازار میوه، شیرینی و خشکبار انجام وشده و در همین مدت سه واحد متخلف میوه‌فروشی و عرضه گوشت پلمب شدند.

وی اعلام کرد: در نه‌ماهه نخست سال جاری تعداد پرونده‌های وارده ۶۱۲۱ بوده که از این تعداد ۵۵۹۷ در حوزه کالا و خدمات، ۳۳۶ پرونده در حوزه قاچاق کالا و ارز و ۱۷۲ پرونده نیز در حوزه بهداشت و درمان تشکیل شد که بیشترین تخلفات به ترتیب مربوط به عدم درج قیمت، گران‌فروشی، کم‌فروشی، عدم صدور فاکتور بود. محکومیت ریالی متخلفان تا پایان آذرماه بالغ‌بر ۲۶۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بوده است.

محمدی با اعلام اینکه در حوزه قاچاق کالا و ارز پرونده‌ ماینرها بیشترین آمار را به خود اختصاص دادند، افزود: پرونده‌های مربوط به سوخت و دخانیات نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه تعزیرات حکومتی یک محکمه است، تشریح کرد: در این سازمان بازرس تعزیرات وجود ندارد بلکه دستگاه‌های مختلف پرونده‌هایی را تشکیل و برای ما ارسال می‌کنند اما با توجه به مشکلات و دغدغه مردم بر اساس وظایف شرعی و اخلاقی تمام‌قد به دستگاه‌های نظارتی کمک کنیم و در بسیاری از موارد هم پیشتاز بودیم.

سرپرست اداره کل تعزیرات حکومتی قزوین اضافه کرد: شهروندان می‌توانند شکایات خود را از طریق تلفن ۱۲۴ به سازمان صمت اطلاع داده و آنان پرونده تشکیل‌شده را به تعزیرات حکومتی ارجاع دهند و یا اینکه از طریق سامانه ۱۳۵ شکایت خود را ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کنند تا از این طریق در جریان روند رسیدگی به پرونده و حتی نتیجه رأی قرار گیرند.

وی با اشاره به پویش «بی‌قیمت نخریم» عنوان کرد: با اجرای این پویش در تلاش هستیم تا مردم کالای بدون قیمت خریداری نکنند تا فروشندگان مجبور به درجه قیمت شوند و به این طریق برخورد با گران‌فروشان سهل‌تر شود و دراین‌بین رسانه نقش مهم و اثرگذاری دارند.

نانوایان تا زمان اعلام قیمت جدید حق گران‌فروشی ندارند

محمدی با اشاره به مشکل نان تصریح کرد: قیمت نان در استان قزوین تغییری نکرده و این در حالی است که قیمت آن در بسیاری از استان‌ها تغییر کرده بود که افزایش قیمت نان در قزوین با توجه به بحث اصلاح قیمت بنزین مسکوت مانده است و این امر موجب تخلف نانوایان کوچک‌تر شدن نان‌ها شده است، نانوایان تا زمان اعلام قیمت جدید نان حق کم‌فروشی و گران‌فروشی ندارند.

وی با اشاره به پیشگیری عنوان کرد: باید بتوانیم رویه و رویکرد جدیدی در حوزه بازار، کسب‌وکار و برخورد با متخلفان داشته باشیم به همین منظور از کسبه خوش‌نام تقدیر می‌شود، همچنین تشویق می‌تواند مؤثرتر از تنبیه و مجازات باشد البته برخورد به‌جای خود ضرورت دارد و نیاز است.

سرپرست اداره‌کل تعزیرات حکومتی با تأکید بر اینکه قانون نیاز به اصلاح دارد، گفت: برای مثال پراید به ارابه مرگ مشهور شده است ولی عزمی از سوی دستگاه‌های مربوطه مشاهده نمی‌کنیم و نیروی انتظامی بارها اعلام کرده که جلو شماره‌گذاری را می‌گیرد ولی به این سخن خود عمل‌نکرده است.

وی عنوان کرد: دستگاه‌های مربوطه ضمن تشکیل پرونده آنان را به تعزیرات حکومتی ارجاع می‌دهند که ما بدون هیچ مماشاتی با متخلفان برخورد می‌کنیم.

سرپرست اداره کل تعزیرات حکومتی استان قزوین اشاره کرد: ماینر صنعت و کالای جدیدی است و قاچاق تلقی می‌شود که اگر قوانین آن در مجلس شورای اسلامی تصویب شود استفاده از آن به‌عنوان کالای مجاز مشروط منعی نخواهد داشت.

وی اعلام کرد: از ابتدا تا پایان آذر ماه سال ‌جاری ۳۳۶ دستگاه ماینر کشف شد که بالاترین میزان محکومیت هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بود.

محمدی اشاره کرد: شرکت‌هایی فروش اینترنتی که در فضای مجازی تجارت الکترونیک و کسب‌وکار اینترنتی دارند که توسط پلیس فتا رصد می‌شوند و اگر از شرکت‌های ثبت شده شکایتی صورت گیرد در تعزیرات حکومتی رسیدگی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بازرسان بانو آرایشگاه‌های زنانه را بازرسی می‌کنند، عنوان کرد: بر اساس تجربه آرایشگاه‌های زنانه تعرفه مصوب را رعایت نمی‌کنند و قیمت‌های نجومی در آرایش عروس می‌گیرند، گاهی هم در حوزه پزشکی ورود پیدا می‌کنند که با ثبت شکایت ورود پیدا خواهیم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.