• دوشنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۶
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 97050100437
  • خبرنگار : 71421

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر عنوان کرد

فعالیت کانون‌های هلال احمر از سنین پیش دبستانی/آموزش پیشگیری از اعتیاد به ۵۰ هزار نفر

فعالیت کانون‌های هلال احمر از سنین پیش دبستانی/آموزش پیشگیری از اعتیاد به ۵۰ هزار نفر

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با تشریح فعالیت‌ها و اولویت‌های سازمان جوانان، این سازمان را یکی از بخش‌های هلال احمر دانست که درگاه ورودی افراد به هلال و انجام فعالیت‌های داوطلبانه است.

به گزارش ایسنا، شهاب الدین صابونچی در اولین نشست خبری خود پس از انتصابش به عنوان رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به تشریح اقدامات و برنامه‌های خود در این سازمان پرداخت و گفت: سازمان جوانان بیش از هفت دهه قدمت دارد و خوشبختانه یا متاسفانه در حال حاضر تنها سازمانی در کشور است که عنوان جوانان را دارد و موضوع سازمان ملی جوانان هنوز به نتیجه نرسیده است. بنابراین تنها سازمانی که تلاش می‌کند کاری برای جوانان انجام دهد سازمان جوانان است که بر اساس رویکردها و اسناد فرادستی هلال احمر اقداماتی را انجام می‌دهد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: یکی از نکات مهم در اسناد فرادستی این است که سازمان جوانان به عنوان درگاه ورودی افراد به هلال احمر است. شاید تصویر عمومی از جمعیت هلال احمر در ذهن اغلب مردم فعالیت‌هایی باشد که در بحران‌ها انجام می‌شود و کار امدادگران را دیده باشند. عده‌ای هم این روزها برای تامین داروهای کمیاب و نایاب به مراکز درمانی هلال احمر مراجعه می‌کنند که از این طریق با برخی از فعالیت‌های مجموعه آشنا می‌شوند و برخی دیگر به فراخور سفر حج و عتبات از اقدامات پزشکی مرکز بهره می‌برند ولی پشت صحنه اینها سازمان جوانان است که قرار است افرادی را از کودکی و نوجوانی جذب کند و به آنها آموزش بدهد کما اینکه خیلی از دوستانی که در ماموریت‌های امدادی حضور دارند یا در حال حاضر عضو سازمان جوانان هستند و یا اینکه تا چندی پیش عضو آن بودند، با توجه به شرایط سنی به سازمان امداد و نجات یا داوطلبان منتقل شده‌اند.

وی افزود: نگاهی که نسبت به سازمان جوانان باید تقویت شود این است که آنچه انجام می‌شود فراتر از مهارت‌های امدادی و آموزش‌های پایه است و همه این فعالیت‌ها به صورت داوطلبانه صورت می‌گیرد. کودکان، نوجوانان و جوانان ابتدا مفاهیم آموزشی را فرا می‌گیرند تا متوجه شوند هلال احمر کجاست و سپس در بخش‌های دیگر مجموعه در کشور فعالیت می‌کنند. بر همین اساس ساختار سازمان جوانان بر پایه کانون‌های متعدد است.

صابونچی با تشریح کانون‌های مختلف سازمان گفت: از سنین پیش دبستانی کانون‌های هلال احمر فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند و برای این رده سنی غنچه‌های هلال را داریم و کانون‌های دانش آموزی، دانشجویی و جوانان ما از دیگر کانون‌ها هستند. همچنین کانون‌های روستاییان و طلاب را هم داریم که شاکله اصلی همه اینها را جوانان تشکیل می‌دهند. تمام کانون‌های ما در ۳۸۰ شعبه هلال احمر تقریبا فعال هستند. کانون طلاب هنوز به آن صورت که باید فعال نشده که البته در تمام استان‌ها کانون‌های طلاب آقایان فعال است و کانون‌های طلاب بانوان هم در حال توسعه است. کانون‌های روستایی هم بر اساس اقلیم‌های مناطق فعال‌ترند.

وی اضافه کرد: با توجه به استراتژی‌های صلیب سرخ و هلال احمر تلاش ما کمک به فعالیت جوانان در عرصه تصمیم گیری است و کانون‌ها نقش ویژه‌ای در این امر دارند. در این راستا در شهرستان‌ها شورای مرکزی انتخاب می‌شود و سپس با برگزاری انتخابات استانی انتخابات کشوری برگزار می‌شود که هفته گذشته منتخبان از ۳۱ استان گرد هم جمع شدند و انتخابات شورای مرکزی کشوری برگزار شد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به برگزاری اردوهای مختلف برای اعضای سازمان جوانان گفت: فصل تابستان فصل برگزاری این اردوهاست و برای تک تک گروه‌ها برنامه‌های متنوعی تدارک دیده شده است. روز گذشته اردوی خراسان شمالی به پایان رسید و اردوهایی از استان‌های لرستان و کرمان و گیلان برگزار خواهد شد و این اردوها با تقسیم بندی کشور به چهار پهنه در نظر گرفته شده است که در طول برگزاری اردوها کارگاه‌های آموزشی و تفریحی و تمرین فعالیت‌های اجتماعی مد نظر قرار می‌گیرد. ضمن اینکه از امروز در اردوگاه مهر انزلی اردوی نشاط و امید آغاز می‌شود.

صابونچی اضافه کرد: همچنین اردوهایی برای کانون‌های روستایی در نظر گرفته شده که از اواخر مرداد و اوایل شهریور برگزار می‌شود و اردویی هم ویژه استان کرمانشاه منطقه سرپل ذهاب و ثلاث در نظر گرفته‌ایم و برای بازتوانی روحیه جوانان این مناطق آنها از کرمانشاه با قطار به مشهد خواهند رفت.

وی با اشاره به اینکه در برنامه‌های اردوی سازمان جوانان، طبیعت گردی نیز مد نظر قرار گرفته است، گفت: سعی شده برای اردوها از اردوگاه‌های استاندارد استفاده شود که تنوع طبیعت هم داشته باشند و علاوه بر آن با هماهنگی مراجع ذیربط برنامه‌هایی برای حضور در طبیعت پیش بینی شده که تحت عنوان اردوهای بوم گردی برگزار می‌شود. در این اردوها اعضا با مهارت‌های تخصصی و مرتبط با شرایط اقلیمی استان آشنایی بیشتری پیدا می‌کنند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به فعالیت‌هایی در سازمان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ادامه داد: از سال‌های گذشته با تفاهمی که با ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی منعقد شده است کارهای متنوعی صورت گرفته که یکی از کارهای زیربنایی و صحیح طرح «پیمان» است که برگزار می‌شود و در این طرح از میان دبیران کانون‌ها سرگروه‌هایی انتخاب می‌شوند که پس از فرا گرفتن آموزش‌های لازم و استاندارد این آموزش‌ها را باید به دیگران ارائه دهند و تا کنون ۵۰ هزار نفر در مورد پیشگیری از اعتیاد آموزش‌ دیده‌اند و گواهی‌های خود را دریافت کردند. تفاهم‌نامه دیگری هم داشتیم که بر اساس آن از میان جوانان عضو کانون‌ها ۱۰۰۰ نفر انتخاب می‌شوند و به سازمان فنی حرفه‌ای معرفی می‌شوند تا آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فرا بگیرند که این کارها به اشتغال آنها کمک می‌کند و با کاهش دغدغه معیشتی اعضا، انگیزه آنها برای انجام کارهای داوطلبی را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به دو رویکرد مربوط به افزایش فعالیت‌های داوطلبی گفت: در یک رویکرد ما می‌توانستیم کار را به سمتی ببریم که اعضا با شروع این فعالیت‌ها تصور کنند که امکان استخدام آنها در مجموعه وجود داشته باشد که با رویکرد داخلی هلال احمر متفاوت است. رویکرد دیگر این است که ما کمک کنیم این افراد بتوانند صاحب شغل شوند و در کنار آن فعالیت‌های داوطلبانه انجام دهند که ما رویکرد دوم را مد نظر قرار داده‌ایم.

صابونچی با اشاره به اینکه طرح ملی «دادرس» یکی دیگر از طرح‌های سازمان جوانان است، تصریح کرد: این طرح مخفف دانش آموز آماده در روزهای سخت است پس از اتفاق تلخ شین آباد در راستای توانمندی افراد در مواقع بحران اجرا شد تا این افراد بتوانند ابتدا به داد خودشان برسند و سپس به دیگران کمک کنند. در حال حاضر این کار با سرفصل‌ها و کتب مشخص و با تفاهم‌نامه‌ای که با آموزش و پرورش منعقد شده است برگزار می‌شود و هر سال ۸۰۰۰ مدرسه در سطح کشور این آموزش‌ها را می‌بینند و در راستای این طرح مسابقاتی تحت عنوان المپیاد آماده در سطح شهرستان، استان و کشوری برگزار می‌شود.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه طرح «رفاقت مهر» نیز یکی دیگر از طرح‌های سازمان جوانان است، گفت: در این طرح افراد مهارت‌های امدادی را فرا می‌گیرند و رفاقت مهر نیز در سطح استانی و کشوری برگزار می‌شود.

صابونچی با اشاره به اینکه باید با استفاده از تجربیات گذشته طرح‌های خوب را ادامه داد و اگر احیانا نقاط ضعفی وجود دارد برطرف شود گفت: یکی از کارهایی که در گذشته نبود و امسال مد نظر قرار گرفت این بود که پیش از برگزاری اردوها دوره بازآموزی برای داوران المپیادها برگزار شد تا هماهنگی بهتر کار پیش رود. ضمن اینکه از نظر کمیت نیز حجم اردوها نسبت به سال قبل حداقل دو برابر شده است.

وی اضافه کرد: فلسفه کار ما این است که جوانان را امیدوار کنیم ولی نمی‌خواهیم امید واهی و سراب برای آنها ایجاد کنیم. بنابراین هدف ما این است که بتوانیم در میان آنها با برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف نشاط آفرینی کنیم.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر همچنین گفت:‌ بخشی از مشکلات ما ساختاری است و به هماهنگی با دستگاه‌های دیگر نیازمند است. در راستای آسیب‌ها و مشکلات، ستاد ملی ساماندهی جوانان فعالیت می‌کند که ما هم عضوی از آن هستیم ولی با شرایطی که وجود دارد باید توان بیشتری برای برطرف کردن خواسته‌های جوانان مد نظر قرار بگیرد.

صابونچی با تأکید بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی تصریح کرد: با توجه به اینکه قشر جوان اصلی‌ترین کاربران فضای مجازی هستند حداکثر استفاده را از این زیرساخت باید ببریم و بخشی از آموزش‌هایمان را به این سمت سوق بدهیم. از داخل و بیرون جمعیت طرح‌های مختلفی ارائه شده و امیدواریم به زودی با بررسی آنها بتوانیم خبرهای محقق شده خوبی را بدهیم.

وی در مورد طرح تسهیلاتی که در گذشته برای جوانان در نظر گرفته شده بود و با مشارکت بانک ملی کارتی به اعضا ارائه می‌شد گفت: این طرح زمانی اجرا شده بود و ما در حال حاضر طرح‌هایی را در دست داریم و در حال بررسی هستیم که بتوانیم فعالیت‌های تسهیلاتی مناسبی را برای جوانان ایجاد کنیم که هم به افزایش انگیزه اعضا کمک کند و هم بتوانیم از آن به عنوان یک بانک اطلاعاتی بهره ببریم.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سوال که آیا سازمان جوانان در راستای تسهیل ازدواج برنامه‌ای دارد، گفت: در جلسه ستاد ملی سازمان جوانان در این رابطه تقسیم کاری صورت گرفته است و متولی اصلی ازدواج جوانان دستگاه‌های دیگری هستند و بیشتر فعالیت‌ها به آنان محول شده است ولی ما در زمینه آموزش و جلب مشارکت‌ها باید فعالیت کنیم و ما می‌توانیم تلاش کنیم که جوانان توانمندتر شوند.

وی همچنین به ضرورت ارزیابی و توجه به اعضای فعال سازمان جوانان اشاره کرد و گفت: این مسئله‌ای است که باید به آن اهمیت بدهیم و در برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف جوانان نمونه را انتخاب کنیم و بر اساس امتیازبندی آنها به افراد برتر تسهیلات ویژه‌ای ارائه کنیم.

صابونچی در مورد اردوگاه‌هایی که زمانی هلال احمر در برخی از کشورها در اختیار داشت،‌ تصریح کرد: تمرکز ما بر استفاده از ظرفیت اردوگاه‌های داخلی است چرا که در کشور ما همیشه شرایط چهار فصل وجود دارد و ما می‌توانیم از این ظرفیت به خوبی بهره ببریم.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در مورد نقش آفرینی سازمان جوانان در زمینه پیشگیری از اعتیاد اضافه کرد: ما یکی از اعضای شورای اجتماعی کشور هستیم و همانطور که هلال احمر برای مقابله با بحران‌ها و حوادث تکالیفی دارد. در زمینه بحران‌های مزمن و مقطعی نیز تکالیف خاص خودش را دارد. در زمینه اعتیاد نیز همانطور که اشاره کردند طرح پیمان انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد اینکه آیا از تمام ظرفیت افرادی که در سازمان جوانان نام نویسی می‌کنند به صورت عملی بهره برداری می‌شود یا خیر؟ گفت: این دغدغه عمومی در سازمان‌های دیگر جمعیت هم وجود دارد که همه افرادی که عضو می‌شوند به یک میزان فعال نیستند که البته این مسئله عجیبی نیست و در کار داوطلبانه نمی‌توان اجبار کرد ولی روش‌هایی را برای افزایش انگیزه و همچنین ارزیابی اعضا در نظر گرفته‌ایم. به عنوان مثال سعی شده در اردوهای مختلف از افرادی دعوت به عمل بیاید که پیش از این به این اردوها نرفته‌اند. از طرف دیگر ما باید از فناوری اطلاعات در راستای ارزیابی دقیق‌تر فعالیت‌ها استفاده کنیم.

صابونچی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه طرح پیشاهنگی یکی از فعالیت‌های قدیمی است که به نوعی برند هلال احمر محسوب می‌شود و آیا برنامه‌ای برای احیای آن وجود دارد یا خیر؟ گفت:‌ پیشاهنگی فعالیتی بوده که تاریخچه‌ای قدیمی دارد و از اوایل قرن جاری آغاز شد و تا دهه 20 و 30 به قوام رسید. در دهه 60 با مصوبه مجلس منحل شد و از سال 76 با تاسیس سازمان دانش آموزی در وزارت آموزش و پرورش بسیاری از ماموریت‌های پیشاهنگی به آن بخش منتقل شد. در کنار آن ما فعالیت دیگری را آغاز کردیم و کانون‌ها را برای گروه‌های مختلف راه ندازی کردیم. بنابراین حتما اینکه عنوان گذشته احیا شود شاید تاثیری نداشته باشد اما باید از تجربه‌های گذشته استفاده کنیم و بر اساس نیازهای روز حرکت جدیدی انجام بدهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.