• یکشنبه / ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۳
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 1400062820781
  • خبرنگار : 71640

معرفی سامانه الکترونیکی «ثبت من»

معرفی سامانه الکترونیکی «ثبت من»

سامانه الکترونیکی «ثبت من» به منظور دسترسی یکپارچه متقاضیان به تمامی خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قبیل سامانه‌های ملک، مالکیت معنوی، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، ثبت شرکت‌ها، اجرای اسناد رسمی و... طراحی و پیاده‌سازی گردیده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با هدف استفاده از فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات و به منظور توزیع خدمات به صورت مستقیم و ۲۴ ساعته به مردم، عدم نیاز به مراجعه حضوری برای برخی از اقدامات و خدمات دریافتی و ارائه خدمات با سرعت و اطمینان بیشتر به متقاضیان با انجام احراز هویت هوشمند، ایجاد درگاه یکپارچه خدمات الکترونیک، در دستور کار دفتر دفتر توسعه زیر ساخت معاونت فناوری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفت.

این سامانه به منظور دسترسی یکپارچه متقاضیان به تمامی خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قبیل سامانه‌های ملک، مالکیت معنوی، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، ثبت شرکت‌ها، اجرای اسناد رسمی و... طراحی و پیاده‌سازی گردیده است.

در حال حاضر تعدادی از خدمات سامانه‌های فوق در سامانه قابل بهره‌برداری است که کاربران می‌توانند پس از ثبت‌نام و ورود با نام کاربری خود و با «امکان احراز هویت دوعامله»، از این خدمات استفاده نمایند.

«احراز هویت هوشمند» و امکان استفاده از «احراز هویت مبتنی بر ثنا قوه قضائیه» و راه اندازی «امضاء الکترونیک» به منظور عدم ارسال فیزیکی مستندات و عدم حضور فیزیکی متقاضی از طریق «درگاه ثبت من» از جمله اقداماتی است که در دست بررسی و انجام است.

علاوه بر خدمات ثبتی که کاربر می‌بایست برای استفاده از آن‌ها در سامانه ثبت‌نام کند، «ثبت من» شامل خدماتی است که کاربران به صورت عمومی و بدون ثبت‌نام می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند که به شرح زیر است:

- املاک

o املاک من: لیست املاکی که دارای سند مالکیت می باشند و در سامانه جامع املاک داده آمایی شده اند به همراه جزییات و چاپ سند

o خوداظهاری املاک: ثبت درخواست اصلاح اطلاعات املاک در صورت نیاز

o تصدیق اصالت سند(خدمات عمومی): با درج اطلاعاتی از قبیل استان و حوزه ثبتی، پلاک اصلی و فرعی و کد ملی مالک، اصالت آن سند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

- اسناد رسمی

o تصدیق اصالت سند(خدمات عمومی): امکان آگاهی از اصالت و محتوای سند با ورود اطلاعات شناسه یکتا و رمز تصدیق سند

o اسناد رسمی من: نمایش کلیه اسناد ثبت شده برای شخص در سامانه ثبت الکترونیک اسناد در دفاتر اسناد رسمی از سال ۱۳۹۲

o دفاتر دارای ظرفیت ثبت سند (خدمات عمومی): نمایش فهرستی از دفاتر اسناد رسمی که ظرفیت ثبت سند آن ها به اتمام نرسیده است.

o پیگیری استعلام (خدمات عمومی): نمایش آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک با ورود شناسه یکتای استعلام

o نقشه دفاتر اسناد رسمی (خدمات عمومی): نمایش محل جغرافیایی دفاتر اسناد رسمی بر روی نقشه. کاربران می‌توانند بر روی نقشه دفترخانه نزدیک محل سکونت خود را انتخاب و از آدرس دقیق و اطلاعات تماس آن دفترخانه آگاه شوند.

- ازدواج و طلاق

o وقایع ازدواج و طلاق: نمایش کلیه وقایع ازدواج و طلاق ثبت شده برای شخص در سامانه ثبت وقایع ازدواج و طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق از سال ۱۳۹۲

o دفاتر دارای ظرفیت (خدمات عمومی): نمایش فهرستی از دفاتر طلاق که ظرفیت ثبت سند آن ها به اتمام نرسیده است.

o نقشه دفاتر ازدواج و طلاق(خدمات عمومی): نمایش محل جغرافیایی دفاتر اسناد رسمی بر روی نقشه. کاربران می‌توانند بر روی نقشه دفترخانه نزدیک محل سکونت خود را انتخاب و از آدرس دقیق و اطلاعات تماس آن دفترخانه آگاه شوند.

- اجرای اسناد رسمی

o استعلام ممنوع‌الخروجی(خدمات عمومی): اطلاع اشخاص از وضعیت ممنوع الخروجی‌های صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک بر اساس صدور انواع اجراییه و درخواست متعهدله جهت ممنوع الخروج نمودن متعهد می‌باشد و با توجه به صدور ممنوع‌الخروجی از سایر مراجع قضایی، قابل استناد برای ادارات نمی‌باشد.

o پیگیری پرونده اجرا: پس از صدور اجراییه،تشکیل پرونده اجرایی و ارسال پیامک نام کاربری و رمز عبور مجزا توسط سیستم، هریک از اشخاص پرونده به روند عملیات اجرایی پرونده خود دسترسی دارند.

- ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری

o شرکت‌های من: دریافت فهرست شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری که کاربر جاری مالک تمام و یا بخشی از آن‌ها است.

o فهرست مدارک قابل امضا : نمایش مدارک و امضا توسط کاربر ( در دست ساخت )

o فرهنگ واژگان: با توجه به نیاز کاربران به فرهنگ واژگان در انتخاب نام شرکت در زمان ثبت درخواست تاسیس این امکان نیز به این بخش افزوده شده است.

o پرداخت الکترونیک : امکان پرداخت الکترونیک هزینه حق‌الثبت تاسیس و هزینه تعیین نام از طریق درگاه پرداخت اینترنتی بدون مراجعه متقاضی به اداره ثبت شرکت‌ها راه‌اندازی و در استان قزوین پایلوت شده است.

- پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی

o استعلام شناسه ملی(خدمات عمومی): استعلام شناسه ملی از پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی کشور

o درخواست تخصیص شناسه ملی: اختصاص شناسه ملی به اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی

o درخواست اصلاح: اصلاح اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور

o درخواست رفع تعلیق: رفع تعلیق شناسه ملی دارای وضعیت تعلیق (در دست ساخت )

o درخواست بازبینی: بازبینی اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور

- مالکیت معنوی

o اظهارنامه‌های من: فهرست اظهارنامه‌هایی که کاربر جاری یکی از اشخاص آن اظهارنامه است

- نوبت‌دهی

o نوبت‌دهی سامانه مالکیت معنوی (خدمات عمومی): امکان ثبت نوبت جهت مراجعه حضوری به مرکز مالکیت معنوی

- مکاتبات مکانیزه

o مشاهده وضعیت مکاتبات (خدمات عمومی): مشاهده آخرین وضعیت مکاتبات مکانیزه درون و برون سازمانی

- نظرسنجی

o نظرسنجی خدمت‌محور: پس از دریافت هر خدمت در یکی از سامانه‌های سازمان ثبت اسناد یک نظرسنجی با محوریت آن خدمت در سامانه ایجاد شده است که شخص دریافت‌کننده خدمت ضمن دریافت پیامک مربوطه می‌تواند در سامانه ثبت من نسبت به کیفیت خدمتی که دریافت کرده است نظر خود را ثبت نماید

o نظرسنجی عمومی: این نظرسنجی وابسته به شخص و یا خدمت خاصی نبوده است و عموم کاربران می‌توانند نسبت به ثبت نظر خود اقدام نمایند.

سایر خدمات به شرح ذیل در دست انجام بوده که در برنامه آتی در درگاه «ثبت من» بارگذاری و ارائه خواهد شد.

- املاک

o درخواست صدور سند: دریافت اطلاعات مالک و ملک جهت صدور سند تک برگ

o املاک دولتی: مورد استفاده وزارت اقتصاد و دارایی می باشد

- ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری

o ثبت درخواست صورت جلسات تغییرات: ثبت و ارسال صورتجسات تغییرات شرکت‌ها مطابق قانون تجارت ، مبنی بر انواع مجامع و تصمیمات

o ثبت درخواست اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی: ثبت و ارسال اظهارنامه دفتر تجارتی مبتنی بر اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی، این فرایند پس از پایان عملیات پلمب دفاتر توسط تجار (اشخاص حقیقی و حقوقی) قابلیت بهره‌برداری دارد. پس از ثبت و ارسال اظهارنامه امورکارشناسی مربوطه در بخش درون سازمانی اعمال و با سرویس الکترونیکی موجود با وزارت صمت مقدمات صدور کارت بازرگانی مهیا خواهد شد

o ثبت درخواست ثبت درخواست تاسیس: ارائه درخواست ثبت انواع اشخاص حقوقی مطابق قانون تجارت (با مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام ، تعاونی و .... ). در درخواست‌های تاسیس بر اساس کلیه اقلام اطلاعاتی مندرج در سامانه مستندات بصورت خودکار ایجاد گردیده، کنترل‌های مورد نیاز بر اساس سرویس‌های الکترونیکی موجود انجام، اساسنامه‌های مرتبط با خوشه و گروه مشخص شده برای شخصیت حقوقی ایجاد و درخواست برای کارشناسی حقوقی توسط مراجع ثبت شرکتها ارسال می‌گردد

o امکان رهگیری درخواست: امکان رهگیری کلیه درخواست‌های ثبت شده در سامانه از قبیل درخواست‌های تاسیس، صورتجلسات تغییرات، اظهارنامه پلمب دفاتر، اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی ، با شماره پیگیری و در صورت عدم اطلاع با استفاده از منوی فراموش کرده ام.

o ثبت درخواست اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی: ثبت و ارسال اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی بر اساس اطلاعات سال مالی اشخاص حقیقی و حقوقی، اطلاعات مدیران و تعداد و انواع دفاتر روزنامه و کل

- پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی

o استعلام شناسه ملی: استعلام شناسه ملی از پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی کشور

o درخواست تخصیص شناسه ملی: اختصاص شناسه ملی به اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی

o درخواست اصلاح: اصلاح اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور

o درخواست رفع تعلیق: رفع تعلیق شناسه ملی دارای وضعیت تعلیق

o درخواست بازبینی: بازبینی اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور

- مالکیت معنوی

o ثبت طرح صنعتی: ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

o جستجوی طرح صنعتی:جستجو در طرح های صنعتی که دارای گواهینامه است

o ثبت اختراع: ثبت اظهارنامه اختراع

o جستجوی علامت تجاری: جستجو در علایم تجاری که دارای گواهینامه است

o ثبت علامت تجاری: ثبت اظهارنامه علامت تجاری

o جستجوی اختراع: جستجو در اختراعاتی که دارای گواهینامه است

- بازرسی

o ثبت شکایت: امکان ثبت شکایت‌ها از واحدهای ثبتی اعم از دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق، ثبت شرکت‌ها، املاک، مالکیت معنوی، اجرا و غیره و امکان پیگیری شکایت‌های ثبت شده.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۱۴:۱۴

خونه من نه کدپستی داره ونه پلاک حتی همسایه ها مونم پلاک ندارند حالا من در ثبت املاک و اسکان که قراره خود اظهاری کنم دچار مشکل شدم دوبار هم از شرکت پست کدپستی گرفتم که با خونه من مغایرت داره