• دوشنبه / ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400062921353
  • خبرنگار : 50405

عضو مجمع نمایندگان استان:

خراسان رضوی به استانداری توسعه‌گرا نیاز دارد

خراسان رضوی به استانداری توسعه‌گرا نیاز دارد

ایسنا/خراسان رضوی نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس با تاکید بر اینکه مهمترین شاخصه‌ای که استاندار خراسان رضوی باید دارا باشد، تخصص و کارامدی در حوزه‌های اقتصادی و توسعه است، گفت: یعنی ما به استانداری توسعه‌گرا نیاز داریم و خصوصا که در حال حاضر تقریبا تمام نهادهای حاکمیتی کشور از لحاظ فکری به هم نزدیک‌اند و وحدت خوبی بین آن‌ها ایجاد شده، لذا باید الویت استاندار خراسان رضوی تمرکز وی بر حوزه‌های اقتصادی و جدیت او در حوزه توسعه و زیرساخت‌ها باشد.

محسن زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه خراسان رضوی در حوزه زیرساخت‌ها وضعیت مطلوبی ندارد، اظهار کرد: خراسان رضوی در حوزه‌های مختلف زیرساختی اعم از راه‌ها، انرژی و لوله‌های انتقال نفت و گاز، صنایع پتروپالایش و صنایع مادر و انرژی برق و آب وضعیت مطلوبی ندارد. باوجود ظرفیت‌های بالای خراسان و دارا بودن کارخانجات متعدد خصوصا در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی و همچنین ویژگی گردشگرپذیر بودن این استان، اما متاسفانه تقویت زیرساخت‌ها در استان مغفول مانده است.

وی ادامه داد: به دلیل همین کمبودهایی که ما در حوزه زیرساخت‌ها داریم، امکان توسعه در حوزه‌های صنعتی، به خصوص صنایع پایه‌ای و مادر در استان چندان وجود ندارد. لذا من فکر می‌کنم پرداختن به تقویت زیرساخت‌های استان، مهمترین کاری است که استاندار خراسان رضوی در دولت سیزدهم باید انجام دهد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس با بیان اینکه علاوه بر عدم توسعه کافی زیرساخت‌ها، تا کنون از بسیاری از ظرفیت‌های استان نیز به خوبی استفاده نشده است، اضافه کرد: خراسان رضوی با دو کشوری که مستعد برای انجام تجارت و روابط اقتصادی هستند، هم‌مرز است. ما در استان گمرک دوغارون، منطقه سرخس و منطقه باجگیران را داریم. این‌ها ظرفیت‌هایی است که به خوبی مورد استفاده قرار نگرفته‌اند و هر کدام از آن‌ها می‌تواند از لحاظ اقتصادی تحولی را در استان ایجاد کند. مثلا با تحول در حوزه حمل و نقل استان، می‌توان زائران و گردشگران بیشتری جذب کرد. همچنین یکی دیگر از ظرفیت‌های خراسان رضوی، قرارگیری استان در مسیر جاده ابریشم است که این یکی نیز از فرصت‌های بزرگی است که در اختیار استان قرار دارد.

زنگنه ادامه داد: به طور کلی با توجه به عدم دارا بودن زیرساخت‌های لازم، مدیریت بعدی خراسان رضوی مسیر سختی را در پیش رو دارد و باید بتواند با استفاده از ظرفیت‌های سرشاری که خراسان رضوی دارد و نیروی انسانی و نیروهای نخبه، کارامد و مدیران توانمند بومی، نقاط خلاء و ضعف را پر کند.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین شاخصه‌ای که استاندار خراسان رضوی باید دارا باشد، تخصص و کارامدی در حوزه‌های اقتصادی و توسعه است، گفت: یعنی ما به استانداری توسعه‌گرا نیاز داریم و خصوصا که در حال حاضر تقریبا تمام نهادهای حاکمیتی کشور از لحاظ فکری به هم نزدیک‌اند و وحدت خوبی بین آن‌ها ایجاد شده، لذا باید الویت استاندار خراسان رضوی تمرکز وی بر حوزه‌های اقتصادی و جدیت او در حوزه توسعه و زیرساخت‌ها باشد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه آیا بومی‌بودن استاندار نیز شاخصه مهمی است یا خیر، بیان کرد: در نظام حکمرانی جدید، برخی ویژگی‌ها مانند بومی‌بودن، جایگاه چندانی ندارند؛ چراکه اگر فرد مدیر توانمندی باشد، می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی بر مسائل استان اشراف پیدا کند، خصوصا اینکه استاندار نقش مدیریت راهبردی و هماهنگ‌کننده دارد.

زنگنه افزود: لذا بومی‌بودن یا نبودن چندان مهم نیست و مهم این است که استاندار قدرت ایجاد هماهنگی بین اضلاع مختلف مدیریتی استان را داشته باشد و با نوآوری و استفاده از ظرفیت‌ها و اختیارات خودش، استان را در مسیر توسعه قرار دهد. بنابراین از بین تمامی شاخصه‌های مختلفی که استاندار باید دارا باشد، بومی‌بودن جزو شاخصه‌های آخر خواهد بود، اما اگر علاوه بر شاخصه‌های گفته شده، استاندار بومی هم باشد، ثمرات بهتری خواهد داشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا لازم است استاندار خراسان رضوی اختیارات ویژه داشته باشد، عنوان کرد: خراسان رضوی یکی از حساس‌ترین استان‌های کشور است و در برخی از موارد شاید حتی نسبت به تمام استان‌های دیگر هم دارای مسائل اساسی‌تری باشد. من معتقدم اختیارات تمامی استانداران باید افزایش یابد و دولت باید تمرکززدایی انجام دهد و بسیاری از اختیارات را به استانداران تفویض کند. متاسفانه نظام بروکراسی درون حکومتی، باعث بروز مشکلات زیادی برای نظام تصمیم‌گیری می‌شود. اما در خصوص خراسان رضوی این موضوع اهمیت بالاتری دارد؛ چراکه نوع مسائل این استان، متفاوت است.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی ادامه داد: در بحران کرونا، مدیریت خراسان رضوی کارهای بسیار بزرگی انجام داد. خراسان رضوی در بین استان‌ها، بیشترین زائر و مسافر را از کشورهای مختلف دارد، به علاوه سایر زائرانی که از نقاط مختلف کشور به این استان سفر می‌کنند. در استانی با این شرایط، در برهه‌ای که همزمان با فصل مسافرت‌ها شد، خراسان رضوی توانست زودتر از سایر استان‌ها از شرایط قرمز عبور کند. لذا در همین بحران کرونا هم دیدیم که مدیریت در خراسان رضوی با مدیریت در سایر استان‌ها متفاوت است. ضمن اینکه من اطلاع دارم که برخی از مشکلاتی هم که در حوزه کرونا پیش آمد، به دلیل ناکافی بودن اختیارات مدیران استانی بود.

آقای معتمدیان در حوزه‌های اقتصادی و پیگیری مشکلات استان عملکرد بسیار خوبی داشته است

زنگنه با بیان اینکه من در تحلیل عملکرد آقای معتمدیان، نمره بالایی به وی می‌دهم، اظهار کرد: در شرایطی که ما در سال آخر دولت قرار داشتیم و محدودیت‌های بودجه‌ای و اقتصادی هم وجود داشت، اما با تمام این مشکلات، من مدیریت آقای معتمدیان را مدیریت بسیار موفقی می‌دانم. وی از جمله معدود استاندارانی است که در همین مدت کوتاه مدیریتش، حتی به روستاهای استان نیز سر زد و بسیار پیگیر مصوبات استان بود.

نماینده مردم تربت حیدریه اضافه کرد: انجام سفرهای درون استانی، از کارهای بسیار خوب و تاثیرگذاری بود که آقای معتمدیان در دوران مدیریتش در استان انجام داد. لذا به نظر من آقای معتمدیان در حوزه‌های اقتصادی و پیگیری مشکلات استان عملکرد بسیار خوبی داشته است.

همچنین جواد نیک‌بین، رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که طبق شنیده‌ها از نمایندگان استان‌ها خواسته شده است در مورد استاندار بعدی استان خود نظر بدهند، بنابراین مجمع نمایندگان خراسان رضوی چه افرادی را معرفی کرده‌اند؟ به ایسنا گفت: ما در مجمع نمایندگان خراسان رضوی نامه‌ای را خطاب به رئیس جمهور نوشتیم و به وی اعلام کردیم که ما هیچ نظری در خصوص استاندار بعدی خراسان رضوی نداریم و خود آقای رئیسی با توجه به شاخصه‌های شایسته‌سالاری هر فردی را که منصوب کند، ما با وی همکاری خواهیم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.