• شنبه / ۶ آذر ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400090604031
  • خبرنگار : 50085

بزرگداشت آیت‌الله سیدجواد حسینی خامنه‌ای در مشهد برگزار می‌شود

بزرگداشت آیت‌الله سیدجواد حسینی خامنه‌ای در مشهد برگزار می‌شود

ایسنا/خراسان رضوی در نشست پیش‌همایش بزرگداشت آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای شخصیت این فقیه وارسته با حضور اساتید و پژوهشگران مورد تبیین و بررسی قرار گرفت و اعلام شد بزرگداشت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای در ماه‌های آینده و پس از تکمیل آثار علمی در مشهد برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید امید موذنی، دبیر اجرایی همایش بزرگداشت آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای، در این نشست که در محل تالار موزه قرآن حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان اهداف برگزاری این پیش‌همایش و تبیین فرایند برگزاری بزرگداشت، اظهار کرد: یکی از بزرگترین آسیب‌های فرهنگی این است که پیشینه و ریشه‌های فرهنگ جامعه به‌خوبی معرفی نشود و نسبت به داشته‌ها و میراث معنوی‌مان دچار غفلت شویم و از این‌ رو برای جلوگیری از این آسیب ضرورت دارد که برای شناخت و معرفی عالمان ربانی که هر یک حلقه‌ای از سلسله مبارک عمل به سنت و معارف اهل‌بیت(ع) بوده‌اند به‌طور ویژه عمل کنیم.

وی با اشاره به برخی از جلوه‌های اخلاقی و جایگاه علمی آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای، افزود: چنین شخصیتی که تجسمی از علم‌ورزی، زهد و تقواست می‌تواند الگویی بسیار مناسب برای نسل امروز و به‌ویژه حوزه‌های علمیه و طلاب باشد.

موذنی تصریح کرد: این ستاد از سال گذشته به همت مؤسسه پژوهشی‌ فرهنگی انقلاب اسلامی در مشهد و با همکاری کتابخانه و بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی، علمای حوزه علمیه خراسان، نمایندگی ولی فقیه در خراسان و تبریز، تشکیل و از همان ابتدا فعالیت‌های پژوهشی آن آغاز شد که تاکنون حاصل کار این ستاد انجام بیش از ۱۰۰ مصاحبه و گردآوری بیش از ۳۰۰ قطعه سند در ارتباط با ایشان است که از جمله اسناد مهم می‌توان به برخی آثار علمی و اجازات اجتهاد آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای و علمای خاندان ایشان اشاره کرد.

وی با تأکید بر اینکه همایش اصلی بزرگداشت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای در ماه‌های آینده و پس از تکمیل آثار علمی برگزار خواهد شد، گفت: پژوهشگران و اساتیدی که مایلند در عرصه پژوهش و گردآوری اسناد یا نگارش مقالات به ستاد بزرگداشت یاری برسانند،‌ می‌توانند از طریق دبیرخانه این ستاد اعلام آمادگی کنند.

ابوالفضل حسن‌آبادی، پژوهشگر تاریخ شفاهی علمای خراسان، نیز در این نشست، گفت: برای پاسداشت یک عالم از چند منظر باید به بررسی پرداخت که در این میان بافت زمانی و مکانی که آن شخصیت در آن قرار داشته است، اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی تبارشناسی علمی، اخلاقی و محلی در بررسی شخصیت‌های اثرگذار تاریخی را یکی از راه‌های شناخت هرچه‌ بیشتر شخصیت برشمرد و نماز جماعت پنجاه‌ ساله آیت‌الله سیدجواد حسینی خامنه‌ای‌ در یکی از مساجد و محلات مهم مشهد را یکی از مصادیق تبارشناسی محلی ذکر کرد.

این پژوهشگر تاریخ شفاهی علمای مشهد ضمن اشاره به ویژگی‌های فرایند تاریخ شفاهی به بررسی‌های اخیر در مجموعه نسخ خطی آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: اخیراً منابع خوبی از کتابخانه ایشان پیدا شده است که حدود ۱۰ نسخه از آن‌ها خطی است و در برخی از آن‌ها از دست‌خط رهبر معظم انقلاب متوجه شدیم این آثار مربوط به افراد خاندان ایشان است.

غلامرضا جلالی، عضو هیأت علمی پژوهشکده اسلام تمدنی دفتر تبلیغات اسلامی در این نشست با اشاره به مقاطع حیات اجتماعی آیت‌الله سید جواد حسینی خامنه‌ای‌، بیان کرد: اگر بخواهیم چنین شخصیت‌های مهم و اثرگذار تاریخی را به‌درستی بررسی کنیم باید به شرایط حیات اجتماعی و محیط فرهنگی توجه دقیق داشته باشیم.

مدیر گروه انساب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان زوایای مختلف زندگی ایشان در دوره‌های مختلف تاریخی گفت: گذشته از همه ویژگی‌های اخلاقی و علمی و اجتماعی آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای در حقیقت ما وامدار حیات ایشان هستیم؛ چراکه فرزندی چون آیت‌الله‌ سیدعلی خامنه‌ای را در دامان خود پرورش دادند.

موسی حقانی، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران در این نشست در خصوص سبک‌شناسی علمای معاصر شیعه در فعالیت سیاسی به ایراد سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه باید از منظری دیگر به بررسی شخصیت اجتماعی افرادی نظیر آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای پرداخت، گفت: اینکه ایشان تارک دنیا بودند به این معنا که زاهد و بی‌رغبت به دنیا بودند، صحیح است،‌ اما به‌معنای ترک حیات اجتماعی نیست. متأسفانه پس از انقلاب در میزان توجه به شخصیت‌های دینی براساس فعالیت‌های خاص سیاسی ایشان اقدام شد که این به دلیل آدرس اشتباهی بود که قبل از انقلاب به مردم داده شد و این آدرس غلط نگاه‌ها را محدود کرد و متاسفانه موجب غفلت از بسیاری از شخصیت‌های دینی شد.

وی در ادامه با تأکید بر پیشینه حیات اجتماعی‌سیاسی آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای و حوادثی که ایشان شاهد بوده است به تبیین سلوک اجتماعی‌سیاسی ایشان پرداخت و افزود: آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای با تجربه‌های تلخی که از وضعیت سیاسی در تبریز و نجف به چشم دیده بود آگاهانه تصمیم به این گرفته بود که در ارتباط با مردم به جنبه تقویت دینی بپردازد و البته در مواقع لزوم نیز کنش‌های سیاسی لازم را همچون امضای برخی بیانیه‌ها یا تعطیلی نماز جماعت در زمان تبعید امام خمینی(ره) بروز دهد.

همچنین حجت‌الاسلام‌ و المسلمین رضا مختاری، رئیس مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه در این نشست با اشاره به جایگاه علمی آیت‌الله‌ سیدجواد ‌حسینی‌ خامنه‌ای‌ به بیان روش‌های درک و دریافت جایگاه علمی شخصیت‌های حوزوی پرداخت و با بیان اینکه بررسی اساتید هر فرد یکی از راه‌های تعیین سطح علمی اوست، افزود: آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای هم در مشهد و هم در نجف در زمانی حضور داشتند که بزرگترین شخصیت‌های علمی در این دو شهر تدریس می‌کردند و مثلاً ایشان در مشهد از محضر حاج‌آقاحسین قمی و میرزا محمد آقازاده و در نجف از بزرگانی چون سید ابوالحسن اصفهانی، میرزای نائینی و آقا ضیاء عراقی بهره برده است که از برترین شخصیت‌های علمی تاریخ شیعه هستند.

وی با بیان جایگاه اجازات علمی در شناخت شخصیت‌های علمی به موضوع تعابیر موجود در اجازات آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای پرداخت و گفت: در تعابیر عالمان بزرگی همچون میرزای نائینی و آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری تعابیر ویژه‌ای درباره ایشان وجود دارد که نشان از سطح بالای علمی ایشان است.

حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین سید جلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این نشست با اشاره به ضرورت برگزاری همایش‌های این‌چنینی برای حفظ و تعالی فرهنگ کشور، عنوان کرد: کتابخانه آستان‌ قدس رضوی خود را تنها میراث‌دار آثار مکتوب نمی‌داند و برای حفظ گنجینه معنوی کشور که همین عالمان و شخصیت‌های برجسته معنوی نیز هستند احساس تکلیف می‌کند و همکاری در برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای نیز بر پایه همین ضرورت و تکلیف است.

رضا خوراکیان، مسئول نمایندگی دفتر حفظ‌ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در مشهد ضمن تقدیر از حضور اساتید و علمای برجسته در این نشست از همه نخبگان در گردآوری اطلاعات، اسناد و مقالات مرتبط با آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای دعوت به همکاری کرد.

وی همچنین با اشاره به رسالت این مجموعه در ترویج فرهنگ ناب انقلاب اسلامی در زمینه همکاری در فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی برای طلاب و دانشجویان مبتنی بر اندیشه امامین انقلاب اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.