• جمعه / ۲۴ دی ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۸
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 1400102417716
  • خبرنگار : 50022

امام جمعه کرج:

مبارزه با آمریکا تا دفع شر به طور کامل ادامه خواهد داشت

مبارزه با آمریکا تا دفع شر به طور کامل ادامه خواهد داشت

ایسنا/البرز امام جمعه کرج با بیان اینکه ۲۶ دی ماه سالروز فرار ذلت بار دومین و آخرین حاکم خاندان پهلوی از ایران است، اذعان کرد: این فرار مقدماتی داشت؛ مردم حقارت و ذلت پذیری در مقابل بیگانگان و خاکساری او در مقابل آمریکا را دیده بودند، جنایات ساواک و به یغما رفتن ثروت کشور توسط خاندان پهلوی را می‌دیدند و نفرتی عمومی سراسر ایران را پر کرد و سیاست‌های آمریکا هم نتوانست کمکی به حفظ سلطنت کند.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدمحمد مهدی حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ دی ماه کرج با بیان اینکه امروز یکی از پر ارزش ترین سرمایه های انقلاب، جهاد و شهادت، تکریم از مادران، همسران و خانواده شهداست، بیان کرد: کمترین اثر این تکریم ها انتقال شیوه و روش تربیتی و سبک زندگی آنان، از نسلی به نسل دیگر است لذا این را باید غنیمت شمرد چراکه فرصت کم است و عمرها می‌گذرد و از دست ما می‌روند.

آیت الله حسینی همدانی با بیان اینکه بنده به نوبه خود از همه فداکاری ها و از خودگذشتگی های مادران و همسران و فرزندان شهدا عموماً و از عزیزانمان در این خطه نورانی و شهیدپرور بخصوص قدردانی و تشکر می کنم، گفت: برنامه ریزی کنید و به طور مرتب به دیدار خانواده ها بروید و از آثار وجودی آنها در زندگیتان بهره ببرید. این را که عرض می‌کنیم شعار نیست واقعیت است.

وی با بیان اینکه بعضی وقت ها منزل خانواده شهدا که می‌رویم روحیه ای در انسان به وجود می‌آید که به راحتی یک هفته الی۱۰ روز قوه کار کردن مضاعف پیدا می کنیم، عنوان کرد: در محله شما در اطراف شما بالاخره خانواده‌ها هستند، تنها نگذارید، سرکشی کنید، رسیدگی کنید و کسب نورانیت کنید. مادران شهدا را بروید ببینید، پدران شهدا را بروید ببینید و آثار آن را در زندگیتان ببینید. به هر تقدیر این گنجینه ای است که قسمتی از آن در حال تمام شدن است  اما قسمت دیگری هم ماندگار است؛ از ماندگاری و مانایی آن استفاده کنید.

وی با تاکید بر اینکه گریه و اشک، انواعی دارد، گفت: گاهی اشک برای خودسازی است، گاهی اشک از سر شوق است، گاهی اشک به دروغ ریخته می شود مثل گریه برادران یوسف و یکی از مهمترین انواع اشک، گریه سیاسی است که حضرت امام (ره) به این سلاح مؤثر و قدرتمند و راهبردی برای پیشبُرد اهداف جبهه اسلام اشاره کرد و فرمود: «ما ملت گریۀ سیاسی هستیم، ما ملتی هستیم که با همین اشک‌ها سیل جریان می‎دهیم و سدهایی را که در مقابل اسلام ایستاده است، خُرد می‎کنیم».

رئیس شورای سیاست گذاری امور مساجد استان البرز با بیان اینکه حضرت ام البنین سلام الله علیها هر روز به بقیع می‌رفت و چنان جانسوز مرثیه و نوحه می خواند که می نویسند، مروان بن حکم که در مدینه حاکم بود با آن قساوت قلبی که داشت به گریه می افتاد، اذعان کرد: حضرت ام البنین سلام الله علیها فرزندانش را بر اساس مکتب اهل بیت و پیرو ولی و مطیع حجت خدا تربیت کرد و درس های فراوانی از زندگی ام البنین بانوان ما می توانند یاد بگیرند و الگو برداند مانند درس ایثار، عشق به دین، صبر و وفاداری.

آیت الله حسینی همدانی در بخش دیگری از بیانات خود با بیان اینکه ۲۶ دی ماه سالروز فرار ذلت بار دومین و آخرین حاکم خاندان پهلوی از ایران است، اذعان کرد: این فرار مقدماتی داشت؛ مردم حقارت و ذلت پذیری در مقابل بیگانگان و خاکساری او در مقابل آمریکا را دیده بودند، جنایات ساواک و به یغما رفتن ثروت کشور توسط خاندان پهلوی را می‌دیدند و نفرتی عمومی سراسر ایران را پر کرد و سیاست‌های آمریکا هم نتوانست کمکی به حفظ سلطنت کند.

وی در ادامه افزود: شاه فرار کرد و درباریان و بختیار القاء می‌کردند سفر رفته و خودش هم امید داشت که برگردد، اما مردم با خوشحالی به خیابان ها ریختند و گل و شیرینی دادند و این پیروزی را جشن گرفتند. و هر جا اثر و مجسمه‌ای از شاه و پدرش بود را تخریب کردند. و در کمتر از یک ماه طومار سلطنت ۲۵۰۰ ساله ملک الملوکی و شاهنشاهی در هم پیچیده شد. و خود مردم با سازماندهی در مساجد امنیت نقاط مختلف رابه عهده گرفتند.

خطیب نماز جمعه کرج با بیان اینکه امام فرار شاه را اولین مرحله پیروزی و طلیعه پیروزی خواندند،گفت: امام (ره) فرمودند: «رفتن شاه، پیروزی نیست بلکه طلیعه پیروزی است و البته این طلیعه را من به ملت ایران تبریک عرض می‏ کنم. و باید توجه داشته باشند که همان طوری که طلیعه پیروزی است، طلیعه خلع سلطه اجانب است» لذا امام در هر لحظه ای مردم را متوجه یک مطلب مهمتر و بالاتر و اساسی تر می‌کردند.

آیت الله حسینی همدانی با بیان اینکه با تاکید بر اینکه با فرار شاه دست اجانب قطع شد اما شیطنت و خرابکاری و تضعیف و تحریم و فساد و توطئه های  آنها مستقیم و غیر مستقیم قطع نشد، خاطرنشان کرد:  البته مبارزه ملت ایران با استکبار و به خصوص آمریکای جنایت پیشه و اسرائیل خبیث قطع نشده و تا دفع شر اینها به طور کامل ادامه خواهد داشت؛ این شهدایی که پیکر پاک آنها هر چند وقت منطقه ای را نورانی و موجی از حماسه و حرکت بوجود می آورد، یعنی یادمان نرود که هنوز در حال مبارزه هستیم و این ‌مبارزه را ادامه خواهیم داد.

وی در بخش دیگری اذعان کرد: مطلبی را که امروز عرض می کنم راجع به بیان رهبر معظم انقلاب است که اخیراً راجع به غیرت دینی به همراه عقلانیت فرمودند. و از امام به عنوان یک نمونه کامل نام بردند. بعد تاکید فرمودند: «غیرت دینی را حفظ کنید. عامل نجات کشور در بزنگاه‌های مختلف غیرت دینی ملت ایران بوده است. غیرت دینی بود که تهدیدات را به فرصت تبدیل می‌کند». قبلا هم فرموده بودند و این بار تاکید کردند. بحث مفصلی دارد و از زوایای مختلف می شود به آن پرداخت ولی خیلی کوتاه بعضی نکات را فهرست می کنم.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز  با بیان اینکه  وقتی به روایات و روشی که معصومین علیهم السلام و به خصوص امیرالمومنین علیه السلام داشتند مراجعه می کنیم می بینیم غیرت دینی را به عنوان یک ضرورت در جامعه و یکی از شاخصه های اهل ایمان معرفی کرده اند یعنی هر کس مومن است باید غیرت دینی داشته باشد ، گفت: غیرت دینی آثار فردی و اجتماعی فراوانی دارد که سعادت مندی دنیا و آخرت را به همراه دارد. غیرت یعنی مراقبت شدید نسبت به هر ارزش مادی و معنوی با انگیزه ایمان، یعنی راه ندادن غریبه به حریم و این صفت اهل ایمان است، اعم از زن و مرد. غیرت اختصاص به مرد ندارد.

آیت الله حسینی همدانی در ادامه افزود: اگر بخواهیم از قرآن استفاده کنیم همین است که فرمودند: لا اله الا الله یعنی خداوند آنقدر غیور است که هیچ غریبه ای را به حریم کبریائی خود راه نمیدهد. و مردان با همین صفت، حریم خانواده و ناموس خود را از نگاه های آلوده حفاظت می کنند. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: «پاکدامنی مرد به اندازه غیرت اوست».

وی در ادامه با تاکید بر اینکه غیرت انواعی دارد و غیور در همه موارد تلاش می کند تا از آنچه حفظش از دیگری لازم است، محافظت و دفاع کند، گفت: غیرت دینی دائره اش بسیار وسیع است. علماء اخلاق غیرت را از فضائل اخلاقی و نوعی حمیت دانسته و به تعبیر امیرالمومنین غیرت را میوه و ثمره شجاعت می دانند. باز برای اینکه بهتر در دل جا بگیرد به فرهنگ لغت دهخدا مراجعه بفرمائید که غیرت را فقط منحصر به مسائل ناموسی تعریف نمی کند. دایره اش را وسیع میبیند و درست هم است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز با بیان اینکه غیور به دخالت های نابجای دیگران نسبت به آن چیزی که مورد علاقه اش هست عکس العمل نشان می دهد و هر چه متعلق غیرت ارزشمندتر باشد واکنش غیور شدیدتر است، تصریح کرد: غیور همانطور که نسبت به عرض و جان و مال و ناموس حساس است و به دفاع برمی خیزد نسبت به حریم های عمومی و ارزش های دینی و ملی هم حساس است و به مبارزه قیام می کند که مرحوم کلینی روایتی نقل می کند که اگر انسانی غیرت نداشته باشد قلبش وارونه است. قلبی که برگشت چیزی در آن جا نمیگیرد رحمت الهی در آن ‌نمی‌ریزد و قاسی میشود.

آیت الله حسینی همدانی در ادامه با اشاره به روایات دیگری در این رابطه گفت: روایت از رسول خداست که فرمودند: خدای تعالی بی گمان نفرت دارد از مردی که به زور وارد خانه اش بشوند و او نجنگد. این خیلی دایره اش باز وسیع است. فقط منزل شخصی را نمیگیرد. کشور هم خانه ماست. محله هم خانه ماست. شهر خانه ماست. بعضی وقتها به زور کسی وارد شود و انسان قیام نداشته باشد، مشمول این نفرین خدا می شود. این ها غیرتی بالاتر از غیرت فردی را می فهماند.

وی بابیان اینکه خداوند متعال در آیه ۷۵ سوره مبارکه نساء قرآن کریم به ما دستور داده است شما در مقابل آه مظلوم نباید بی‌تفاوت باشید، گفت: مرحوم علامه طباطبایی این آیه را با بحث غیرت تطبیق داده‌اند. چون عبارت ایشان کامل است اجازه بدهید برای شما بخوانم. فرمودند: «غیرت عبارت است از دگرگونی انسان از حالت عادی و اعتدال؛ به‌طوری‌که انسان را برای دفاع و انتقام از کسی که به یکی از مقدساتش «اعم از دین، ناموس و یا جاه و امثال آن» تجاوز کرده است، برمی‌انگیزد. این صفت غریزی، صفتی است که هیچ انسانی به‌طورکلی از آن بی‌بهره نیست. پس غیرت یکی از فطریات آدمی است و اسلام هم دینی است که بر اساس فطرت تشریع شده و امور فطری را تعدیل می‌کند و آن امور فطری که در حیات بشر لازم و ضروری هستند را، معتبر و واجب می‌سازد و آنچه غیرضروری است، حذف نموده و از اعتبار می‌اندازد». دایره غیرت گسترده است. غیرت دینی که حضرت آقا می‌فرمایند که غیرت دینی را حفظ کنید و غیرت دینی تهدیدها را تبدیل به فرصت می‌کند همین است.

امام‌جمعه کرج با تأکید بر اینکه غیرت برای دین مثل سیستم دفاعی برای بدن است و باید به‌موقع عکس‌العمل نشان دهد، گفت: اگر سیستم دفاعی ما عذر داشته باشد و بیماری داشته باشد ویروس که حمله کند از پا درمی‌آید اما اگر به‌موقع عکس‌العمل نشان دهد، خودش را حفظ می‌کند. غیرت مثل سیستم دفاعی بدن می‌ماند؛ یعنی اگر عامل بیرونی می‌خواهد به دین و ارزش‌ها و فرهنگ دینی آسیب بزند نباید بی‌تفاوت بود، آنکه غیرت دینی دارد فوراً عکس‌العمل نشان داده اقدام می‌کند؛ و الا اگر بی‌غیرتی کند جامعه فاسد می‌شود.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه یکی از ابعاد شخصیتی حضرت امام (ره) غیرت دینی فوق‌العاده ایشان نسبت به رسول خدا، اهل‌بیت، احکام الهی، عزت مسلمین و روحانیت بود، گفت: اگر یادتان باشد کسی در رادیو به حضرت زهرا سلام‌الله علیها بی‌احترامی کرده بود ایشان ورود کرد و پیگیری کرد تا مجازات شود. یا جریان سلمان رشدی که پیش آمد ایشان مستقیماً وارد مبارزه با استکبار شد و آن فتوای تاریخی را هم دادند. در جریان تصویب لایحه قصاص که حکمی از احکام الهی هست، بعضی‌ها شلوغ‌کاری راه انداختند، ایشان ورود کردند. فرمودند: «من اعلامیه از جبهه ملی که دعوت به راهپیمایی کرده است دیدم، از انگیزه‌هایی که برای راهپیمایی قرار داده‌اند لایحه قصاص است. تعبیر این بود لایحه غیرانسانی… یعنی چه؟ یعنی در مقابل نص قرآن کریم راهپیمایی کنند. شما را دعوت به قیام و استقامت هم می‌کنند در مقابل قرآن کریم…» بعد از چند جمله خیلی تند فرمودند: «جبهه ملی از امروز محکوم‌به ارتداد است». باکسی رودربایستی نداشت؛ این غیرت دینی است که در مقابل خلاف ملامت هیچ ملامت کننده‌ای در او تأثیر نداشت. جایی که تشخیص خلاف داد، محکم می‌ایستد.

وی در ادامه افزود: یا در مورد دفاع از روحانیت واقعی برید ببینید ایشان چه نکاتی را فرموده‌اند. آن روزی که شوکت و عزت مسلمانان را با قانون کاپیتولاسیون زیر سؤال بردند منبر رفت و خطابه خواند: «انا لله وانا الیه راجعون من تأثرات قلبی خودم را نمی‌توانم اظهار کنم» بعد آن خطابه غراء را کردند. این غیرت دینی است. اینکه امام المسلمین رهبر معظم انقلاب می‌فرماید این غیرت را از دست ندهید چون در بزنگاه‌ها این غیرت دینی است که انقلاب و اسلام و نظام را حفظ می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با تأکید بر اینکه زندگی امیرالمؤمنین علیه‌السلام را ببینید همان‌طور که از غیرتمندان تجلیل می‌نمایند، از انسان‌های بی‌شماری که در مقابل منکرات و تجاوز به مقدسات دینی سکوت کرده و از کنار آن بی‌تفاوت می‌گذرند و آسایش و رفاه‌طلبی را بر غیرتمندی ترجیح می‌دهند و یا بر سر اصول و ارزش‌ها معامله کرده و سازش می‌نمایند و ترک امربه‌معروف و نهی از منکر دارند به شدّت ناله و انتقاد کرده و دلی پرخون داشتند، گفت: این موضوع مفصل است فرصت بیان ندارم، می‌ترسم نشانی بدهم از نهج‌البلاغه بعضی با کج‌فهمی برداشت دیگر کنند. خودتان بخوانید، نهج‌البلاغه را لااقل سالی یک‌بار بخوانید.

آیت‌الله حسینی همدانی تصریح کرد: توجه داشته باشید گاهی عده‌ای سازش‌کارِ عافیت‌طلب و اهل مداهنه که بر سر دین معامله می‌کنند و از اصول کوتاه می‌آیند را تساهل و تسامح دینی نام می‌گذارند تا غیرت دینی را از کار بیندازند. لذا آقا فرمودند عقلانیت؛ غیرت دینی همراه با عقلانیت. خوب دقت داشته باشید.

وی در ادامه افزود: بله ما در فرهنگ دینی‌مان مسئله تسامح و تساهل راداریم که مربوط به‌آسانی مکتب و انجام دستورات دینی است و این‌که اسلام برای نشر مکتب و معارفش از استدلال استفاده می‌کند نه زور و اجبار. خیلی از احکام هم آسان است سخت نیست. نماز باید حتماً بخوانید نمی‌شود ترک کنید؛ اما اگر نتوانستید ایستاده بخوانید نشسته بخوانید. اگر نتوانستید نشسته حتی خوابیده بخوانید اما نباید ترک شود. این آسان گرفتن است. روزه بر همه واجب است اما اگر کسالت داشتید این وجوب برداشته می‌شود. در مسافرت نمازتان را شکسته بخوانید. مکه بر همه واجب است به‌شرط این‌که استطاعت باشد، اگر استطاعت نداشتید واجب نیست. دین آسان گرفته است سخت نگرفته. البته بعضی از متدینین سخت می‌کنند اما اصل دین سخت نیست. بعد برای اینکه سمحه و سهله که در دین گفته‌شده یک عده سوءاستفاده کنند این را در مقابل غیرت دینی قرار می‌دهند و می‌خواهند انسان دست از محکمات دین بکشد. ما چنین چیزی نداریم. غیرت دینی جلوی این وادادگی‌ها و مداهنه ها و فرصت‌طلبی‌ها را می‌گیرد.

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز با تأکید بر اینکه غیرت دینی علی علیه‌السلام را در تاریخ ببینید، گفت: امیرالمؤمنین در خطبه‌ای فرمود: «سوگند به جان خودم؛ در مبارزه با مخالفان حق و آنان که در گمراهی و فساد غوطه‌ورند، یک‌لحظه سستی و مدارا نمی‌کنم». خوب است دوستان روی کارکردهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، بین‌المللی غیرت دینی کار کنند.

آیت‌الله حسینی همدانی در بخش دیگری با اشاره به نکته استانی، گفت: اجتماع بزرگی که راجع به بانوان هرسال می‌گرفتیم و سال اولی که آمدیم فراخوان زدیم و دو سه سال هم برگزار شد، در سال‌های گذشته چون مقطعی کرونا شد و بعد هم با عید برخورد کرد انجام نشد. ان‌شاءالله امسال مقدمات فراهم است. دوستان ما در دستگاه‌های مختلف ان‌شاءالله آمادگی خودشان را داشته باشند برای روز ولادت صدیقه طاهره سلام‌الله علیها. بانوان در این اجتماع عظیم که برقرار خواهد شد ان‌شاءالله شرکت می‌کنند که مانور و رزمایشی باشد در این استان که بعضی‌ها که صحبت‌هایی را می‌کنند و مسائل بی‌حجابی و بی‌توجهی به این‌جور مسائل را مطرح می‌کنند، ببینند که بانوان ارزشی و حزب‌اللهی و نیروهای متدین به‌نظام و انقلاب در لحظه‌ای که باید حاضر باشند حاضر هستند و دیگران دارند از این کرامت و این سخاوتی که اهل ایمان‌دارند سوءاستفاده می‌کنند و الا حضور این بانوان در عرصه‌های مختلف مغتنم و جزو مباهات است. ان‌شاءالله با تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌ای که خواهند کرد، زمان و مکان بیان می‌شود و تمام بانوان در روز ولادت صدیقه طاهره حضور پررنگی را خواهند داشت.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از پزشک زن برای معاینه بانوان، گفت: ما چندین مرتبه خصوصی و بعضاً همین‌جا چند مرتبه گفتیم که مسئله بیماری‌هایی را که خانم‌ها باید معاینه شوند و خانم‌ها باید آن‌ها را معاینه کنند، جدی بگیرید. معنا ندارد که در بیمارستان‌ها بخصوص دولتی، آن‌کسی که متصدی کار بانوان است مرد باشد و مباشر تا مرد این کار را انجام بدهد. باید خانم‌ها این کار را بکنند بخصوص بحث سونوگرافی و این‌جور چیزها که انجام نشد.

خطیب نماز جمعه کرج در خاتمه گفت: بنده دیگر دیدم که خودم باید ورود کنم؛ دستگاه سونوگرافی را خودم خریدم برای اینکه بانوان بیایند استفاده کنند و در مصلی کارخواهیم گذاشت؛ مطالبه می‌کنم از تعدادی از اطبا و پزشکان خواهر و به آن‌ها اطلاع بدهید که با دفتر ما تماس بگیرند که زمان‌بندی کنیم و بنا هم دارم که ان‌شاءالله شبانه‌روزی در مصلی بحث سونوگرافی بانوان دایر باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.