• چهارشنبه / ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۲
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 98032210206
  • خبرنگار : 71610

/تحلیل- عبدالباری عطوان/

"عرب‌ها همانطور که به ورشو رفتند و با خفت برگشتند، اکنون هم به کارگاه منامه بروند"

"عرب‌ها همانطور که به ورشو رفتند و با خفت برگشتند، اکنون هم به کارگاه منامه بروند"

اغلب کشورهای عربی بارها و در مناسبت‌های مختلف اعلام کرده‌اند که تنها راه حلی برایشان قابل پذیرش است که ملت فلسطین آن را بپذیرد، اما با اعلام موافقت آنها برای حضور در کارگاه اقتصادی منامه به عنوان بخشی از طرح آمریکایی "معامله قرن" این سؤال مطرح است که چگونه می‌شود این کشورها تصمیم به حضور در کنفرانسی را می‌گیرند که تمامی ملت و گروه‌های فلسطینی این کنفرانس را نمی‌پذیرند؟ شرکت اعراب در این کارگاه بیانگر تسلیم شدن آنها در مقابل آمریکا و موافقت ضمنی آنها با معامله قرن است.

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور مسائل منطقه و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در سر مقاله این روزنامه با اشاره به موافقت مصر، اردن و مراکش با حضور در کارگاه اقتصادی منامه به عنوان بخشی از طرح صلح آمریکا برای فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به "معامله قرن" نوشت: ما از شنیدن اخبار تکان دهنده‌ای که توسط خبرگزاری جهانی رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی درباره موافقت مصر، اردن و مراکش و تمایل آنها برای مشارکت در کنفرانس برچیدن مسأله فلسطین که قرار است دو هفته دیگر در بحرین برگزار شود، تعجب کردیم. می‌گوییم که تعجب کردیم اما در هر حال غافلگیر نشدیم، چرا که افرادی وجود دارند که تأمل درباره تغییرات در منطقه را رد می‌کنند و یا قادر به فهم آنها نیستند.

تعجب ما از این موضوع نشأت می‌گیرد که کشورهای مذکور در مناسبت‌های مختلف اعلام می‌کنند که تنها با آن چیزی موافق هستند که ملت فلسطین آن را می‌پذیرند و هر آنچه که فلسطینی‌ها آن را رد می‌کنند این کشورها نیز حاضر به پذیرش آن نیستند. پس چگونه می‌شود که این کشورها تصمیم به حضور در کنفرانسی را می‌گیرند که تمامی ملت فلسطین و گروه‌های آن این کنفرانس را رد می‌کنند. بنابراین این مسأله بیانگر به زانو در آمدن در مقابل دولت آمریکا و موافقت ضمنی با معامله قرن است و آیا این دولت‌ها اینگونه فکر می‌کنند که ملت‌های عرب به این اندازه احمق هستند که فریب دادن آنها آسان باشد؟

ما معتقد بودیم که دولت‌های اردن، مصر و مراکش مانند دو کشور امارات و عربستان که از کنفرانس منامه استقبال کردند، با حضور در این کنفرانس موافقت نکنند، چراکه این کشورها در وهله اول نمی‌خواهند که هیچ وجهه قانونی به این کنفرانس بدهند و در وهله دوم نیز آنها با این معامله‌ای مخالف هستند که باعث جدایی برخی از اراضی‌شان می‌شود تا در راستای طرح اسرائیل برای تشکیل "اسرائیل بزرگ" قرار بگیرد. متأسفانه چه قدر ما دراعتقادمان دچار اشتباه شدیم.

نمی‌دانیم که چگونه کشورهای عربی این مسأله را می‌پذیرند تا در مسیر طرحی حرکت کنند که جزئیات آن را یک جوان فریبکار مانند جارد کوشنر تدوین می‌کند؛ فردی که تنها امتیاز او، داماد رئیس جمهور بودن است و پدر او که محکوم به جنایات مختلف بوده دوست صمیمی بنیامین نتانیاهو، (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) است. پس کوشنر کیست که راه حلی مطرح کند و کنفرانس‌هایی را برای از بین بردن مسأله‌ای برگزار کند که از مقدس‌ترین مسائل عادلانه تاریخ به شمار می‌رود. کوشنر کیست که به چنین صورت خفت باری کشورهای عربی را برای حضور در کنفرانس‌هایش ترغیب می‌کند. همین موضوع کافی است و ما نمی‌خواهیم بیش از این چیز دیگری بگوییم.

حتی بررسی معامله قرن و بندهای آن در یک پایتخت عربی مسأله‌ای خفت بار است و از حالت فروپاشی در میان امت عربی پرده برمی‌دارد. این در حالی است که دیگر کشورها نیز طرح‌هایی را عنوان می‌کنند که این طرح‌ها مشروعیتشان برخاسته از پایبندی به اصول ملی عربی است و با طرح نابودی مسئله فلسطین که مورد حمایت آمریکا و به نفع ادامه طرح نژادپرستانه اسرائیل و اشغالگری آن در سرزمین‌های عربی و مقدساتشان است، مقابله می‌کند.

چگونه می‌توان موضع این دولت‌های عربی مبنی بر تن دادن به این خصومت آمریکا علیه امت عربی و اسلامی را تفسیر کنیم، در حالی که کشورهای بزرگی همچون روسیه و چین برای پایان دادن به سیطره آمریکا بر توانایی‌های سیاسی و اقتصادی جهان شروع به متحد شدن کرده‌اند و برای ایجاد یک نظام مالی و اقتصادی جدید جهانی به منظور مقابله با دلار آمریکا و کاهش تمامی تحریم‌های آن تلاش می‌کنند؛ تحریم‌هایی که آمریکا از آن به عنوان ابزاری برای نابود کردن اقتصاد دیگر کشورها استفاده می‌کند.

شاید برخی از دولت‌های عربی و پیروان آنها اینگونه استدلال کنند که حضور در کنفرانس بحرین در راستای اطلاع از چیزی و یا تلاش برای شناخت پیدا کردن نسبت به طرح‌های آمریکا صورت می‌گیرد، چراکه این شناخت برای اتخاذ مواضع مؤثر برای مقابله با آن ضروری است. این همان موضع سستی است که امت ما را به این درجه از خواری رسانده است و آن را مضحکه تمامی ملت‌ها و کشورهای دیگر قرار داده است، آیا یک کودک فلسطینی و یا یک عرب وجود دارد که نداند معامله قرن چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

به این دولت‌ها و و کشورهای دیگر اطمینان می‌دهیم که ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت پرچم تسلیم را به دست نخواهند گرفت و آن را برنخواهند افراشت. آنها همچنان عوامل قدرت و بازدارندگی بسیاری در اختیار دارند. هنوز موشک‌هایشان به رغم پیشرفته نبودن می‌توانند وحشت به جان دشمنان بیندازد و آنها را ناگزیر به گدایی آتش‌بس بکند، چراکه اولاً اراده‌ای وجود دارد و دوماً این ملت به خود اتکا دارد و دیگر چیزی ندارد که آن را از دست بدهد.

خدا را سپاسگزاریم که در آنجا یک محور مقاومت وجود دارد و شکاف تسلیم شدن عربی را پر کرده است و معادلات قدرت در منطقه را تغییر داده است. محور مقاومتی که فناوری ساخت موشک و پهپادهای انتحاری را با میزان کمی پول به نمایش می‌گذارد و این در حالی است که آنها تحریم شده‌های گرسنه‌ای هستند که در نوار غزه و کرانه باختری به سر می‌برند.

ابر مرد فلسطینی که توانسته موشک‌هایی را ارتقا بدهد تا تل‌آویو را هدف بگیرند به تنهایی در بین اغلب عرب‌ها به مقابله با معامله قرن و زورگویی آمریکا می‌رود و از استقبال یا نشستن کنار کوشنر خودداری می‌کند و تصمیم بر محاکمه سفیر  شهرک نشینان آمریکایی در قدس اشغالی می‌گیرد و به رغم تمامی فشارها و توصیه‌ها دیدار با دونالد ترامپ را رد می‌کند. این در حالی است که رهبران عرب که ادعای حاکمیت می‌کنند برای بوسیدن دست و پای وی با یکدیگر رقابت می‌کنند. آتش انتفاضه بزرگ نزدیک شده است و به شما درباره آن هشدار می‌دهیم تا آسیب نبینید.

زمانی که یگان‌هایی از نیروهای امنیتی فلسطین علیه هماهنگی امنیتی با اسرائیل شورش می‌کنند و با نیروهای اسرائیل درگیر شده و به سمت مقر آنها در نابلس تیراندازی می‌کنند، نشان دهنده این موضوع بوده که تغییری در راه است و ملت فلسطین که محاصره نیروهای ناپلئون در عکا را شکستند و قهرمانانه در مقابل آن مقاومت کردند و این مقاومت و پایداری آغاز فروپاشی امپراطوری فرانسه را رقم زد، معامله قرن و طرح اسرائیلی - آمریکایی در منطقه را هم ناکام خواهند گذاشت. ابر مرد فلسطینی خروج از اسلو و مخالفت با طرح صلح عربی را آغاز کرده‌ است و به سرعت در حال آماده کردن توان و قدرت خود با حمایت همه ملت‌های عربی و اسلامی است.

ملت یمن و مقاومت آن را دست کم گرفتید و پیش‌بینی کردید که طی چند هفته شکست می‌خورد و تسلیم می‌شود اما حالا ملت یمن معادلات را به هم می‌زند و معجزه می‌کند. همین صحبت‌ها و اعتقادات درباره ملت‌های الجزایر، سودان، سوریه، عراق و غیره نیز مطرح می‌شد اما این کشورها ثابت کرده و می‌کنند که هنوز هم ابتکار عمل را در دست دارند و قادر به تغییر و ناکام گذاشتن طرح‌های تسلیمی هستند.

عطوان در خاتمه یادداشت خود خطاب به مقامات عرب نوشت: همان طور که به کنفرانس عادی سازی در ورشو رفتید و فقط با شکست، ننگ و نفرین باز گشتید اکنون نیز به کنفرانس منامه بروید و صدها میلیارد برای اجرایی کردن دیکته‌های ترامپ و کوشنر در نظر بگیرید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.