• دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۴
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98062512041
  • خبرنگار : 71571

گزارش ایسنا از دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه مالی حافظ

گزارش ایسنا از دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه مالی حافظ

دومین جلسه دادگاه متهمان پردنده موسسه مالی حافظ به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش ایسنا قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: مورخه ۲۵ شهریور ماه شروع و برگزاری دومین جلسه محاکمه متهمین این پرونده را در شعبه چهارم دادگاه ویژه به صورت علنی اعلام می کنم.

وی از نماینده بانک مرکزی خواست تا با حضور در جایگاه در رابطه با اعطای خط اعتباری در ایلام توضیح دهد.

نماینده بانک مرکزی پس از حضور در جایگاه عنوان کرد: با توجه به اینکه کلیه خطوط اعتباری که به منظور ساماندهی تعاونی های غیرمجاز باید به تایید سران قوا برسد، این موضوع توسط ریاست بانک مرکزی در جلسات متعدد مطرح شده است. در نهایت مقرر شد ۱۳۰ میلیارد خط اعتباری به مدت ۱۸ ماه در اختیار بانک کشاورزی قرار بگیرد.

وی افزود: تا کنون ۹۰ میلیارد به بانک کشاورزی پرداخت شده و علت پرداخت نشدن مابقی مکاتبات خود بانک کشاورزی بوده است. تا این لحظه به تمام مراجعه کنندگان تا سقف ۳۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

قاضی صلواتی پرسید: این میزان به کل ۲۴۵۰ نفر پرداخت شده است؟

نماینده بانک مرکزی پاسخ داد: به تمامی مراجعه کنندگان پرداخت شده است و اگر کسی دریافت نکرده خودش مراجعه نداشته است.

در ادامه قاضی از سید احسان الله میرزا باقری که به موجب دو فقره کیفرخواست به اتهام مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی به وسیله وصول وجوهی که منجر به حیف و میل اموال مردم شده متهم است، خواست با حصور در جایگاه دفاعیات خود را مطرح کند.

متهم ید احسان الله میرزا باقری پس از حصور در جایگاه عنوان کرد: من به لحاظ فرهنگی در خانواده ای معتقد به دنیا آمدم و فارغ التحصیل دانشگاه توارزمی و دانشجوی دکتری هستم. از اوایل دهه ۷۰ مشعول به کار شدم و در طول این مدت مدعی حسن سابقه فعالیت هستم.

وی افزود: در چند سال گذشته کانال های معاند مطالب و عناوینی را  به ناحق و دروغ به من انتساب دادند. من اگر خلاف مواضع نظام قدم بر می داشتم هیچگاه علیه من چنین مطالبی بیان نمی شد. در بحث ایلام زمانی که حافظ راه اندازی شد شرکت خوشه طلایی ایلام برای تجمیع معرفی شد و این شرکت را طبق قرارداد خریدیم.

قاضی صلواتی گفت: کل شرکت را شما دو نفر با همه مسئولیت ها خریدید؟ به چه مبلغی؟ چه سالی؟

متهم پاسخ داد: بله. اواخر سال ۹۶ با توافق به مبلغ ۸۵۰ میلیون تومان خریدیم.

قاضی پرسید: طرف خرید و فروش چه کسانی بودند؟

این متهم پاسخ داد: اعضای سابق هیئت مدیره.

وی افزود: من خیلی در هیئت مدیره فعالیت نداشتم و صرفا صورتجلسه تغییرات را بررسی می کردم. هیچ صورتجلسه ای را امضا نکردم. طبق این صورتجلسه آقای شهاب حسینی مدیرعامل شرکت بودند.

میرزاباقری در ادامه دفاعیات خود گفت: ما فاکتور می‌گرفتیم و این که مقصر چه کسی بوده است را فعلا کنار می‌گذاریم اما شکاتی هستند که افراد حقیقی‌اند و الان ضرر کرده‌اند اما اینطور نباشد که ما را جنایتکار فرض کنند. به هر حال ما هم آبرویی داشته‌ایم.

وی با اشاره به تعدادی از دلایل و مستندات خود مبنی بر اخذ مجوز از بانک مرکزی آن مستندات را به شرح زیر قرائت کرد: تقاضای تاسیس موسسه در خرداد ماه سال ۸۹ به بانک مرکزی ارسال شد و آقای رشیدی که نماینده هیئت مدیره بود آن را امضا کرده است. اداره مطالعات بانک مرکزی پس از بررسی اجمالی و آنچه که لازمه این موسسه است را کتبا اعلام کرد.

این متهم افزود: ضمن ارائه و بیان تمام شرایط و موارد مندرج در قانون، بند به بند آن اجرا شد و بانک مرکزی طی نامه‌ای به تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۸۹ صلاحیت مالی را ارجاع داد. اساس نامه پیشنهادی موسسه طی نامه‌ای به بانک مرکزی ارائه شد و به ما گفتند برنامه‌ای سه ساله تنظیم کنید و پس از آن کمیته‌ها و جلسات مختلفی تشکیل شد و در بانک مرکزی مورد تایید قرار گرفت. پس از آن مطابق فرم‌های مطالعاتی، موارد به مدیرکل مجوزات بانک اعلام شد.

میرزا باقری خاطرنشان کرد: قرار شد صلاحیت امنیتی اعضا انجام شود که از طریق حراست بانک مرکزی و وزارت اطلاعات صورت گرفت و همه به جز یک نفر صلاحیت‌شان تایید شد. در ادامه حساب ریالی نزد شعبه بانک مرکزی به منظور واریز وجوه، شفاهاً به بانک ابلاغ شد اما ابلاغ کتبی صورت نگرفت و این موسسه چند بار کتباً اعلام کرد که ابلاغ کتبی صورت بگیرد اما آنها امتناع کردند. پس از اتمام مراحل اداره مجوزات بانک مرکزی، گزارشات مثبت و جامع که در اتوماسیون بانک مرکزی هم موجود است، ارائه شد و آن را به رئیس شورای پول و اعتبار دادند که با توجه به تکمیل پرونده موسسه حافظ، مراتب آن ارسال شود اما بعد از آن دیگر درخواست جدیدی قبول نشود.

این متهم. بیان کرد: در ادامه رایزنی‌ها با بانک مرکزی همزمان با تشکیل معاونت نظارت و بحث بازار غیرمتشکل پولی مقرر شد موسسه حافظ در طرح تجمیع شرکت کند و سرانجام ۱۴ تعاونی و صندوق قرض‌الحسنه با ۱۲۰ شعبه فعال به بانک مرکزی اعلام شد. طی رایزنی‌های صورت گرفته از شورای پول و اعتبار موضوع مجوز این موسسه بلامانع اعلام شد. مجددا در طرح شرکت ساماندهی، این موسسه آمادگی مجدد خود را ضمن یادآوری شورای پول و اعتبار بیان کرد و قرار شد در کمیسیون طرح موضوع شود و این موسسه ادامه مسیر دهد.

میرزاباقری گفت: بانک مرکزی به ما اعلام کرد شما می‌توانید در طرح تجمیع شرکت کنید در نتیجه دو تعاونی به ما اعلام کرد. مطلب بعد مکاتباتی است که در آن زمان بانک مرکزی با هیئت موسسه حافظ انجام داد و مکاتبات آن الان موجود است اما این جای سوال دارد که امروز این موسسه را با وجود همه این مکاتبات، موسسه‌ای خودخوانده می‌نامند. طی سه نامه که به بانک مرکزی زدیم، اعلام کردیم که آمادگی داریم تا ۵۰ درصد سرمایه مصوب را واریز کنیم اما بهانه عدم صدور مجوز بانک مرکزی را پیش می‌کشند و در مصاحبه‌ای هم که از آقای دولت‌آبادی منتشر شد، بحث عدم کفایت سرمایه مطرح شد در صورتی که ما هر شش ماه به شش ماه نامه می‌زدیم که آمادگی داریم ۵۰ درصد سرمایه مصوب را واریز کنیم.

وی افزود: در ادامه با عنایت به هزینه‌های هنگفت، علیرغم اینکه تمام مراحل اخذ مجوز را کسب کردیم بنده اولین شعبه را قبل از صدور مجوز در تهرانپارس تاسیس کردم. من در آن زمان خدمت آقای بهمنی رسیدم و گفتم که ما در حال طی مراحل و شروع و فعالسازی هستیم. ما فرایندهایی داشتیم که به ما می‌گفتند فرایند به درد ما نمی‌خورد بلکه تعداد شعبه و منابع برای ما مهم است. در نتیجه ما نیز شعبه تهرانپارس را ایجاد کردیم. در اواخر آذر ماه ۹۱ با اعلام بانک مرکزی مبنی بر اینکه موسسه حافظ فاقد مجوز است، زمینه شکایت برخی سپرده‌گذاران فراهم شد و بنده در تاریخ ۱۳ دی ماه ۹۱ به دستور دادسرای ناحیه ۴ بازداشت شدم و شعبه تهرانپارس هم پلمپ و جمع‌آوری شد.

متهم میرزاباقری در ادامه و در دفاع از خود گفت: در قسمت دوم فعالیت موسسه یعنی در سال ۹۵ توافقنامه‌ای بین اعضای هیئت موسس جدید منعقد می‌شود و آقایان صادقی و بوربور به عنوان اعضای هیئت مدیره جدید به عنوان سرمایه‌گذار ورود می‌کنند. حال اینکه چرا برای آنان منع تعقیب صادر شده جای سوال است.

وی افزود: بنده اگر فقط به دنبال انتفاع و کسب درآمد بودم تنها به همین کار توجه داشتم اما آقای بوربور متعهد شد همه هزینه‌های راه‌اندازی را متقبل شود که آن هزینه‌ها دقیقا همین مبلغ کسری ما در این پرونده است و اگر او به همین یک تعهد خود عمل کند مشکلات شکات حل می‌شود.

این متهم تصریح کرد: از سوی دیگر ما فعالیت‌های خود را معلق کردیم و در بازپرسی در حال پیگیری بودیم تا اصل موضوع را درست کنیم. آقای پورانی گفته سرمایه‌گذاری به نام میلانی پیدا شده و گفته من مشکلات را حل می‌کنم تنها به شرط اینکه میرزاباقری نباشد از این رو بنده در تاریخ پانزدهم شهریورماه سال ۹۶ از موسسه حافظ کناره‌گیری کردم و استعفا دادم.

وی افزود: بنده تا شهریورماه ۹۶ با پیگیری دادسرا پیگیر حل مسائل بودم اما پس از آنکه به بانک مرکزی اعلام شد، بنده دیگر هیچ اقدامی انجام ندادم به خیال اینکه این اشخاص در حال پیگیری هستند اما در همان سال بازداشت شدم.

میرزاباقری خاطرنشان کرد: در طول مدت بازداشت چندین بار از بازپرس‌ها خواستم که اسباب آزادی بنده یا آقای پورانی را فراهم کنند تا بتوانیم مشکلات را حل و فصل کنیم و در طول مدت بازداشت درخواست کردیم که بحث شکایت سپرده‌گذاری را در اختیار ما قرار دهند اما هیچ یک از این اقدامات صورت نگرفت.

این متهم افزود : در مرحله بازپرسی درخواست حسابرسی کردم که آیا حساب‌ها اصالت دارد یا نه اما این درخواست نیز مورد توجه قرار نگرفت لذا اینجا ما درخواست فراهم آوردن اسباب آزادی‌مان توسط دادگاه برای حل مشکلات را داریم و خواهان صدور حکم برائت هستیم.

قاضی صلواتی از متهم میرزاباقری پرسید اگر آزاد شوید از کجا می‌خواهید پول بیاورید؟

متهم پاسخ داد: بحث اموال مطرح است.

قاضی گفت: بنده با معاون دادستان صحبت کرده‌ام و شخصی شش ماه است که در این رابطه پیگیر است اما اقدامات او به نتیجه نرسیده است باید توجه کنیم که مردم پولشان را می‌خواهند اگر اموال یا ماشینی دارید بگویید تا با بازپرسی هماهنگ کنیم تا اقدام شود.

متهم پاسخ داد: بالاخره اموالی وجود دارد که اگر تعیین تکلیف شود می‌تواند به حل موضوع کمک کند.

در ادامه جلسه دادگاه جمشیدی نماینده بانک مرکزی به دستور قاضی در جایگاه قرار گرفت و در واکنش به اظهارات متهم میرزاباقری گفت: مواردی که این متهم به آن اشاره کرد مورد تایید بانک مرکزی نیست و برای اظهارات ایشان پاسخ مستند وجود دارد.

وی خطاب به متهم میرزاباقری بیان کرد: سوال اساسی این است که آیا شما معتقد هستید که برای انجام فعالیت پولی و بانکی باید از بانک مرکزی به عنوان نهاد مالی کشور مجوز اخذ کنید؟ اگر مجوز ندارید یعنی شما فعالیتی کرده‌اید که قانونی نبوده است.

نماینده حقوقی بانک مرکزی ادامه داد: شما فعالیت پولی و بانکی بدون مجوز بانک مرکزی انجام داده‌اید و مجوز هم نداشته‌اید اگر فرآیند کامل طی شده بود دیوان عدالت اداری رای به صدور مجوز توسط بانک مرکزی می‌داد.

جمشیدی اظهار کرد:‌ ۲۰ نامه از سوی بانک مرکزی به استانداران، فرمانداران، اداره اطلاعات و ... زده شده و در این خصوص بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز اطلاعیه‌ صادر کرده است و شما می‌گویید مطلع نشده‌اید اما این موضوع حتی از اخبار اسراسری هم پخش شد.

وی افزود: شما اصلا شخصیت حقوقی ثبت شده‌ای نداشتید اما با این حال اصرار و پافشاری فراوان برای اخذ مجوز داشتید در حالی که بانک مرکزی دیگر هیچ مجوزی صادر نمی‌کرد.

نماینده حقوقی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی هیچ اطلاعات جدیدی از موسسه حافظ نداشته در نتیجه بانک مرکزی چه شکایتی می‌توانست انجام دهد شکایت سال ۹۲ بانک مرکزی مربوط به شعب فعال بود که شما تنها یک شعبه و آن هم در تهرانپارس داشته‌اید اما پس از آن شما ۲۱ شعبه فعال داشته‌اید.

جمشیدی از قاضی خواست که در جلسات بعدی دادگاه با ارائه مدارک و مستندات دیگر مطالب باقیمانده خود را به سمع و نظر دادگاه برساند.

در ادامه جلسه دادگاه شاه محمدی نماینده دادستان با اشاره به اظهارات متهم میرزا باقری گفت: شما در ابتدای سخن خود بانک مرکزی را متهم کردید که مسئول وضعیت موجود است اما اگر بانک مرکزی مجوزی به شما نداده مسئولیتی هم در این قبال نداشته است.

وی ادامه داد: شما در دیوان عدالت اداری طرح دعوا کردید و موضوعاتی را مدنظر قرار دادید اما در قانون آیین دادرسی کیفری ماده ۲۷۸ مصوب شده که این ماده به دادستان اجازه می‌دهد که در صورتی که پرونده متهم منجر به صدور منع تعقیب شود می‌تواند آن را مجددا انجام دهد و حال قرار شما در دادسرا قطعی شده است.

نماینده دادستان گفت: شما گفتید که بنده به جهت احضار از سوی شعبه چهار در دادسرا حاضر شدم و گفتید که به من گفته‌اند شکات ۴۵۰ میلیون تومان طلب دارد اما عنصر مادی بزه عنصر متفاوتی است.

وی افزود: یک بار یک سری اقدامات شما منع تعقیب خورد اما چه اقدام قضایی نسبت به افتتاح حساب‌های شما انجام شد شکایت بانک مرکزی که در سال ۹۵ مطرح شد مبنی بر این است که چرا که به اتهامات شما رسیدگی نشده است؟

نماینده دادستان گفت: شما بارها اشاره کردید که به واسطه آقای رشیدی و یکی از مسئولان وقت طرح درخواست خود را به بانک مرکزی ارائه دادید اما آیا مجوزی هم به شما داده شد؟

شاه‌محمدی ادامه داد: شما صرفا به دستور بازپرس اشاره می‌کنید اما آیا بازپرس می‌تواند به شما مجوز تاسیس بدهد شما به بانک مرکزی مراجعه کردید اما مراجعه شما منجر به صدور مجوز نشد.

وی با اشاره به قوانین موجود برای تاسیس موسسات مالی گفت: با توجه به بند ج ماده الف مصوبه شورای پول و اعتبار برای تاسیس این گونه موسسات نیاز به سه هزار میلیارد ریال پول است حال آیا شما این پول را داشتید شما ودیعه برخی املاک را از پول‌های سپرده‌گذاران تامین می‌کردید.

در ادامه جلسه دادگاه بهروز پورانی متهم ردیف دوم این پرونده به دستور قاضی برای بیان دفاعیات خود در جایگاه حاضر شد.

متهم پورانی در ادامه بیان کرد: ما اشتباه کردیم و منکر آن نیستیم. در خصوص فعالیتی که در طول ۱۰ سال انجام دادیم حدود ۷ میلیارد در مقاطع مختلف برای ما هزینه داشته است. در آن زمان ۳ مجموعه اداره تعاون، فرمانداری و نیروی انتظامی برای فعالیت های اعتباری مجوز صادر می کردند. این ۳ مجموعه بعد از انقلاب بالغ بر ۱۷۰۰ مجوز صادر کردند که عمده آنها در خراسان بوده است. اکثر تعاونی های مالی بدون مجوز بانک مرکزی فعالیت می کردند.

وی افزود: مجموعه حافظ فرایندی را در بانک مرکزی طی کرده است و ما بارها خواستیم شماره حساب را به صورت کتبی به ما اعلام کنند. در رابطه با موضوع ساماندهی، ۱۴ موسسه به عنوان کفیل مشخص شده بودند که موسسه حافظ جزو آنها بود و متاسفانه همین ها پشت پرده به جاهای دیگر معرفی می شدند تا آنها بهره مند شوند.

این متهم ادامه داد: در طول این ۱۰ سال هیچ جایی به ما اعلام نکردند که واجد صلاحیت اخذ مجوز نیستیم. من حقوقدان نیستم و به مسائل حقوقی آشنایی ندارم اما زمانی که نامه حقوقی با مهر قوه قضائیه می‌بینیم برای من فصل الخطاب است.

متهم پوریانی اظهار داشت: من نمی توانم تشخیص دهم که آیا آرای قضایی صحیح است یا غلط. متاسفانه بی توجهی مدیران باعث شد ما متحمل هزینه شویم. از عمق قضیه خبر نداریم که پشت پرده چه اتفاقی می افتد.

در واکنش به برخی از اظهارات این متهم نماینده بانک مرکزی گفت: ما به عدم صلاحیت بازپرس در پرونده ها اعتراض کردیم.

متهم پورانی پاسخ داد: شما می توانستید اعتراض کنید نه اینکه عدم صلاحیت بازپرس را اعلام کنید.

وی افزود: برخورد ما با بانک مرکزی این نبود که با زور وارد بانک شویم بلکه ما دعوت می شدیم با درخواست ملاقات می دادیم. معاون بانک مرکزی با مدیرعامل موسسه جلسه ای می گذارد اگر شکایتی مرده اید تشکیل جلسه برای چیست؟

وی تصریح کرد: ۲۸ اسفند ۹۵، این جلسه تشکیل شد و پنجاه روز بعد از شکایت بانک در دفتر ناظر تشکیل جلسه داده شد که شخص ناظر بانک مرکزی پیشنهاد می دهد اگر سرمایه دارید بانک مرکزی را جمع کنید که گفتم این راه نیست و چاه است.

وی ادامه داد: ما به دلیل اینکه به هیچ جا وصل نبودیم و دولت در سایه و قدرت نداشتیم این کار پیش نرفت.

این متهم خطاب به قاضی بیان کرد: شما در اولین دیدار ما از من پرسیدید که چرا همه چا شعبه زدیم اما در تهران شعبه زده نشده است. آن زمان به دلیل اینکه من ماه ها بازداشت بودم و فشار روحی شدیدی داشتم نتوانستم جواب شما را بدهم.

وی افرود: از سال ۸۹ تا پایان سال ۹۴ بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال متحمل هزینه هایی شدیم که دیوانه نبودیم که پول خود را بیرون بریزیم. اگر روز اول می گفتند صلاحیت نداریم سراغ کار دیگری می رفتیم. به ما مدرکی نمی دادند و فقط در رابطه با ادغام به ما مدرک دادند که آن هم از دستشان در رفته است.

این متهم خاطرنشان کرد: روزی که داعش به مجلس حمله کرد ما را غیر قانونی اعلام کردند آن هم زمانی که همه مردم شبکه خبر را می دیدند و تنها مجموعه ای که سه بار رسانه ای شده، موسسه حافظ بوده است.

متهم پورانی گفت: در خبرها اعلام می‌شد موسسه جعلی حافظ. باید اصلی باشد که جعلی اتفاق بیافتد پس اصلی بوده است.

قاضی صلواتی پس از استماع اظهارات این متهم عنوان کرد: مابقی دفاعیات جلسه بعد اخذ می شود.

وی خطاب به متهمان این پرونده گفت: تا قبل از صدور حکم نسبت به تسویه حساب شکات اقدام کنید که در رای دادگاه موثر است. در مورد خط اعتباری ۱۰ میلیاردی که مصوب سران قوا بوده است به ۲۴۵۸ نفر حداکثر ۳۰ میلیون پرداخت شده که از بیت المال بوده و باید برگردانده شود که برگرداندن آن بر عهده متهمان است.

قاضی صلواتی در پایان گفت: ادامه این جلسه فردا ساعت ۱۳:۳۰ در همین مکان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.