• سه‌شنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98062612519
  • خبرنگار : 71496

نماینده فلسطین در سازمان ملل: در صورت شکست نتانیاهو معامله‌ها در منطقه بر هم خواهد خورد

نماینده فلسطین در سازمان ملل: در صورت شکست نتانیاهو معامله‌ها در منطقه بر هم خواهد خورد

نماینده فلسطین در سازمان ملل شکست نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی در انتخابات را فرصتی برای تنفس فلسطین و ساماندهی به کابینه آن دانست.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل در دیداری ویژه با برخی از روزنامه‌نگاران رسمی در سازمان ملل در آستانه آغاز هفتاد و چهارمین دور نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنرانی خود بر چند نکته اصلی تمرکز خواهد کرد که اولین آنها موضعگیری آمریکا و تلاش‌های این کشور برای تحمیل معامله قرن است، او دلایل مخالفت رهبران فلسطین با این طرح به ویژه مسایل مربوط به قدس، پناهجویان و تلاش‌ها برای انحلال آنروا که حق بازگشت را محقق می‌کند، شرح می‌دهد. همچنین او درباره وعده‌های انتخاباتی نتانیاهو برای الحاق غور اردن به اراضی اشغالی و نیز الحاق شهرک‌ها و در ادامه پایان دادن به روند صلح صحبت خواهد کرد.

منصور گفت: شکست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در انتخابات به این معناست که معامله قرن و یا آنچه از آن باقی مانده و گفته می‌شود پس از انتخابات اسرائیل ارائه خواهد شد، دست‌کم تا مدتی مطرح نشود. در صورت شکست نتانیاهو معامله‌ها در منطقه بر هم خواهند خورد و حامیان اسرائیل در کاخ سفید به جای تمرکز بر وضعیت ما و اعمال فشار علیه ما، بر انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تمرکز خواهند کرد و در آن صورت ما فرصتی برای تنفس و ساماندهی به کابینه فلسطین خواهیم داشت و پایان دادن به اختلافات در راس اولویت‌های ما خواهد بود.

نماینده فلسطین در سازمان ملل در پاسخ به این سوال القدس العربی که آیا تفاوتی میان نتانیاهو و نخست‌وزیر دیگری وجود دارد با توجه به اینکه معامله قرن در هر صورت ارائه می‌شود، آیا نخست وزیری در اسرائیل روی کار خواهد آمد که با این قرارداد ناعادلانه علیه فلسطینی‌ها مخالفت کند و از دولت آمریکا بخواهد آن را برای اجرای عدالت در حق فلسطینی‌ها تغییر دهد، اظهار کرد: در تصور این مساله درست است اما سیاست بسیار پیچیده‌تر از اینهاست. سه چهره‌ای که به نمایندگی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فعالیت می‌کنند (کوشنر، گرینبلات و فریدمن) بیشتر به نتانیاهو نزدیک بودند تا منافع آمریکا. آنها به نتانیاهو بیشتر از آنچه در زندگی‌اش رویاپردازی می‌کرد، بخشیدند. قدس، انتقال سفارت، توقف حمایت‌های مالی از آنروا، توقف حمایت مالی از بیمارستان‌های قدس شرقی، لغو حق بازگشت از میز مذاکرات، لغو راه‌حل تشکیل دو کشور و نیز پذیرش طرح شهرک‌سازی‌ها. نتانیاهو بیشتر از این چه می‌خواهد؟ تمامی این هدایای رایگان بخشی از معامله قرن و برای ترغیب مسیحیان انجلیک جهت رای دادن به ترامپ بودند. این دو مساله در دوره نتانیاهو تمام شد. اگر نتانیاهو در انتخابات آتی شکست بخورد، در آن صورت چهره و چه بسا سیاست جدیدی وجود خواهد داشت و این در حالیست که ترامپ سرگرم انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود، ترامپ دیگر به معامله قرن بازنمی‌گردد زیرا احتمالا آراء جدیدی را برای او به همراه ندارد. اگر شخصی به غیر از نتانیاهو در انتخابات پیروز شود، ترامپ چه دستاوردی از مابقی معامله قرن و ارائه آن کسب می‌کند؟ اکنون همه چیز به بازنگری نیاز دارد. نتانیاهو در مرحله انتخابات اظهارنظرهای تندی دارد و از الخلیل و بیتین در راستای جلب آرا بیشتر بازدید می‌کند و اگر در انتخابات پیروز نشود، وعده‌هایش هم با خودش خواهند رفت و فراموش خواهند شد.

این مسئول فلسطینی افزود: هیئت فلسطینی که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند، فعالیت‌های بسیاری پیش رو داشته و در نشست‌های عالی رتبه‌ای از جمله نشست سران سازمان ملل درباره آب‌وهوا، نشستی در سطح وزرای خارجه برای تامین مالی آنروا و نشست وزارتی گروه ۷۷ و چین حضور خواهد داشت.

وی درباره سخنرانی محمود عباس در مجمع عمومی سازمان ملل که قرار است پنج‌شنبه ۲۶ سپتامبر جاری (۲۸ شهریور) برگزار شود، گفت: سخنرانی عباس شامل هشدار درباره تهدید اخیر نتانیاهو برای الحاق غور اردن و شهرک‌ها به اراضی اشغالی خواهد بود، مساله‌ای که جامعه بین‌الملل قاطعانه با آن مخالفت کرد و دبیرکل در بیانیه‌ای این اقدام را رد کرد، همچنین اتحادیه اروپا، سازمان همکاری‌ اسلامی و اتحادیه عرب مخالفت خود را با آن اعلام کردند.

منصور افزود: نتانیاهو در حال حاضر تلاش ‌می‌کند آراء بیشتری را کسب کند، ما نیز در حال رایزنی با همپیمانان‌مان در سازمان همکاری اسلامی درباره اقداماتی هستیم که می‌توانیم در صورت پیروزی نتانیاهو در انتخابات و ادامه تهدیداتش درباره الحاق آن مناطق، در شورای امنیت در پیش بگیریم.

نماینده فلسطین در سازمان ملل ادامه داد: عباس تلاش خواهد کرد جامعه جهانی را علیه اقدامات نتانیاهو بسیج کند همچنین او به اقدامات ترامپ علیه مسائل عادلانه مردم ما خواهد پرداخت.

او تاکید کرد: توافق جهانی درباره مساله راه‌حل تشکیل دو کشور همچنان وجود دارد و ۱۴ عضو شورای امنیت از آن حمایت می‌کنند. تنها گرینبلات که اطلاع دارد دوره نتانیاهو در آستانه اتمام است، از جامعه جهانی می‌خواهد از این اتفاق نظر دست بردارند و طرحی که دولت آمریکا تدوین کرده (معامله قرن) را بدون اینکه حتی یک نفر از جزئیات آن اطلاع داشته باشد، بپذیرند.

این مسئول فلسطینی در ادامه گفت: شکست نتانیاهو در انتخابات و یا شکستش در تشکیل کابینه جدید و سرگرم شدن ترامپ با انتخابات ۲۰۲۰ از فشارها علیه ما که در طول دو سال گذشته وجود داشتند، خواهد کاست و فرصت تنفسی به ما می‌دهد تا ببینیم شرایط در آمریکا چگونه خواهد شد، همزمان نیز در راستای سامان دادن به کابینه فلسطین و در پیش گرفتن گام‌هایی برای پایان دادن به اختلافات و حرکت در مسیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تلاش می‌کنیم. همچنین تلاش‌هایی برای به انزوا کشاندن نتانیاهو و موضعگیری‌های افراطی او انجام می‌شود. ۱۶ پیشنویس برای تایید در مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد که ما تلاش خواهیم کرد آنها را با اکثریت آراء به تصویب برسانیم و این انتظاری است که داریم.

وی در پایان گفت: یک ماموریت فوری پیش روی ماست و آن حمایت از آنرواست، قرار است یک دیدار در سطح وزرای خارجه و با هدایت دبیرکل برای جبران کسری بودجه ۱۲۰ میلیون دلاری آنروا تشکیل شود. از دیگر ماموریت‌هایی که هیئت فلسطینی برای آن تلاش خواهد کرد، گفتگو با تمامی کشورها برای پیروی نکردن از آمریکا و گواتمالا و منتقل نکردن سفارت‌هایشان به قدس است. ما توانسته‌ایم پاراگوئه را از این تصمیمش منصرف کنیم و در ادامه نیز برای منصرف کردن هندوراس و نائورو تلاش خواهیم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.