• سه‌شنبه / ۲ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۶
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98070201414
  • خبرنگار : 71415

نانسی پلوسی به تدریج در حال کنار گذاشتن مخالفت خود با استیضاح ترامپ است

نانسی پلوسی به تدریج در حال کنار گذاشتن مخالفت خود با استیضاح ترامپ است

بنا به اعلام چندین منبع آگاه، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که تا کنون اجازه به اجرایی شدن فرآیند استیضاح دونالد ترامپ نداده، در روزهای اخیر و با مشاهده تشدید بی سابقه حمایت از چنین استیضاحی در میان هم‌حزبی‌های دموکراتش، در حال سنجیدن و بررسی آراء و مواضع همپیمانان ارشدش و قانونگذاران برای تشخیص مناسب بودن شرایط برای آغاز رسمی استیضاح ترامپ بوده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، بنا به اعلام چندین دستیار ارشد کنگره آمریکا، نانسی پلوسی در حال سنجیدن شرایط در میان اعضای حزبش است تا ببیند آیا به اعتقاد آنها رسوایی اخیر مربوط به درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از همتای اوکراینی اش برای تحقیقات علیه جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات می تواند کلیدزننده نهایی فرآیند استیضاح دونالد ترامپ باشد یا خیر. بر اساس گزارش واشنگتن پست، نانسی پلوسی تا دوشنبه شب نیز به تماسها و گفت‌وگوهایش در همین راستا ادامه داده و وضعیت به گونه ای شده که خیلی از دستیاران رهبران دموکراتها که تاکنون استیضاح ترامپ را بعید میدانستند اکنون معتقدند که این استیضاح تقریبا دارد اجتناب ناپذیر می شود.

این گفت‌وگوهای اخیر نانسی پلوسی و گزارش درباره تجدید نظر در موضع سابقش در مخالفت با استیضاح دونالد ترامپ در حالی اتفاق می‌افتند که حمایت از استیضاح ترامپ در میان دموکراتها به میزان بی سابقه ای بالا گرفته و تشدید شده است به حدی که اکنون بسیاری از قانونگذاران میانه‌رو دموکرات نیز رو به حمایت از استیضاح ترامپ آورده اند.

دوشنبه شب، هفت قانونگذار تازه کار دموکرات که دارای سوابق خدمت در ارتش، وزارت دفاع و یا جامعه اطلاعاتی آمریکا بوده اند در مقاله‌ای در واشنگتن پست نوشتند، اگر اتهامات مطرح شده اخیر علیه ترامپ (در خصوص تحت فشار قرار دادن رئیس جمهور اوکراین در ماه ژوئیه برای تحقیقات علیه جو بایدن و پسرش) صحیح باشند، ما معتقدیم که اقدامات ترامپ به سطح ارتکاب یک اتهام جدی و در سطح استیضاح رسیده اند.

این هفت قانونگذار تاکید کردند: ما زندگی خود را وقف خدمت به کشورمان و امنیتش کرده ایم و ما در سراسر حیات حرفه‌ای خود بارها سوگند یاد کرده ایم که از قانون اساسی آمریکا دفاع کنیم. اکنون ما به عنوان یک گروه متحد در حالی که با مواردی بی سابقه مواجه شده و با اتهامهای بی سابقه ای علیه دونالد ترامپ روبرو شده‌ایم قصد داریم این سوگند خود را عملی سازیم.

دفتر نانسی پلوسی تا کنون درباره این گزارش اظهار نظر نکرده است. اما یک مقام آگاه به تفکرات پلوسی هشدار داد این که او اکنون اوضاع مربوط به استیضاح ترامپ را بررسی می کند هنوز هم به معنی تصمیم قطعی او برای عملیاتی کردن فوری این استیضاح نیست. این شخص تاکید کرد،‌ این فرآیند هنوز ادامه دارد و باید جوانبش مشخص شوند.

این شخص در ادامه تصریح کرد، نمایندگان دموکرات توصیه های پلوسی را در قبال این مساله جویا شده اند و خود او نیز مشغول رایزنی با روسای کمیته های تحقیق کننده و دیگر رهبران درباره گامهای بعدی که باید اتخاذ شوند بوده است. از جمله موضوعات مورد بحث آنها چگونگی به دست آوردن محتوای مربوط به شکایت یک عضو جامعه اطلاعاتی آمریکا از ترامپ به خاطر طرح "صحبتهای نگران‌کننده" در گفت‌وگوی تلفنی ماه ژوئیه خود با رئیس جمهور اوکراین از طریق اعمال فشار بوده است.

کاخ سفید تا کنون از تحویل دادن این سند خودداری کرده است.

دموکراتها می گویند در پی مطرح شدن جنجال گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در ماه ژوئیه، شرایط و فضای بحث میان اعضای این حزب درباره این استیضاح تغییر محسوسی پیدا کرده است.

ترامپ روز دوشنبه این موضوع را که دادن کمک نظامی به دولت اوکراین را مشروط به تحقیقات این دولت علیه جو بایدن و پسرش ساخته، رد کرده است.

با این حال تحولات مربوط به این مناقشه با نزدیک شدن به روز پنجشنبه که از نظر بسیاری از رهبران دموکرات‌های مجلس آمریکا یک نقطه عطف خواهد بود دراماتیک‌تر می‌شوند. پلوسی به جوزف مگوایر مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا تا آن روز وقت داده تا محتوای شکایت عامل افشاگر جامعه اطلاعاتی آمریکا را از ترامپ تحویل مجلس نمایندگان دهد. براساس قوانین هر موضوعی که به عنوان یک مورد نگران‌کننده فوری از دید این عوامل اطلاعاتی تشخیص داده شوند باید در اختیار کنگره قرار بگیرند اما دولت ترامپ تاکنون از ارائه محتویات مربوط به این شکایت به‌رغم تشخیص بازرس کل مبنی بر تأیید چنین نگرانی خودداری کرده است.

پلوسی روز یکشنبه اعلام کرد که این بار تلاش‌های دولت آمریکا برای مانع‌تراشی و ایجاد تأخیرهای چند ماهه را قبول نخواهد کرد.

او در نامه‌ای به جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها نوشت: اگر دولت آمریکا همچنان اصرار کند که شکایت این عامل افشاگر به کنگره منتشر نشود در حالی که ما شاهد یک نقض احتمالی وظایف رئیس جمهور بر مبنای قانون اساسی بوده‌ایم، آن‌ها یک فصل جدید و وخیم از بی‌قانونی را رقم خواهند زد که ما را وارد مرحله کاملا جدیدی از تحقیقات خواهد کرد.

با این حال پلوسی توضیح نداد که این عبارت "مرحله جدید تحقیقات" به چه معنی است اما افراد آشنا به صحبت‌های پلوسی می‌گویند در عقیده او در قبال موضوع استیضاح ترامپ تغییری ملموس ایجاد شده است.

مقامات ارشد حزب دموکرات هشدار داده‌اند که هنوز هیچ گامی نهایی نشده است و همچنان پرسش‌هایی درباره چگونگی و زمانبندی فرآیندها وجود دارد. برخی دموکرات‌ها درخواست کرده‌اند آدام شف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در هر شکل از فرآیند استیضاح نقش‌آفرینی کند. رهبران دموکرات‌ها در عین حال مساله تشکیل یک کمیته منتخب ویژه را بررسی می‌کنند که در این کمیته در واقع چند کمیته مجلس نمایندگان شامل کمیته قضایی و اطلاعاتی و کمیته‌های دیگر ادغام شوند.

در این میان رهبران مجلس نمایندگان آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای یک رأی‌گیری درباره قطعنامه‌ای هستند که یا بر مبنای آن اقدامات ترامپ را محکوم کنند و یا در آن، موضع مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر ضرورت تحویل محتوای شکایت عامل اطلاعاتی از سوی دولت به کنگره مورد تاکید قرار بگیرد. هنوز ادبیات این قطعنامه نهایی نشده است.

تا دوشنبه شب 146 دموکرات از استیضاح ترامپ حمایت کردند و اکنون میزان نمایندگان دموکرات حمایت کننده از استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان، اکثریت را در میان کلیت این دموکراتها رد کرده است اما پلوسی مدت‌هاست که تأکید داشته هر گونه استیضاح ترامپ هم نیازمند حمایت‌های مردمی و هم نیازمند حمایت جمهوری‌خواهان است و در حال حاضر او هنوز حمایت هیچ کدام را ندارد. رأی دهندگان براساس عمده نظرسنجی‌ها با استیضاح رئیس جمهور از سوی دموکرات‌ها مخالفت می‌کنند. در سنا نیز جمهوری‌خواهان صراحتا گفته‌اند که از ترامپ حمایت کرده و در صورت برگزار شدن محاکمه برای استیضاح ترامپ او را محکوم نخواهند کرد.

با این حال براساس گزارش واشنگتن پست مصاحبه‌ها با چندین قانونگذار دموکرات و دستیار این حزب در روز دوشنبه نشان می‌دهند که همه آن‌ها معتقدند مجلس نمایندگان به نقطه بدون بازگشت برای آغاز استیضاح ترامپ رسیده است.

به عنوان مثال طبق گفته یک مقام آگاه یک جلسه مربوط به رئیس دفترهای قانون‌گذاران آمریکایی در روز دوشنبه کاملا بر مبنای موضوع استیضاح ترامپ برگزار شده است.

همچنین دموکرات‌های تازه‌کار مجلس نمایندگان آمریکا در روزهای اخیر بحث‌های مداومی درباره چگونگی پاسخ به رسوایی اوکراین داشته‌اند و برخی از آن‌ها برنامه‌ریزی کردند تا یک کنفرانس تلفنی داشته باشند. بسیاری از آن‌ها همچنان به بحث‌ها به صورت خصوصی برای بررسی ابراز علنی حمایت از استیضاح ترامپ قبل از اعلام حمایت پلوسی از این استیضاح و یا انتظار برای آنکه پلوسی این استیضاح را اجرایی کند تا آنها در آن زمان از این استیضاح حمایت کنند، پرداخته‌اند. هفت قانون‌گذاری که از استیضاح ترامپ حمایت کردند و در واشنگتن پست مقاله نوشتند گفتند که به راحتی این تصمیم را نگرفته‌اند و از همکارانشان خواستند تا "از همه اختیارات کنگره‌ای خود نظیر برگزاری جلسات استماع برای استیضاح استفاده کرده و به این اتهام‌زنی‌های جدید رسیدگی کنند. حقیقت را پیدا کرده و از امنیت ملی ما حمایت کنند." در کنار این هفت نفر دو قانون‌گذار دموکرات میانه رو دیگر نیز از استیضاح ترامپ حمایت کردند.

روزا دلائوره که تا پیش از این یک همپیمان پلوسی و مثل او مخالف با اجرای استیضاح ترامپ بود نیز در بیانیه‌ای رسوایی مربوط به صحبت‌های اخیر ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین را یک "سوءاستفاده بی‌مهابا از قدرت" و یک "نقطه عطف" خواند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.