• چهارشنبه / ۱ آبان ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۶
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98080100266
  • خبرنگار : 71415

در میان حیرت اعضای کمیته استیضاح؛

سفیر آمریکا گروکشی سیاسی ترامپ از رهبر اوکراین را تایید کرد

سفیر آمریکا گروکشی سیاسی ترامپ از رهبر اوکراین را تایید کرد

سفیر موقت آمریکا در کی‌یف که به منظور ایراد شهادت در رابطه با مناقشه مربوط به مکالمه تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی‌اش در ماه ژوئیه با موضوع تحقیقات درباره فعالیت‌های خانواده جو بایدن به کنگره احضار شده بود در موضعی برخلاف آن چه که دونالد ترامپ تاکنون اعلام کرده گفت: ترامپ کمک نظامی آمریکا به اوکراین و همچنین دیدار رئیس جمهور اوکراین با خودش را منوط به موافقت دولت این کشور با تحقیقات درباره دموکرات‌ها و شرکت مرتبط با خانواده جو بایدن کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری پرس اسوسیشن، این اظهارات از سوی ویلیام تایلر، سفیر سابق آمریکا در اوکراین در جریان ایراد شهادت به مقامات مسئول تحقیقات در مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شد. او در شهادت‌هایش یک سری توضیحات دقیق و جدید که می‌تواند برای تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ رئیس جمهور آمریکا مفید واقع شود مطرح کرد.

او عنوان کرد: ترامپ در این گفتگوی تلفنی در واقع خواسته بود هر آن چه که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواستارش است از جمله کمک نظامی حیاتی به این کشور برای مقابله با روسیه مشروط به تعهد اوکراین به تحقیق درباره دموکرات‌ها در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و یک شرکت مرتبط با خانواده جو بایدن، رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شود.

تایلر شهادت داد آن چه که او در کی‌یف کشف کرده یک "کانال غیررسمی و غیرمعمول" در  سیاست خارجی تحت رهبری رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ و در نهایت یک شرایط هشدار دهنده بوده که روابط آمریکا با اوکراین را تهدید می‌کرد.

کانال "غیررسمی" که تایلر به آن اشاره کرده به نقش محوری چهار نفر در روابط چند ماه اخیر کاخ سفید با اوکراین اشاره دارد؛ رودی جولیانی، وکیل شخصیترامپ، کورت ولکر، نماینده ویژه آمریکا در امور اوکراین؛ گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و ریک پری، وزیر انرژی آمریکا که چند روز پیش رسما کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند سه نفر آخر، یعنی کورت ولکر، گوردون ساندلند و ریک پری نقش محوری را در اجرای خواسته‌های ترامپ در قبال اوکراین داشته‌اند به طوریکه تیم سه نفره خودشان را "سه آمیگو" (سه رفیق) نام گذاری کرده بودند.

رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ هم از سوی رسانه‌های آمریکا به عنوان کسی که در خارج از حلقه رسمی و دیپلماتیک پی‌گیر سیاست‌های  ترامپ در اوکراین بوده معرفی شده است.

این دیپلمات کارکشته در توضیحاتی با دسته بندی تاریخ‌های مختلف گفت که چطور با پی بردن به این که ترامپ قصد دارد رئیس جمهور جوان جدید اوکراین را در یک شرایط بغرنج قرار دهد نگران شده است.

وی افزود: من مسئله عجیب را احساس کردم.

او به توصیف اقدامات سه مقام نزدیک به ترامپ در ارتباط با برنامه ریزی گفتگوی تلفنی با زلنسکی پرداخت. از جمله یکی از این مقام‌ها یعنی سفیر گوردون ساندلند که خواستار این بوده این تماس به هیچ وجه رصد نشود و متن آن یادداشت نشود.

او گفته در میانه‌های ماه ژوئیه دیگر " آشکار شده بود که دیدار زلنسکی با دونالد ترامپ در کاخ‌سفید "به تحقیقات درباره شرکت انرژی بوریسما و انتخابات سال ۲۰۱۶" مشروط شده بود.

تایلر همچنین گفته: "کاملا مبرهن بود که این مشروط کردن از یک کانال غیرمعمول خط می‌گیرد و من متوجه شدم که قضیه از سوی جولیانی هدایت می‌شود."

بوریسما بزرگترین شرکت نفت و گاز اوکراین است که هانتر بایدن، پسر جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما برای چند سال و همزمان با حضور پدرش در کاخ‌سفید عضو هیات مدیره آن بوده است.

سفیر موقت آمریکا در اوکراین همچنین گفته که از یک مقام مدیریت بودجه در کاخ‌سفید شنیده که گفته به او دستور داده شده که کمک نظامی به اوکراین فعلا متوقف شود، کمکی که به گفته تایلر یکی از ارکان حمایت واشنگتن از کی‌یف در برابر مسکو بوده و به این ترتیب از نظر تایلر "مورد تهدید قرار گرفته" است.

تایلر در پیامکی که در روز نهم سپتامبر گذشته به گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا فرستاده نوشته بود از نظر او مشروط کردن کمک نظامی با هدف کمک به کارزار انتخاباتی در داخل آمریکا "دیوانگی" است. او به نمایندگان کنگره گفت: "در آن روز چنین عقیده‌ای داشتم و هنوز هم بر همان عقیده‌ام."

اظهارات تایلر همچنین در تضاد با اظهارات گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپاست که هفته گذشته به نمایندگان کنگره گفت او "هیچ رایزنی" با وزارت خارجه و کاخ‌سفید درباره تحقیقات بایدن‌ها نداشته است.

تایلر به سیاست مداران گفت: ساندلند، تاجر پولداری که یک میلیون دلار به مراسم آغاز به کار ترامپ کمک کرد از این خواسته‌ها مطلع بوده و بعدا پذیرفت این که به اوکراینی‌ها گفته که کمک نظامی به این کشور مشروط به پذیرفتن درخواست‌های ترامپ نیست مرتکب اشتباه شده است.

تایلر توضیح داد: در حقیقت سفیر ساندلند گفت هر چیزی وابسته به اعلان‌های رئیس جمهور اوکراین است، از جمله کمک امنیتی.

وی افزود: ساندلند به من گفت ترامپ به او گفته می‌خواهد زلنسکی علنا بگوید اوکراین درباره شرکت بوریسمای بایدن و ادعای مداخله اوکراینی‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را هدف تحقیقات قرار دهد.

گوردون ساندلند هم در تحقیقات استیضاح کنگره نقش محوری دارد و این روزها زیر ذره‌بین رسانه های آمریکاست. او که سابقه حضور در یک مقام دیپلماتیک را ندارد متهم است که تنها به علت اهدای یک میلیون دلار کمک مالی به ستاد برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷، پست سفارت در اتحادیه اروپا را به دست آورده است.

سیاستمداران آمریکایی بعد از این شهادت خصوصی تایلر که گفته شده حدود ۱۰ ساعت طول کشیده از شنیدن توضیحات او شگفت زده شده بودند.

کارن باس یک نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا گفت: این توضیحات شوکه کننده بودند و کاملا مشخص بود که ترامپ این الزام را برای رئیس جمهور اوکراین ایجاد کرده که اگر تو کمک‌ها را می‌خواهی باید یک بیانیه علنی ارائه دهی.

گفته شده که در این شهادت حتی عالی‌ترین سطوح دولت آمریکا نظیر مایک پنس، معاون ترامپ و میک مولوینی، رئیس دفتر موقت او نیز دیده می‌شوند.

همچنین در این شهادت‌ها موضوع نزاع میان جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ با سه تن دیگر از مقام‌های دولت وی یعنی ساندلند، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا و کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا فاش شده است.

استفانی گریشام دبیر مطبوعاتی کاخ سفید اظهار کرد: ترامپ هیچ کار اشتباهی نکرده است و این اتفاقات ناشی از یک کمپین هماهنگ بدنام کردن وی از جانب قانونگذاران چپ و بورکرات‌های رادیکال غیر منتخبی که با قانون اساسی می‌جنگند مربوط می‌شود و موضوع بر سر گرو کشی است.
تایلر، دیپلمات بازنشسته آمریکایی که از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ سفیر آمریکا در اوکراین بوده بعد از آن که ترامپ در ماه مه گذشته ماریا یوانویچ سفیر آمریکا را به ناگهان فراخواند از بازنشستگی فراخوانده شد تا سفارت آمریکا در کی‌یف را اداره کند.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند او با "اکراه" این سمت را پذیرفته و آشکارا هم اعلام کرده که با نحوه برکناری یووانوویچ مخالف است.

او یکی از شخصیت‌های مرکزی در تحقیقات استیضاح کنگره است چرا که متن پیامک‌های رد و بدل شده میان او و گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا در امور اوکراین، از اسناد کانونی این تحقیقات است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.