• سه‌شنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۲۲:۳۳
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98110806264
  • خبرنگار : 50061

خبرنگاران پرسیدند، استاندار قزوین پاسخ داد

خبرنگاران پرسیدند، استاندار قزوین پاسخ داد

ایسنا/قزوین استاندار قزوین در نشست با اصحاب رسانه که به مناسبت دهه فجر برگزار شد به سؤالات مختلف خبرنگاران پاسخ داد.

نشست مطبوعاتی هدایت‌الله جمالی‌پور استاندار قزوین به‌مناسبت ایام‌الله دهه فجر عصر امروز هشتم بهمن‌ماه در استانداری قزوین برگزار شد که در این نشست استاندار قزوین به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد، سؤالات خبرنگاران و پاسخ‌های استاندار قزوین به شرح زیر است.

سؤال: تعدد جلساتی که مدیران برگزار می‌کنند بدون خروجی و آسیب‌زاست، آیا بهتر نیست از این جلسات کاسته شود؟

جمالی‌پور: در قانون کارگروه‌هایی پیش‌بینی‌شده است و ما موظف به برگزاری آن‌ها هستیم و من بر این امر تأکید دارم که جلسات باید خروجی داشته باشد. در هر جلسه مصوبات جلسات قبل هر کارگروه مطرح و علل توقف آنان بررسی می‌شود، دنبال جلسات نمایشی نیستیم بلکه تلاش می‌کنیم کارگروه‌ها کاربردی شود.

سؤال: چرا در عرصه فرهنگ فعالیت خوبی از سوی دستگاه‌های اجرایی شاهد نیستیم؟

جمالی‌پور: فرهنگ متأثر از سیاست‌های کلان است، به نظرم تعدد نهادهای فرهنگی یک آسیب جدی است و این بخش هنوز متولی خاصی ندارد؛ این در حالی است که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه علمیه، حوزه هنری، ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر و تبلیغات اسلامی متولی فرهنگ هستند؛ وظیفه استانداری نیز پیگیری مسائل کلان است.

البته باید بگویم که شورای فرهنگ عمومی استان با ریاست امام‌جمعه قزوین تشکیل می‌شود و بنده به‌عنوان استاندار نیز وظیفه‌دارم در آن حضور پیدا کنم تا به بررسی مسائل و مشکلات استان بپردازیم. به نظر بنده باید در بخش فرهنگی دولت نقش تسهیلگر را داشته باشد.

در عرصه فرهنگی تشکل‌ها باید وارد میدان شوند چون در هر مقطعی که مردم وارد صحنه شدند کارها به نحو احسن پیش رفت، در عرصه فرهنگ نیز باید مشارکت جمعی و عمومی شکل گیرد.

سوال: چرا از مشاورین برای پیشبرد اهداف اقتصادی و غیره استفاده نمی‌کنید؟

جمالی‌پور: با توجه به نزدیکی به ایام انتخابات حجم کارها سنگین است، بعد از برگزاری انتخابات در حوزه صنعت، گردشگری و سرمایه‌گذاری از ظرفیت مشاوران استفاده خواهیم کرد.

باید فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در استان شناسایی و شرایط را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنیم. در عرصه صنعت نیز باید به دنبال راه‌اندازی صنایعی باشیم که تا ۵۰ سال آینده چالش ایجاد نکند، تلاش خواهیم کرد استان قزوین را به قطب صنایع قطعه‌سازی، لوازم‌خانگی، پوشاک و صنایع دانش‌بنیان تبدیل کنیم و تا اردیبهشت‌ماه فرصت‌های سرمایه‌گذاری را احصا و در همایش سرمایه‌گذاری تبیین خواهیم کرد.

سؤال: با مدیران متخلف چه برخوردی خواهید داشت؟

جمالی‌پور: در یک جنگ تمام‌عیار فرهنگی با دشمن هستیم و این جنگ در اوج خود قرار دارد. مدیران و مسئولان فرماندهان جنگ نرم هستند و گاهی مشاهده می‌شود که مدیران بی‌تجربه گاهی تصمیمات نادرست نیز دارند ولی نباید با استفاده از تریبون‌ها کاری کنیم که دشمن بتازد.

در زمان جنگ تحمیلی فرماندهانی همچون حاج قاسم، حاج احمد، همت و خرازی همگی جوان بوده و کمتر از ۳۰ سال سن داشتند. در جنگ تحمیلی در عین پیروزی در عملیات شکست هم داشتیم ولی فرمانده گردان را محاکمه نمی‌کردیم، امروز نیز برخی از مدیران بی‌تجربه هستند ولی باید بپذیریم که آنان نیز در جنگ نرم فرمانده هستند.

دشمن به‌دنبال انشقاق است لذا در جنگ نرم نباید تریبون‌های خود را علیه همدیگر برپا کنیم چراکه تریبون‌ها مقدس هستند و ما باید یک صدای وحدت داشته باشیم. در استان قزوین وحدت درونی بین عناصر اصلی تصمیم‌ساز و مسئولان ارشد استان وجود دارد.

سؤال: مشاهده‌شده است برخی از مدیران موجب فرار برخی از سرمایه‌گذاران ازجمله احداث بیمارستان خیریه شدند؟

جمالی‌پور: این امر در دوران مدیریتی بنده نبوده است، همواره بر این تأکید داریم که مدیران نباید مانع سرمایه‌گذاری شوند و سرمایه‌گذار را وارد پروسه طولانی و زمان‌بر کنند چون وظیفه دولت تسهیل امور مردم است. با مدیران ضعیف تعارف نداریم و طی ارزیابی‌های صورت گرفته تا پایان سال با آنان خداحافظی خواهیم کرد.

سؤال ایسنا: تکلیف بیمارستان رحیمیان چه زمانی روشن می‌شود؟

جمالی‌پور: بعد از برگزاری چندین جلسه با وزارت بهداشت درنهایت بیمارستان الوند تحویل علوم پزشکی شد و تلاش می‌کنیم تا قبل از ۲۲ بهمن‌ماه شاهد راه‌اندازی دوباره آن باشیم.

بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی باید وارد مدار درمان استان شود شرایط مالی دولت سخت است. همچنین در تلاش هستیم تا بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی را با نگاه توریسم درمانی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث کنیم.

سؤال: برای خلأ مدیریتی یکپارچه شهری چه اقدامی انجام خواهید داد؟

جمالی‌پور: در حوزه مدیریت شهری و در برخی از شوراها با چالش‌های جدی مواجه هستیم. به همین جهت یکی از شوراها را منحل کردیم، در این مسائل جدی هستیم و برخورد خواهیم کرد. در حقیقت دخالت بیجا را رفع خواهیم کرد و با شورای شهرها تعارف نخواهیم داشت.

سؤال: در رابطه با محیط‌زیست کوتاهی می‌شود، در یکی از مناطق اطراف شاهد فعالیت یک واحد تصفیه روغن هستیم که موجب آلودگی محیط‌زیست می‌شود، چه برخوردی خواهید داشت؟ چرا سایت دیگری برای پسماند احداث می‌کنید؟

جمالی‌پور: مشکلات محیط‌زیست استان مربوط به دوره مدیریتی پیش از بنده است. از این واحد تصفیه روغن بازدید خواهیم کرد و اگر نیاز به اصلاح باشد وارد عمل خواهیم شد. لازم به ذکر است که سایت جدید پسماند احداث نخواهیم کرد.

سؤال: نیروگاه شهید رجایی آلایندگی بالایی دارد چرا برخورد لازم صورت نمی‌گیرد؟

جمالی‌پور: آلایندگی نیروگاه شهیدرجایی را قبول داریم چون در فصل سرما مجبور به استفاده از مازوت هستیم، اما دستور داده‌ام اگر شاخص کیفی هوای آبیک بیش از ۱۴۰ باشد بدون هیچ تعارفی نیروگاه تعطیل شود.

سؤال: بسیاری از رسانه‌ها به دلیل برخی تصمیمات نادرست تعطیل‌شده‌اند چه راهکاری دارید؟

جمالی‌پور: با خانه مطبوعات استان جلسه تشکیل خواهیم داد تا در آن مشکلات را بررسی کنیم البته باید اعلام کنم که زینک چاپ وارد استان شده که بایستی با رعایت عدالت توزیع شود. اگر تخلفی شده اعلام کنید تا با متخلفان برخورد لازم صورت گیرد.

سوال: پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس چه زمانی اجرایی می‌شود؟

جمالی‌پور: جلسات باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار و مقررشده تا در مجاورت تپه نورالشهدا احداث شود، بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته فاز نخست آن در دهه فجر سال ۹۹ افتتاح خواهد شد.

سؤال: با توجه به نزدیکی به انتخابات مشاهده می‌شود برخی از مدیران جابه‌جا می‌شوند آیا در چنین شرایطی این امر به ایجاد انشقاق دامن نمی‌زند؟

جمالی‌پور: تشکیل پرونده در یک دستگاه قضایی محکومیت نیست گاهی به علت تخلفات اداری پرونده‌ای در دستگاه قضا تشکیل می‌شود، هنگام انتصاب مدیران استعلام صورت می‌گیرد و سپس سرپرست گمارده می‌شود.

سؤال: برای انتقال آب از سد طالقان چه اقداماتی انجام شده است؟

جمالی‌پور: تصفیه‌خانه آن در آبیک در حال احداث است ولی با توجه به اینکه انتقال آب از طالقان به آبیک اعتبار بالایی نیاز دارد به دنبال مکانیزمی هستیم تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

سؤال ایسنا: در پروژه احیای دولتخانه صفوی برخی دستگاه‌های اجرایی محل را تخلیه نمی‌کنند، با اهمال این دستگاه‌ها چه برخوردی خواهید داشت؟

جمالی‌پور: با توجه به اینکه احیای دولتخانه از مصوبات سفر رهبری به قزوین است برای این امر یک ستاد در استانداری تشکیل شده است و پیگیر آن هستیم، البته باید بگویم که وزارت میراث فرهنگی هیچ بودجه‌ای برای آن اختصاص نداده است و در تلاش هستیم تا با تخصیص بودجه به دستگاه‌های هم‌جوار، اطراف این بنا را تخلیه کنیم.

سؤال: برخی از کاندیداها به‌صورت غیرقانونی اقدام به تبلیغات زودهنگام کرده‌اند، چه برخوردی با آنان خواهد شد؟

جمالی‌پور: فعالیت انتخاباتی زودهنگام کاندیداها جرم است و موارد تخلف به شورای نگهبان ارجاع خواهد شد. باید متذکر شویم که تا قبل از انتخابات رسیدگی به تخلفات کاندیداها قابل انجام خواهد بود زیرا کسی که ملزم به قانون نیست نمی‌تواند قانون وضع کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.