• چهارشنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99050100285
  • خبرنگار : 50264

معرفی برگزیدگان دومین جشنوارۀ داستان «آب»

معرفی برگزیدگان دومین جشنوارۀ داستان «آب»

ایسنا/اصفهان با برگزاری اختتامیۀ دومین جشنوارۀ ملی داستان «آب» به صورت مجازی و معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره، دبیر هنری آن نوید داد که داستان‌های برگزیده در قالب کتاب متنی و صوتی منتشر و همچنین بخش‌هایی چون ناداستان، خاطره، مشغله نویسی و ... به سومین دورۀ این جشنواره افزوده شود.

سلمان باهنر، دبیر هنری دومین جشنواره ملی داستان آب در آیین اختتامیۀ این جشنواره که شامگاه ۳۱ تیرماه به‌صورت مجازی برگزار شد، گزارشی از عملکرد ۹ ماهۀ دبیرخانه ارائه کرد و گفت: کلید برگزاری دور دوم ابتدای پاییز سال ۱۳۹۸ روشن شد و سپس فراخوان را برای داستان نویسان سراسر ایران ارسال کردیم.

وی ادامه داد: ازآنجاکه مهم‌ترین سیاست دبیرخانه در دور دوم گسترش دایرۀ مخاطبان جشنواره به فارسی‌زبانان کل جهان بود، فراخوان را به دست داستان نویسان کشورهای دیگر نیز رساندیم.

باهنر، شیوع ویروس کرونا را عامل ایجاد تغییراتی در جشنواره اعلام کرد و افزود: با افزوده شدن بخش کرونا به جشنواره ملی داستان آب، به‌طورکلی اردیبهشت ۱۳۹۹ نزدیک به ۴۰۰ اثر به دست ما رسید که ۵۰ مورد آن روایت نداشت و بیشتر مقاله‌های تخصصی بود به همین خاطر ۳۵۵ اثر را به داستان نویسان سراسر ایران که با مبانی داستان آشنا بودند سپردیم و درنهایت با اتمام کار این هیأت انتخاب، ۱۳۰ اثر برای داوران جشنواره ارسال شد.

دبیر هنری جشنوارۀ ملی داستان آب با بیان اینکه اصلی‌ترین هدف برگزارکنندگان این جشنواره رساندن داستان‌های نوشته‌شده به دست مردم است، گفت: در دور اول جشنواره آثار منتخب در قالب کتاب متنی و بعد صوتی به مخاطبان عرضه شد و امسال نیز قصد داریم به همین شکل آثار برگزیده را منتشر کنیم.

وی نوید داد که بخش‌هایی چون ناداستان، خاطره، مشغله نویسی، جستار و مقاله روایی، زندگی نگاره نیز به دور سوم این جشنواره افزوده و فراخوان آن به‌زودی منتشر شود.

مسعود میرمحمد صادقی، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز در این آیین اظهار کرد: جشنواره ملی داستان آب به همت جمعی از فرهیختگان و هنرمندان کشور با ابتکار همکاران ما در شرکت آب منطقه‌ای اصفهان برگزارشده و نکته مهمی که لازم می‌دانم دربارۀ آن بگویم این است که در مسائل حکمرانی نوین آب، مسئله ذی‌نفعان و مشارکت آن‌ها اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد.

وی ادامه داد: جشنواره ملی داستان آب با نگاه ویژه به همین مسئله کار خود را آغاز کرده و ادامه خواهد داد چراکه فرهنگ‌سازی در مصرف آب، رفتار با آب و... در کشور کم آب ایران و به‌ویژه شهر اصفهان که در ناحیه مرکزی ایران قرار دارد بسیار بااهمیت است و فرهنگ آب در طول تاریخ بافرهنگ مردم آن عجین شده.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، با بیان اینکه نیاکان ما سال‌ها با هنرمندی بسیار توانسته‌اند با کم‌آبی کار کنند گفت: ما نیز باید با حفظ و اشاعۀ این فرهنگ‌های غنی، روش‌های جدیدی را برای ادامه این روند در سال‌های آتی پیدا کنیم و ازآنجاکه بیان مسائل با زبان هنر، به‌ویژه ادبیات می‌تواند اثر بسیار خوبی داشته باشد، یکی از وظایفمان را این قرار دادیم که بتوانیم از  رهگذر یک جشنواره داستانی به آن هدف برسیم.

میرمحمد صادقی با اشاره به زاینده‌رود خاطرنشان کرد: زاینده‌رودِ انشاالله همیشه جاری در اصفهان، تنیدگی مثبتی با زندگی مردم این شهر داشته و در آثار هنرمندان در همه رشته‌ها جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. امیدوارم با همتی که دوستان ما برای برگزاری این جشنواره داشته‌اند نیز مجموعه داستان‌های برگزیده به‌زودی منتشر شود و ما بتوانیم به شکلی مناسب از منتخبین تجلیل کنیم.

وی نسبت به پیشرفت خلاقانه جشنواره ملی داستان آب ابراز امیدواری کرد و گفت: امسال شاهد شکل‌گیری پویش «الف ب ایران» هستیم و در وزارت نیرو بحث سازوکارها را داریم که یکی از آن فرهنگ‌سازی برای آب است و امیدوارم جشنواره داستانی آب بتواند اهداف سازوکارهای نوین در مدیریت منابع آبی را به منصه ظهور برساند.

صدیقه ببران، مدیرکل دفتر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت نیرو نیز با تشکر از زحمات نویسندگان، داوران و برگزارکنندگان دومین جشنواره ملی داستان آب اظهار کرد: داستان و ادبیات داستانی از قدیم یکی از راه‌های انتقال مفاهیم و ارزش‌ها بوده و در جامعه ما نیز ریشه‌ای عمیق و گسترده دارد.

وی افزود: خیلی از چیزهایی که امروز میراث دانش بشری به شمار می‌رود، از عمیق‌ترین موضوعات فلسفی و عرفانی گرفته تا ضرب‌المثل‌ها، هنجارهای زندگی و ... همه از طریق داستان و ادبیات داستانی شفاهی و مکتوب به ما رسیده و از همین رو تلاش برای پرداختن به مسئلۀ آب و ارزش‌ها و سنت‌های مطلوب مربوط به آن در قالب داستان بسیار ارزشمند است.

مدیرکل دفتر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، با اشاره به اینکه بازگویی این هنجارها و سنت‌ها در قالب داستان هم بهتر در حافظه می‌ماند، هم به‌عنوان نوعی دانش می‌تواند نهادینه شود و گروه‌های سنی مختلف را مورد خطاب قرار دهد، گفت: ابتکار شرکت آب منطقه‌ای اصفهان برای برگزاری این جشنواره آن هم در فلات مرکزی که آب از دیرباز در آن اهمیت بسیار بالایی داشته ستودنی است و امیدواریم که برگزاری این جشنواره بتواند به رفع چالش‌ها و مرزبندی‌های قومی و منطقه‌ای که حاشیه‌های امنیتی و مدیریتی را باعث می‌شوند کمک کند و سطح فرهنگ مردمان مناطقی مثل یزد، چهارمحال و بختیاری، کرمان و اصفهان که همه به خاطر زاینده‌رود با هم مرتبط هستند را دربارۀ مسئلۀ آب ارتقا بدهد.

پس از داستان خوانی کوتاه جمعی از نویسندگان و پخش پیام حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، بابک ابراهیمی، معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان و سعید قدوسی پور، معاون منابع انسانی مالی و پشتیبانی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از محمد کوشافر، فعال حوزۀ آب و محیط‌زیست و دارای دکتری تخصصی کشاورزی و خاک‌شناسی به همراه مسعود میرمحمد صادقی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تجلیل شد.

اجرای تئاتر «بابا آب ن داد» به کارگردانی محمدجواد سجادی با بازی عرفان آیتی، فاطمه کاظمی، ابوالفضل صفوی و ناصر سلیمانی بخش دیگری از برنامه‌های اختتامیه دومین جشنواره ملی داستان آب بود و سپس با معرفی داوران که سلمان باهنر، علی خدایی و نسیبه فضل‌اللهی را شامل می‌شد، برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره به این شرح معرفی شدند:

بخش داستان کودک و نوجوان با نویسنده بزرگ‌سال

مقام سوم: داستان حمام طولانی از آیدا پالیزگر

مقام دوم: داستان دو روز مانده به عید از اعظم السادات حسینیان

مقام اول: داستان آخرین چاه از احمد سوسرایی

بخش نویسندگان کودک و نوجوان

مقام سوم: داستان رنگ‌های واقعی از زهرا مهران پور

مقام دوم: داستان شاه‌ماهی از متین میرجانی

مقام اول: نقشه‌ای برای چیچست از علیرضا فیلی زاده

بخش نزدیک داستان

مقام سوم: روایت اینجا اصفهان است از رضوان نیلی پور

دوم: روایت اصفهانم آرزوست از خورشید پورمحمدی

اول: روایت چک گل شیرخان از کاوه افضل

بخش داستان با فضای کرونا

داستان زایمان در آب از گلرخ جلالوندی

بخش داستان

مقام چهارم: داستان مردی که پرنده‌اش را نخورد از مهین راد

مقام سوم: داستان خداحافظ مندلیف از رامین فروزنده

مقام دوم:  داستان شهپیر از غلامرضا شیری

مقام اول: داستان باغ بی‌آبی از مجتبی شول افشار زاده.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.