• شنبه / ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99062921955
  • خبرنگار : 50247

دادستان عمومی و انقلاب تربت‌جام:

نباید تمام مسئولیت پیشگیری از جرایم خشن را متوجه دستگاه قضایی و انتظامی کنیم

نباید تمام مسئولیت پیشگیری از جرایم خشن را متوجه دستگاه قضایی و انتظامی کنیم

ایسنا/خراسان رضوی دادستان عمومی و انقلاب تربت‌جام گفت: نباید تمام مسئولیت پیشگیری از جرایم خشن را متوجه دستگاه قضایی و انتظامی کنیم؛ برای انرژی جوانان یا مسئله اشتغال و معیشت چه کرده‌ایم.

حمید علیزاده در نشست خبری که ۲۹ شهریورماه ۹۹ در محل دادگستری شهرستان تربت‌جام برگزار شد، در پاسخ به ایسنا درباره‌ی دو قتل که با سلاح گرم در تاریخ‌های ۲۵ و ۲۶ شهریور اتفاق افتاده بود، عنوان کرد: متاسفانه دو قتل در دو شب متوالی در شهرستان رخ داده که در هر دو مورد انگیزه‌های شخصی موجب تحقق قتل بوده است، عداوت‌ها و دشمنی‌های قبلی و همچنین چندین مرحله درگیری درباره این افراد وجود داشته است.

وی ادامه داد: در رابطه با قتل اول دو نفر از مظنونین دستگیر شده‌اند که پرونده افراد در شعبه دوم بازپرسی در حال سیر مراحل قانونی و تحقیقات است. پلیس هم تحقیقاتی را داشته و به نتایج مثبتی تا کنون رسیده‌ایم. طبق تحقیقات اولیه، نوع اسلحه‌ای که مورد استفاده قرار گرفته وینچستر بوده است اما برای تایید این نظر باید منتظر نتیجه اسلحه شناسی باشیم.

علیزاده درباره قتل دوم نیز اظهار کرد: این قتل هم فردا شبِ قتل اول رخ داده و دو نفر از ضاربین که جزء اراذل و اوباش شاخص و درجه یک شهرستان بوده‌اند و در طرح پیشگیری از جرایم خشن دادگستری هم برای رصد و دستگیری آن‌ها از سه ماه قبل حکم صادر کرده بودیم، بازداشت شده‌اند. یکی از این دو نفر در حین درگیری مصدوم و متواری شده بوده که با هماهنگی که با بیمارستان‌های شهرستان‌های همجوار داشتیم، توانستیم فرد را به همراه اعوان و انصارش در بیمارستان تایباد دستگیر کنیم.

وی ضمن بیان این مطلب که اولین اقدامی که در شهرستان پیگیری کردیم مسئله برخورد با جرایم خشن بود، خاطرنشان کرد: یکی از مطالبات اصلی و به حق مردم برخورد با جرایم خشن است. سه ماه قبل در شورای تامین شهرستان اسامی شش نفر از اراذل و اوباش شهرستان را ارائه و دستور جلب شبانه‌روز دادیم؛ حتی حکم تیر کمر به پایین نیز برای دستگیری این افراد صادر شد.

هیچ حاشیه امنی برای احدی قائل نیستیم

علیزاده در پاسخ به سوالی درباره این که چرا این افراد از آن زمان تا کنون دستگیر نشده بودند، بیان کرد: علت این که دستگیر نشدند، باید از نیروی انتظامی پرسید. در شورای تامین، شورای پیشگیری از جرایم و کمیته اطلاعات که تمامی دستگاه‌ها هستند اسامی افرادی که احکام متعدد، سابقه زندان و پرونده‌های باز داشتند، مطرح کردیم و به این نتیجه رسیدیم این افراد جزء افراد شاخص و اراذل و اوباش درجه یک شهرستان هستند و تحت تعقیب قرار گرفتند. هیچ حاشیه امنی برای احدی قائل نیستیم و با شدت با جرایم خشن برخورد خواهیم کرد.

دادستان عمومی و انقلاب تربت‌جام درباره اطاله دادرسی در چنین پرونده‌هایی تصریح کرد: یکی از دلایل خلاءهای قانونی است؛ ما اگر کسی را بازداشت موقت کنیم حق اعتراض دارد؛ از طرفی هم پرونده تا به دادگاه برود و حکم صادر شود، طول می‌کشد. دلیل دیگر ضعف ادله است؛ از نظر فنی ادله‌ای که می‌توان با آن دلایل جرم را جمع‌آوری کرد، واقعا ضعیف است. در کشورهایی، نه‌ تنها خیابان‌ها بلکه اکثر کوچه‌ها هم دوربین دارند و می‌توانند به راحتی و دقیقا مشخص کنند که فرد چه زمانی کجا بوده است ولی اینجا ما پایش تصویری صحیحی در شهر نداریم و چندین مرتبه این را مطرح کرده‌ایم که پایش تصویری را شورای تامین پیگیری کند. در قتل اول صرفا گزارش‌های افرادی وجود دارد که می‌گویند خودرویی آمده فرد را مورد شلیک گلوله قرار داده و رفته است. اگر پایش تصویری قوی می‌داشتیم خیلی سریع‌تر پرونده بررسی می‌شد. زمانی که مستندات و دلایل ضعیف باشند، سرعت رسیدگی به پرونده کم می‌شود.

علیزاده تاکید کرد: نمی‌توان تمامی مسئولیت پیشگیری از جرایم خشن را متوجه دستگاه قضایی و انتظامی کنیم. لازمه شهرستان‌هایی که جمعیت بالایی دارند یا مرزی هستند، وجود پایش تصویری است. شورای تامین، شهرداری و دستگاه‌های ذی‌ربط باید کمک کنند. نیروی انسانی دستگاه انتظامی هم باید افزوده شود.

چند ورزشگاه و تفریحگاه برای جوانان ساخته‌ایم و در ۴۰ سال انقلاب تریبون‌های فرهنگی چه کرده‌اند؟

وی ادامه داد: در پرونده‌های قتل یا... غالبا افراد جوان حضور دارند. انگیزه‌های قتل هم بسیار واهی و سطحی است. آیا به این پرداخته‌ایم که هیجانات و انرژی جوانان در جامعه چگونه باید تخلیه شود؟ چند تا ورزشگاه و تفریحگاه صحیح برای جوانان داریم؟ آیا اداره ورزش و جوانان در اینجا وظیفه دارد یا خیر؟ باید یک فضایی برای جوانان وجود داشته باشد.

علیزاده تصریح کرد: همچنین ۴۰ سال از انقلاب گذشته است و کلی تریبون فرهنگی در اختیار نهادهای فرهنگی است. از زمانی که فرد وارد مدرسه می‌شود، مشاور فرهنگی وجود دارد تا دانشگاه و ائمه جمعه و جماعات و سایر تریبون‌های فرهنگی که در جامعه وجود دارند، چه کردیم در حوزه فرهنگی که هنگام تصادف دو خودرو سریع دعوا و نزاع صورت می‌گیرد؟

وی اظهار کرد: اگر جرایم را ریشه‌یابی کنیم می‌بینیم که خیلی از مسائل دخیل است. نیروی انتظامی که آنقدر نیرو ندارد که کنار هر فروشگاه و کوچه مامور بگذارد. در طرح پیشگیری از جرایم برای ۱۰ ارگان وظیفه تعیین شده است اما مدام می‌گویند بودجه نیست. اصحاب رسانه باید فضای نشاط و تفریح را از مسئولان مطالبه کنند.

دادستان عمومی و انقلاب تربت‌جام متذکر شد: در حوزه جرایم مالی، اصلی‌ترین دلیل مشکلات معیشتی و بیکاری است. پرونده‌هایی مثل سرقت تن ماهی، ماکارونی و ... چیز به جز این است که فرد از روی ناتوانی و نداشتن چنین کاری انجام داده است؟ در حوزه اشتغال چه کاری انجام شده در شهرستان؟ در حوزه معیشتی چه اقداماتی انجام داده‌ایم؟

علیزاده تاکید کرد: گاهی اوقات وقتی زندان می‌روم عذاب وجدان می‌گیرم چرا که از ناداری برخی جرایم را مرتکب شدند. آیا ما کشورمان همه اقدامات قانونی انجام می‌شود و همه دستگاه‌ها به وظایفشان عمل می‌کنند؟ که حالا برای برخی جرایم دو سال، شش سال زندان دهیم؛ آیا ما برای افراد اشتغال ایجاد کرده‌ایم؟ و بعد از این که فرد به زندان رفت، چه حمایتی می‌شود از خانواده‌ی زندانیان؟ به جز این که صرفا توسط چند خیّر در انجمن حمایت از زندانیان کارهایی انجام می‌شود. دولت چه حمایتی از زندانیان می‌کند؟

با خانواده‌ی افراد زندانی یا اعدامی چه می‌کنیم؟

وی اظهار کرد: زمانی‌ که فرد به خاطر حمل مواد مخدر زندانی یا اعدام می‌شود؛ خانواده‌اش را چه می‌کنیم؟ رها می‌کنیم. انتظار دارید آن چه زندانی آینده موفقی داشته باشد یا همسر فرد به فساد کشیده نشود؟ اگر در کشورهای دیگر افراد را زندانی می‌کنند، ظرفیتش وجود دارد تا خانواده‌اش را تحت پوشش و حمایت قرار دهند. اگر کمک‌های مردمی نباشد، دولت هیچ حمایتی از خانواده‌های زندانیان نمی‌کند. این مشکلاتی‌ است که در مسائل قضایی وجود دارد. اگر به معنای واقعی به پیشگیری بپردازیم باید تمام زوایا را ببینیم که چه عواملی باعث بروز چنین جرایمی شده است.

علیزاده بیان کرد: کارخانه قند تربت‌جام بسته شده است، چه اقداماتی انجام شد؟ گزارش‌هایی داریم که همین کارگرهای کارخانه، آن‌ها که به شرف و شرافت شهره بودند از فرط مشکلات معیشتی در شهر زباله جمع می‌کنند. سر گذرها را نگاه کنید و ببینید چقدر نیروی بیکار وجود دارد. مگر در قانون اساسی نیامده که دولت باید اشتغال ایجاد کند و زمینه ازدواج را فراهم سازد؟ 

وی عنوان کرد: آنچه در حوزه اختیارات ما است، سعی می‌کنم به نحو احسن انجام دهیم اما اینکه دیگران و سایر مدیران چه پاسخ‌هایی می‌دهند به حوزه خودشان مربوط می‌شود. اما از افراد در راستای وظیفه‌شان حتما مطالبه کنید.

برخی مدیران تربت‌جام صرفا در حال گذران اوقات هستند

دادستان عمومی و انقلاب تربت‌جام متذکر شد: برخی مدیران شهرستان صرفا در حال گذران اوقات هستند تا مدت خدمتشان تمام شود و بازنشست شوند و با توجه به این که اینجا منطقه مرزی است حقوق بالاتری بگیرند. مگر اینجا استراحتگاه است که چندین فردی که به شهرستان آمده‌اند همه سال‌های پایانی خدمت‌شان بوده است؟

علیزاده خاطرنشان کرد: به خود من گفته‌اند حاج آقا شما خیلی خودتان را درگیر کرده‌اید، به شما چه ربطی دارد که بی‌آبی روستاها را پیگیری کنید، بروید دنبال زندگی و تحصیلات تکمیلی و بعد هم انتقالی به مشهد بگیرید. ولی من این را نمی‌پذیرم، در سرخس هم که بودم همین رویه را داشتم و نباید پیش وجدانم شرمنده باشم.

برای چند مسئول شهرستان پرونده قضایی تشکیل شده است

وی تاکید کرد: برای چند مسئول شهرستان اعلام جرم شده و پرونده قضایی تشکیل شده است. در بالاترین سطح هم برای برخی مسئولان بوده اما به علت حفظ آبروی افراد فعلا اسامی نامبرده نمی‌شود. چنانچه قانونگذار به ما اجازه دهد، پس از صدور احکام ممکن است برخی اسامی را اعلام کنیم. فعلا برای برخی مسئولان که به وظایفشان عمل نکرده‌اند، پرونده تشکیل شده که تحت بررسی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.