• سه‌شنبه / ۶ آبان ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99080602981
  • خبرنگار : 50416

کرامات آیت‌الله فاضلیان به مرور کشف می‌شود

کرامات آیت‌الله فاضلیان به مرور کشف می‌شود

ایسنا/همدان آیت الله سیدرضا فاضلیان از علمای وارسته استان همدان و امام جمعه سابق ملایر روز دوشنبه ۵ آبان پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۹۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

حضرت آیت الله حاج سید رضا فاضلیان در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در محله شالبافان شهر همدان دیده به جهان گشود. پدر بزرگوار او مرحوم سیدباقر است که جواز عمامه را از آیت‌الله‌العظمی نائینی و آیت‌الله‌العظمی سیدابوالحسن اصفهانی گرفته بود. قبل از ورود به حوزه علمیه مدت کوتاهی در بازار به کار پرداخت اما خیلی زود از آن دست کشید و برای تحصیل به حوزه رفت و با جدیت و پشتکار فراوان مشغول تحصیل شد.

او از یاران امام خمینی(ره) و از شاگردان مرحوم آخوند همدانی و نیز از یاران شهید محراب آیت الله مدنی بود و در دوران دفاع مقدس تلاش های بسیاری در جهت بسیج مردم و ترویج روحیه ایثارو شهادت در جامعه داشت. درگذشت آیت الله فاضلیان در روز آغاز امامت امام زمان(عج) نشان از قبولی سربازی او در محضر امام زمان(عج) است.

امام جمعه شهرستان ملایر ضمن عرض تسلیت در پی رحلت این عالم بزرگوار به خانواده وی، شاگردان و ارادتمندانش و نیز به حوزه های علمیه استان همدان و شهرستان ملایر، اظهار کرد: درگذشت این عالم و عارف الی الحق مصیبت جبران ناپذیری است چراکه او از شخصیت هایی بود که از وقتی خود را شناخت با تمام وجود کمر به خدمت در جهت اعتلای حوزه های علمیه و تربیت نسل جوان بست.

حجت‌الاسلام محمدباقر برقراری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه آیت الله فاضلیان شخصیتی علمی و معنوی بود و در تهذیب نفس ید طولایی داشت، افزود: او حوزه های علمیه را سرپا نگه داشت و شاگردان بسیاری از جمله حاج احمدآقا فراهانی، حاج آقا خدایاری، حاج آقا موسوی، حاج آقا عبداللهی، حاج آقا ترکاشوند و جناب آقای باقری را تربیت کرد.

وی به مراقبت آیت الله فاضلیان از بیان، بنان، رفتار و کردار خود اشاره و خاطرنشان کرد: او عمر شریفش را وقف اسلام و اعتلای کلمه الله کرد و سربازی واقعی برای امام زمان (عج) بود و در روز آغاز ولایت و امامت امام زمان(عج) دعوت حق را لبیک گفت که خود نشان از قبولی سربازی او در محضر امام زمان (عج) دارد.

امام جمعه ملایر او را الگویی برجسته برای حوزه های علمیه معرفی کرد و ادامه داد: به تعبیر امام زمان(عج) که می فرمایند «علما حجت من بر شما هستند و من حجت خدا بر آنها»، این علما بر ما حجت هستند که با تکیه بر آنها می توان راه دین را ادامه داد و تربیت نفوس در همین راستا را به سرانجام رساند.

اقامه نخستین نماز ظهر عاشورا در ملایر به امامت آیت الله فاضلیان

دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان ملایر در ادامه درگذشت حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان را به محضر امام زمان (عج)، همه دوستداران او و نیز حوزه های علمیه تسلیت گفت و اظهار کرد: از اقدامات بارز او که از سال۱۳۶۱ به عنوان امام جمعه شهرستان ملایر منصوب شد، راه اندازی مجدد حوزه علمیه شهرستان پس از چند سال تعطیلی و تربیت علما و شاگردان برجسته است.

مهدی بیات در گفت‌وگو با ایسنا، اخلاص در عمل و گفتار این عالم بزرگوار را از خصوصیات برجسته او عنوان و تصریح کرد: آیت الله فاضلیان در تمام برنامه های زندگی اش فقط خدا را می دید و غیر از خدا را از زندگی اش کنار زده بود.

وی با بیان اینکه نخستین نماز ظهر عاشورا در شهرستان ملایر به امامت این عالم عالیقدر اقامه شد، افزود: نخستین بار در سال ۱۳۷۲ به همت آیت الله فاضلیان، نخستین مراسم اعتکاف در شهرستان ملایر برگزار شد، تا پیش از آن فقط برخی شهرستان ها از جمله قم این مراسم را برگزار می کردند.

دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان ملایر به برگزاری هر ساله مراسم اعتکاف در شهرستان ملایر به همت و برکت وجود آیت الله فاضلیان اشاره و خاطرنشان کرد: او خود با وجود کهولت سن هر ساله در مراسم اعتکاف شهرستان حضور فعال داشت و از سال ۹۵ و پس از به اتمام رسیدن مسئولیتش، در شهرستان ملایر به تدریس درس اخلاق در حوزه های علمیه پرداخت.

کرامات آیت الله فاضلیان به مرور پس از ارتحالش کشف خواهد شد

یکی از شاگردان برجسته آیت الله سیدرضا فاضلیان نیز با بیان اینکه او از شاگردان به نام مرحوم آخوند ملاعلی معصومی همدانی بود، تصریح کرد: او اهل فلسفه، عرفان، فقه، تفسیر، فضیلت و اخلاق و از صاحبان کرامت بود و کراماتش به مرور زمان پس از ارتحالش کشف خواهد شد.

احسان ترکاشوند در گفت‌وگو با ایسنا، شاگردنوازی این عالم عالیقدر را از دیگر خصوصیات بارزش عنوان و خاطرنشان کرد: افتخار بنده شاگردی او در طول ۳۰ سال طلبگی و بهره مندی از کلاس های درس اخلاق و عقاید، جلسات خارج فقه و تفسیر او است.

وی یادآور شد: به جرأت می توان گفت که مردم شهرستان ملایر در طول ۳۵ سالی که آیت الله فاضلیان امام جمعه شهرستان بود، علاوه بر بهره مندی از فضائل و اخلاق او در خطبه های نمازجمعه، از مطالب به روز و جدیدش بهره مند می شدند چراکه این عالم بزرگوار با وجود مشغله کاری هیچ گاه خطبه های نمازجمعه راکم رنگ جلوه نمی داد و همواره نمازجمعه را پرشور برگزار می کرد.

ترکاشوند به سوابق انقلابی آیت الله فاضلیان اشاره کرد و گفت: با همه شهدای بزرگوار استان همدان و به ویژه شهرستان ملایر ارتباط داشت و با بسیاری از آنها عهد اخوت بسته بود و در نماز شب آنها را دعا می کرد و آنها نیز تعهد داشتند که این عزیز را شفاعت کنند.

این مدرس حوزه علمیه و دانشگاه به ارتباط تنگاتنگ این عالم گرانقدر با مراجع تقلید و رهبری اشاره و اظهار کرد: با مقام معظم رهبری و نیز با مراجع معظم تقلید قم دیدار و ارتباط داشت و فضای معنویت شهرستان ملایر آغشته و مملو از فضائل اوست، حتی پس از اینکه مسئولیتش به علت کهولت سن در شهرستان ملایر به اتمام رسید، مردم ملایر و شاگردانش با اصرار این عالم گرانقدر را در شهرستان نگه داشتند تا از فضائل و کمالاتش بهره مند شوند.

به گزارش ایسنا، امام جمعه‌ ملایر و فرماندار ویژه شهرستان ملایر در پی رحلت آیت الله سیدرضا فاضلیان(رضوان الله تعالی) پیام مشترکی بدین مضمون صادر کردند: 

بسم الله الرحمن الرحیم

اِذَامَاتَ العَالِمَ ثَلَمَ ثُلْمَهً فِی الِاسلامِ لاَیَسُدّها شَیء

 انا لله و انا الیه راجعون

با تأسف و تأثر عمیق، روح بلند استاد اخلاق، عارف کامل و عالم عامل حضرت آیت الله آقا سیدرضا فاضلیان(قدّس سرّه)، یار دیرین امام خمینی(قدس سره)، امام جمعه سابق ملایر و رئیس حوزه‌های علمیه شهرستان به ملکوت اعلی پیوست.

این روحانی جلیل القدر که مراتب علمی و محاسن اخلاقی را با سوابق درخشان مبارزاتی و خدمات سیاسی و تربیتی، توأم ساخته بود، از سرمایه‌های ارزنده‌ کشور و انقلاب اسلامی به شمار می‌رفت و فقدان او مصداق ثُلمه بر پیکره‌ اسلام قلمداد می‌شود.

او برای خدمت به علم و دین، انقلاب و نظام اسلامی سر از پا نمی‌شناخت و عمر پربرکت خویش را طی سالیان متمادی در جایگاه‌های مختلف و کسوت امام جمعه‌ ملایر از سال ۶۱ تا ۹۵ و بعد از آن در کرسی تدریس وقف اسلام و تربیت طلاب علوم دینی کرد.

بدینوسیله رحلت این عالم فرزانه را به محضر مبارک حضرت ولی عصر(ارواحنا فداه)، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای(دام‌ظله العالی)، مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم)، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، آحاد مردم شریف استان همدان و ملت شهیدپرور شهرستان ملایر، خانواده‌ عزادار آن عالم بی‌بدیل به ویژه فرزند صالحش حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن فاضلیان(زیدعزه) تسلیت عرض کرده، از بارگاه باری تعالی برای آن فقید سعید رحمت و علوّ درجات و برای بازماندگان و شاگردان و دوستان و دوستداران او صبر و سلامت مسئلت داریم.

همچنین سه‌شنبه مورخ ۶ آبان ۱۳۹۹ در شهرستان ملایر عزای عمومی اعلام می داریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.