• پنجشنبه / ۲۵ دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۴
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99102519205
  • منبع : نمایندگی مرکزی

کشف و شناسایی دو شهید اراکی در مناطق عملیاتی خانقین و شلمچه

کشف و شناسایی دو شهید اراکی در مناطق عملیاتی خانقین و شلمچه

ایسنا/مرکزی همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا(س) پیکر مطهر دو شهید اراکی در مناطق عملیاتی خانقین و شلمچه کشف و شناسایی شد.

شهید "جعفر نوروزی" متولد چهارم خرداد ۱۳۴۷، دوران کودکی را مانند تمام هم بازی های خود گذراند، همیشه با روحیه شاد خود توجهات را به خود جلب می کرد، از مسائلی که شهید روی آن تاکید داشت صله رحم، رسیدگی به امورات خانواده، ورزش، نماز اول وقت، دستگیری از مستمندان و محبت به اهل بیت بود، شاید تشرف او در سنین کودکی به کربلای معلی باعث شعله ور شدن عشق امام حسین(ع) در سینه اش بود.

دوران دبیرستان را در مدرسه امام علی(ع) می گذراند ولی آنرا ناتمام رها کرد و راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شد، زبان عربی و انگلیسی هم می خواند و توانست به آن زبان ها مسلط شود، تحصیلات ابتدایی حوزوی هم داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، این شهید بزرگوار در عملیات کربلای ۲ مجروح شد، در کربلای ۵ با اصابت ترکش خمپاره از ناحیه مچ پای راست دچار جراحت شدید شد و پس از سه دوره جراحی در بیمارستان های اهواز و شیراز و تهران بهبود یافت و بعد از بهبودی، تازه خانواده متوجه ماجرا می شوند. او در سال ۶۷ در عملیات مرصاد شرکت کرد و به اسارت گرفته شد ولی توانست پس از تحمل شکنجه های فراوان از حلقه اسارت فرار کند.

وی در سال ۱۳۶۷ ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو فرزند بود و در اسفند ماه سال ۱۳۶۹ راهی عملیات نیمه شعبان با هدف درگیری با منافقان شد. عملیات نیمه شعبان در عراق در استان دیاله و در شهر خانقین انجام شد.

سردار کریمی فرمانده سپاه روح الله، حجت‌الاسلام ماشالله عبدی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان مرکزی و جمعی از مسئولین استان با حضور در منزل شهید جعفر نوروزی در اراک، همسر و فرزندان گرانقدر این شهید والامقام را از چشم انتظاری در آوردند.

بر اساس این گزارش، هویت شهید اراکی دیگری نیز پس از ۳۳ سال شناسایی شد.

پیکر مطهر شهید "حشمت‌الله عسگری" از شهدای دوران دفاع مقدس، پس از گذشت سی و سه سال از شهادتش با تلاش گروه‌های تفحص شهدا کشف و هویت وی شناسایی شد.

شهید عسگری فرزند قدرت‌الله، متولد اول فروردین ماه ۴۸، در سال ۶۶ از اراک به خوزستان اعزام شد و طی عملیات کربلای ۸ در منطقه شلمچه در سوم آذرماه ۱۳۶۶ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند. پیکر این شهید کشف و هویت او از طریق آزمایش DNA شناسایی شده است.

یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹ مسئولین معراج شهدا با حضور در منزل شهید حشمت الله عسگری در شهرک قائمیه اسلامشهر، خانواده معظم و گرانقدر این شهید والامقام را از چشم انتظاری در آوردند.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در جمع خانواده شهید جعفر نوروزی گفت: شهدا گوهرهای گرانبها، چراغ راه هدایت بشریت و حجت خدا بر روی زمین هستند که قله های بلند سعادت را به خوبی طی کردند و همچون نگینی در تاریخ اسلام می درخشند.

وی با بیان اینکه شهدا ستون های محکم امنیت و اقتدار نظام اسلامی و مایه عزت و کرامت ملت هستند و امروز همه داشته هایمان را مدیون خون شهدا هستیم، افزود: شهدا جاری کنندگان فرهنگ حسینی(ع) و زینبی(س) در انقلاب اسلامی هستند که با حماسه آفرینی خود بار دیگر فرهنگ عاشورا را در تاریخ زنده کردند.

کریمی افزود: امروز بسیاری از ارزش ها همچون ایثار، ازخودگذشتگی ، ایستادگی در مقابل زورگویی های دشمنان و ثبات قدم در مسیر حق را به برکت خون شهدا داریم و اگر به این مرحله از اقتدار و سربلندی دست پیدا کرده ایم مرهون آموخته هایی هستیم که از شهدا گرفتیم.

وی با بیان اینکه خانواده های معظم شهدا با رفتار خود راه و سیره شهید را در جامعه تبیین کردند و امروز تکریم خانواده های معظم شهدا یک اصل مهم محسوب می شود، گفت: اگر امروز ما از خانواده های معظم شهدا تکریم و تجلیل می کنیم این اقدام از ابعاد مختلف قابل اهمیت است که باید به همه آنها توجه ویژه شود.

کریمی اظهار کرد: امروز دشمنان می دانند روحیه شهادت پذیری و ایثارگری ملت ایران بزرگترین سلاح دفاعی در انقلاب اسلامی است و در طول این چهل سال به برکت خون شهدا نصرت های الهی همواره پشتیبان ملت ایران بوده اند. امروز به برکت خون شهدا و هدایت های مقام معظم رهبری تمام راهبردهای دشمنان در ابعاد مختلف با شکست های سنگین مواجه شده و اگر می خواهیم این مسیر پر فراز و نشیب ادامه دار باشد باید پایبند به ارزش های نظام اسلامی و آرمان های شهدا باشیم.

وی تکریم و تجلیل از خانواده های معظم شهدا را برای مردم و مسئولین یک راهبرد مهم دانست که از جهات مختلف اهمیت دارد و گفت: حضور شهید در فضای جامعه قطعا تحول آفرین خواهد بود و می تواند فضای عمومی جامعه را دگرگون کند، بازگشت پیکر مطهر این شهید در ایام سالروز عملیات کربلای ۵ و شهادت حضرت زهرا(س) یک فرصت ارزشمند برای همه است که از این فرصت در راستای ارتقای معنویت و کسب ارزش ها به خوبی استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام ماشاالله عبدی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان مرکزی نیز در جمع خانواده این شهید گفت: امروز نظام اسلامی به برکت خون شهدا و جاری بودن فرهنگ شهادت به عزت و سربلندی روز افزون دست پیدا کرده اند و شهدا با حماسه ای که خلق کردند علاوه بر اینکه خود را در تاریخ ماندگار کردند موجب سربلندی ملت های مسلمان شدند.

وی افزود: شهدا با فداکاری های خود زنده بودن مکتب اسلام ناب محمدی را بار دیگر به اثبات رساندند و به ملت ایران و ملت های مسلمان درس آزادگی، ایستادگی و مقاومت دادند و امروز ادامه راه شهدا در همه ابعاد برای کشور حیاتی است.

عبدی گفت: شهدای انقلاب اسلامی در همه عرصه ها تهدیدات را خنثی کردند و هیمنه پوشالی دشمنان را در هم شکستند. امروز جهان اسلام به برکت خون شهدا به میدان بزرگ جهاد و مقابله همه جانبه با استکبار و استعمار جهانی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه شهدا احیا کنندگان فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی در جامعه هستند و ملت ایران با برخورداری از فرهنگ شهادت و ازخودگذشتگی در مقابل دشمنان تسلیم نخواهند شد گفت: شهدا وعده پیروزی حق بر باطل را به خوبی به اثبات رساندند و امروز یک وظیفه سنگین در قابل تکریم مقام شهدا و خانواده های آنها داریم که باید نسبت به آن اهتمام داشته باشیم.

عبدی گفت: امروز خانواده معظم شهدا چشم و چراغ ملت ایران هستند و ملت ایران در طول انقلاب نشان داده اند همواره به آرمان های شهدا پایبند هستند و عشق ملت به شهدا ستودنی و نشانه وجود روحیه ایثار و شهادت در این ملت است. انقلاب اسلامی از مقاطع حساس و نوسانات تاریخی با عنایات و توجهات شهدا با موفقیت عبور کرده و امروز افتخار می کنیم که میزبان شهدا هستیم و قطعا ورود شهید به شهر موجب برکات و خیرات زیادی خواهد شد.

وی با بیان اینکه به کوری چشم دشمنان انقلاب اسلامی ملت ایران با دعای خیر خانواده های معظم شهدا روز به روز قله های پیشرفت و سعادت را طی می کند و به اهداف اصلی و مقصد نهایی خود یعنی تشکیل تمدن اسلامی نزدیک می شود، افزود: خون پاک شهدا ، انقلاب اسلامی و ملت ایران را بیمه کرده و لذا باید قدر بدانیم و از این فرصت های ارزشمند به خوبی استفاده کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.