• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۴
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 99102921263
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

در نشست مشترک روسای دو مرکز تاکید شد؛

همکاری مشترک جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه سلامت سالمندی

همکاری مشترک جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه سلامت سالمندی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: جهاد دانشگاهی با دارا بودن ساختارهای غیردیوان سالارانه می‌تواند با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برنامه‌های اجتماعی حوزه سلامت را با جدیت دنبال کند.

به گزارش ایسنا، دکترعلیرضا زالی در نشستی که با حضور رییس و مسئولان جهاد دانشگاهی برگزار شد، جهاد دانشگاهی را نهادی انقلابی توصیف کرد و که در فرازو فرودهای مختلف انقلاب اسلامی خدمات شایسته‌ای در عرصه دانشگاهی و اجتماعی ارائه داده است.

وی مهمترین وجه تمایز جهاد دانشگاهی را خوداتکایی، خودباوری و خود کفایی ملی دانست و افزود: اگر نقش تمامی دستگاه‌های ذیربط را درنظر داشته باشیم، نقش جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی اجرایی بسیار پررنگ است.

رییس دانشگاه بیانیه گام دوم انقلاب را بزنگاهی برای توسعه فناوری و گسترش راهبردهای خردمحور دانست و گفت: با توجه به اهداف مقدسی که در شکل گیری جهاد دانشگاهی نقش داشته، دسترسی به مفاهیم توسعه‌ای و اهداف مترقی کشور برای این نهاد دور از دسترس نیست.

دکتر زالی با بیان این که جهاد دانشگاهی پرتراکم‌ترین ارتباطات بین سازمانی کشور را در کارنامه درخشان خود دارد، خاطرنشان کرد: اتاق فکر سلامت برای افراد دغدغه مند سلامت مردم برای اولین بار در جهاد دانشگاهی شکل گرفت.

به گفته وی، جهاد دانشگاهی با دارا بودن ساختارهای غیردیوان سالارانه میتواند با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برنامه‌های اجتماعی حوزه سلامت را با جدیت دنبال کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در بخش دیگری اهمیت برنامه‌ریزی برای سلامت سالمندان را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: با توجه به شکل گیری نهادهای سیاست گذار و تدوین اسنادبالادستی، ولی در عمل اقدام موثری تاکنون برای تامین سلامت روحی و جسمی سالمندان انجام نشده است.

دکتر زالی با بیان این که توجه به نیازهای اجتماعی، اقتصادی و به طور کلی کیفیت زندگی سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، دوره سالمندی را دوره  پیچیده‌ای از زندگی دانست و گفت: این درحالیست که کیفیت زندگی سالمندان در ایران از کشورهایی که از نظر مولفه‌های اقتصادی به ایران نزدیک هستند هم پایین‌تر است.

وی با اشاره به این که سالمندان با بیماری‌های فرسایشی و مزمن دست و پنجه نرم می‌کنند تاکید کرد: تخصص طب سالمندی باید پویاتر، با برنامه‌ای روشن و در قالب فعالیت‌های مشترک در دستورکار باشد.

تامین اعتبار درمان زوج‌های نابارور یکی دیگر از مواردی بود که رییس دانشگاه در این جلسه به آن پرداخت و توضیح داد: حدود ۲۵ درصد از زوج‌های جوان توان باروری را ندارند و این درحالیست که تعداد زیادی از این افراد علیرغم میل به بچه دارد شدن، توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند بنابراین اگر چنانچه دولت و مجلس علاقمند به موضوع افزایش جمعیت هستند باید بسته اعتباری جداگانه‌ای برای این مهم اختصاص دهند.

دکتر زالی فعالیت‌های مشترک دانشگاه با جهاد دانشگاهی را در حوزه های سلامت عمومی و تشکیل مرکز رشد مشترک و برگزاری دوره‌های مهارتی برای آحاد شهروندان را خواستار شد.

کاهش مشکل زوج های نابارور سراسر کشور، با روحیه جهادی

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی نیز در این جلسه با اشاره به این که جمعیت سالمندی کشور با شتاب رو به افزایش است، تقویت فعالیتهای فناورانه با برنامه‌ریزی مدون در این حوزه را خواستار شد.

وی در ادامه از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در راستای ارائه خدمات به زوج های نابارور خبرداد و گفت: بیش از ۵۰ درصد درمان زوج‌های نابارور در پژوهشکده رویان و ابن سینا جهاددانشگاهی انجام می‌شود.

رییس جهاد دانشگاهی ایجاد مراکز ناباروری در مراکز استان‌ها را خواستار شد و تاکید کرد: باید با روحیه جهادی مشکل زوج های نابارور سراسر کشور کاهش یابد.

راه‌اندازی مرکز جامع پایش سلامت و طب سالمندی

همچنین حمید حمزه زاده سرپرست جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت‌های این واحد در حوزه سالمندی اظهار کرد: جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی سال‌ها در حوزه سالمندی  فعالیت‌های خوب ولی به شکل غیر منسجم داشته که در دوره جدید تلاش می‌کنیم با حمایت ریاست جهاد دانشگاهی، این فعالیت‌ها را سازمان‌دهی کرده و خروجی قابل‌قبول و فناورانه‌ای ارائه کنیم. 


وی با اشاره به تشکیل کمیته مشترک با شورای سیاست‌گذاری سالمندی، گفت: امیدوارم در آینده  بتوانیم در جهت راه‌اندازی مرکز جامع پایش سلامت و طب سالمندی در این واحد پیشرو باشیم. 

وی در ادامه با پیشنهاد فعالیت‌های مشترک پژوهشی این واحد جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برای ارائه پروژه‌های حوزه سالمندی که از طرف سازمان‌های ملی و  بین‌المللی مورد حمایت قرار می‌گیرند، به‌شدت نیازمند حمایت و مشارکت دانشگاه و اعضای هیات ‌علمی هستیم و می‌توانیم در قالب گرنتهای مشترک پژوهشی در این حوزه فعالیت داشته باشیم. 

حمزه زاده با اشاره به فعالیت‌های این واحد در حوزه کرونا اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا در اسفندماه سال 98 این واحد فعالیت های خود را آغاز نموده که از آن جمله می‌توان به تولید محلول ضدعفونی و  راه‌اندازی سایت 123 کرونا اشاره کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفته و در رابطه با آموزش‌های عمومی و مشاوره به بیماران در قرنطینه خانگی اقدامات مطلوبی ارایه کرده است. 

سرپرست جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه این واحد در زمینه  HSE نیز تیم علمی توانمندی تشکیل داده است، گفت: امکان همکاری مشترک در موضوعات مرتبط به ویژه با محوریت کرونا و در قالب تدوین دستور العمل‌ها و سایر مباحث زیست محیطی از جمله پاک‌سازی محیط‌ زیست و پسماندهای کرونا فراهم شده است. 

حمزه زاده در پایان با بیان اینکه رویکرد واحد علوم پزشکی شهید بهشتی در دوره جدید توسعه و تعمیق همکاری‌ها با دانشگاه است، عنوان کرد: در این خصوص جلسات متعددی با دانشکده‌ها و پژوهشگاه‌های تابعه دانشگاه داشته‌ایم و در حال راه‌اندازی کارگروه‌های  مشترک برای اجرایی شدن این برنامه‌ها هستیم. 

ثبت رکورد 850 تست کرونا در روز توسط جهاددانشگاهی 

همچنین در ادامه دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید مدیرکل دفتر تخصصی علوم پزشکی با بیان اینکه جهاددانشگاهی رکورد 850 تست کرونا در روز را در کارنامه خود ثبت کرده است، اظهار کرد: جهاددانشگاهی از هفته اول اسفند 98 به‌صورت جهادی وارد حوزه کرونا شد و در  هفته دوم اسفند دو کیت مولکولی ارائه کرد، به گونه‌ای که مجوز اولین کیت تشخیص مولکولی در کشور توسط جهاد دانشگاهی دریافت شد. 

وی افزود: همزمان با بحث کیت‌های تشخیصی بحث تولید البسه و تولید ماسک را با استفاده از امکانات واحدهای صنعتی دنبال کردیم و حتی مشاغل خانگی را در بخش‌های مختلف مرتبط با این تولیدات، فعال کردیم. 

دکتر جاوید در ادامه به فعالیت‌های صورت گرفته در پژوهشکده‌ها و واحدهای علوم پزشکی جهاد دانشگاهی در حوزه تولید مواد اولیه، ساخت کیت‌های تشخیصی، انجام آزمایشات مرتبط با ساخت واکسن و غیره اشاره نمود.

مدیرکل دفتر تخصصی علوم پزشکی، با تأکید بر وجود دو مرکز درمان در منزل و مرکز امداد در حوزه پزشکی جهاددانشگاهی افزود: مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی با سابقه 22 ساله،  در دوره کرونا نیز نسبت به پایش بیماران مبتلابه کرونا در منزل و کاهش مراجعات بی مورد به مراکز درمانی اقدام کرد. 

به گزارش ایسنا، در جلسه مشترکی که صبح روز دوشنبه ۲۹ دیماه با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه، دکتر طیبی رییس جهاد دانشگاه، دکتر حمزه زاده رییس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دکتر صادقی رییس پژوهشگاه ابن سینا برگزار شد مواردی نظیر مطالعات در حوزه پیش بالینی واکسن کووید ۱۹ با هدف تسریع زمان ساخت، تقویت مراکز امداد در منزل، ایجاد کمیته مشترک شورای سیاست گذاری سالمندان، توسعه و تعمیق همکاری‌های جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تدوین و راه‌اندازی دوره های الکترونیک و ارائه خدمت تحت پوشش بیمه‌ها به زوج‌های نابارور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.