• سه‌شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99103022418
  • خبرنگار : 50303

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبرداد؛

جشنواره «رهوا» فراتر از ازدواج دانشجویی و نوعی سبک زندگی است

جشنواره «رهوا» فراتر از ازدواج دانشجویی و نوعی سبک زندگی است

ایسنا/خراسان رضوی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: جشنواره «رهوا» فراتر از ازدواج دانشجویی و نوعی سبک زندگی است که هرآنچه جوانان برای ورود به ازدواج نیاز دارند را ارائه می‌دهد.

حجت الاسلام سید محمود طباطبایی در نشست خبری افتتاح جشنواره دانشجویی «رهوا» که در سالن اجتماعات نهاد رهبری دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: در دوران اپیدمی کرونا در فضای آموزش دانشگاه‌ها شرایط جدیدی حکمفرما شد و تمام دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند تا خلأهای موجود در آموزش حضوری در زمینه‌های مختلف را پر کنند. آن چیزی که در آموزش حضوری اتفاق می‌افتاد تربیت پنهانی بود که توسط سیستم آموزشی، اساتید و مجموعه‌های مختلف دانشگاه انجام می‌شد.

وی افزود: در دوران اپیدمی کرونا چالش عمده‌ای در فضاهای فرهنگی تمامی مجموعه‌های دانشگاهی کشور ایجاد شد و به دلیل عدم وجود دانشجو این فضاها با بحران مخاطب و برنامه روبرو شدند. باتوجه به اینکه در استان خراسان رضوی بیش از ۷۰ مرکز آموزش دانشگاهی با جمعیتی بالغ بر ۱۶۰ هزار نفر داریم، مقام استانی نهاد رهبری بر آن شد که برای پرکردن خلاء تربیتی و فرهنگی دانشجویی، جشنواره‌ای را با عنوان رهوا در کنار مباحث آموزشی دانشجویان اجرا کند و از چند روز آینده ثبت نام این جشنواره آغاز خواهد شد. 

 ۸۰ میلیون تومان جایزه برای ۸۰ نفر در جشنواره «رهوا»

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: حدود ۸۰ میلیون تومان برای ۸۰ نفر از شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است که از منبع هزینه‌های ازدواج دانشجویی است. مقرر شده است دانشجویانی که در بخش آموزش شرکت می‌کنند و ۶۰ درصد از نمرات را کسب می‌کنند حائز دو نمره از دروس معارف اسلامی در ترم آتی باشند. پیش بینی می‌کنیم حدودا ۱۰ هزار نفر در این جشنواره شرکت کنند. این جشنواره فراتر از ازدواج دانشجویی و نوعی سبک زندگی است که هرآنچه جوانان برای ورود به ازدواج نیاز دارند را ارائه می‌دهد.

مهدی غلامی مقدم، مسئول کمیته محتوایی جشنواره «رهوا» در ادامه این نشست در خصوص جزئیات نحوه برگزاری جشنواره، اظهار کرد: درحال حاضر شاهد حضور اندک دانشجویان در دانشگاه هستیم و این مسئله باعث ایجاد خلائی جدی در بخش فرهنگی دانشجویان شده است. برای برگزاری این جشنواره یک کمیته علمی تشکیل شد که در آن اساتید رشته‌های مختلف با تخصص‌های متفاوت حضور دارند و از اطلاعات و تجربه آن‌ها بهره‌مند شده‌ایم. در نتیجه این سلسله جلسات آیین نامه‌ای برای برگزاری این جشنواره تهیه شد که در آن رشته‌ها و بخش‌های گسترده‌ای تدوین شدند. حدودا ۱۰۰ فایل به صورت اختصاصی برای این جشنواره تهیه و تولید شده که در سایت  rahvaa.ir  قرار خواهند گرفت.

آمار طلاق و عدم موفقیت ازدواج در میان دانشجویان بسیار پایین است

وی افزود: دغدغه مهمی که در تیم محتوایی مطرح شده است این است که مسائل شغلی، ازدواج و اقتصادی ذهن قشر جوان و دانشجویان را بسیار درگیر کرده است. زمانی که به فضا و طیف دانشجویان نگاه می‌کنیم متوجه خواهیم شد که در همین فضا که دارای مشکلات فراوان است دانشجویان زیادی هستند که موفقیت‌های چشمگیری را کسب می‌کنند. برای مثال در همین شرایط اقتصادی بنگاه‌های کوچک مشاهده می‌شود که درحال رشد هستند. در حوزه ازدواج هر ساله ۲۰ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی ثبت‌نام می‌کنند. آمار طلاق و عدم موفقیت ازدواج در میان دانشجویان بسیار پایین است و نسبت به کف جامعه اصلا قابل مقایسه نیست. 

برگزاری جشنواره «رهوا» با پنج محوریت

غلامی مقدم ادامه داد: بنابراین با وجود این دغدغه‌ها کمیته علمی به طراحی این جشنواره پرداخته است. پس از مشورت با اساتید بنا بر این شد تا جشنواره در۵ بخش طراحی و اجرا شود که شامل بخش آموزشی، پژوهشی، ادبی و هنری، فناوری و بخش ایده پردازی و تجربه نگاری است. در بخش آموزشی از طرف جشنواره اطلاعاتی به دانشجویان ارائه خواهد شد و در سایر بخش‌ها از طرف دانشجویان ایده پردازی و انتخاب انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در بخش آموزشی ۶ رشته تعریف شده است. ویدئوهای آموزشی آن‌ها آماده و روزانه در سایت بارگزاری شده و دانشجویان را در انتها مورد آزمون قرار می‌دهد که شامل «تصویری از من» با موضوع تجربه نگاری، «زندگی عسلی» در رابطه با موارد مهم در رضایت از زندگی، «سکو» با موضوع موفقیت در زمینه‌های مختلف، «لایک یا بلاک» در خصوص سواد رسانه‌ای، «در و تخته» در خصوص هر آن چیزی است که باید یک دانشجو برای تشکیل خانواده بداند و «نون و بازو» در خصوص موضوعات کسب و کار است و با استفاده از کتاب‌های انتخاب شده به صورت صوتی ارائه می‌شود.

مسئول کمیته محتوایی جشنواره گفت: در بخش پژوهشی سه رشته تلخیص کتاب، معرفی و نقد کتاب و مقاله نویسی تدوین شده است. در بخش تلخیص کتاب تعدادی کتاب انتخاب شده است که پی دی اف آن‌ها در سایت بارگزاری خواهد شد. دانشجویان باید باتوجه به پارامترهای تعیین شده مانند خلاصه نویسی، حدودا ۱۰ درصد از کتاب و ذکر اجزای اصلی کتاب آن‌ها را خلاصه کنند. در دو رشته اصلی معرفی و نقد کتاب و مقاله نویسی دانشجویان بر اساس موضوعات مطرح شده در سایت می‌توانند کتابی را انتخاب و به صورت یک مقاله توصیفی پژوهشی یا نقد و معرفی کتاب در سایت بارگذاری کنند. 

وی تشریح کرد: در بخش ادبی و هنری بیشترین رشته‌ها قرار دارند که در سایت rahvaa.ir  دانشجویان می‌توانند موضوعات را مورد مطالعه قرار دهند. در این رشته‌ها دانشجویان می‌توانند با توجه به چارچوب‌های داده‌ شده برای هر موضوع اثری را خلق و ارسال کنند. در بخش فناوری که چهارمین بخش از جشنواره است دانشجویان به تولید گیف، انیمیشن‌سازی و تولید موشن گرافی با توجه به موضوعات اعلام شده در بخش ادبیات می‌پردازند. در آخرین بخش که در خصوص ایده‌پردازی و تجربه نگاری است افرادی که در زمینه‌هایی موفق بودند تجربه‌ها و ایده‌های خود را در حوزه‌های مختلف به عنوان الگوهایی موفق ارائه می‌کنند. نمونه این کار را در اسفند سال گذشته تحت عنوان «پیک عاشقی» برگزار کردیم و آثار بسیار مفیدی در حدود ۳۰۰ هزار اثر دریافت کردیم. 

غلامی مقدم خاطرنشان کرد: دانشجویان در بخش آموزشی تنها در یک رشته می‌توانند شرکت کنند اما در بخش‌های دیگر می‌توانند به صورت هم‌زمان در سه رشته شرکت کنند. با توجه به اینکه این جشنواره طراحی شده است تا دانشجویان در آن رقابتی سالم داشته باشند. این جشنواره از امروز شروع به ثبت نام خواهد کرد و تا اواخر اردیبهشت مسائل آموزشی را ارائه خواهد کرد. همچنین دانشجویان تا اواخر اردیبهشت ماه فرصت برای ارسال آثار خود خواهند داشت. تا پایان خرداد این جشنواره برگزار خواهد شد و نتایج آن جمع‌بندی می‌شود. برای بودجه این جشنواره تمام دانشگاه‌های خراسان رضوی شرکت داشته‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.