• سه‌شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۸:۴۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99103022504
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان:

طرح شهروند دیپلمات اصفهان یاری رسان دیپلماسی عمومی شود  

طرح شهروند دیپلمات اصفهان یاری رسان دیپلماسی عمومی شود  

ایسنا/اصفهان رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان گفت: اصفهان می تواند به دیپلماسی عمومی و بین کشورها کمک کند، از همین رو در رایزنی که برای طرح شهروند دیپلمات با وزارت امور خارجه داشتیم، بخش های ذیربط وزارت خارجه از طرح شهروند دیپلمات استقبال و حمایت کردند.

علیرضا سالاریان در نشست طرح «شهروند دیپلمات» که امروز (سه شنبه_۳۰ دی ماه)، برگزار شد، با اشاره به اینکه ارتباط مردم با مردم می تواند تسهیلگر باشد، اظهار کرد: ارتباط گسترده تر در بخش شهری و نهایتا کمک به فهم و شناخت مردمان شهرها برای تحقق فهم سیاسی، از مزایای جانبی امضای پیمان خواهرخواندگی شهرهاست.  

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان افزود: اصفهان می تواند به دیپلماسی عمومی و بین کشورها کمک کند، از همین رو در رایزنی که برای طرح شهروند دیپلمات با وزارت امور خارجه داشتیم، بخش های ذیربط وزارت خارجه از طرح شهروند دیپلمات استقبال و حمایت کردند.

وی گفت: این طرح در شبکه های ارتباطی و اطلاع رسانی سفارت خانه های ایران در کشورهای دیگر و شبکه اطلاع رسانی ایرانیان خارج از کشور، به اشتراک گذاشته شد تا از نظرات مخاطبان ایرانی خارج از کشور هم بهره مند شویم.

پیوند خواهرخواندگی سمرقند و اصفهان در دست بررسی است  

سالاریان با اشاره به ظرفیت حضور ۱۵۰ هزار اصفهانی در کشورهای خارجی، اظهار کرد: این افراد که در بخش های تجاری، دانشگاهی و ... فعال هستند، ارتباطاتی با اصفهان دارند که یک نمونه آن اقدام آنها برای برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در پاریس بود.  

وی به ارتباط خوب شهرداری اصفهان با موسسه اکو اشاره و تصریح کرد: امیدواریم این همکاری بتواند زمینه اقدامات فرهنگی را فراهم کند.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان با اشاره به اینکه پیشنهاداتی برای پیمان خواهرخواندگی با اصفهان دریافت شده است، اما اصفهان معیارهای ویژه ای برای انتخاب خواهرخوانده دارد، گفت: پیشنهاداتی که به اصفهان می شود بر اساس همخوانی تاریخی، اجتماعی، جمعیتی و اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد.  
وی به بررسی پیشنهاد خواهرخواندگی اصفهان با شهرهای پورتوی پرتغال و باندونگ اندونزی اشاره و اظهار کرد: همچنین پیوند خواهرخواندگی اصفهان و سمرقند نیز در دست بررسی است تا طی چندماه آینده به نتیجه برسد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، به ارتباطات خوب دانشگاه های اصفهان با کشورهای دیگر و پیشرو بودن شهرداری اصفهان در دیپلماسی شهری اشاره کرد و گفت: کمتر شهری در ایران دارای چنین ظرفیت ها و ارتباطاتی است. همچنین اتاق بازرگانی اصفهان ارتباطی با ۱۸ اتاق بازرگانی و کشور دنیا دارد؛ اصفهان در زمینه ورزش هم ظرفیت دیپلماسی ورزشی را دارد؛ همه این پتانسیل ها می تواند اصفهان را به سردمدار ارتباطات بین المللی در ایران تبدیل کند.

سالاریان خاطرنشان کرد: وقتی اصفهان نصف جهان است چرا با نصف جهان ارتباط و تعامل نداشته باشد؛ هرچه تعداد پیمان های جهانی اصفهان بیشتر باشد به افزایش اعتبار بین المللی این شهر کمک خواهد کرد.  

ثبت نام ۲۰۰ متقاضی مشارکت در طرح «شهروند دیپلمات» تاکنون

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان نیز در این نشست، اظهار کرد: شهروند دیپلمات طرحی در راستای نوعی از دیپلماسی غیررسمی با محوریت دیپلماسی شهروندی است که توسعه ارتباطات اصفهان با شهرهای خواهرخوانده را مدنظر دارد.

ایمان حجتی با بیان اینکه اصفهان با پتانسیل شهرهای خواهرخوانده قصد دارد تا پلی برای ارتباطات بین شهروندان شهرهای جهان ایجاد کند و نقطه تحولی در این زمینه خواهد بود، گفت: از مهرماه سال گذشته در برنامه ریزی های اداره کل ارتباطات شهرداری اصفهان به این نتیجه رسیدیم که گام هایی برای تقویت تعاملات بین المللی برداریم که یکی از این گام ها، ارتباطات موثر با طرف های خارجی به ویژه شهرهای خواهرخوانده بود.  

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان تصریح کرد: بر همین اساس و با توجه به خواهرخواندگی اصفهان با ۱۳ شهر جهان و همچنین پیمان دوستی اصفهان با شهر گیونگجو در کره جنوبی، پیمان خواهرخواندگی محله ایسی له مولینو در فرانسه با محله جلفا در شهر اصفهان و عضویت اصفهان در ۱۰ مجمع جهانی و سازمان بین المللی، به دنبال تقویت ارتباطات موثر با کشورهای خارجی هستیم. 

وی با بیان اینکه در این مسیر با چالش های زیادی روبرو بودیم که یکی از آنها خاموش شدن چراغ ارتباطات با برخی شهرهای خواهرخوانده بود، اظهار کرد: مواجهه با این چالش با اپیدمی کرونا در جهان و اصفهان همزمان شد و این موضوع ما را به استفاده از فرصت اشتراک تجربیات شهرها در زمینه کرونا سوق داد. با مجموعه اقدامات در دوران کرونا توانستیم اولین گام را برای تقویت ارتباطات موثر برداریم، اصفهان و دیگر شهرهای جهان، تجربیات خود از ایپدمی کرونا را در شبکه شهرهای جهان ثبت کردند و با هم در گفتگوهای آنلاین و ... به اشتراک گذاشتند.   

حجتی ادامه داد: در برنامه ریزی های بعدی به فکر استفاده از توان بین المللی کنشگران بودیم و بر همین مبنا موضوع دیپلماسی شهری از تیرماه سال ۹۹ کلید زده شد.  

وی ادامه داد: از تیر تا آذرماه سال جاری درصدد همراه سازی نهادهای مختلف برای اجرای طرح «شهروند دیپلمات» بودیم که یکی از همراهان ما در این موضوع، وزارت امور خارجه است که برای تسهیل ارتباطات، همزمان با سفر سخنگوی وقت وزارت امور خارجه به اصفهان این طرح مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت.

اصفهان پایلوت اجرای طرح شهروند دیپلمات در کشور 

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان افزود: با کمک وزارت امور خارجه، این طرح مراحل خود را طی کرد و اصفهان به عنوان پایلوت اجرای طرح شهروند دیپلمات در کشور انتخاب شد. 

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی و کنسرسیوم دانشگاه های اصفهان متشکل از دانشگاه صنعتی، اصفهان، هنر و شهرک علمی – تحقیقاتی، دیگر همراهان شهرداری در اجرای این طرح هستند، گفت: فعالیت موثر در زمینه بین الملل، شناسایی تسهیل گران برای افزایش مشارکت شهروندی در توسعه و تقویت ارتباطات جهانی، همکاری اقتصادی با محوریت بخش خصوصی و افزایش تعامل با دستگاه دیپلماسی کشور از جمله اهداف اجرای این طرح خواهد بود.     

حجتی با بیان اینکه همه تجار، اساتید دانشگاه، ورزشکاران، فعالان فرهنگی و رسانه ای که دارای کانال ارتباطی با خارج از کشور هستند می توانند شهروند دیپلمات باشند، اظهار کرد: تاکنون با فراخوانی که برای عموم منتشر شده است، حدود ۲۰۰ نفر برای مشارکت در این طرح ثبت نام کرده اند. 

وی با اشاره به اینکه غربالگری اولیه در مورد متقاضیان، ظرفیت و توانمندی آنان و طرح ارایه شده، انجام و در نهایت ۱۳ نشست با موضوع ۱۳ شهر خواهرخوانده با حضور افراد منتخب برگزار می شود، گفت: با هماهنگی های صورت گرفته شاهد حضور رایزنان فرهنگی – اقتصادی نیز خواهیم بود. 

ثبت نام در طرح شهروند دیپلمات تا اواخر بهمن ماه ۹۹ از طریق سایت intaffairs@isfahan.ir قابل انجام است.  
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.