• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 1400013118820
  • خبرنگار : 71505

زمین تنها سیاره قابل سکونت در این کهکشان است

درخواست صدراعظم نوری از دولت برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی/محیط زیست حد و مرز نمی شناسد

 درخواست صدراعظم نوری از دولت برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی/محیط زیست حد و مرز نمی شناسد

رییس کمیسیون سلامت،محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از دولت درخواست کمک برای توسعه حمل و نقل عمومی کرد.

به گزارش ایسنا، زهرا صدر اعظم نوری در نطق پیش از دستور خود به مناسبت روز زمین پاک گفت:‌ هر انسانی در درون فکر خود علاقمند است که نسل‌های آینده از او به نیکی یاد کنند و به نوعی به او افتخار کنند ولی واقعیت چیز دیگری است، ردپای ما بر محیط زیست تاکنون بیش از سهمی است که در این کره خاکی حقیقتاً به ما انسان‌ها تعلق داشته است.

وی ادامه داد: میراثی که ما برای آیندگان بر جای خواهیم گذاشت گرمایش کره زمین، خشکسالی، قحطی منابع غذایی سالم، ریزگردها، آلودگی‌هوا و تنها فهرست نام گیاهان و جانوران منقرض شده هستند. استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی، تولید زباله، مصرف گرایی، سوخت نامناسب و انتشار گازهای گلخانه‌ای، خشک کردن تالاب‌ها، تخلیه فاضلاب و زباله به منابع آب‌سطحی و زیرزمینی، تبدیل کردن اراضی جنگلی و ساحلی به برج و ویلا، تغییر کاربری اراضی بدون در نظر گرفتن توان اکولوژیکی سرزمین، استفاده از مصالح ساختمانی و پوششی ناسازگار با اقلیم در شهرها و بسیاری فعالیت‌های مخرب دیگر عامل این مشکلات امروز ما هستند.

نوری افزود: در حالیکه اکتشافات سازمان فضایی ناسا و علم فعلی بشر ثابت کرده که زمین تنها سیاره قابل سکونت در این کهکشان است و ما همچنان به رویه نادرست زندگی ادامه می‌دهیم و بدون توجه به عمق فاجعه از کنار این مسائل که فراگیر هم است و موضوع امروز و دیروز نیست، عبور می‌کنیم. مسلم است که مسئولیت حفظ و نگهداری از زمین برعهده ساکنان آن است. بیش از آنکه این سیاره نیاز به ما داشته باشد، ما به آن نیاز داریم.

وی با اشاره به تجمع اعتراضی آمریکایی‌ها درباره عدم آگاهی از محیط زیست گفت:‌در ۲۲ آپریل سال ۱۹۷۰ (دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۹)، ۲۰ میلیون آمریکایی در خیابان‌های صدها شهر و در دانشگاه‌ها اقدام به تجمع اعتراضی در این کشور کردند. این جمعیت که ۱۰ درصد از جمعیت آن کشور را در آن زمان شامل می‌شدند، نسبت به‌عدم آگاهی از محیط زیست و مسائل جدی و خطرناکی مانند آب آشامیدنی سمی، آلودگی هوا و اثرات سموم دفع آفات اعتراض داشتند و خواستار تفکر و نگرش جدید و تغییر رویه برای نجات این سیاره شدند، این رویداد به عنوان بزرگترین رویداد مدنی کره زمین شناخته شده است، زیرا منجر به ایجاد آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا و تصویب قوانین مهم محیط زیستی در ایالات متحده آمریکا از جمله اقدامات «هوای پاک»، «آب پاک» و «گونه‌های در معرض خطر» شد و بسیاری از کشورها نیز به سرعت زود قوانین مشابهی را تصویب کردند.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ایران جامع‌ترین قانون محیط زیستی اصل پنجاهم قانون اساسی است، ادامه داد: این قانون نه تنها آلودگی و تخریب محیط زیست را منع کرده، بلکه حفاظت از آن را وظیفه همگانی می‌داند که با مشارکت و مسئولیت‌پذیری امکان‌پذیر است. روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰، روز زمین پاک است. این روز اهمیت جهانی دارد و فراتر از یک رویداد در تقویم است به نحوی که در سال ۲۰۱۶، سازمان ملل متحد روز زمین را به عنوان روز امضای موافقت‌نامه اقلیم پاریس انتخاب کردند.

رئیس کمیسیون سلامت،‌محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر گفت:‌محیط زیست حد و مرز نمی‌شناسد و هر تغییری که در احوالات کره زمین رخ می‌دهد، تبعات آن اگر بین‌المللی نباشد از منطقه‌ای و ملی نیز کمتر نخواهد بود. امروز پس از گذشت نیم قرن از آن تجمع تاثیر گذار و علیرغم تلاش‌هایی که در این سال‌ها شده است متاسفانه با چالش‌های محیط زیستی پیچیده‌ای مواجه هستیم که مانند یک کلاف در هم تنیده شده که اگر به همین منوال ادامه پیدا کند، متاسفانه پیش‌بینی شده است که در کمتر از ۳۰ سال آینده (سال ۲۰۵۰) تعداد پلاستیک‌ها در دریاها و اقیانوس‌ها بیشتر از ماهی‌ها است، با این وضعیتی که هرساله ۸ میلیون تُن پلاستیک به منابع آبی تخلیه می‌شود. طی ده سال آینده، در سال ۲۰۳۰ قیمت غذایی که می‌خوریم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.

نوری با بیان اینکه نگرانی در این مورد بسیار جدی است به ذکر دلایل آن پرداخت و گفت: چرا که مشکلات محیط زیستی با یک فرمول ریاضی ساده قابل حل نیست و اجزای محیط زیست به صورت کاملاً پیچیده با هم در ارتباط هستند. آلودگی هوا سالانه جان بیش از ۷ میلیون نفر را در دنیا می‌گیرد. این درحالی است شیوع ویروس کووید ۱۹ که همه مردم دنیا را با ترس مواجه ساخته و موجب تعطیلی خیلی از کسب و کارها و سفرها در دنیا شده، در مدت یک سال حدود ۲ میلیون نفر تلفات داشته است.

وی افزود: بنابراین راه حل این موضوعات نیز ساده نخواهد بود و نیاز به یک عزم جدی است که تمامی سطوح مدیریتی را شامل سیاستگذاری، تصمیم‌گیری تا اجرا و حتی تا منازل شهروندان شامل می‌شود. علاوه بر مدیریت اصولی و برنامه‌ریزی دقیق، بکارگیری مشارکت همه انسان‌ها و اصلاح الگوی مصرف و انجام پروژه‌های خلاقانه در حل موضوعات بسیار مهم است. برای حل مشکلات باید که اولویت‌ها را بشناسیم و مشکل را از ریشه و اساس حل کنیم،

وی گفت: بسیاری سرطان‌ها، کوتاه شدن طول عمر بشر، بیماری‌های روحی و روانی و استرس‌ها، ریشه در نحوه زندگی، الگوی مصرف و البته آلودگی‌های محیط زیست پیرامون ما دارد. همانطور که رفع مشکل شیوع بیماری‌های اپیدمی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی می‌گیریم لازم است درباره محیط زیست و طبیعت قدری تفکر کرد که ما چه مسئولیتی در حفاظت از این کره و طبیعت آن و انتقال آن به نسل بعد داریم.

نوری با اشاره به تکمیل نشدن زیرساخت‌های حمل ونقل در کلانشهر تهران افزود: ما به شهروندان استفاده از حمل و نقل عمومی را توصیه می‌کنیم در حالی که هنوز زیرساخت‌های حمل و نقلی در این کلانشهر پرجمعیت تکمیل نشده است. به علاوه اتصالات و پیوستگی‌ها در بسیاری از مناطق شهر تهران وجود ندارد. حمل و نقل ریلی به عنوان سبزترین و ایمن‌ترین سیستم حمل و نقلی است که روزانه بیش از ۲ میلیون مسافر را درون شهر تهران جابجا می‌کند، در حالیکه ۲۵۰ کیلومتر از این خطوط احداث شده اما این توسعه جوابگوی نیاز شهر تهران با جمعیت بیش از ۹ میلیون نفر در کنار آن لازم است که ناوگان اتوبوسرانی نیز مجهز و خودروهای فرسوده جایگزین شوند.

نوری تاکید کرد: تحقق این برنامه‌ها مستلزم صرف هزینه و منابع است. از دولت انتظار داریم به تعهدات و وظایف خود در این زمینه عمل نماید و همانطور که شهرداری در این زمینه پیگیر است، با هدف رفاه حال شهروندان و کاهش آلودگی‌های محیط زیستی در این مقوله همکاری اثر گذار و کارآمد داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح کاهش پسماند گفت: طرح کاهش پسماند که در شهر تهران با عنوان کاپ انجام می‌شود، روز بدون پلاستیک که در تهران به طور جدی برنامه‌های آن دنبال می‌شود و نیز توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در این شهر همه اقدامات خوب و اثرگذاری است که باید تا رسیدن به نقطه بهینه ادامه‌دار باشد. اما این اقدامات اگرچه اساسی و ضروری است ولی کافی نیست و به علاوه شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست و هر سازمان مربوطه دیگری نمی‌تواند به تنهایی کارآمد باشد. بلکه تاکید می‌کنیم که نیاز به یک مشارکت جدی بین تمامی سازمان‌ها ضروری است و برای رفع مسائل محیط زیستی شهر تهران باید تصمیمات از حالت جزیره‌ای خارج و همکاری موثری در همه بخش‌ها ایجاد شود.

رئیس کمیسیون سلامت،‌محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تحقق اهداف توسعه پایدار بیش از هر اقدامی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد گفت: برای این فرهنگ‌سازی باید هر فرد از خودش شروع کند و برای شهروندان نیز نقش تعریف شود که بتوانند مشارکت موثر داشته باشند.

نوری تاکید کرد:‌برنامه‌های مدیریتی فراتر از منافع کوتاه‌مدت اشخاص یا ارگان‌ها صرفاً به آینده زمین و بازسازی آن می‌اندیشد. در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران، لغو مصوبه برج باغ و تصویب مصوبه خانه باغ و جلوگیری از باغ کشی یک سیاست‌گذاری اصولی و محیط زیستی در مدیریت شهری است که به محیط زیست شهر تهران برای حفظ تنوع زیستی، ایجاد خرد اقلیم و تعدیل هوا بسیار کمک می‌کند و این فرصت را برای این شهر فراهم می‌کند که در این شرایط که این شهر در معرض انواع آلودگی‌های محیط زیستی به ویژه هوا و صوت قرار دارد و به تدریج نیاز خود را بازیابی میکند. در دوره پنجم شهری تهران شهر فروشی که درآمد بالایی داشت حذف شد.

وی افزود:‌ سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران در سال جاری به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زمین پاک، از همه شهروندان عزیز، فعالان محیط زیست و به طور خاص هنرمندان درخواست می‌کند همکاری کرده و مدیریت شهری را در فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی برای حفظ زمین و بازیابی زمین ما یاری نمایند. هر تکه زباله‌ای که از روی زمین برداشته می‌شود به پاکسازی جوامع ما کمک می‌کند و محیط ما را برای همه زیبا نگه می‌دارد. در نهایت پیام ما در این روز این است که هر روز را روز زمین بدانیم.

نوری ضمن درخواست از شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی برای حذف کاتالوگ‌های کاغذی گفت: درخواست می‌کنیم این مجموعه‌ها قبوض را به صورت آن‌لاین ارسال کنند. همه ما به شعار تهران شهری برای همه اعتقاد داریم، از شهروندان عزیز می‌خواهیم که از رها ساختن زباله‌ها در محیط و به ویژه ماسک و دستکش در دوران شیوع اپیدمی کووید ۱۹ جلوگیری کنند. همچنین در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

وی ادامه داد:‌ این روزها بسیاری از کارهای ما از طریق فضای مجازی انجام می‌شود، استفاده درست و منطقی از اینترنت در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تاثیر گذار است. در سال جاری میزان بارش باران و برف در سطح حداقل بوده و طبق پیش بینی‌های کارشناسان امسال بیشترین خشکسالی را در کشور خواهیم داشت. بنابراین در مصرف آب بایستی بازنگری کنیم. آب را به هیچ عنوان هدر داد. به همگان به ویژه به کودکان احترام به محیط زیست را با رفتارمان یاد دهیم و برای آینده‌ای بهتر گام برداریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.