• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۵
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 1400013119005
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۳۱ فروردین

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۳۱ فروردین

سوالات نمایندگان از وزیر اقتصاد/ تقدیر نمایندگان از تلاش ۱۴ ماهه نمکی و کادر درمان کشور/ ارائه گزارش عملکرد مرکز پژوهش های مجلس در مجلس یازدهم و... از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) سی و یکم فروردین ماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی سوالات نمایندگان از فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، گزارش عملکرد مرکز پژوهش های مجلس در مجلس یازدهم و ... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

محمد باقر قالیباف در ابتدای جلسه و در نطق پیش از دستور خود با اشاره به وضعیت شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: بسیاری از شهرها و شهرستان ها وضعیت قرمز دارند و در شرایط سختی هستیم. از دولت می خواهم که در بحث کنترل، قرنطینه و اجرای محدودیت ها کوشا باشد. امیدوارم با اجرای کامل محدودیت ها بتوانیم روند رشد این بیماری و آسیب را متوقف کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ما متوجه وضعیت سخت اقتصادی هستیم و باید بگویم که همه توان مجلس و دولت حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا خواهد بود.

سوالات نمایندگان از وزیر اقتصاد

در ادامه جلسه علنی، احمد علیرضابیگی در جریان سوال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ابهامات در واگذاری ایران ایرتور اظهار کرد: از ابتدای مجلس دهم برخی موارد خصوصی سازی که به طریق ناصواب صورت گرفته بود را پیگیری کرده و موجب ابطال آن شدیم، در همین راستا واگذاری ایران ایرتور هم دارای خطاهای فاحشی بوده و چپاول از بیت المال است.

فرهاد دژپسند هم ضمن حضور در صحن مجلس در پاسخ به این سوال توضیح داد: واگذاری شرکت ایران ایرتور کاملا براساس قانون انجام شده زیرا بعد از ۴ بار برگزاری مزایده و در پنجمین مزایده این واگذاری انجام شد. شرکت ایران ایرتور در زمان واگذاری دارای حجم تعهدات بدهی بسیار بالایی بود که در آن زمان خریدار مکلف و موظف به پرداخت تمام تعهدات شد و امروز تمامی این تعهدات به درستی انجام شده است. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی سال گذشته را از لحاظ واگذاری، سالی متمایز خواند و گفت که در سال گذشته ۱۲۷ هزار میلیارد تومان واگذاری صورت گرفته است.

پس از طرح سوال نماینده تبریز و توضیحات دژپسند، این سوال به رای مجلس گذاشته شد و بر این اساس نمایندگان اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر اقتصاد قانع شده‌اند.

در ادامه رییس مجلس نیز با اشاره به قانع شدن مجلس از توضیحات وزیر اقتصاد در مورد واگذاری ایران ایرتور، تاکید کرد: مجلس از واگذاری درست حمایت می‌کند و مردم و بخش خصوصی بدانند که مجلس مصمم به تحقق اصل ۴۴ است و ما پشتیبان بخش خصوصی هستیم.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی از کارهای درست واگذاری دفاع و حمایت می‌کند و اگر جایی تخلفی باشد با همین محکمی با تخلف برخورد می کند.

همچنین روح الله نجابت،‌ نماینده مردم شیراز در جریان سوال از وزیر اقتصاد در خصوص علت عدم اجرای ماده ۷ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر لزوم شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار تاکید کرد: متاسفانه آمار و ارقام وزارت اقتصاد در خصوص اقدامات انجام شده برای بهبود فضای کسب و کار با مشاهدات میدانی و نظر فعالان اقتصادی متضاد بوده و با آنچه که باید انجام شود هنوز فرسنگ ها فاصله داریم.

فرهاد دژپسند در پاسخ به این سوال بیان کرد: با حمایت قاطع نمایندگان در مدت باقی مانده دولت، روند خصوصی سازی ها را با شفافیت و سرعت بیشتری پیش خواهیم برد. در بحث بهبود فضای کسب و کار مجلس در ماه های پایانی سال گذشته با اصلاح مواد یک و هفت اجرای قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی کمک شایانی به ما در مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزها کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: ما در سال گذشته ۱۱ اقدام برای بهبود فضای کسب و کار انجام دادیم که می تواند نقش اساسی در بهبود رتبه ایران در سطح جهانی داشته باشد. اگر بانک جهانی سیاسی برخورد نکند. یکی از اقدامات، ایجاد پنجره واحد برای ثبت شرکت ها بود که در سال گذشته در تهران و چهار کلانشهر دیگر انجام شد که فاصله زمانی ثبت شرکت از ۷۲ روز به کمتر از ۷۲ ساعت کاهش یافت.

این سوال هم به رای مجلس گذاشته شد و بر این اساس نمایندگان اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر اقتصاد قانع نشده‌اند.

***

در ادامه جلسه علنی،‌ علی کریمی فیروزجایی عضو هیات رییسه مجلس بیانیه ۲۳۵ نماینده در تقدیر از همه فعالیت های پزشکان، پرستاران، نیروهای خدماتی بهداشتی- درمانی و همه مدیران و وزیر بهداشت را قرائت کرد.

علی نیکزاد هم با اشاره به بیانیه قدردانی نمایندگان از کادر بهداشت و درمان اظهار کرد: نمایندگان علاوه بر تشکر از شما عزیزان، تمام تلاش خود را معطوف به حمایت از حوزه سلامت می کنند.

وی همچنین پیام تسلیت نمایندگان مجلس را برای شهادت سردار سیدمحمدحسین حجازی را قرائت کرد.

ناطقین مجلس

پاک فطرت: هزینه جرم و اختلاس در کشور پایین است

زارعی: تفکر انقلابی هرگز مردم را رها نمی‌کند

کوهساری: مجلس از مفاد سند راهبردی ایران و چین آگاه نشد

محمدیاری: با هرگونه رانت در استفاده از واکسن کرونا شدیدا برخورد شود

***

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیئت رییسه مجلس از اعلام وصول طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی و طرح تجارت مرزنشینان به منظور ساماندهی کولبری خبر داد.

علیرضا زاکانی نیز به ارائه گزارشی از عملکرد مرکز پژوهش های مجلس در مجلس یازدهم پرداخت.

بعد از ارائه این گزارش،‌ سید کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی با انتقاد از عملکرد مرکز پژوهش ها گفت: نیروهایی را به مرکز پژوهش ها آوردند، حال اینکه باید قبل از هر گونه تغییر از هیات امنا و رئیس مجلس اجازه گرفته می شد نه اینکه بعدش این کار را انجام دهند. فکر می کنم در این جا حذف نخبگان رخ داده است.

محسن زنگنه،‌ عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم تاکید کرد که مرکز پژوهش ها از ظرفیت های خوب و جوانان فرهیخته استفاده کند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

هشدار یک نماینده نسبت به فربه کردن ساختار مرکز پژوهش‌های مجلس

نیکزاد در پاسخ به پژمانفر: مجلس مقابل مذاکرات خلاف قانون می‌ایستد

الهیان: طبق طرح جوانی جمعیت غربالگری اختیاری است

هشدار یک نماینده نسبت به خطر خشکسالی در شرق ایران

ابراز نگرانی نماینده شوشتر از تعدد سرقت‌های مسلحانه در اهواز

نماینده پیرانشهر: روستایی با ۵۰ خانوار که برای افطار از کوه آب می‌آورند

میرتاج الدینی: دولت از کشاورزان حمایت کند

صالحی: کمیسیون آموزش قانون احتساب سنوات خدمت فرهنگیان را اصلاح کند

شادمهر: توزیع ناعادلانه آب امان کشاورزان را بریده است

***

در حاشیه جلسه علنی،‌ محمد حسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه توضیحاتی را درباره  تعطیلی جلسات علنی هفته آینده مجلس ارائه کرد و گفت: به دلیل اینکه هفته آینده پیک کرونا است و ما فضای کافی برای جلسات کمیسیونها نداریم و در صحن هم ارتباطات به گونه ای است که نمایندگان نمی توانند فاصله داشته باشند لذا قرار شد دو روز جلسه صحن در هفته آینده نیز نباشد.

وی افزود: لازم است توضیح بدهم که تعطیلی برای نماینده عملا معنایی ندارد و نمایندگان درگیر مسائل مختلف مرتبط با مجلس چه با جلسه و چه با تلفن هستند.

در پایان علی نیکزاد هم با به صدا درآوردن زنگ پایان جلسه، اعلام کرد: جلسه علنی بعدی مجلس شورای اسلامی ساعت ۸:۴۵ دقیقه صبح روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه بر اساس دستور هفتگی برگزار خواهد شد.

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را نیز می توانید اینجا بخوانید.

انتها پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۱۵:۳۳

مجلس معافیت دو برادری را بدون نظر ستاد کل نیروهای مسلح تصویب کند