• یکشنبه / ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۳
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 1400022618110
  • خبرنگار : 30054

دلایل رایج پژمردگی گیاهان آپارتمانی

دلایل رایج پژمردگی گیاهان آپارتمانی

همیشه یکی از دغدغه‌های ما در نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی، شادابی و طراوت آنهاست. پژمردگی گیاهان آپارتمانی می‌تواند علل متعددی داشته باشد که باید با شناسایی دقیق، درصدد رفع آن‌ها کوشید. در این نوشتار به شناسایی علل پژمردگی گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم.

به گزارش ایسنا بنابر اعلام گل‌سِتان، اگر در منزل یا محل کارتان از وجود گیاهان آپارتمانی بهره می‌برید و به دنبال راهکاری برای شاداب نگه داشتن آنها هستید، با ما همراه باشید.

پژمردگی گیاهان آپارتمانی

شاید برای شما پیش آمده است که گیاه آپارتمانی‌تان پس از مدتی سرزندگی و شادابی قبل را نداشته باشد. در این شرایط، ظاهر گیاه بی‌حال و برگ‌های آن حالت آویزان به خود گرفته است. همانطور که گفته شد علت‌های مختلفی برای پژمردگی گیاهان خانگی وجود دارد. معمولا اولین دلیلی که به ذهن شما می‌رسد کمبود آب گیاه است، اما باید علت پژمردگی به درستی بررسی شود. طراوت گیاه به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی، میزان مقاومت، میزان آبیاری و ... بستگی دارد.

قبل از اینکه درباره پژمردگی گیاهان صحبت کنیم، پیشنهاد ما این است که هنگام خرید گل و گیاه، با توجه به شرایط نگهداری آن در منزل یا محل کار، گیاه مورد نظر را انتخاب کنید. اگر فرصت کافی برای رسیدگی به گیاهان را ندارید، گیاه مقاوم‌تری انتخاب کنید تا با مشکلات کمتری در پرورش و نگهداری آن روبرو شوید. فروشگاه آنلاین گیاه گل‌سِتان ارائه دهنده انواع گل و گیاه تازه و باکیفیت، سفارش شما را در کمتر از 3 ساعت به دستتان می‌رساند.

علل پژمردگی گیاهان

از رایج‌ترین عوامل پژمردگی گیاهان آپارتمانی می‌توان به دفعات و روش آبیاری نادرست، کمبود مواد معدنی، کوددهی نادرست، قرارگیری در معرض هوای گرم و سرد، حمله آفات و حشرات و قارچ‌ها اشاره کرد. در ادامه به بررسی این عوامل و نحوه جلوگیری یا رفع آنها خواهیم پرداخت.

آبیاری نادرست

هر گیاه دفعات و روش آبیاری خاص خود را دارد. هنگامی که پژمردگی گیاه به علت آبیاری زیاد باشد، معمولا برگ‌های گیاه رنگ خود را از دست داده و کمی زرد و کمرنگ می‌شوند. اگر میزان این آبیاری خیلی زیاد باشد، امکان دارد در برخی گیاهان، ساقه را سیاه کند. برای رفع این مورد می‌بایست گلدان گیاه را عوض کرده و به یک گلدان بزرگتر منتقل کنید. اجازه دهید خاک قبلی خوب خشک شود و سپس برای آبیاری مجدد در حد نیاز گیاه اقدام نمایید.
زمانی که پژمردگی به علت کمبود آب اتفاق بیفتد، برگ‌های گیاه زرد می‌شود و شاخ و برگ آن به سمت پایین و داخل جمع می‌گردد. در این زمان گیاه حالت افتادگی به خود می‌گیرد.

نور ناکافی

یکی از نیازمندی‌های اساسی گیاهان نور است. برخی گیاهان مقاوم به نور کم و برخی دیگر دوستدار نور زیاد هستند. در صورتی که گیاه از نور کافی برخوردار نباشد شاهد رشد نامناسب، عدم گلدهی، تغییر رنگ برگ و پژمردگی آن خواهید بود. بهتر است قبل از خرید گیاه، میزان نور مورد نیاز آن‌را به عنوان مهمترین فاکتور نگهداری گیاهان آپارتمانی در نظر بگیرید.

وجود آفت و حشرات

گیاهان بهترین فضا برای رشد آفت و حشرات هستند. خوشبختانه بیشتر آفت‌ها به سادگی از بین می‌روند. برگ‌هایی که بی‌رنگ، بدشکل و بدحال شده باشند نشانگر وجود آفت در گیاه هستند. ساس یکی از آفت‌های رایجی است که در گیاهان آپارتمانی وجود دارد. ساس ساعت یکی از انواع ساس است که باعث می‌شود، برگ‌ها بی‌رنگ و بدفرم شوند و آنها را تا خورده و سوراخ می‌کند. جهت جلوگیری از بروز این مشکل می‌توانید از آفت کش‌ها برای گیاهان خود استفاده کنید. علاوه بر ساس، مواردی مانند شپشک آردی، شته، کرم‌ها و حشرات مختلف از رایج‌ترین آفات گیاهان هستند که هر کدام به بخشی از گیاه حمله می‌کنند.

دمای نامناسب

اگر گیاه شما زرد شده و در برخی موارد ریزش برگ نیز داشته باشد، نشان می‌دهد که در محلی قرار دارد که افزایش یا کاهش دما در آنجا صورت گرفته است. می‌توانید گیاه خود را به مکانی با دمای مناسب‌تر منتقل کنید تا از حالت پژمردگی خارج شود و شادابی خود را بازیابد. بنابراین تغییرات دمایی و همچنین قرار گرفتن در برابر وسایل سرمایشی و گرمایشی یکی دیگر از عوامل پژمردگی گیاهان آپارتمانی به شمار می‌آید.

کوددهی

کوددهی نامناسب گیاهان از دیگر عوامل پژمردگی گیاهان است. در کوددهی کم، به ندرت پیش می‌آید که گیاه پژمرده شود. معمولا استفاده بیش از حد از کودهاست که موجب می‌شود گیاهان پژمرده شوند. این موضوع که هرچه کود بیشتری به گیاه دهیم سریع‌تر رشد خواهد کرد، یک باور غلط است که باعث از بین رفتن گیاهان می‌شود. از کودها به میزانی که جهت تغذیه گیاه مناسب است، باید استفاده کرد.

کمبود مواد معدنی

زمانی که برگ گیاه دارای زردی غیرعادی بوده و گاهی اوقات دارای خشکی نوک برگ‌ها و یا لوله شدن آنها باشد، نشانی از کمبود مواد معدنی است. برای رفع این مشکل می‌بایست کودی را برای گیاه خود انتخاب کنید که حاوی کلسیم و بور است. برای جبران مواد معدنی خاک  یک بار در ماه از این کود به خاک اضافه کنید. البته بهتر است قبل از خرید هر گونه کود، با مشاوران گل و گیاه مشورت کنید.

نکات مهم در نگهداری از گیاهان آپارتمانی

رعایت چند نکته ساده در نگهداری و جلوگیری از پژمردگی گیاهان آپارتمانی کمک شایانی خواهد کرد:

- آبیاری گیاهان در شب هنگام یا صبح زود در شادابی و رشد آن موثر است.

- اگر احساس کردید که گیاه به علت کم‌آبی در حال پژمرده شدن است، در آبیاری به هیچ وجه افراط نکنید. چرا که آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد و ترمیم دوباره آن کار دشواری است.

- میزان دریافت نور خورشید را برای هر گیاه تنظیم کنید.

- حواستان به خاک گلدان گیاه خود باشد. اگر احساس کردید که خاک گیاه سخت شده یا خاک آن را عوض کنید، یا با یک چنگال روی خاک را تا لایه‌های زیرین (بدون آسیب رسیدن به ریشه) خراش دهید.

- در صورت مشاهده هر گونه بیماری با مشاوران گل و گیاه تماس بگیرید و در مراحل اولیه مورد را بررسی کنید.

انتهای رپرتاژ آگهی